
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2021 року м.Львів
справа №380/12015/20
провадження № П/380/12267/20
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Гулій М.Р., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 813/12015/20 за
позовом Державної екологічної інспекції України, представник – Акберов А.Е. за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача – ОСОБА_1 до Львівської обласної держаної адміністрації, представники – Кобилецький А.І., Махник А.І. за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, представник–не прибув.про про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач – Державна екологічна інспекція України звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Львівської обласної держаної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача – ОСОБА_1 та за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, в якому із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог просив:
- визнати протиправною бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації в частині невжиття заходів щодо виконання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та вимог законодавства у сфері поводження з відходами, а також зобов`язати Львівську обласну державну адміністрацію вжити заходи щодо виконання вимог законодавства у сфері поводження з відходами, а саме:
- розробити, подати на затвердження відповідної ради та забезпечити виконання обласної та місцевих екологічних програм поводження з відходами, з врахуванням забезпечення повного циклу операції поводження з відходами, а саме: збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів (пункт 3 статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», пункт «в» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»);
- організувати та сприяти створенню спеціалізованих підприємств усіх форм власності для збирання, оброблення, утилізації та видалення відходів, а також для виготовлення, монтажу та сервісного обслуговування відповідного устаткування (пункт «з» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»);
- забезпечити організацію збирання і видалення побутових та інших відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також здійснення роздільного збирання корисних компонентів цих відходів на території Львівській області (пункт «й» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»);
- організувати здійснення контролю за діяльністю місць чи об`єктів, що використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів та контроль за подальшим використанням відходів з урахуванням їх ресурсної цінності та вимог безпеки для здоров`я людей і навколишнього природного середовища (пункт «д» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»);
- організувати розроблення та здійснення регіональних і місцевих програм поводження з відходами, а також забезпечити реалізацію загальнодержавних програм (пункт «в» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»), крім того, під час підготовки проектів місцевих бюджетів забезпечити внесення пропозиції щодо залучення коштів, необхідних для здійснення заходів у сфері поводження з відходами, а саме, щодо забезпечення повного циклу операцій поводження з відходами - збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів (ч. 3, ст. 20 Закону України «Про відходи»);
- забезпечити ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів самостійно або за рішенням уповноважених на те органів (пункт «м» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»);
- у разі отримання звернення (повідомлення) щодо безхазяйних відходів, визначити кількість, склад, властивості, вартість відходів, рівень їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини та вжити заходи для визначення власника відходів, а також утворити постійну діючу комісію з питань поводження з безхазяйними відходами відповідно до порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 № 1217 «Про затвердження Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів» для вирішення питань про подальше поводження з відходами (частина 10 статті 12 Закону України «Про відходи»).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до вимог пункти «е», «д» та «п» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи», пункт 10 статті 12 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій належить здійснення контролю за діяльністю суб`єктів підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами.
Львівською ОДА під час проведення перевірки не надані матеріали, що підтверджують здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими, виробничими відходами.
Також не надані матеріали, що підтверджують здійснення контролю щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення та/або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи, що є порушенням підпункту пункту 10 статті 12 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Рішенням № 161 від 26.04.2016 Львівської обласної ради затверджена Програма охорони навколишнього природного середовища на 2016-2020 роки.
Програма реалізується шляхом виконання заходів, включених до Переліку природоохоронних заходів, фінансування яких здійснюється з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища у відповідному році, який щорічно затверджується сесією обласної ради, як додаток до Програми.
У 2020 році за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища в рамках Програми заплановано виконання 41 природоохоронного заходу на загальну суму 42900,0 тис. гривень.
Одним із завдань Програми на 2016 рік зазначено вирішення основних проблем, пов`язаних з екологічно безпечним збором, зберіганням, утилізацією, переробкою та захороненням твердих побутових і промислових відходів, а саме:
1. Будівництво, реконструкція та облаштування полігонів твердих побутових відходів, здіи?снення заходів щодо мінімізації?, утилізації? та переробки промислових і побутових відходів;
2. Рекультивація порушених земель та території? полігонів твердих побутових відходів (сміттєзвалищ).
Однак, станом на вересень 2020, Львівською ОДА не забезпечено виконання Програми та відсутні звіти про її виконання, (пункт 3 статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).
Крім того, в зазначеній Програмі не враховане забезпечення повного циклу операцій поводження з відходами - збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів (пункт «в» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»).
