Рішення № 100140755, 23.09.2021, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
911/1370/21
Номер документу
100140755
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2021 р. Справа № 911/1370/21

Господарський суд Київської області у складі судді Лутак Т.В., за участю секретаря судового засідання Мишак І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі»

до Виконавчого комітету Боярської міської ради

про стягнення 297 613, 19 грн.

Представники:

від позивача: Шматко В.О.

від відповідача: Безверха Л.М.

Обставини справи:

Позивач звернувся до господарського суду Київської області з позовом про стягнення з відповідача 297 613, 19 грн. вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення правил користування електроенергією.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на самовільне бездоговірне підключення відповідачем струмоприймачів до електричної мережі позивача.

Ухвалою господарського суду Київської області від 14.05.2021 відкрито провадження у даній справі, розгляд справи у підготовчому засіданні призначено на 14.06.2021 та витребувано у сторін певні документи.

28.05.2021 через канцелярію господарського суду Київської області від позивача надійшли письмові пояснення б/н від 24.05.2021 (вх. № 13410/21 від 28.05.2021) щодо описки в додатку № 17 до позовної заяви та супровідний лист б/н від 26.05.2021 (вх. № 13593/21 від 01.06.2021), до якого додано документи по справі.

До господарського суду Київської області від відповідача надійшла заява б/н від 14.06.2021 (вх. № 14658/21 від 14.06.2021) про встановлення додаткового строку для подання доказів, яка судом задоволена.

Ухвалою господарського суду Київської області від 14.06.2021, за клопотанням позивача, продовжено строк підготовчого засідання у даній справі на тридцять днів.

У судовому засіданні 14.06.2021 судом, в порядку ч. 5 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 19.07.2021.

15.06.2021 та 25.06.2021 через канцелярію господарського суду Київської області від позивача надійшли додаткові пояснення б/н від 10.06.2021 (вх. № 14805/21 від 15.06.2021) по справі та супровідний лист б/н від 17.06.2021 (вх. № 15519/21 від 25.06.2021), до якого додано документи по справі.

До господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив № 02-10/2939 від 06.07.2021 (вх. № 16617/21 від 08.07.2021) на позовну заяву, у якому він заперечує проти задоволення даного позову.

У судовому засіданні 19.07.2021 судом, в порядку ч. 5 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 30.08.2021.

Ухвалою господарського суду Київської області від 30.08.2021 закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні 23.09.2021.

Присутній у судовому засіданні 23.09.2021 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні 23.09.2021 проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

У судовому засіданні 23.09.2021, відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

15.05.2018 працівниками позивача проведено перевірку об`єкту - вуличне освітлення за адресою: м. Боярка, вул. Хрещатик та встановлено, що споживач – Виконавчий комітет Броварської міської ради порушив п. 6.40 ПКЕЕ, а саме: здійснив самовільне бездоговірне приєднання до мереж ПрАТ «Київобленерго».

За результатами проведення вищезазначеної перевірки представниками позивача складено акт про порушення № К 039313 від 15.05.2018, який було розглянуто на засіданні комісії, згідно рішення якого порушення ПКЕЕ сталося з вини споживача, вчинене відкритим способом і підлягає розрахунку відповідно до п. 2.6 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 562 від 04.05.2006.

Отже, згідно розрахунку по акту № К 039313 від 15.05.2018 та повідомлення про оплату від 18.10.2018, вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ становить 297 613, 19 грн.

Оскільки відповідачем не сплачено вищевказаний розмір вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення даного позову, стверджує, що між позивачем та відповідачем був укладений договір про приєднання до електричних мереж позивача, а тому у даному випадку відсутнє самовільне бездоговірне приєднання до мереж та відсутні підстави для застосування положень Методики № 562 від 04.05.2006, крім того, позивач, всупереч положенням чинного законодавства, впродовж певного часу безпідставно ухилявся від укладення з відповідачем договору про постачання електричної енергії.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.

Відповідно до доказів, які сторони надали на підтвердження своїх вимог та заперечень щодо хронології подій, які стосуються спірних правовідносин, суд встановив таке.

17.09.2004 між ЗАТ АЕС «Київобленерго» та Боярською міською радою було укладено договір про постачання електричної енергії № 664, додатком 3.1 до якого передбачався перелік об`єктів Боярської міської ради, що живляться від мереж постачальника електричної енергії або від мереж основного споживача, в тому числі і вуличне освітлення.

