
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про роз`яснення судового рішення
м. Київ
06.10.2021Справа № 910/14429/21
За заявамиТовариства з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс» та Антимонопольного комітету Українипророз`яснення судового рішенняу справі№910/14429/21за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс»доАнтимонопольного комітету Українипровизнання протиправним та скасування рішенняСуддя Босий В.П.
секретар судового засідання Єрмак Т.Ю.
Представники сторін: від позивача:Поцелов А.О. від відповідача:Бабченко Ю.Ю.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю підстав для визнання протиправним та скасування рішення Антимонопольного комітету України від 02.09.2021 у справі №67/60/74-рп/к.20, яким на позивача накладено штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.09.2021 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено у справі підготовче засідання.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.09.2021 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс» про забезпечення позову задоволено частково; заборонено Антимонопольному комітету України вчиняти дії щодо оприлюднення (включення) інформації про Товариство з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс» до зведених відомостей рішень органів АМК про визнання вчинення суб`єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів) та накладення штрафу на підставі рішення Адміністративної колегії АМК №122-р/тк від 02.09.2021 №67/60/74-рп/к.20 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» до набрання законної сили рішенням, ухваленим за результатами розгляду даної справи; в іншій частині в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс» про забезпечення позову відмовлено.
21.09.2021 через канцелярію суду надійшла заява Антимонопольного комітету України про роз`яснення ухвали Господарського суду міста Києва від 07.09.2021.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.09.2021 заяву Антимонопольного комітету України про роз`яснення ухвали залишено без руху.
24.09.2021 через канцелярію суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс» про роз`яснення ухвали Господарського суду міста Києва від 07.09.2021.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.09.2021 заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс» про роз`яснення ухвали призначено до розгляду на 06.10.2021.
Також, у зв`язку з усуненням Антимонопольним комітетом України недоліків, ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.10.2021 заяву Антимонопольного комітету України про роз`яснення ухвали Господарського суду міста Києва від 07.09.2021 призначено до розгляду на 06.10.2021.
Представники сторін в судове засідання 06.10.2021 з`явилися, надали пояснення по справі, подані заяви про роз`яснення підтримали та просили задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення заяв про роз`яснення ухвали з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 245 Господарського процесуального кодексу України за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз`яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 245 Господарського процесуального кодексу України подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред`явлене до примусового виконання.
Відповідно до ч. 3 ст. 245 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може викликати учасників справи, державного чи приватного виконавця в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви про роз`яснення рішення.
Як вбачається з викладених у заяві Товариства з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс» про роз`яснення ухвали Господарського суду м. Києва від 07.09.2021 у справі №910/14429/21 обставин, заявник стверджує, що Антимонопольним комітетом України невірно розуміється наведена у спірній ухвалі заборона вчиняти дії щодо оприлюднення (включення) інформації про Товариство з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс» до зведених відомостей рішень органів АМК про визнання вчинення суб`єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів) та накладення штрафу на підставі рішення Адміністративної колегії АМК №122-р/тк від 02.09.2021 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» до набрання законної сили рішенням, ухваленим за результатами розгляду даної справи.
Антимонопольний комітет України в свою чергу стверджує, що ним 03.09.2021 вже було оприлюднено (включено) інформацію про порушення ТОВ «Хозхімсервіс» законодавства про захист економічної конкуренції в Зведених відомостях АМКУ, тобто дії, які заборонено вчиняти відповідачу, ним вже здійснено, а тому ухвала про забезпечення позову від 07.09.2021 не може бути виконана.
В той же час, позивач наголошує, що відповідно до інформації, наявної на офіційному сайті відповідача за посиланням https://amcu.gov.ua/napryami/oskarzhennya-publichnih-zakupivel/zvedeni-vidomosti-shchodo-spotvorennya-rezultativ-torgiv, останнім постійно публікуються (оновлюються) відомості про порушення позивачем законодавства про захист економічної конкуренції та притягнення його до відповідальності.
Зокрема, інформація щодо позивача оприлюднюється відповідачем у зведених відомостях 06.09.2021, 08.09.2021, 10.09.2021, 13.09.2021, 17.09.2021, 20.09.2021 та 21.09.2021.
Суд відзначає, що метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій із боку відповідача або інших осіб з тим, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективного виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі задля попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення.
Заходи забезпечення позову у вигляді заборони Антимонопольному комітету України вчиняти дії щодо оприлюднення (включення) інформації про ТОВ «Хозхімсервіс» до зведених відомостей рішень органів АМК та зобов`язання виключити зі зведених відомостей рішень органів АМК інформацію, внесену на підставі рішення Адміністративної колегії АМК №122-р/тк від 02.09.2021, позивач просив вжити на забезпечення позову про визнання протиправним та скасування рішення Адміністративної колегії АМК №122-р/тк від 02.09.2021 №67/60/74-рп/к.20 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».
Частиною 4 статті 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що порушення господарським судом провадження у справі про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого: згідно з частиною першою статті 48 цього Закону, частиною першою статті 30 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" за результатами перевірки відповідно до частини п`ятої статті 57 цього Закону; за результатами перегляду відповідно до частини третьої статті 58 цього Закону, а також перегляд за заявою сторони відповідного рішення (постанови) господарського суду зупиняє виконання зазначеного рішення органу Антимонопольного комітету України на час розгляду цієї справи чи перегляду відповідного рішення (постанови) господарського суду, якщо органом Антимонопольного комітету України відповідно до частини третьої статті 48 цього Закону чи господарським судом не визначено інше.
Не дивлячись на той факт, що оскарження рішення Антимонопольного комітету України зупиняє його дію, включення інформації про позивача до вказаних відомостей АМК створює несправедливий дисбаланс прав та інтересів сторін та сприяє передчасному настанню негативних наслідків для позивача.
Внесення інформації до вказаних відомостей здійснюється АМКУ з метою інформаційної підтримки забезпечення реалізації норм статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», полегшення пошуку замовниками відповідних рішень, на веб-порталі Комітету (www.amc.gov.ua) у розділі «Діяльність у сфері державних/публічних закупівель» містяться зведені відомості про рішення органів Комітету щодо визнання вчинення суб`єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій (передбачених пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції»), які стосувалися спотворення результатів торгів (тендерів), а також щодо можливого подальшого судового розгляду цих рішень, їх перевірки, перегляду органами Антимонопольного комітету України.
Слід зазначити, що чинним законодавством ведення Антимонопольним комітетом України наведеного реєстру не передбачено.
Разом з тим, за повідомленням Антимонопольного комітету України, з метою інформаційної підтримки забезпечення реалізації норм статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», полегшення пошуку замовниками відповідних рішень, на веб-порталі АМК у розділі «Діяльність у сфері державних/публічних закупівель» містяться зведені відомості про рішення органів АМК щодо визнання вчинення суб`єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій (передбачених пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону), які стосувались спотворення результатів торгів (тендерів). Після спливання трьох років з дати прийняття відповідного рішення відомості про суб`єкта господарювання, стосовно якого його прийнято, видаляються з сайту АМК.
При цьому, не передбачено обов`язку щодо оприлюднення на офіційному сайті Антимонопольного комітету України інформації про зупинення рішення органу АМК, у випадках передбачених частиною четвертою та п`ятою статті 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
За таких обставин, судом встановлено, що обрані позивачем заходи забезпечення позову у вигляді заборони Антимонопольному комітету України вчиняти дії щодо оприлюднення (включення) інформації про ТОВ «Хозхімсервіс» до зведених відомостей рішень органів АМК про визнання вчинення суб`єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції, є адекватними і пов`язаними з предметом спору заходами забезпечення позову, відповідають ч. 1 ст. 137 Господарського процесуального кодексу України, дозволять уникнути ускладнень виконання судового рішення в разі задоволення позову.
Суд відзначає, що процесуальне законодавство надає право звернутися до суду з метою роз`яснення рішення суду. Однак, здійснюючи таке роз`яснення, суд лише викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до нього по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. При цьому не допускається внесення до рішення нових даних, або роз`яснення мотивів його прийняття, або встановлення чи зміна способу і порядку виконання рішення.
Здійснюючи роз`яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз`яснення мотивів прийняття рішення, або фактично про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд відмовляє в роз`ясненні рішення.
Під забороною оприлюднювати (включати) інформацію до зведених відомостей рішень органів АМК про визнання вчинення суб`єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів) та накладення штрафу на підставі рішення Адміністративної колегії АМК №122-р/тк від 02.09.2021 №67/60/74-рп/к.20 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» до набрання законної сили рішенням, ухваленим за результатами розгляду даної справи у даній правовій ситуації, слід розуміти заборону включати у зведені відомості інформацію про суб`єктів господарювання, внесену на підставі рішення Адміністративної колегії АМК №122-р/тк від 02.09.2021 №67/60/74-рп/к.20, оновлювати та публікувати таку інформацію у зведених відомостях до винесення рішення у справі №910/14429/21.
Тобто, до набрання законної сили рішення у справі № 910/14429/21 інформація на підставі рішення Адміністративної колегії АМК №122-р/тк від 02.09.2021 №67/60/74-рп/к.20 про суб`єктів господарювання як осіб, що вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції, повинна бути відсутня у зведених відомостях Антимонопольного комітету України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 234, 245 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс» та Антимонопольного комітету України про роз`яснення ухвали Господарського суду міста Києва від 07.09.2021 у справі №910/14429/21 задовольнити.
2. Роз`яснити ухвалу Господарського суду м. Києва від 07.09.2021 року у справі №910/14429/21 про забезпечення позову наступним чином: Під забороною оприлюднювати (включати) інформацію до зведених відомостей рішень органів АМК про визнання вчинення суб`єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів) та накладення штрафу на підставі рішення Адміністративної колегії АМК №122-р/тк від 02.09.2021 №67/60/74-рп/к.20 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» до набрання законної сили рішенням, ухваленим за результатами розгляду даної справи у даній правовій ситуації слід розуміти заборону включати у зведені відомості інформацію про Товариство з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс», внесену на підставі рішення Адміністративної колегії АМК №122-р/тк від 02.09.2021 №67/60/74-рп/к.20, оновлювати та публікувати таку інформацію у зведених відомостях до винесення рішення у справі № 910/14429/21. Тобто, до набрання законної сили рішення у справі № 910/14429/21 інформація на підставі рішення Адміністративної колегії АМК №122-р/тк від 02.09.2021 №67/60/74-рп/к.20 про Товариство з обмеженою відповідальністю «Хозхімсервіс» як особи, що вчинила порушення законодавства про захист економічної конкуренції, повинна бути відсутня у зведених відомостях АМКУ.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена.
Повна ухвала складена 06.10.2021.
Суддя В.П. Босий