На виконання п.5.7 протоколу №24 позачергового засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 12.06.2020, Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації листом від 28.08.2020 №31-6562/0/2-20 надано Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України та Державному агентству водних ресурсів України пропозиції щодо внесення змін до Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2024 року, однак Львівською ОДА під час підготовки проектів місцевих бюджетів не внесені пропозиції щодо залучення коштів для реалізації державних екологічних програм для здійснення заходів у сфері поводження з відходами, а саме - збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів (ч. 3, ст. 20 Закону України «Про відходи», пункт 3 статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).
На виконання повноважень щодо інформування населення про екологічно небезпечні аварії та ситуації, стан довкілля, а також про заходи, що вживаються до його поліпшення (пункт 6 статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»), Львівською ОДА та департаментом екології та природних ресурсів проводиться інформування населення про екологічні небезпечні аварії та ситуації, стан довкілля, а також про заходи, що вживаються для його покращення за допомогою офіційних вебсторінок (https://loda.gov.ua/, https://deplv.gov.ua/) та сторінок у соціальних мережах (https://www.facebook.com/LvivskaODA/, https://www.facebook.com/ekologialoda/).
З метою інформування населення області про стан навколишнього середовища, щорічно готується та оприлюднюється Екологічний паспорт області та Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища Львівської області, а також результати моніторингу довкілля.
Львівською ОДА отримано звернення (повідомлення) щодо виявлення безхазяйних відходів: 2018 рік – 35 звернень; 2019 рік – 94 звернення; І півріччя 2020 року – 116 звернень в т. ч.; від гр. Олексія Мінтія – 65 звернень щодо засмічень, починаючи з березня 2020 року.
На кінець 2019 року Львівською ОДА зареєстровано 41 несанкціонованих сміттєзвалища.
В період І півріччя 2020 року органами місцевого самоврядування та райдержадміністраціями були виявлені 395 засмічень/сміттєзвалищ з них: 370 ліквідовано; 25 знаходяться в стадії ліквідації.
Департамент екології та природних ресурсів Львівської ОДА всі отримані звернення скерував до районних державних адміністрацій, до районних адміністрації Львівської міської ради, органів місцевого самоврядування для реагування та ліквідації стихійних засмічень та для контролю до Державної екологічної інспекції у Львівській області.
Тобто, Львівською ОДА не реалізовані повноваження щодо виявлення безхазяйних відходів, а саме: не організовано роботу постійної діючої комісій з виявлення та обліку безхазяйних відходів при місцевих державних адміністраціях та не здійснені заходи щодо визначення кількості, складу, властивості, вартості відходів, рівня їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини та не вжиті заходи для визначення власника відходів у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 № 1217 «Про затвердження Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів» (ч. 10, ст. 12 Закону України «Про відходи»).
Крім того, Львівською ОДА не забезпечено ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів самостійно або за рішенням уповноважених на те органів (пункт «м» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»).
Відповідно до Ухвал Львівської міської ради № 2163 від 29.06.2017 «Про організацію вивезення твердих побутових відходів у м. Львові на період до 30.06.2019», пунктом 3 та 4 ухвалено надати кошти з міського бюджету м. Львова у вигляді субвенції Львівському обласному бюджету на загальну суму 600 млн. грн за період з 2017 по 2019 рік на відшкодування виконавцями фактично наданих послуг з вивезення твердих побутових відходів фактичних додаткових витрат на їх перевантаження, перевезення та будь-яких інших заходів, пов`язаних із захороненням та утилізацією.
Пунктом 5 цієї ухвали погоджено передачу Львівського комунального підприємства «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» у порядку організації тимчасового управління Львівській обласній державній адміністрації на період до 30.06.2019.
Відповідно до Звіту про виконання паспорта бюджетної програми місцевого бюджету за період з 2017 по 01.01.2020 роки, Департаментом розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації, забезпечено збір та вивезення сміття і відходів обсягом 504,6 тисяч тон твердих побутових відходів на загальну суму 424,6 млн. грн.
Загальна кількість населених пунктів, які входять до адміністративної одиниці Львівської області - 1912, з них кількість населених пунктів, не охоплених централізованим вивозом та самовивозом твердих побутових відходів - 116 населених пунктів, а саме: Городоцький район – 19; Дрогобицький район – 47; Жовківський район – 4; Мостиський район – 14; Пустомитівський район – 6; Турківський район – 6; Яворівський район - 20.
