
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2021 року справа № 580/3592/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виноградської сільської ради (об`єднана територіальна громада) Звенигородського району Черкаської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з позовною заявою до Виноградської сільської ради (об`єднана територіальна громада) Звенигородського району Черкаської області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 29.04.2021 №8-33/VІІІ в частині відмови у наданні позивачам дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства по 2,0 га кожному, розташованої за межами с. Виноград Лисянського району Черкаської області на території Виноградської сільської ради;
- зобов`язати відповідача на черговій сесії повторно розглянути клопотання позивачів в порядку статті 118 Земельного кодексу України та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Ухвалою суду від 08.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 09.06.2021 у справі №580/3592/21 роз`єднано позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у адміністративній справі №580/3592/21 за позовом до Виноградської сільської ради (об`єднана територіальна громада) Звенигородського району Черкаської області, виділивши у самостійне провадження з присвоєнням нового номеру справи позовні вимоги про:
- визнання протиправним та скасування рішення від 29.04.2021 №8-33/VІІІ в частині відмови у наданні ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га, розташованої за межами с. Виноград Лисянського району Черкаської області на території Виноградської сільської ради;
- зобов`язати відповідача на черговій сесії повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 в порядку статті 118 Земельного кодексу України та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 16.04.2021 звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності у приватну власність, яка розташована за межами с. Виноград Лисянського району Черкаської області на території Виноградської сільської ради площею земельної ділянки 2,00 га, з цільовим призначення для ведення особистого селянського господарства. Відповідач рішенням №8-33/VІІІ від 29.04.2021 відмовив позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з тих підстав, що земельна ділянка, яку має намір отримати у власність позивач, зарезервована для учасників АТО. Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач зазначає, що підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідач 15.06.2021 отримав копію ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 08.06.2021 та копію ухвали від 09.06.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак відзив на позовну заяву не надав.
Дослідивши доводи позивача, викладені у позовній заяві, подані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 19.04.2021 звернувся до Виноградської сільської ради (відповідач у справі) із заявою, в якій просив надати дозвіл на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності площею до 2,0 га у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Виноград Лисянського району Черкаської області на території Виноградської сільської ради. До заяви додав: копію паспорта та копію ідентифікаційного номера; графічні матеріали бажаної земельної ділянки.
Рішенням Виноградської сільської ради №8-33/VІІІ від 29.04.2021 позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею до 1,00 га, із земель колективної власності, 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту с. Виноград на території Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області. Зарезервовано дану земельну ділянку для учасників АТО.
Вважаючи відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Земельні правовідносини врегульовані Земельним кодексом України.
Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частинами 1-3 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (пункт «в» частини 3 статті 116 Земельного кодексу України).
Згідно частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара.
Частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок передачі земель у приватну власність врегульовано статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, згідно частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
На підставі частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При вирішенні спору суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 19.06.2018 у справі №803/1183/17, від 15.09.2020 у справі №805/4560/17-а, що відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає врахуванню судами.
Так, Верховний Суд зазначив, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Судом встановлено, що позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства з тих підстав, що дана земельна ділянка зарезервована для учасників АТО, тобто з підстав, не передбачених статтею 118 Земельного кодексу України.
Враховуючи викладене, рішення від 29.04.2021 №8-33/VІІІ є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частин 1, 2 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, згідно вказаних норм, питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою, поділу земельних ділянок тощо відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Абзацом 2 частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 16.04.2021 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено 1816 грн. судового збору.
При цьому, за позовну вимогу немайнового характеру відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VІ від 08.07.2011 позивач мав сплатити 908 грн.
Відтак, відповідно до положень частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України 908 грн. судового збору підлягає до стягнення на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача.
Надмірно сплачений судовий збір у сумі 908 грн. відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» №3674-VІ від 08.07.2011 судового збору підлягає поверненню за клопотанням позивача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виноградської сільської ради №8-33/VІІІ від 29.04.2021 в частині відмови у наданні ОСОБА_1 (с. Виноград, Звенигородський район, Черкаська область, 19340, РНОКПП НОМЕР_1 ) дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, розташованої за межами с. Виноград Лисянського району Черкаської області на території Виноградської сільської ради.
Зобов`язати Виноградську сільську раду (с. Виноград, Лисянський район, Черкаська область, 19340, код ЄДРПОУ 34207683) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (с. Виноград, Звенигородський район, Черкаська область, 19340, РНОКПП НОМЕР_1 ) від 16 квітня 2021 року про надання дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності площею до 2,0 га у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Виноград Лисянського району Черкаської області на території Виноградської сільської ради.
Стягнути з бюджетних асигнувань Виноградської сільської ради (с. Виноград, Лисянський район, Черкаська область, 19340, код ЄДРПОУ 34207683) на користь ОСОБА_1 (с. Виноград, Звенигородський район, Черкаська область, 19340, РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий А.В. Руденко