Рішення № 100118084, 04.10.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2021
Номер справи
460/819/21
Номер документу
100118084
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

04 жовтня 2021 р. м. Рівне №460/819/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Рівненській області

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправними та скасування: податкових повідомлень-рішень: №0216506/2-5002-1709 від 26.10.2018, № 0216506-5002-1709 від 18.04.2018, №0314141-5013-1709 від 27.06.2019, №0223194-5305-1709 від 16.09.2020.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20.08.2021 позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області -задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області №0216506/2-5002-1709 від 26.10.2018; №0314141-5013-1709 від 27.06.2019; №0223194-5305-1709 від 16.09.2020. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Таким чином, судом встановлено, що при ухваленні судового рішення не було вирішено питання щодо однієї із позовних вимог, а саме - визнання протиправним та скасування: податкового повідомлення-рішення: № 0216506-5002-1709 від 18.04.2018.

Враховуючи, що розгляд даної справи здійснювався за правиласми спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), то розгляд питання про ухвалення додаткового рішення здійснюється у цьому ж порядку.

Згідно з частиною 1 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Отже, виходячи з вимог статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено вичерпний перелік підстав для винесення додаткового рішення у справі.

Суд зазначає, що додаткове судове рішення є засобом усунення неповноти судового рішення (постанови чи ухвали), внаслідок якої залишилися не вирішені певні вимоги особи, яка бере участь у справі.

Судом встановлено, що при зверненні до суду позивачем заявлено вимогу щодо визнання протиправним та скасування: податкового повідомлення-рішення: № 0216506-5002-1709 від 18.04.2018. В обґрунтування даної вимоги позтвач зазначає, що нею було отримано вищевказане податкове повідомлення-рішення, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме на нежитлове приміщення фуражної комори, загальною площею 714.9 кв.м., яке знаходиться за адресою; АДРЕСА_1 . Вважає оскаржуване рішення протиправним, оскільки дане нежитлове приміщення 22.10.2009 року знищено вогнем, а тому необґрунтованим є нарахування податкових зобов`язань на об`єкт, якого фактично не існує.

Вирішуючи питання про ухвалення додаткового рішення щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомленя-рішення, суд враховує наступне.

Відповідно до пп.266.2.1 та пп.266.3.1 п.266.3 ст.266 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка, а базою оподаткування - загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (пп.266.1.1 ПКУ), базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп.266.6.1 ПКУ).

Згідно пп.266.3.2 п.266.3 ст.266 ПКУ, база оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (пп.266.5.1 ПКУ).

Згідно змісту п.266.7 ПКУ, обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

З матеріалів справи вбачається, що згідно свідоцтва про право власності б/н, виданого 19.06.2009 виконавчим комітетом Золотолинської сільської ради нежитлова будівля - комори фуражної, загльною площею 714,9 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на праві приватної власності належала ОСОБА_1 . (запис про державну реєстрацію вчинено 24.09.2019 року)

Водночас, 25.07.2019 року, згідно інформації наявної у Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрцію права власності, право власності ОСОБА_1 на вищезазначений об`єкт нерухомого майна припинено на підставі документу про знищення №218, виданого 23.07.2019ФОП ОСОБА_3 .

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів таких прав.

Згідно п.2 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141 (далі - Порядок № 1141), Реєстр прав власності на нерухоме майно є невід`ємною архівною складовою частиною Державного реєстру прав.

Знищення вищезазначеного оподаткованого об`єкту майна підтверджуються також листом ФОП ОСОБА_3 №313 від 14.09.2020 року, відповідно до змісту якого, нежитлова будівля комори фуржної, 22.10.2009 року знищена внаслідок пожежі, про що свідчать довідка служби цивільного захисти Костопільского району ТУ МНМ у Рівненській області від 22.02.2013 року №143.

Факт знищення майна, а саме: комори фуражної, шляхом підалу 22.10.2009 року, підтверджується і листами Костопільского ВП Управління НП ГУ НП в Рівненській області №4774/212-2019 від 20.08.2019 року та №34861 від 11.05.2020 року адресованого ОСОБА_4 , який містить інформацію про стан проведення досудового розслідування в межах кримінальої справи №13-255-09, за фактом повного знищення майна, вчиненого шляхом підпалу.

Таким чином, судом встановлена відсутність в натурі нежитлової будівлі - комори фуражної, загальною площею 714,9 кв.м, що знаходилась за адресою: АДРЕСА_1 з 22.10.2009 року.

За таких обставин, неправомірним є нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відсутності основної складової нарахування такого податку - його об`єкту у вигляді нежитлової нерухомості.

З огляду на встановлені судом обставини, прийняті Головним управлінням ДФС у Рівненській області області податкові повідомлення-рішення, в тому числі й №0216506-5002-1709 від 18.04.2018 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, недоведеність відповідачем правомірності оспорюваних податкових повідомлень-рішень, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є додаткового ухвалення судового рішення про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0216506-5002-1709 від 18.04.2018.

За таких обставин, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів, оцінивши надані докази, наявні правові підстави для ухвалення додаткового судового рішення.

Керуючись статтями 241-246, 252, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Ухвалити додаткове рішення, яким визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області №0216506-5002-1709 від 18.04.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 04.10.2021

Суддя В.В. Щербаков