Відповідно до вимог п. «м» частини 1 вимог ст. 20 Закону України «Про відходи» органи місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами забезпечують вжиття заходів для ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Згідно із вимогами ст. 12 Закону України «Про відходи» відходи, щодо яких не встановлено власника або власник яких невідомий, вважаються безхазяйними.
Пунктами 5-8 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1217 від 03.08.1198, визначено, що заяви (повідомлення) про факти виявлення відходів розглядаються на черговому (позачерговому) засіданні постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами (далі - комісія).
Однак, Львівською ОДА не забезпечено створення постійної діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами, що свідчить про відсутність роботи із виявлення та поводження із безхазяйними відходами на території Львівської області.
Внаслідок таких дій, на території Львівської не забезпечено безпечні умови для життя і здоров`я людей, не запроваджено передові технології, технічні рішення, технологічне обладнання, які відповідають природоохоронним та санітарно-гігієнічним вимогам і забезпечують унеможливлення впливу шкідливих факторів на довкілля та здоров`я мешканців.
Львівська ОДА як місцевий орган виконавчої влади, та її посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не виконання законних вимог органу державного нагляду (контролю) – Державної екологічної інспекції України є неприпустимим та потребує негайного усунення порушень вимог Законів України «Про благоустрій населених пунктів», «Про відходи», «Про місцеві державні адміністрації», які виявлені під час позапланового заходу.
Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав, надав суду додаткові пояснення та докази, просив позов задоволити повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача – ОСОБА_1 в судових засіданнях позовні вимоги підтримав, надав суду додаткові пояснення та докази, просив позов задоволити повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, участі уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, що у висновках Акту перевірки зазначено, що Львівською обласною державною адміністрацією не забезпечено у повному обсязі виконання повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища.
За результатами перевірки старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції України Акберовим А.Е. складено Вимогу про усунення Львівською обласною державною адміністрацією ряду порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та вимог законодавства у сфері поводження з відходами від 11.09.2020 № 4.2-0008. Листом від 25.09.2020 № 5/6-8273/0/2-20/7-31 Львівською обласною державною адміністрацією у відповідь на лист від 11.09.2020 № 4.2-0010 надано заперечення із висновками на Вимогу від 11.09.2020 № 4.2-0008.
Не погоджуючись із відповіддю Львівської обласної державної адміністрації, на основі результатів проведеної перевірки, Державна екологічна інспекція України вважає наявними підстави для визнання протиправною бездіяльності облдержадміністрації, а також зобов`язати виконати вимоги контролюючого органу облдержадміністрацією у судовому порядку.
Львівська обласна державна адміністрація з вимогами позовної заяви не погоджується, вважає їх необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню з наступних причин.
Законодавством передбачено повноваження Державної екологічної інспекції України стосовно органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в частині контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зокрема у сфері поводження з відходами.
Проте, у законодавстві відсутні норми, які регулюють форму такого контролю, підстави, порядок проведення та оформлення результатів, оскільки, як вже було зазначено положення Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не розповсюджуються на спірні правовідносини.
Відповідач також вказує про те, що за інформацією районних державних адміністрацій та міст обласного значення на території Львівської області органами місцевого самоврядування розроблено та прийнято на чергових сесіях місцевих рад Програми поводження з твердими побутовими відходами, Правила благоустрою населених пунктів та в більшості населених пунктів розроблено схеми санітарної очистки населених пунктів.
Розроблені та затвердженні схеми санітарного очищення в більшості населених пунктів Львівської області, а саме: з 1929 населених пунктів наявні 1885 схем санітарного очищення, що складає 97,7 %. Обласною державною адміністрацією здійснюється контроль в частині владних повноважень за діяльністю місць чи об`єктів, що використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів та контроль за подальшим використанням відходів з врахуванням їх ресурсної цінності та вимог безпеки для здоров`я людей, а саме шляхом ведення реєстру об`єктів утворення, оброблення та утилізації твердих побутових відходів і реєстр місць видалення відходів. Також постійно координується робота органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій щодо забезпечення в повному обсязі ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих засмічень/звалищ відходів на території Львівської області. При районних державних адміністраціях створені постійно діючі комісії з питань поводження з безхазяйними відходами у відповідності до статті 12 Закону України «Про відходи» та порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 № 1217. Заходами обласної Програми охорони навколишнього природного середовища на 2016-2020 роки, передбачалось забезпечення ефективного використання побутових відходів як енергоресурсу, впровадження роздільного збирання твердих побутових відходів, комплексної переробки і утилізації їх ресурсоцінних компонентів, придбання відповідного обладнання та впровадження новітніх технологій в сфері поводження з відходами, створення нових, реконструкція та модернізація діючих полігонів для захоронення ТПВ, повернення у господарський оборот земель, в тому числі рекультивація полігонів, забезпечення контролю за полігонами, звалищами. Зокрема, обласною державною адміністрацією проведено 70 заходів у сфері поводження з відходами на суму 51 млн 587 тис 889 грн.
