
Дата документу 05.10.2021
Справа № 334/6575/21
Провадження № 2-а/334/111/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2021 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Філіпової І. М.,
за участі секретаря Єременко А. В.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Запорізькій області, рядового поліції 1 роти 4 батальйону Управління патрульної поліції в Запорізькій області Мельникової Аліни Ігорівни про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів, в якому зазначає, що постановою серія ЄАО №4681687 від 24.08.2021 року у справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. Згідно постанови водій керував транспортним засобом з неосвітленим номерним знаком, чим порушив п. 2.9.в ПДР. Позивач зазначає, що відповідачем не було надано належних та допустимих доказів вчинення адміністративного правопорушення: жодні вимірювальні заходи не проводилися, свідків залучено не було. Позивач відразу повідомив про свій намір оскаржувати постанову.
В судовому засіданні позивач позов підтримав у повному обсязі, просив задовольнити. Позивач пояснив, що 24.08.2021 року його зупинив працівник патрульної поліції та повідомив, що в нього не горять габаритні вогні зліва. Він вийшов з машини та дійсно впевнився, що габаритні вогні зліва не горять. Позивач вказує, що працівник патрульної поліції поводився щодо до нього упереджено, залякував значною сумою штрафу. Позивач не погоджується з висновком відповідача, що номерний знак не було освітлено, адже його добре видно, крім того його освітлюють фари інших машин. Крім того, відсутність габаритів зліва жодним чином не створює аварійну ситуацію на дорозі.
Відповідачі у судове засідання не з`явилися, повідомлялися належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, оцінивши та дослідивши у сукупності докази у справі, суд прийшов до наступних висновків.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) під час розгляду справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справ.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення серія ЕАО №4681687 від 24.08.2021 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. Згідно постанови 24.08.2021 року о 20 год. 49 хв. в м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 96 водій керував транспортним засобом ЗАЗ 1102 з номерним знаком НОМЕР_1 , що не освітлений, чим порушив вимоги п. 2.9. в Правил дорожнього руху.
Відповідно до ч. 6 ст. 121 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим.
Відповідно до п. 2.9 в Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом з номерним знаком, що неосвітлений ( у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості).
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Стаття 69 КАС України передбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Приписами статті 280 КУпАП закріплено обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
У судовому засіданні судом встановлено, що у момент зупинки на транспортному засобі, яким керував позивач, не горіли габаритні вогні зліва. Вказані обставини були причиною зупинки транспортного засобу та позивачем не заперечуються. З пояснень позивача, судом встановлено, що фактично номерний знак освітлюється саме габаритними вогнями, іншого освітлення номерного знака немає.
Позивач вказує, що відсутність вказаного освітлення жодним чином не впливає на освітленість номерного знаку, оскільки номерний знак було добре видно у світлі ліхтарів та підсвічувався фарами проїжджаючих автомобілів.
Проте обов`язок щодо забезпечення належного технічного стану транспортних засобів покладається на їх власників або інших осіб, які їх експлуатують, згідно з чинним законодавством (ст. 33 Закону України «Про дорожній рух»).
Наявність зовнішнього освітлення жодним чином не звільняє водія від обов`язку забезпечення належного технічного стану транспортного засобу, у тому числі забезпечення освітлення номерного знаку.
Суд зазначає, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень на якого покладено обов`язок щодо доказування правомірності прийнятого ним рішення, повинен доводити правомірність винесення оскаржуваної постанови в справі про адміністративні правопорушення.
Проте, враховуючи викладене, судом не встановлено обставин щодо неправомірності дій відповідачів.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що оскаржувану постанову слід залишити без змін, а позовну заяву без задоволення.
Керуючись ст.ст. 77, 241-246, 257, 262, 286 КАС України,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Запорізькій області, рядового поліції 1 роти 4 батальйону Управління патрульної поліції в Запорізькій області Мельнікової Аліни Ігорівни про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення залишити без задоволення, постанову серії ЕАО №4681687 від 24.08.2021 року про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 - без змін.
Апеляційна скарга може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо не було скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 246КАС України:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції, код ЄДРПОУ 40108646, юридична адреса: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 96.
Відповідач: рядовий поліції 1 роти 4 батальйонуУправління патрульної поліції в Запорізькій області Мельникова Аліна Ігорівна, адреса місця роботи: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 96.
Суддя: Філіпова І. М.