07.12.2016 між Публічним акціонерним товариством «Київобленерго», що в подальшому перейменовано на Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі», (позивач) та Виконавчим комітетом Боярської міської ради (відповідач) укладено договір про приєднання до електричних мереж № К-14-16-2015, за умовами якого позивач забезпечує приєднання електроустановок відповідача відповідно до схеми зовнішнього електропостачання і проектної документації та здійснює підключення об`єкта відповідача до електричних мереж на умовах цього договору, а відповідач оплачує позивачу вартість приєднання.

За цим договором до електричних мереж позивача приєднується: вуличне освітлення, що знаходиться за адресою: м. Боярка, вул. Хрещатик, Грушевського, Богданівська, Новобогданівська (об`єкт відповідача); місце забезпечення потужності об`єкта відповідача встановлюється на: РУ-0,4 кВ ТП-10/0,4 кВ № 126; точка приєднання встановлюється на вихідних клемах розрахункового приладу обліку; тип приєднання: стандартне; замовлено до приєднання потужність в точці приєднання 50 кВт; ступінь напруги в точці приєднання визначається напругою на межі балансової належності і становить 0,4 кВ, трифазна схема приєднання, ІІ клас.

Відповідно до п. 7.1 договору № К-14-16-2015 від 07.12.2016 цей договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов`язань, але не довше ніж до 01.12.2018.

Додатком № 1 до договору про приєднання до електричних мереж № К-14-16-2015 від 07.12.2016 сторони визначили Технічні умови № К-14-16-2015 стандартного приєднання електроустановок до електричних мереж.

26.12.2016 сторони склали акт № 1 приймання-передачі наданої послуги по приєднанню до електричних мереж, відповідно до якого позивач здійснив приєднання електроустановок відповідача в точці приєднання згідно договору № К-14-16-2015 від 07.12.2016, вартість вказаної послуги становить всього 37 200, 00 грн.

27.12.2016 відповідач сплатив позивачу 37 200, 00 грн. за приєднання електроустановок згідно договору № К-14-16-2015 від 07.12.2016, що підтверджується платіжним дорученням № 606 від 27.12.2016.

15.05.2018 працівниками позивача проведено перевірку об`єкту - вуличне освітлення за адресою: м. Боярка, вул. Хрещатик та встановлено, що споживач – Виконавчий комітет Броварської міської ради порушив п. 6.40 ПКЕЕ, а саме: здійснив самовільне бездоговірне приєднання до мереж ПрАТ «Київобленерго».

За результатами проведення вищезазначеної перевірки представниками позивача складено акт про порушення № К 039313 від 15.05.2018, копія якого наявна в матеріалах справи.

У вказаному акті зафіксовано, що відповідачем здійснено самовільне бездоговірне підключення до ТП-126, що відображено у схемі електропостачання споживача, а також повідомлено представника відповідача про те, що комісія з розгляду даного акту про порушення буде проводити засідання 14.06.2018 за адресою: м. Вишневе, вул. Київська 2 Б.

30.05.2018 позивачем направлено голові Боярського ГВУ ЖКГ Боярської міської ради лист вих. № 07/314/660 від 24.05.2018, у якому повідомлено про те, що засідання комісії по розгляду акту відбудеться 07.06.2018 о 13:00 за адресою: м. Вишневе, вул. Київська 2 Б.

07.06.2018 відбулося засідання комісії по розгляду акту № К 039313 від 15.05.2018, на яке представник споживача - Боярського ГВУ ЖКГ Боярської міської ради не з`явився та на якому встановлено, що порушення сталося з вини споживача, вчинене відкритим способом, а також вирішено, що вказаний акт підлягає розрахунку згідно п. 2.6 Методики. Дане засідання комісії оформлено протоколом № 270 від 07.06.2018.

06.07.2018 позивачем на адресу Боярського ГВУ ЖКГ Боярської міської ради направлено протокол засідання комісії № 270, повідомлення про оплату та розрахунок по акту № К 039313.

25.09.2018 відбулося повторне засідання комісії по розгляду акту № К 039313 від 15.05.2018, що оформлено протоколом № 299, відповідно до якого: споживач - Боярське ГВУ ЖКГ Боярської міської ради; обставини порушення згідно акту – самовільне бездоговірне приєднання до мереж ПрАТ «Київобленерго»; розглянуті документи - Технічні умови № К-14-16-2015 від 07.12.2016; пропозиції членів комісії: акт підлягає повторному розгляду з урахуванням Технічних умов № К-14-16-2015 від 07.12.2016, протокол засідання комісії № 270 від 07.06.2018 вважати недійсним і відповідно нарахування згідно даного протоколу підлягають скасуванню; рішення комісії – акт підлягає перерахунку.

28.09.2018 позивачем направлено відповідачу лист вих. № 07/314/1393 від 26.09.2018, у якому повідомлено про те, що засідання комісії по розгляду акту № К 039313 від 15.05.2018 відбудеться 18.10.2018 о 13:00 за адресою: м. Вишневе, вул. Київська 2 Б.

18.10.2018 відбулося засідання комісії по розгляду акту № К 039313 від 15.05.2018, на яке з`явився представник відповідача та яким порушення, що сталося (самовільне бездоговірне приєднання до мереж ПрАТ «Київобленерго»;), кваліфіковане комісією як таке, що сталося з вини відповідача, вчинене відкритим способом, а тому комісією вирішено провести розрахунок згідно п. 2.6 Методики, з визначенням величини розрахункового добового споживання згідно методики, по перерізу провода алюміній 4х25 мм2, за період 182 дні з 16.11.2017 по 15.05.2018 та по тарифах, що діяли протягом періоду порушення. Дане засідання комісії оформлено протоколом № 006 від 18.10.2018, у якому зафіксовано, що представник відповідача з рішенням комісії не згоден.

25.10.2018 позивач направив відповідачу протокол № 006 від 18.10.2018, розрахунок по акту № К 039313 від 15.05.2018 та повідомлення про оплату від 18.10.2018 на суму 297 639, 19 грн.

При цьому, після засідання комісії, що відбулося 18.10.2018, а саме 22.10.2018 відповідач звернувся до голови правління ПрАТ «Київобленерго» та голови НКРЕКП з листами № 12-10/2600, № 02-10/2601 про договірні відносини, у яких просив у відповідності з Положенням про інформаційно-консультаційний центр по роботі із споживачами, затвердженим постановою НКРЕ № 299 від 12.03.2009, розглянути на засіданні комісії ІКЦ при ПрАТ «Київобленерго» в присутності уповноважених представників інспекції Держенергонагляду у Київській області, управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області акт про порушення ПКЕЕ від 15.05.2018 за № К 039313 та нарахування за електричну енергію по ньому, врегулювати ситуацію, що склалась в зв`язку з несвоєчасним укладенням договору про постачання електричної енергії у відповідності з чинним законодавством, враховуючи наявність договірних відносин між ПрАТ «Київобленерго» та зацікавленими суб`єктами господарювання.

У відповідь на вищевказаний лист відповідача Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) направила сторонам та Управлінню НКРЕКП у м. Києві та Київській області лист – роз`яснення від 26.10.2018, у якому повідомлено: ПрАТ «Київобленерго» всупереч вимогам п. 2.1.4 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, які затвердженні постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 32 від 17.01.2013, не було надано замовнику підписаний договір про постачання електричної енергії; ПрАТ «Київобленерго» не було надано до НКРЕКП підтвердження дотримання вимог п. 2.1.4 Правил та обґрунтувань щодо причин ненадання замовнику підписаного договору про постачання електричної енергії; згідно з актом від 15.05.2018 за № К 039313 самовільне підключення здійснено в ТП № 126, яка є власністю ПрАТ «Київобленерго», при цьому, відповідно до умов договору приєднання забезпечення електричної потужності здійснювалося від ТП № 126, отже, підключення здійснені до трансформаторних підстанцій ПрАТ «Київобленерго», а тому НКРЕКП вважає, що підключення, зазначені в акті від 15.05.2018 за № К 039313, були здійсненні ПрАТ «Київобленерго» під час надання послуг з приєднання до електричних мереж, а тому ПрАТ «Київобленерго» не має підстав для застосування положень Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 562 від 04.05.2006, для здійснення на підставі акту від 15.05.2018 за № К 039313 розрахунку обсягу та вартості електричної енергії.

14.11.2018 відповідач звернувся до позивача з листом № 02-10/2849, у якому зазначив, що він не погоджується з протоколом № 006 від 18.10.2018, та, враховуючи вищезазначені роз`яснення НКРЕКП, просив скасувати незаконно складений протокол № 006 від 18.10.2018 щодо самовільного бездоговірного підключення до електричних мереж ПрАТ «Київобленерго».

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що відповідач в липні 2019 року звертався до господарського суду Київської області з позовом про зобов`язання позивача укласти додаткову угоду до договору про постачання електричної енергії № 664 від 17.09.2004, а саме про доповнення Додатку № 3 переліком об`єктів про приєднання до електричних мереж на приєднання до електричних мереж вуличного освітлення по вулицях Хрещатик, Грушевського, Богданівська, Новобогданівська та парку Шевченка в м. Боярка. Відомостей щодо укладення вказаної додаткової угоди сторонами до матеріалів справи не надано.

10.03.2021 позивач звернувся до відповідача з претензією № 07/314/26 про сплату протягом 30 календарних днів від дня отримання даної претензії коштів за необліковану електричну енергію в сумі 297 613, 19 грн. з посиланням на акт про порушення К 039313 від 15.05.2018.

Щодо нормативно-правового регулювання та вирішення по суті спірних правовідносин, суд зазначає таке.

Правовідносини, що виникли між сторонами у справі регулюються Господарським кодексом України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж, які затвердженні постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 32 від 17.01.2013, Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 312 від 14.03.2018 та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 562 від 04.05.2006, у редакціях станом на час виникнення спірних правовідносин.

11.06.2017 набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» та з`явилися оператори системи розподілу (ОСР) та компанії – постачальники електроенергії (ОСП), у зв`язку з чим з 01.01.2019 на ТОВ «Київська обласна ЕК» переведені функції постачальника електричної енергії споживачам, об`єкти яких розташовані на адміністративній території Київської області, при цьому, функції з розподілу електричної енергії залишилися за позивачем як за оператором системи розподілу.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» приєднання електроустановки - це надання замовнику оператором системи передачі або оператором системи розподілу послуги із створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж системи передачі або системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності.

Згідно з ст. 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» послуга з приєднання електроустановок замовника до системи передачі та системи розподілу є платною послугою та надається оператором системи передачі або оператором системи розподілу відповідно до договору про приєднання. Оператор системи розподілу надає послугу із стандартного приєднання відповідно до умов договору про приєднання, а саме готує технічне завдання на проектування, забезпечує розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника), здійснює заходи щодо відведення земельних ділянок для розміщення об`єктів електроенергетики, забезпечує виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також здійснює первинне підключення об`єкта замовника у строки, визначені кодексом системи розподілу.

Розділом ІІ Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, які затвердженні постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 32 від 17.01.2013 (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що стандартне приєднання передбачає:

- подання замовником до електропередавальної організації заяви про приєднання електроустановки певної потужності відповідно до додатка 2 до цих Правил, необхідних документів та оплату замовником електропередавальній організації вартості приєднання відповідно до умов договору про приєднання;

- електропередавальна організація безоплатно протягом п`яти робочих днів від дня подання зазначеної заяви надає замовнику підписаний договір про приєднання, з визначенням у ньому розміру плати за приєднання, невід`ємною частиною якого є технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок відповідно до додатка 3 до цих Правил;

- електропередавальна організація готує технічні вимоги до проекту зовнішнього електрозабезпечення, забезпечує виконання проектної документації, будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих електроустановок до точки приєднання замовника;

- енергопостачальник надає замовнику підписаний договір про постачання електричної енергії або договір про користування електричною енергією не пізніше 5 робочих днів після введення в експлуатацію об`єкта замовника та електроустановок зовнішнього електрозабезпечення від точки приєднання до об`єкта замовника, підписання між електропередавальною організацією та замовником двох примірників акта про надання/отримання послуги з приєднання електроустановок до електричних мереж та виконання усіх зобов`язань за договором про приєднання.

Таким чином, будь-яке підключення електроустановки замовника (споживача) до електричної мережі енергопостачальника, здійснене не представниками останнього, є самовільним підключенням.

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що підключення до ТП № 126, про яке зазначено в акті про порушення № К039313 від 15.05.2018, відбулося відповідно до умов договору про приєднання до електричних мереж № К-14-16-2015 від 07.12.2016 представниками позивача, що також підтверджується актом № 1 приймання-передачі наданої послуги по приєднанню до електричних мереж від 26.12.2016.

За таких обставин, суд вважає, що у даному випадку відсутнє самовільне, здійснене відповідачем, бездоговірне приєднання до мереж позивача.

Разом з тим, з вищезазначеного вбачається, що нормами законодавства саме на позивача покладено обов`язок з виготовлення технічних вимог до проекту зовнішнього електрозабезпечення, забезпечення виконання проектної документації, будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих електроустановок до точки приєднання замовника (відповідача), а також надання замовнику (відповідачу) підписаного договору про постачання електричної енергії або договору про користування електричною енергією.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, у встановлений законодавством строк, позивачем не було надано відповідачу підписаного договору про постачання електричної енергії або договору про користування електричною енергією.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) до 11.06.2018 регулювалися Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996 (далі – ПКЕЕ № 28), а з 11.06.2018 Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 312 від 14.03.2018 (далі – ПРРЕЕ № 312).

Пунктом 6.40 ПКЕЕ № 28 передбачено, що у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.