На території Львівської області створено 9 спеціалізованих підприємств усіх форм власності для збирання, оброблення, утилізації та видалення небезпечних відходів, а також для виготовлення, монтажу та сервісного обслуговування відповідного устаткування, у яких наявні ліцензія на переробку небезпечних відходів.
Також за інформацією інформаційно-ресурсного програмного продукту «Recycle Map» на території Львівської області офіційно розміщений 301 пункт 7 збору вторсировини, яка є другою в Україні після м. Києва та Київської області. За допомогою зазначеної інформаційної платформи будь-хто, як громадянин, так і суб`єкт господарювання може ознайомитися з місцем розташування пунктів вторсировини, які матеріали можна здати на оброблення/утилізацію, контакти та ціну за матеріал.
Львівською обласною державною адміністрацією відповідно до владних повноважень, організовано та постійно організовується сприяння та створення спеціалізованих підприємств усіх форм власності для збирання, оброблення, утилізації та видалення відходів, а також для виготовлення, монтажу та сервісного обслуговування відповідного устаткування.
Львівською обласною державною адміністрацією забезпечено організацію збирання і видалення побутових та інших відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також здійснення роздільного збирання корисних компонентів цих відходів на території Львівської області, а також розроблено проєкт Регіонального плану управління відходами у Львівській області до 2030 року.
Представники відповідача в судових засіданнях позовні вимоги заперечили, надали суду додаткові докази та документи, просили в задоволені позовних вимог відмовити повністю.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді 16.01.2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі. Ухвалою суду від 31.03.2021 року розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження.
Судом встановлені наступні обставини:
У продовж 2020 року до Державної екологічної інспекції України надійшло 92 звернення від фізичної особи-мешканця міста Львів ОСОБА_1 про розміщення несанкціонованих сміттєзвалищ на території Львівської області (65 звернень), а також за бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації (27 звернень).
З метою перевірки фактів наведених у цих зверненнях наказом голови Державної екологічної інспекції України Мальованого А.М. № 306 від 31.08.2020 утворено комісію для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, поводження з відходами Львівської обласної державної адміністрації та місцевих державних адміністрацій, Львівської обласної ради та органів місцевого самоврядування Львівської області, у складі: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Даній комісії у період з 07.09.2020 по 11.09.2020 доручено здійснити позаплановий захід державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, поводження з відходами, Львівської обласної державної адміністрації та місцевих державних адміністрацій, Львівської обласної ради та органів місцевого самоврядування Львівської області.
Підставою для прийняття вищезазначеного наказу слугувало надходження на адресу Державної екологічної інспекції України та її територіального підрозділу обґрунтованих звернень фізичної особи-мешканця міста Львів ОСОБА_1 .
На підставі направлення голови Державної екологічної інспекції України Мальованого А.М. № 24 від 31.08.2020 начальником відділу державного екологічного нагляду (контролю) за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами Управління державного екологічного нагляду (контролю) промислового забруднення – старшого державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції України Акберовим А.Е. та заступником начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції у Львівській області Яремою І.Б. проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Львівської обласної державної адміністрації за адресою: 79008, Львівська обл., м. Львів, вул. Винниченка, 18, у термін з 07.09.2020 по 11.09.2020.
За результатами проведення перевірки, контролюючим органом складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 4.2-0007 від 11.09.2020.
