
Справа № 219/7803/21
Провадження № 2/219/2802/2021
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
(заочне)
04.10.2021 року м. Бахмут
Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі
головуючого судді Давидовської Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Орищиної І.А.,
розглянувши у відкритому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу
за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради
до ОСОБА_1
про стягнення надміру виплачених коштів держаної допомоги,
у с т а н о в и в:
I.Стислий виклад позиції учасників справи
1.Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради звернулось до суду (далі - Управління) із позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги в розмірі 2 218,00 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 22.01.2020 року черговий раз звернулася з заявою до Управління за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям. Рішенням від 29.01.2020 року ОСОБА_1 було призначено допомогу з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі 2218,00 гривень, щомісячно. З урахуванням п.1 Постанови КМУ від 08.04.2020 року №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» ОСОБА_1 в автоматичному режимі на період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року було продовжено виплату допомоги одиноким матерям у розмірі 2218,00 грн. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» було встановлено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесенні до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги. Так, відповідачем було подано заяву 01.07.2020 для підтвердження та визначення права на отримання допомоги з 01.07.2020, з урахуванням змін. Відповідно до розпорядження від 04.08.2020 відповідач не мала права на отримання допомоги, тому що у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18 річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи. Враховуючи п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» Управлінням було здійснено перерахунок розміру допомоги, в результаті якого було виявлено, що відповідачем не підтверджено право на отримання допомоги з 01.07.2020. Сума переплати бюджетних коштів становить 2218,00 грн. (виплата за липень місяць 2020 року). В цілях досудового врегулювання спору та повернення бюджетних коштів 23.11.2020 року та 13.05.2021 року Управлінням було направлено повідомлення відповідачу про необхідність повернути надміру виплачені кошти, проте в добровільному порядку відповідач вказану суму переплати не повернула.
ІІ. Заяви, клопотання
2.Представник позивача в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце проведення судового розгляду повідомлялись належним чином. На адресу суду представником позивача надано заяву про розгляд справи без його участі, зазначивши, що підтримує позовні вимоги та просить їх задовольнити, заперечень щодо ухвалення заочного рішення не зазначив.
3.Відповідач у судове засідання не з`явилася. Судом вживалися заходи щодо повідомлення Відповідача про дату, час та місце розгляду справи належним чином шляхом. У відповідності до ст.280 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд вважає за можливе проводити заочний розгляд справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів, проти чого позивач не заперечує.
II.Процесуальні дії у справі
4.Ухвалою суду від 06.08.2021 року відкрито провадження у справі.Судовий розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
5.Ухвалою суду від 04 жовтня 2021 року, вирішено проводити заочний розгляд вищезазначеної справи, у відсутність сторін у відповідності до ч.1 ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України.
6.На підставі ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК), у зв`язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
III.Установлені судом фактичні обставини
7.Судом установлено, що ОСОБА_1 , 22 січня 2020 року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг для призначення державної соціальної допомоги особам, як одержувач державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, подала відповідну декларацію про доходи та майновий стан, довідки про доходи (а.с.8-11,13).
8.Згідно з довідкою про склад сім`ї виданою ОСББ «Ювілейна,36», ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 до складу сім`ї входять: син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12,20).
9.Рішенням УПСЗН Бахмутської міської ради від 29.01.2020, ОСОБА_1 призначена допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі 2218,00 грн (а.с.14).
10.Розпорядженням начальника Управління праці та соціального захисту населення від 24.06.2020 року продовжений строк виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) ОСОБА_1 з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року у розмірі 2218 грн. 00 коп. (зворотній бік а.с.14).
11.01 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг для призначення державної соціальної допомоги особам, як одержувач державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, подала відповідну декларацію про доходи та майновий стан, пояснювальну (а.с.15-19).
12.Розпорядженням від 04 серпня 2020 року УПСЗН Бахмутської міської ради відмовлено ОСОБА_1 у призначенні їй допомоги на дітей одиноким матерям з 01 липня 2020 року на підставі п. 35-2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, оскільки у складі сім`є є працездатні особи, що не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти, не застраховані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (а.с.21).
13.Згідно акту про виявлення факту переплати з 01 липня 2020 року та довідки утворилась переплата допомоги ОСОБА_1 в сумі 2 218 грн (зворотній бік а.с.21).
14.Листами від 23.11.2020 року, 13.05.2021 року № 07/5674-7, № 07/1953-5 ОСОБА_1 було запропоновано у добровільному порядку повернути надмірно сплачені кошти у сумі 2 218 грн (а.с.25-26,27-28), проте, на час розгляду справи відповідач добровільно не сплатила вказані кошти.
V. Оцінка суду
15.Відповідно до положень ч. 3 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом..
16.Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі (ч. 5 ст. 81 ЦПК України).
17.Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям є одним із видів державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми..
18.Право на допомогу на дітей одиноким матерям визначено положеннями ст. 18-1 цього Закону, згідно з частиною першою якої право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
19.Згідно з положеннями ч. 1 ст. 18-3 цього Закону допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
20.Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Частиною другою цієї статті передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
21.Постановою Кабінету Міністрів України № 264 від 08 квітня 2020 року «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (далі за текстом - Постанова № 264) установлено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин) строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
22.Згідно пункту 35-2 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 632 від 22 липня 2020 року «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).
23.Пунктом 49 постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
24.Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
25.Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
26.Разом з тим, з доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача щомісячної допомоги не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за недостовірних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.
27.На даний час відповідач не сплатила у добровільному порядку тимчасової допомоги загальною сумою 2 218 грн.
28.Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
29.За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 2051,33 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.
30. Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги задоволені, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 2 270 грн.
З огляду на викладене, Керуючись статтями 12, 81, 82, 141, 259, 264-265, 268, 280-283, 356 Цивільного процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1.Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів держаної допомоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області (р/р UА 418201720343170053000040846 Держказначейська служба України м. Київ, ОКПО 25953178, МФО 820172) суму надміру виплаченої державної допомоги в розмірі 2 218 (дві тисячі двісті вісімнадцять) гривень 00 копійок, а також судові витрати, які складаються з судового збору в сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя Т.В.Давидовська