Відповідно до п. 6.41 ПКЕЕ № 28 у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Згідно з п. 6.42 ПКЕЕ № 28 на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Пунктом 6.43 ПКЕЕ № 28 передбачено, що кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом. Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Так, зі змісту акту про порушення № К 039313 від 15.05.2018 вбачається, що у ньому зафіксовано порушення відповідачем п. 6.40 ПКЕЕ, а саме самовільне бездоговірне приєднання до мереж позивача.

Суд звертає увагу, що акт про порушення № К 039313 від 15.05.2018 представником відповідача не підписаний та відмітки про те, що він відмовився від підпису не містить.

Разом з тим, вказаний акт не містить відомостей про те, що один його примірник був вручений представнику відповідача або надісланий засобами поштового зв`язку.

Доказів направлення копії акту про порушення № К 039313 від 15.05.2018 після його складення на адресу відповідача до матеріалів справи не додано, водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що на перше і друге засідання комісії по розгляду вказаного акту про порушення викликалася інша юридична особа (Боярське ГВУ ЖКГ Боярської міської ради), а не відповідач. Також, на адресу іншої юридичної особи (Боярського ГВУ ЖКГ Боярської міської ради) позивачем було направлено протокол засідання комісії № 270 від 07.06.2018, повідомлення про оплату та розрахунок по акту № К 039313.

Таким чином, суд вважає, що акт № К 039313 від 15.05.2018 складений з порушенням п. 6.41 ПКЕЕ № 28, а протоколи № 270 від 07.06.2018 та № 299 від 25.09.2018 засідання комісії по розгляду акту № К 039313 від 15.05.2018 про порушення Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ № 28) не можуть бути взяті судом до уваги як належні докази у даних спірних правовідносинах, оскільки стосуються іншої юридичної особи, а не відповідача.

18.10.2018 відбулося засідання комісії по розгляду акту № К 039313 від 15.05.2018, але вже про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ № 312) та щодо відповідача, на якому визначено, що самовільне бездоговірне приєднання до мереж позивача сталося з вини відповідача, вчинене відкритим способом та вирішено провести розрахунок згідно п. 2.6 Методики за період 182 дні з 16.11.2017 по 15.05.2018 по тарифах, що діяли протягом періоду порушення.

Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ № 312 передбачено, що необлікована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно; самовільне підключення – це підключення та/або споживання електричної енергії без укладення договорів, передбачених цими Правилами, або підключення після відключення, несанкціоноване (непогоджене) оператором системи.

Відповідно до п. 7.6 ПРРЕЕ № 312 у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини потужності понад величину, визначену умовами договору з оператором системи, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами комерційного обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок оператора системи та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, оператор системи має право без попередження повністю припинити споживачу електроживлення після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення. У разі виявлення факту приєднання споживачем струмоприймачів поза розрахунковими засобами комерційного обліку оператор системи має право припинити електроживлення лише безоблікового приєднання до електричних мереж. Якщо неможливо усунути безоблікове приєднання під час оформлення акта про порушення, припиненню електроживлення підлягає об`єкт споживача в цілому, про що зазначається в акті.

Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ № 312 у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ № 312 передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання повідомлення про місце, час і дату засідання комісії або відсутності споживача або його представника за адресою, визначеною у даних щодо споживача, наявних в оператора системи, оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення).

З матеріалів справи вбачається, що на момент проведення засідання комісії 18.10.2018 з моменту перевірки та складання акту про порушення – 15.05.2018 пройшло більше 60 днів, а тому акт, в силу п. 8.2.6 ПРРЕЕ № 312, став недійсним та підлягав скасуванню.

Таким чином, суд вважає, що нарахування за актом № К 039313 від 15.05.2018 здійснено позивачем безпідставно, оскільки такий акт підлягав скасуванню.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 13.08.2019 у справі № 904/4792/18, від 07.09.2020 у справі № 905/2287/19 та від 04.06.2020 у справі № 911/1206/19.

З огляду на вищевикладене, враховуючи те, що судом не встановлено здійснення відповідачем самовільного бездоговірного приєднання до мереж позивача, проте, встановлено, що акт № К 039313 від 15.05.2018 складений з порушенням п. 6.41 ПКЕЕ № 28 та не може слугувати підставою для нарахування, так як в силу п. 8.2.6 ПРРЕЕ № 312, є недійсним і підлягав скасуванню, суд вважає, що підстави для задоволення даного позову відсутні.

Таким чином, суд повністю відмовляє у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача 297 613, 19 грн. вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення правил користування електроенергією.

Судові витрати, відповідно приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається судом на позивача.

Керуючись статтями 2, 11, 73-79, 86, 129, 237-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Дане рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено та підписано: 06.10.2021.

Суддя Т.В. Лутак