У висновках Акту перевірки зазначено, що Львівською обласною державною адміністрацією не забезпечено в повному обсязі виконання повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища, а саме:
- на території Львівської області, Львівською ОДА не організовано збирання відходів в повному обсязі. А також не організовано та не вжиті заходи щодо сприяння створенню спеціалізованих підприємств усіх форм власності для оброблення, утилізації та видалення відходів (пункт «з» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»);
- Львівською ОДА не розроблені та не затверджені схеми санітарного очищення населених пунктів Львівської області, у відповідності до Порядку розроблення, погодження та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 23.03.2017 № 57 (пункт «ж» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»). Тобто послуги з поводження з побутовими відходами, а саме послуги з вивезення та захоронення побутових відходів, Львівською ОДА здійснені з порушенням правил благоустрою території населених пунктів та без урахування схеми санітарного очищення населених пунктів Львівської області;
- Львівською ОДА не організовано створення полігонів для захоронення відходів, а також здійснення роздільного збирання корисних компонентів цих відходів (пункт «й» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»);
- Львівською ОДА не здійснено контроль за діяльністю місць чи об`єктів, що використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів та контроль за подальшим використанням відходів з урахуванням їх ресурсної цінності та вимог безпеки для здоров`я людей і навколишнього природного середовища (пункт «е», «д» та «п» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи» та пункт 10 статті 12 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»);
- Львівською ОДА не реалізовано повноваження щодо здійснення контролю за забороною змішування чи захороненням відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія (частина 6 статті 33 Закону України «Про відходи»).
За результатами перевірки, на підставі п. «і» ч. 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п. п. 6 п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 275 від 19.04.2017, старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції України Акберовим А.Е. складено вимогу № 4.2-0008 від 11.09.2020 про усунення Львівською обласною державною адміністрацією ряду порушень вимог законодавству у сфері охорони навколишнього природного середовища та вимог законодавства у сфері поводження з відходами.
11.09.2020 старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції України Акберовим А.Е. листом № 4.2-0010 від 11.09.2020 направлено на адресу Львівської ОДА вищезазначений Акт перевірки № 4.2-0007 від 11.09.2020 та вимогу № 4.2-0008 від 11.09.2020
30.09.2020 Держекоінспекцією отримано лист від Львівської ОДА
№ 5/6-8273/0/2-20/7-31 від 25.09.2020 та повідомлено старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції України Акберова А.Е. про проблемні питання, пропозиції та шляхи вирішення.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірну бездіяльність відповідача протиправною та просить зобов`язати відповідача вчинити певні дії на виконання вимог Закону України «Про відходи».
Судом не враховуються аргументи наведені позивачем про протиправну бездіяльність та зобов`язання вчинити дії з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Щодо позовних вимог позивача - визнати протиправною бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації в частині невжиття заходів щодо виконання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та вимог законодавства у сфері поводження з відходами, суд зазначає наступне.
Правова природа протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих і обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені. Притому такі можуть бути вчинені лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про відходи», відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення;
поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.
Позивач в заяві про уточнення та зменшення позовних вимог зазначив, що Під час проведення позапланової перевірки встановлено, що Львівською ОДА в порушення вимог статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статтей 12, 20 Закону України «Про відходи», як місцевим органом виконавчої влади:
- не організовано збирання відходів в повному обсязі, а також не організовано та не вжиті заходи щодо сприяння створенню спеціалізованих підприємств усіх форм власності для оброблення, утилізації та видалення відходів (пункт «з» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»);
- не організовано створення полігонів для захоронення відходів, а також здійснення роздільного збирання корисних компонентів цих відходів (пункт «й» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи»);
- не здійснено контроль за діяльністю місць чи об`єктів, що використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів та контроль за подальшим використанням відходів з урахуванням їх ресурсної цінності та вимог безпеки для здоров`я людей і навколишнього природного середовища (пункт «е», «д» та «п» ч. 1 статті 20 Закону України «Про відходи» та пункт 10 статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»);
- не реалізовано повноваження щодо здійснення контролю за забороною змішування чи захороненням відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія (частина 6 статті 33 Закону України «Про відходи»).
Позивач також вказав про порушення відповідачам пункту «ж» частини 1 статті 20 Закону України «Про відходи», згідно якого до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами належить розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів.
Згідно із п. 10 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» в редакції на час спірних правовідносин, місцева державна адміністрація здійснює контроль за використанням відходів з урахуванням їх ресурсної цінності та вимог безпеки для здоров`я людей і навколишнього природного середовища та розглядає справи про адміністративні правопорушення або передає їх матеріали на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.
Відповідач спірну бездіяльність спростовує в тому числі і положеннями пункту 3 «Порядку розроблення, погодження та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23.03.2017 № 57, згідно якого розроблення, погодження та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів здійснюють виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації - для одного або кількох населених пунктів, що входять до складу відповідної ради; Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні та районні державні адміністрації - для населених пунктів, які входять до складу двох і більше сільських, селищних та міських рад.
