
Справа № 560/2138/21
РІШЕННЯ
іменем України
05 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350, 29013, вул. Герцена, 10, м. Хмельницький) у зв`язку з не зарахуванням до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди проходження служби в лавах Радянської армії з 10.11.1977р. по 03.11.1979р., період роботи з 01.07.1988р. по 11.03.1991р. на посаді провідного економіста по переробній промисловості Кам`янець-Подільського агрокомбінату "Смотрич" Хмельницької області та період роботи в органах державної податкової служби на різних посадах з 04.10.1993р. по 31.05.1996р. та з 06.12.1999р. по 22.11.2007р.;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 23.11.2020 року №968210178891 про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності, розрахованої відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV зі змінами на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015р. №889-V у зв`язку з відсутністю необхідного стажу державної служби;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350, 29013, вул. Герцена, 10, м. Хмельницький) підтвердити та зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період проходження служби в лавах Радянської армії з 10.11.1977р. по 03.11.1979р., період роботи в Кам`янець-Подільському агрокомбінаті "Смотрич" з 01.07.1988р. по 11.03.1991р. та період роботи в державній податковій службі з 04.10.1993р. по 31.05.1996р. і з 06.12.1999р. по 22.11.2007р. відповідно до норм статей 9, 25, 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення стажу державної служби" від 03.05.1994р. №283 (у редакціях, чинних на час призначення пенсії 30.11.2007р.).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що йому протиправно відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) на пенсію державного службовця згідно з Законом України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII), оскільки в нього наявний необхідний стаж державної служби.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що тривалість стажу позивач на посадах державної служби, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців становить 2 роки 7 місяців 13 днів (період роботи з 05.08.1996 по 18.03.1999 у відділі фінансів Кам`янець-Подільської райдержадміністрації), а страховий стаж - 33 роки 6 місяців 1 день. Тобто позивач не має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, наявність якого, в силу статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ), є обов`язковою умовою при призначенні пенсії державним службовцям після 01.05.2016.
Вказує, що позивач з 30.11.2007 по 30.09.2017 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону №3723-ХІІ. Тому, згідно з пунктом 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, немає підстав для призначення позивачу пенсії відповідно до Закону №889-VIII.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.10.2021 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін відмовлено.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 з 21.11.2007 по 29.11.2007 отримував пенсію по інвалідності згідно з Законом №1058-ІV.
З 30.11.2007 позивача було переведено на пенсію по інвалідності, обчислену за нормами Закону №3723-ХІІ, яку позивач отримував по 30.09.2017.
Станом на 30.09.2017 позивач отримував пенсійну виплату в розмірі 3718,87 грн.
З 01.10.2017, з урахуванням пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, позивача автоматично, без його звернення, переведено на пенсію по інвалідності за нормами Закону №1058-ІV.
Позивач 20.11.2020 звернувся до відповідача з заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 23.11.2020 №968210178891 відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у переведені з пенсії за віком, розрахованої відповідно до Закону №1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIIІ, у зв`язку з відсутністю необхідного стажу державної служби.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 №137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист, є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.
Закон №889-VIII набрав чинності 01.05.2016, згідно з частиною 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Тобто до 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-IV.
При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Як встановив суд, підставою для відмови позивачу в переведені з пенсії за віком, розрахованої відповідно до Закону №1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIIІ, слугували висновки відповідача про відсутність необхідного стажу державної служби.
Щодо не зарахування до стажу державної служби періоду військової служби позивача з 10.11.1977 по 03.11.1979, суд зазначає наступне.
За змістом військового квитка НОМЕР_1 ОСОБА_1 в період з 10.11.1977 по 03.11.1979 проходив службу в Збройних Силах.
Положеннями статті 46 Закону №889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок №229), стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII.
Згідно з пунктом 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, в цьому випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283).
Відповідно до пункту 3 Порядку №283 до стажу державної служби включається, зокрема, час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
Також, згідно з частиною 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Приписами статі 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Тобто період проходження військової служби з 10.11.1977 по 03.11.1979 слід зарахувати до стажу державної служби позивача.
Щодо не зарахування до стажу державної служби періоду роботи з 01.07.1988 по 11.03.1991 на посаді провідного економіста по переробній промисловості Кам`янець-Подільського агрокомбінату "Смотрич" Хмельницької області, суд зазначає та враховує наступне.
Згідно з відомостями з трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 в період з 01.07.1988 по 11.03.1991 працював на посаді провідного економіста по переробній промисловості Кам`янець-Подільського агрокомбінату "Смотрич" Хмельницької області.
