Ухвала суду № 100141995, 04.10.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2021
Номер справи
140/10772/21
Номер документу
100141995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

04 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/10772/21 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну заяву Державної екологічної інспекції у Волинській області до Мар`янівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною неправомірними діями та застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулася з позовом до Мар`янівської селищної ради з позовними вимогами з таким формулюванням: «про визнання протиправною бездіяльності неправомірними діями відповідача та зобов`язання відповідача вжити заходи реагування щодо усунення порушень вимог законодавству у сфері охорони навколишнього природного середовища та вимог законодавства у сфері поводження з відходами, а саме: визначити територію для розміщення відходів, а саме зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах; організувати в повному обсязі збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; забезпечити контроль за діяльністю суб`єктів підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами, а саме за операціями щодо збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів; забезпечити здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи; розробити, затвердити та погодити схему санітарного очищення населених пунктів Мар`янівської селищної ради, відповідно до Порядку розроблення, погодження та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23 березня 2017 року №57; затвердити місцеву програму поводження з відходами з урахуванням правил благоустрою територій населених пунктів та з урахуванням схеми санітарного очищення населених пунктів Мар`янівської Селищної ради, та здійснювати контроль за їх виконанням; вживати заходи для стимулювання суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами, з мстою створення об`єктів для сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та організації місць захоронення відходів; вирішити питання щодо розміщення на своїй підпорядкованої території об`єктів і поводження з відходами, а саме для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів та здійснити в повному обсязі контроль за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; забезпечити в повному обсязі очищення засмічених та зарослих бур`янами територій Мар`янівської селищної ради, виявлених в ході перевірки до 01 листопада 2021 року; визначити виконавців послуг з вивезення побутових відходів па конкурсних засадах у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року №1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів»; забезпечити виконання норм закону України «Про відходи» щодо заборони захоронення не перероблених (не оброблених) побутових відходів; забезпечити роздільне збирання відходів на території органу місцевого самоврядування; забезпечити паспортизацію усі місць видалення відходів (сміттєзвалищ); розпочати роботи по проведенню обліку зелених насаджень в населених пунктах селищної ради; розробити та погодити в установленому законодавством порядку, проектно-технічну t документацію щодо винесення в натуру меж земельної ділянки під сміттєзвалищем, першим поясом ЗСО артсвердловин, а також під будівлями та спорудами, котрі перебувають на балансі селищної ради; облаштувати свердловини котрі експлуатуються, засобами вимірювання об`єму видобутих підземних вод (водо лічильниками); забезпечити встановлення меж територій заказників місцевого значення на території Затурцівської сільської ради; забезпечити отримання дозволу на спеціальне водокористування Мар`янівською селищною радою; представити довідку про кількість забраної води із свердловин без дозволу на спеціальне водокористування за період з 01 січня 2016 року (Бужанівська с/р), з 01 січня 2020 року (Цегівська с/р) сільські ради по 31 грудня 2020 року, за період з 01 січня 2020 року по 18 червня 2020 року (Галичанська с/р), за період з 01 січня 2021 року по 30 липня 2021 року Мар`янівська селищна рада; забезпечити здійснення заходів на території Мар`янівської селищної ради щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів: а) винесення в натуру (на місцевості) меж прибережних захисних смуг та водоохоронних зон водних об`єктів; в) додержання правового режиму зон санітарної охорони першого поясу джерел водопостачання – свердловин».

Відповідно до пунктів 3, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує: чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Як визначено частиною четвертою статті 5 КАС України, суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 4 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Обов`язок з визначення (формулювання) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав, на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, тому для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що містяться в статтях 160, 161 КАС України.

У позовній заяві позивач як на правову підставу звернення до суду з цим позовом посилається на Закон України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», при цьому можливість застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) обгрунтовує правовою позицією Верховного Суду у справі №804/9101/16 (справа за позовом Державної екологічної інспекції в області до суб`єкта господарювання - юридичної особи про тимчасове зупинення виробництва).

Відповідно до частини п`ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

У позовній заяві позивач просить зобов`язати відповідача вжити заходи реагування щодо усунення порушень вимог законодавства, однак така вимога не узгоджується за змістом з наведеними положеннями статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Крім того, у прохальній частині позовної заяви позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача неправомірними діями.

Разом з тим, бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, що виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити. У свою чергу дія - це активна поведінка суб`єкта владних повноважень.

Позивач, звертаючись до суду із позовною заявою, повинен чітко зазначити, які конкретно дії чи бездіяльність оскаржуються до суду. Звернення суб`єкта владних повноважень обумовлює обов`язок обгрунтувати настання випадку, визначеного Конституцією чи законами України, для звернення до суду із позовом про визнання протиправною бездіяльності чи дій протиправними; зобов`язання застосувати заходи реагування.

Проте належне обгрунтування правових підстав для звернення до суду з позовними вимогами з наведеним позивачем формулюванням у позовній заяві відсутнє.

Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду нової її редакції з чітким викладенням змісту позовних вимог (предмета позову) та обгрунтуванням правових підстав звернення до суду з цим позовом позивача - суб`єкта владних повноважень.

Усуваючи недоліки позовної заяви, необхідно дотримуватися вимог частини другої статті 161 КАС України, згідно з якою суб`єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Керуючись статтями 160, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Державної екологічної інспекції у Волинській області до Мар`янівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною неправомірними діями та застосування заходів реагування залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Ж.В. Каленюк