
Справа № 676/5178/20
Номер провадження 2/676/518/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2021 року м. Кам`янець - Подільський
Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого-судді Бондаря О.О.
при секретарі Маневич І.В.
прокурора Мензило Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом Заступника керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної державної адміністрації , Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної державної адміністрації, Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Позовні вимоги обґрунтовує тими обставинами, що прокуратурою в ході вивчення стану законності використання земельних ділянок водного фонду встановлено, що відповідачу надано в оренду строком на 49 років земельну ділянку водного фонду, загальною площею 6,0092 га, що розташована на території Староушицької селищної ради для рибогосподарських потреб, орендна плата становить 1256,9 грн.. Позивач вважає, що розмір орендної плати підлягає приведенню у відповідність до вимог законодавства, у зв`язку із порушеннями, які були допущені при її встановлені. Просить внести зміни до Договору оренди землі від 18.04.2007 р., укладеного між Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ОСОБА_1 , виклавши положення п.2 розділу 4 Договору у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати відповідає розміру земельного податку та становить 5 494,32 (п`ять тисяч чотириста дев`яносто чотири гривні) грн. 27 (двадцять сім) копійок у рік, що становить 3 (три) відсотки від вартості земельної ділянки, яка відповідно до середньої вартості одного гектара ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2020 становить 183 142,39 грн..
В судовому засіданні прокурор позов підтримав.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов визнав.
Представник Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, подано до суду заяву, в якій остання просить слухати справу у відсутності представника райдержадміністрації.
Представник Хмельницької обласної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, клопотань до суду не подавав.
Заслухавши прокурора, відповідача, вивчивши матеріали справи в повному об`ємі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що розпорядженням Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації №264/2007-р від 18.04.2007 р. «Про зміни до розпорядження Голови РДА від 23 лютого 2007 року «Про надання в оренду земельної ділянки водного фонду гр.. ОСОБА_1 » передано ОСОБА_1 земельну ділянку водного фонду загальною площею 6,0092 га , що розташована на території Подільської сільської ради за межами населених пунктів.
На підставі вищевказаного розпорядження між Кам`янець-Подільської районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 18 квітня 2007 р. укладено договір оренди земельної ділянки та надано земельну ділянку з земель державної власності, площею 6,0092 га, в тому числі 3,0265 га. під водою, 2,7490 га під прибережними смугами, 0,2337 га під гідротехнічними спорудами , що розташована на території Подільської сільської ради за межами населених пунктів Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, строком на 49 років (п. 3 Договору), розмір орендної плати становить 585 ,25 гривень на рік з послідуючою індексацією. (п. 4 Договору).
Земельна ділянка була передана ОСОБА_1 в оренду, без недоліків, які б могли перешкоджати її ефективному використанню, згідно Акту приймання-передачі земельної ділянки .
З копії Рішення 29-ї сесії Староушицької селищної ради №1 від 26.06.2019 року «Про встановлення ставок і пільг зі сплати земельного податку на 2020 рік» вбачається, що п.п. 1, 2 затверджено Положення про плату за землю (Додаток 1 до Рішення).
Відповідно до Додатку 1 до Рішення, ставка податку за земельні ділянки водного фонду, нормативну грошову оцінку яких не проведено для фізичних осіб становить 3% (від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області). (а.с. 16-20).
За даними офіційного веб-сайту Держгеокадастру України (https://land.gov.ua/icat/otsinka-zemel/), середня вартість одного гектара ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2020 р. становить 30477 гривень.
Листами Кам`янець-Подільської РДА від 05.05.2020 року та від 30.06.2020 року повідомлено орендаря ОСОБА_1 про необхідність внесення змін до вказаного договору оренди земельної ділянки водного фонду для приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог законодавства.
Листом Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури №33-9422 вих-20 від 18.09.2020 р. Кам`янець-Подільська районна державна адміністрація поінформована про наявність порушень вимог чинного законодавства в частині орендної плати та про необхідність їх усунення шляхом укладання додаткової угоди або переукладання договору оренди.