Відповідно до довідки Управління агропромислового розвитку Кам`янець-Подільської райдержадміністрації від 08.04.2008 №220/01-09 на основі постанови Ради міністрів УРСР від 14.02.1988 №47 і рішення обл.виконкому від 23.03.1988 №54 на базі районного агропромислового об`єднання створено агропромисловий комбінат "Смотрич". Рішенням четвертої сесії двадцять першого скликання районної ради від 11.01.1991 №4 агропромисловий комбінат "Смотрич" реорганізовано у відділ сільського господарства виконкому районної ради народних депутатів. Відповідно до розпорядження представника Президента України №50 від 01.06.1992 відділ сільського господарства виконкому районної ради реорганізовано в управління сільського господарства райдержадміністрації, яке згодом перетворено в управління сільського господарства і продовольства виконкому районної ради народних депутатів. Надалі останнє реорганізовано в управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації, яке з 2005 року перейменоване в управління агропромислового розвитку.
Постановою Центрального комітету Компартії України і Ради Міністрів Української PCP №429 від 19.12.1985 "Про подальше вдосконалення управління агропромисловим комплексом Української PCP" визначено, що Державний агропромисловий комітет Української PCP являється центральним органом державного управління агропромисловим комплексом республіки.
У свою чергу, Держагропром УРСР здійснює свою діяльність під керівництвом Ради Міністрів УРСР, а агропроми областей, районні агропромислові об`єднання - під керівництвом, відповідно, виконкомів обласних, районних рад народних депутатів.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що агропромисловий комбінат "Смотрич", відносяться до місцевих органів державного управління міністерств і відомств УРСР та інших республік, а також СРСР.
Відповідно до листа Міністерства фінансів України "Про стаж державної служби" від 17.06.1994 №16-102-15, який міститься в матеріалах справи, надано роз`яснення, що з 1962 року відбулося ряд змін у структурі управління сільським господарством колишньої УРСР. Враховуючи ці зміни, ... періоди роботи керівних працівників, керівних працівників і спеціалістів в обласних і районних органах управління сільським господарством підлягають зарахуванню до стажу державної служби, за винятком роботи в агропромислових об`єднаннях, агрокомбінатах, агрофірмах, виробничих об`єднаннях та інших формуваннях, які не реорганізовані в управління сільського господарства і продовольства.
Врахувавши наведене, суд дійшов висновку, що період роботи позивача з 01.07.1988 по 11.03.1991 необхідно зарахувати до стажу державної служби позивача.
Щодо не зарахування періоду роботи позивача в державній податковій службі з 04.10.1993 по 31.05.1996 і з 06.12.1999 по 22.11.2007 до стажу державної служби, суд зазначає наступне.
Згідно з відомостями з трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 в періоди з 04.10.1993 по 31.05.1996 і з 06.12.1999 по 22.11.2007 працював на різних посадах в податковій інспекції з присвоєнням спеціального звання (радник податкової служби ІІІ рангу, радник податкової служби ІІ рангу). Перебуваючи на службі в органах державної податкової служби, позивач 30.12.1994 прийняв Присягу державного службовця, про що також здійснено відповідний запис в трудовій книжці.
Так, статтею 46 Закону №889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема, у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Стаж державної служби, відповідно до пункту 6 Порядку №229 за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII. Тобто, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
У цьому випадку слід керуватись Порядком №283.
Пунктом 2 Порядку №283 регламентується, що до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.
Також, пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Як встановлено статтею 344 ПК України, пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Відповідно до статті 343 ПК України посадовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: радник податкової служби I рангу; радник податкової служби II рангу; радник податкової служби III рангу.
Отже, суд дійшов висновку, що період роботи позивача в органах державної податкової служби з 04.10.1993 по 31.05.1996 і з 06.12.1999 по 22.11.2007 слід зарахувати до стажу державної служби.
Водночас, навіть за умови зарахування до стажу державної служби позивача періодів роботи з 10.11.1977 по 03.11.1979, з 01.07.1988 по 11.03.1991, з 04.10.1993 по 31.05.1996 та з 06.12.1999 по 22.11.2007, загальний стаж державної служби станом на 01.05.2016 буде становити менше, ніж 20 років.
Як наслідок, оскаржене рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у переведенні з одного виду пенсії на інший є правомірним.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, наявні правові підстави для часткового задоволення позовних вимог.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, а також звільнення позивачки від сплати судового збору відповідно до вимог пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування до стажу державної служби ОСОБА_1 періодів з 10.11.1977 по 03.11.1979, з 01.07.1988 по 11.03.1991, з 04.10.1993 по 31.05.1996 та з 06.12.1999 по 22.11.2007.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди з 10.11.1977 по 03.11.1979, з 01.07.1988 по 11.03.1991, з 04.10.1993 по 31.05.1996 та з 06.12.1999 по 22.11.2007.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк