
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2021 року справа №380/6619/21
провадження № П/380/6706/21
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Шведа Б.В.,
представника відповідача Болотіна М.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (далі позивач)
до Головного управління ДПС у Львівській області ( далі відповідач)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, у якому заявлено позовну вимогу про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області № 4755/24-10 від 16.03.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що вона здійснює нотаріальну діяльність у Городоцькому районному нотаріальному окрузі Львівської області (адреса робочого місця: 81555, Львівська обл., смт. Великий Любінь, вул. Львівська, 90). 09.04.2021 позивачка отримала податкове повідомлення-рішення № 4755/24-10 від 16.03.2021, винесене Головним управлінням ДПС у Львівській області, згідно якого за порушення гл.2 ст. 119 п.119.2 Податкового кодексу України на ОСОБА_1 накладено штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 2040 грн. 00 коп. Вказане податкове повідомлення-рішення винесене на підставі акту перевірки № 5339/24-10 від 16.03.2021.
Позивачка стверджує, що не отримувала акт перевірки, який став підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, а тому їй не відомо, які порушення виявлено відповідачем, що послужило підставою для застосування штрафних санкцій, та під час вчинення якої саме нотаріальної дії їх допущено. Позивачка вказує, що жодних порушень чи помилок вона не допускала. Відповідно до повідомлення щодо допущених помилок у податкових накладних за формою № 1ДФ за звітний період: 4 кв.2020р. ОСОБА_1 під час здійснення нотаріальних дій допущено помилку за кодом № 99, тобто податковий номер фізичної особи недійсний або серія та номер паспорта відсутні в окремому реєстрі ДРФО. Позивачка стверджує, що податковий номер фізичної особи було вказано вірно, а нотаріус при отриманні паспорта чи податкового номера фізичної особи не уповноважений та не має можливості встановлювати їх дійсність чи факт підроблення. Позивачка зазначає, що подаючи відповідну звітність у формі № 1ДФ нотаріус не діє як податковий агент.
Ухвалою від 26.04.2020 відкрито загальне позовне провадження у адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 27.05.2021.
Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог, подав відзив на позовну заяву, у якому вказав, що Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку ОСОБА_1 з питання несвоєчасного подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) за перший квартал 2017 р., перший квартал 2020 р. Результати перевірки оформлені актом від 16.03.2021 № 5339/24-10. За наслідками перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог пп. «б» п.2 ст. 176 та п.п.2 п.18 ст. 49 Податкового кодексу України, несвоєчасне подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ). Відповідальність платника передбачена п.2 ст. 119 розділу ІІ Податкового кодексу України. Головним управлінням ДПС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 16.03.2021 № 4755/24-10 про нарахування штрафних санкцій на загальну суму 2040 грн. Відповідно до повідомлення щодо допущених помилок у податкових накладних за формою № 1ДФ за звітний період 4 кв.2020р. позивачем, під час вчинення нотаріальних дій здійснена помилка за кодом № 99, тобто податковий номер фізичної особи недійсний або серія та номер паспорта відсутні в окремому реєстрі ДРФО. Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У підготовчому засіданні 27.05.2021 відкладено розгляд справи на 22.06.2021.
22.06.2021 у підготовчому засіданні відкладено розгляд справи на 31.08.2021.
31.08.2021 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 28.09.2021.
Позивачка подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує, представник відповідача проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, заслухавши представника відповідача, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 здійснює нотаріальну діяльність (свідоцтво про зайняття нотаріальною діяльністю № 6516 видане 23.08.2007) у Городоцькому районному нотаріальному окрузі Львівської області (адреса робочого місця: 81555, Львівська обл., смт. Великий Любінь, вул. Львівська, 90).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку з питань несвоєчасного подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб сум утриманого з них податку (Форма № 1ДФ) за другий квартал 2017р., перший квартал 2020 р. ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), результати якої оформлені актом від 16.03.2021 № 5339/24-10 «Про результати камеральної перевірки дотримання законодавства щодо несвоєчасного подання податкової звітності».
За наслідками перевірки контролюючим органом встановлено порушення ОСОБА_1 вимог пп. «б» п.2 ст. 176 та п.п.2 п.18 ст. 49 Податкового кодексу України, несвоєчасне подання позивачкою податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), відповідальність за порушення передбачена п.2 ст. 119 розділу ІІ Податкового кодексу України.
На підставі акту перевірки від 16.03.2021 № 5339/24-10 Головним управлінням ДПС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 16.03.2021 № 4755/24-10, яким до ОСОБА_1 за порушення гл.2 ст. 119 п.119.2 Податкового кодексу України, на підставі пункту 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі дві тисячі сорок гривень 00 коп.
Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивачка звернулась до суду.
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до пункту 76.1 статті 76 ПК України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Згідно п.76.3 ст.76 ПК України, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до абз.1 п.102.1 ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з п.176.2 б ст.176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов`язані: подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 ПК України визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Наказом Міністерства фінансів України № 4 від 13.01.2015 затверджено Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556 (далі Порядок №4). Дія цього Порядку поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, інвесторів (операторів) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, а також військовий збір, передбачений пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, та на платників єдиного внеску, визначених пунктами 1 та 16 частини першої статті 4 Закону.
Відповідно до п.1 Р.ІІ Порядку № 4 розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий Розрахунок за календарний рік не подається.
Якщо останній день строку подання Розрахунку припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Такий Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку протягом звітного періоду.
На підставі відомостей щодо сум утриманого та/або сплаченого податку, які зазначаються у Розрахунку, нарахування податкового зобов`язання не проводиться.
Розрахунок подається до контролюючих органів за основним місцем обліку.
Відповідно до п.174.4 ст. 174 Податкового кодексу України нотаріус за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса та/або в сільських населених пунктах - уповноважена на це посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини щокварталу подають до контролюючого органу інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку. У такому самому порядку нотаріуси подають інформацію про посвідчення договорів дарування.
Суд встановив, що ГУ ДПС у Львівській області, під час проведення камеральної перевірки з питань своєчасного подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб сум утриманого з них податку (Форма № 1ДФ) за другий квартал 2017р., перший квартал 2020 р., встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 пп. «б» п.2 ст. 176 та п.п.2 п.18 ст. 49 Податкового кодексу України, несвоєчасне подання позивачкою податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), що зафіксовано актом перевірки від 16.03.2021 № 5339/24-10.
Згідно акту перевірки позивачем допущено порушення у другому кварталі 2017 року та у першому кварталі 2020 року. Акт перевірки не містить опису змісту допущеного порушення: які суми доходу на користь яких фізичних осіб були нараховані, які суми податку були з них утримані, однак відповідний розрахунок у звітному періоді не був поданий.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що відповідно до повідомлення щодо допущених помилок у податкових накладних за формою № 1ДФ за звітний період 4 кв.2020р. позивачем, під час вчинення нотаріальних дій здійснена помилка за кодом № 99, тобто податковий номер фізичної особи недійсний або серія та номер паспорта відсутні в окремому реєстрі ДРФО.
4 квартал 2020 р. не був предметом перевірки позивачки за результати якої винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, а оскільки у акті перевірки відсутні покликання на дані обставини, то встановити, що саме вказана помилка стала підставою для відповідальності платника не є можливим.
Актом перевірки та оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням визначено, що за вчинене ОСОБА_1 порушення передбачена відповідальність п.119.2 ст.119 гл.ІІ Податкового кодексу України.
Згідно п.119.2 ст.119 Податкового кодексу України оформлення документів, що містять інформацію про об`єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків без зазначення реєстраційного номера облікової картки платника податків, у випадку, коли законодавство вимагає від особи-резидента отримання такого номера, або з використанням недостовірного реєстраційного номера облікової картки платника податків, крім випадків, визначених пунктом 119.1 цієї статті, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 340 гривень.
Згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 16.03.2021 № 4755/24-10 до позивачки застосовано відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірі 2040 грн.
Відповідач у відзиві покликається, що такий розмір штрафу передбачений пп.119.1 ст. 119 Податкового кодексу України.
Згідно пп.119.1 ст. 119 Податкового кодексу України неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов`язань платника податку та/або до зміни платника податку, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 2040 гривень.
Відповідачем не доведено, що до позивачки вже застосувався штраф за таке ж порушення протягом року.
Таким чином, відповідачем не доведено та належним чином не зафіксовано порушення позивачем норм Податкового кодексу України, не обґрунтовано правомірність визначення міри відповідальності платника податків.
Крім того, перевірка проведена та штрафні санкції застосовані поза межами строків давності, визначених ст. 102 Податкового кодексу України щодо періоду - перший квартал 2017 р.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За наведених обставин, суд встановив наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення ГУ ДПС у Львівській області форми «ПС» від 16.03.2021 № 4755/24-10.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області Форми «ПС» № 4755/24-10 від 16.03.2021.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань 908,00 грн. судового збору на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 06.10.2021.
Суддя Крутько О.В.