
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
06 жовтня 2021 р. Справа №200/11135/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
30 серпня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшов адміністративний ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- визнання протиправною бездіяльність, щодо не врахування при розрахунку пенсії період роботи в районах Крайньої Півночі з 14.09.1982р. по 14.12.1982р. та з 16.12.1983р. по 09.10.1992р., у пільговому обчисленні з розрахунку кожний рік роботи за один рік і шість місяців роботи.
- зобов`язання зарахувати період роботи в районах Крайньої Півночі з 14.09.1982р. по 14.12.1982р. та з 16.12.1983р. по 09.10.1992р., у пільговому обчисленні з розрахунку кожний рік роботи за один рік і шість місяців роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі.
- зобов`язання провести перерахунок, нарахування та виплатити виниклу заборгованість по пенсії з 31.05.2008р. (з моменту призначення пенсії) та по теперішній час.
Позовні вимоги обґрунтовані тим ,що позивачу при призначенні пенсії не зараховані і періоди роботи з 14.09.1982р. по 14.12.1982р. та з 16.12.1983р. по 09.10.1992р в районах Крайньої Півночі у пільговому обчисленні з розрахунку кожний рік роботи за один рік і шість місяців роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано копії та докази.
10 червня 2020 року відповідач надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог та вказав, що позивачем пропущений строк звернення до суду, оскільки пенсію призначено з 31.05.2008 року, а до суду позивач звернувся лише у серпні 2021 року, тому вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до положень частини 13 статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Згідно з частиною шостою статті 161 цього Кодексу у разі пропуску строку звернення до суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду. Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13.12.2021 року визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя. Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Як убачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію за віком з 31.05.2008 року.
29.06.2021 року на звернення позивача щодо надання інформації про розрахунок пенсії, відповідач листом № 0500-1502-8/25373 повідомив, що розмір пенсії за віком обчислений з урахуванням загального стажу 32 роки 2 місяці 13 днів та надав розрахунок стажу (форма РС-право).
Так, з отриманої інформації позивач дізнався, що в його стаж роботи не включено у пільговому обчисленні період його робіт з 14.09.1982 року по 14.12.1982 року та з 16.12.1983 року по 09.10.1992 року, як трудовий стаж, в районах Крайньої Півночі та місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Звертаючись до суду, позивач просив зарахувати спірний період та провести перерахунок пенсії з дня призначення пенсії, а саме з 31.05.2008 року.
Проте, суд вважвє, що позивачем пропущений строк звернення до суду, щодо вимог про переахунок пенсії з 31.05.2008 року.
Отримання пенсіонером листа від пенсійного органу у відповідь на його звернення не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі, якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку тощо.
З дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія, вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 24.12.2020 року у справі № 510/1286/16-а дійшла висновку, що норми, зокрема статті 87 Закону № 1788-ХІ та статті 46 Закону № 1058-ІV (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії), підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб`єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов: 1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом; 2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.
За змістом наведених норм строк давності не застосовується лише до вимог щодо нарахованих пенсій, в спірних же правовідносинах суми пенсії не були нараховані пенсійним органом.
Реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Зазначений правовий висновок викладений в постанові Верховного суду в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 31.03.2021 року у справі № 240/12017/19.
Таким чином, позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов передчасного висновку, що про порушення своїх прав позивач дізнався у червні 2021 року після звернення до відповідача із відповідним запитом, оскільки будь-які об`єктивні чи суб`єктивні обставини не позбавляли позивача можливості звернутися до суду з 2008 року.
Із вказаною позовною заявою позивач звернувся до суду 30.08.2021, тобто, із пропуском визначеного КАС України шестимісячного строку.
Однак, до позовної заяви не надано заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду в частині здійснення перерахунку, нарахування та виплату заборгованості з 31.05.2008 року.
За приписами частин першої та другої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, встановлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи, що позивачем пропущено встановлений строк звернення до суду та не надано заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду в частині здійснення перерахунку, нарахування та виплату заборгованості з 31.05.2008 року, виходячи з приписів частини 13 статті 171 КАС України позовна заява підлягає залишенню без руху.
Зважаючи на викладене, позивачеві необхідно надати суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду в частині здійснення перерахунку, нарахування та виплату заборгованості з 31.05.2008 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 161, 169, 171, 248, 256, 293, 294, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання цієї ухвали, впродовж якого позивач має надати до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та докази поважності його пропуску.
Роз`яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Крилова