В матеріалах справи наявний лист Львівської обласної державної адміністрації від 25.09.2020 № 5/6-8273/0/2-20/7-31, адресований Старшому державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції України Арзу Акберову, в якому відповідач спростовує висновки позивача, в тому числі в згаданому листі зазначено, що за інформацією районних державних адміністрацій та міст обласного значення на території Львівської області органами місцевого самоврядування розроблено та прийнято на чергових сесіях місцевих рад Програми поводження з твердими побутовими відходами, Правила благоустрою населених пунктів та в більшості населених пунктів розроблено схеми санітарної очистки населених пунктів.
Розроблені та затвердженні схеми санітарного очищення в більшості населених пунктів Львівської області, а саме: з 1929 населених пунктів наявні 1885 схем санітарного очищення, що складає 97,7 %, тощо.
Враховуючи зміст вищевказаного листа, пояснень учасників процесу в судових засіданнях, на думку суду позивачем не доведено належними та допустимими доказами саме протиправну бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації в частині невжиття заходів щодо виконання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та вимог законодавства у сфері поводження з відходами. Без зазначення конкретних обставин, які б свідчили про невжиття відповідачем чітких встановлених законодавством заходів щодо виконання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та вимог законодавства у сфері поводження з відходами, з посиланням на назви населених пунктів та/або об`єктів поводження з відходами, чи їх місцями, встановлювати протиправну бездіяльність відповідача є передчасним, відтак в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Крім цього, в цій же частині позовних вимог, суд зазначає, що безперечно на відповідача законодавством покладені обов`язки про вжиття заходів щодо виконання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та вимог законодавства у сфері поводження з відходами, частина з яких дублюються і для органів місцевого самоврядування, на переконання суду немає законної необхідності відповідачу розробляти та затверджувати схеми санітарного очищення в населених пунктів Львівської області, в яких вже є такі ж схеми розроблені та затверджені органами місцевого самоврядування.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язати Львівську обласну державну адміністрацію вжити заходи щодо виконання вимог законодавства у сфері поводження з відходами, а саме:
- розробити, подати на затвердження відповідної ради та забезпечити виконання обласної та місцевих екологічних програм поводження з відходами, з врахуванням забезпечення повного циклу операції поводження з відходами, а саме: збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів, з підстав передбачених:
Згідно із п. 3 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація розробляє, подає на затвердження відповідної ради та забезпечує виконання регіональних екологічних програм; звітує перед відповідною радою про їх виконання; вносить до відповідних органів пропозиції щодо державних екологічних програм.
Згідно із п. «в» ч. 1 ст. 20 Закону України «Про відходи», до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами належить організація розроблення та здійснення регіональних і місцевих програм поводження з відходами, а також забезпечення реалізації загальнодержавних програм.
- організувати та сприяти створенню спеціалізованих підприємств усіх форм власності для збирання, оброблення, утилізації та видалення відходів, а також для виготовлення, монтажу та сервісного обслуговування відповідного устаткування, з підстав передбачених:
Згідно із п. «з» ч. 1 ст. 20 Закону України «Про відходи», до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами належить організація та сприяння створенню спеціалізованих підприємств усіх форм власності для збирання, оброблення, утилізації та видалення відходів, а також для виготовлення, монтажу та сервісного обслуговування відповідного устаткування.
- забезпечити організацію збирання і видалення побутових та інших відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також здійснення роздільного збирання корисних компонентів цих відходів на території Львівській області, з підстав передбачених:
Згідно із п. «й» ч. 1 ст. 20 Закону України «Про відходи», до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами належить організація збирання і видалення побутових та інших відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також здійснення роздільного збирання корисних компонентів цих відходів.
- організувати здійснення контролю за діяльністю місць чи об`єктів, що використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів та контроль за подальшим використанням відходів з урахуванням їх ресурсної цінності та вимог безпеки для здоров`я людей і навколишнього природного середовища, з підстав передбачених:
Згідно із п. «д» ч. 1 ст. 20 Закону України «Про відходи», до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами належить організація здійснення контролю за використанням відходів з урахуванням їх ресурсної цінності та вимог безпеки для здоров`я людей і навколишнього природного середовища.