Листом №33-9421 вих-20 від 18.09.2020 р. Кам`янець-Подільською місцевою прокуратурою повідомлено Кам`янець-Подільську РДА та Хмельницьку ОДА про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в суді.
Згідно зі ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України та ст. 7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ст. З Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною першою ст. 13 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1378 - IV «Про оцінку земель» визначено випадки обов`язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Так, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
За положеннями ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено є їх площа.
Статтею 288.5 Податкового кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Таким чином, податковим та земельним законодавством встановлено, що розмір орендної плати за використання земель державної власності, нормативну грошову оцінку яких не проведено, не може бути меншим земельного податку, розмір якого визначається органами місцевого самоврядування.
Згідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до п. 5.7 Договору оренди від 23.02.2010 р., розмір орендної плати переглядається щорічно у разі зміни розмірів земельного податку.
Згідно вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
У зв`язку з набуттям з 01.07.2013 чинності Законом України «Про аквакультуру» розпорядження землями водного фонду для цілей риборозведення належить до повноважень Хмельницької обласної державної адміністрації.
Відповідно до розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації №908/2019-р від 26.12.2019 (копія додається) приведення у відповідність до вимог законодавства орендної плати у договорах оренди земельних ділянок водного фонду, стороною яких є районні державні адміністрації покладено на відповідні райдержадміністрації.
Відповідно до частини дев`ятої статті 93 ЗК України відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом. Згідно зі статтею 2 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 161-XIV)відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За змістом пункту 1 частини другої статті 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Згідно з частиною першою статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 13 Закону № 161-XIVвстановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 161-XIV орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.
Згідно зі статтею 21 Закону № 161-XIVорендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Частинами першою - третьою статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
З наведених норм права вбачається, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з частинами першою, другою статті 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частин першої, другої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони.
Статтею 30 Закону № 161-XIVпередбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов`язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Наведені норми права передбачають, що зміна договору оренди землі допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. При цьому якщо договір змінений судом, то зобов`язання змінюється з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Враховуючи, що вже триваючий час Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією належних та дієвих заходів щодо усунення порушень закону та приведення умов спірного договору у відповідність до вимог чинного законодавства не вжито, а також те, що Хмельницькою ОДА та її структурними підрозділами заходи захисту порушених інтересів держави у тому числі у судовому порядку не вживались, у добровільному порядку з ОСОБА_1 зміни до зазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати не внесені. Суд враховуючи усі подані в ході судового розгляду докази, вважає що позов слід задовольнити, шляхом приведення у відповідність Договору оренди землі , укладеного між Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ОСОБА_1 , а саме із внесенням змін до розміру орендної плати.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 258 - 260, 263 - 265 ЦПК України , суд, -
Вирішив :
Позов задовольнити частково.
Внести зміни з дня набрання рішенням законної сили до Договору оренди землі від 18.04.2007 р., укладеного між Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ОСОБА_1 , виклавши положення п.2 розділу 4 Договору у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати відповідає розміру земельного податку та становить 5 494,32 (п`ять тисяч чотириста дев`яносто чотири гривні тридцять дві копійки на рік, що становить 3 (три) відсотки від вартості земельної ділянки, яка відповідно до середньої вартості одного гектара ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2020 становить 183 142,39 грн..
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102) в сумі 1051 гривень 00 коп.
Повернути Прокуратурі Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102) з державного бюджету судовий збір в сумі 1051 гривні 00 коп. , сплаченого згідно платіжного доручення № 1854 від 07 вересня 2020 року.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня складання повного рішення.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Особа , яка має право на звернення з позовом в інтересах інших осіб - Заступника керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури ( вул. Драгоманова, 11, м.Кам`янець-Подільський, Хмельницька область, 32302 )
Позивач - Хмельницька обласна державна адміністрація ( майдан Незалежності, Будинок Рад, м. Хмельницький, 29005, Код ЄДРПОУ 22985083 ),
Позхивач - Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації ( вул. Троїцька, 4, м. Кам`янець-Подільський, Хмельницька область, 32302 код ЄДРПОУ 21319591 ) до
Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер картки платника податків: НОМЕР_1 ).
Повне рішення складено 30 вересня 2021 року
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О