- організувати розроблення та здійснення регіональних і місцевих програм поводження з відходами, а також забезпечити реалізацію загальнодержавних програм, крім того, під час підготовки проектів місцевих бюджетів забезпечити внесення пропозиції щодо залучення коштів, необхідних для здійснення заходів у сфері поводження з відходами, а саме, щодо забезпечення повного циклу операцій поводження з відходами - збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів, з підстав передбачених:
Згідно із п. «в» ч. 1 ст. 20 Закону України «Про відходи», до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами належить організація розроблення та здійснення регіональних і місцевих програм поводження з відходами, а також забезпечення реалізації загальнодержавних програм;
Згідно із ч. 3 ст. 20 Закону України «Про відходи», під час підготовки проектів місцевих бюджетів місцеві державні адміністрації вносять пропозиції щодо залучення коштів, необхідних для здійснення заходів у сфері поводження з відходами.
- забезпечити ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів самостійно або за рішенням уповноважених на те органів, з підстав передбачених:
Згідно із п. «м» ч. 1 ст. 20 Закону України «Про відходи», до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами належить забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів самостійно або за рішенням уповноважених на те органів.
- у разі отримання звернення (повідомлення) щодо безхазяйних відходів, визначити кількість, склад, властивості, вартість відходів, рівень їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини та вжити заходи для визначення власника відходів, а також утворити постійну діючу комісію з питань поводження з безхазяйними відходами відповідно до порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 № 1217 «Про затвердження Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів» для вирішення питань про подальше поводження з відходами, з підстав передбачених:
Згідно із ч. 10 ст. 12 Закону України «Про відходи», у разі отримання звернення (повідомлення) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а також органи місцевого самоврядування зобов`язані визначити кількість, склад, властивості, вартість відходів, рівень їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров`я людини та вжити заходів для визначення власника відходів.
Суд зазначає, що відповідач на спростування вказаних вимог пояснив про те, що ним здійснюється контроль в частині владних повноважень за діяльністю місць чи об`єктів, що використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів та контроль за подальшим використанням відходів з врахуванням їх ресурсної цінності та вимог безпеки для здоров`я людей, а саме шляхом ведення реєстру об`єктів утворення, оброблення та утилізації твердих побутових відходів і реєстр місць видалення відходів. Перелік об`єктів захоронення твердих побутових відходів на території Львівської області, паспортизовані та обліковані, дане підтверджується Переліком об`єктів захоронення ТПВ на території Львівської області.
Також Львівською обласною державною адміністрацією постійно координується робота органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій щодо забезпечення в повному обсязі ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих засмічень/звалищ відходів на території Львівської області.
Районними державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування протягом 2020 року ліквідовано 370 засмічень/сміттєзвалищ. Зазначене реалізується шляхом направлення інформації стосовно виявлених несанкціонованих і неконтрольованих засмічень/звалищ із дорученнями щодо їх ліквідації.
Окрім цього, для контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства неодноразово направлялись запити до контролюючого органу державної влади – Державної екологічної інспекції у Львівській області для вжиття заходів реагування.
При районних державних адміністраціях створені постійно діючі комісії з питань поводження з безхазяйними відходами у відповідності до статті 12 Закону України «Про відходи» та порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 № 1217.
Заходами обласної Програми охорони навколишнього природного середовища на 2016-2020 роки, яка затверджена рішенням Львівської обласної ради від 26.04.2016 № 161, передбачалось забезпечення ефективного використання побутових відходів як енергоресурсу, впровадження роздільного збирання твердих побутових відходів, комплексної переробки і утилізації їх ресурсоцінних компонентів, придбання відповідного обладнання та впровадження новітніх технологій в сфері поводження з відходами, створення нових, реконструкція та модернізація діючих полігонів для захоронення ТПВ, повернення у господарський оборот земель, в тому числі рекультивація полігонів, забезпечення контролю за полігонами, звалищами.
Зокрема, обласною державною адміністрацією проведено 70 заходів у сфері поводження з відходами на суму 51 млн 587 тис 889 грн, зазначене підтверджується інформацією із листа від 25.09.2020 № 5/6-8273/0/2-20/7-31, тощо.
Також у згаданій Програмі враховано повний цикл операції поводження з відходами – збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів про що свідчать вищевказані реалізовані заходи.
На території Львівської області створено 9 спеціалізованих підприємств усіх форм власності для збирання, оброблення, утилізації та видалення небезпечних відходів, а також для виготовлення, монтажу та сервісного обслуговування відповідного устаткування, у яких наявні ліцензія на переробку небезпечних відходів.
Також за інформацією інформаційно-ресурсного програмного продукту «Recycle Map» на території Львівської області офіційно розміщений 301 пункт 7 збору вторсировини, яка є другою в Україні після м. Києва та Київської області. За допомогою зазначеної інформаційної платформи будь-хто, як громадянин, так і суб`єкт господарювання може ознайомитися з місцем розташування пунктів вторсировини, які матеріали можна здати на оброблення/утилізацію, контакти та ціну за матеріал.
Відповідач вважає, що ним відповідно до владних повноважень, організовано та постійно організовується сприяння та створення спеціалізованих підприємств усіх форм власності для збирання, оброблення, утилізації та видалення відходів, а також для виготовлення, монтажу та сервісного обслуговування відповідного устаткування. Також відповідачем забезпечено організацію збирання і видалення побутових та інших відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також здійснення роздільного збирання корисних компонентів цих відходів на території Львівської області. На більшості полігонах ТПВ наявні сортувальні лінії, у більшості населених пунктах забезпечено сортування ТПВ на початковій стадії.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 року №820-р «Про схвалення Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року», розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 117-р «Про затвердження Національного плану управління відходами до 2030 року», обласною державною адміністрацією розроблено проєкт Регіонального плану управління відходами у Львівській області до 2030 року.
Метою розроблення Регіонального плану управління відходами Львівської області до 2030 року є необхідність створення та забезпечення ефективного функціонування системи управління відходами на території Львівської області на інноваційних засадах, впровадження стратегічного планування, що передбачатиме виконання ряду заходів, спрямованих на реформування та удосконалення системи управління відходами на території області, вибір оптимальної системи поводження з відходами та практичні заходи, що необхідні для її впровадження.
Погодження та затвердження Регіонального плану виконується відповідно до нормативно-правових актів України, з урахуванням Методичних рекомендацій з розроблення регіональних планів управління відходами, затверджених наказом Мінприроди та Порядку розроблення та затвердження регіональних планів управління відходами.
Таким чином, відповідач по суті виконує покладені на нього повноваження щодо поводження із відходами.
Статтею 19 Конституції України, встановлено обов`язок в тому числі і відповідача діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На переконання суду, конституційно покладені обов`язки на відповідача щодо предмету спору не потребують додаткового підтвердження чи встановлення судом.
Предметом зобов`язання є вчинення дій в даному випадку на виконання вимог законодавства. Таким поняттям охоплюються як фактичні, так і юридичні дії. Причому дія має бути вчинено за наявності правової підстави та із дотриманням відповідних повноважень.
Насамперед, суд звертає увагу, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Отже, ефективний захист прав є метою адміністративного судочинства. З огляду на це, вирішуючи кожен спір, адміністративні суди, з урахуванням вимог позовної заяви та позиції сторін, повинні застосовувати такі способи захисту, які будуть ефективними на практиці.
Ця мета кореспондується зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. Європейський суд з прав людини у своїх численних рішеннях сформував сталу практику оцінки ефективності засобу юридичного захисту. Засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути «ефективним» як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством (рішення від 15.10.2009 у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України», п. 64).
Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.
Відповідно на думку суду, позовні вимоги позивача в цій частині також задоволенню не підлягають, оскільки позивач просить зобов`язати відповідача вчиняти дії, які він зобов`язаний виконувати в силу вимог закону, що в даному випадку не є ефективним способом захисту.
Позивач в цій частині позовних вимог також не конкретизував в чому полягає зміст, об`єкт, суб`єкт порушених прав, не конкретизував які мають бути наслідки відновлення таких права та захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог про зобов`язання вчинити певні дії.
До цього ж суд зазначає, що верховенство права як основоположний принцип адміністративного судочинства визначає спрямованість судочинства на досягнення справедливості та надання ефективного захисту.
Статтею 13 (право на ефективний засіб юридичного захисту) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку суб`єкта владних повноважень, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.
Також суд враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
З цих же по суті підстав, судом не враховуються аргументи позивача, відповідно позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Державної екологічної інспекції України (01042, м. Київ, пров. Новопечерський, 3, корпус 2) до Львівської обласної держаної адміністрації (79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації (79026, м.Львів, вул. Стрийська, 98) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5. п.15 розд. VII “Перехідні положення” цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 04.10.2021 року.
Суддя Гавдик З.В.