Ухвала суду № 100116500, 05.10.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2021
Номер справи
300/5667/21
Номер документу
100116500
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"05" жовтня 2021 р. справа № 300/5667/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся 30.09.2021 до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації, в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 та 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком; зобов`язати Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 та 2021 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів.

З`ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження в адміністративній справі та дотримання позивачем вимог до позовної заяви, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Згідно з частиною 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).

Окрім цього, частиною 4 статті 161 КАС України визначено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

В свою чергу, відповідно до частин 1-2, 4-5 статті 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Також згідно з пунктом 4 частини 5 статті 44 КАС України учасники справи зобов`язані подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.

Так, до позовної заяви недолучено належним чином засвідченої копії звернення ОСОБА_1 до відповідача про нарахування та виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 та 2021 роках, за результатом розгляду якого Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації направило позивачу листи № М-765 від 20.09.2021. Також позивач ненадав суду докази виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 та 2021 роках (банківські виписки, тощо).

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

За змістом частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

За приписами частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

З огляду на зміст адміністративного позову ОСОБА_1 , частина позовних вимог стосується оскарження бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та зобов`язання Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів.

За правилами частини 1 статті 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З аналізу зазначених положень процесуального закону, законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.

У даній категорії справ процесуальний закон визнав строк в шість місяців достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.

Одночасно в позовній заяві ОСОБА_1 заявив клопотання про поновлення строку звернення до суду з вимогами про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік. Вказане клопотання мотивована тим, що позивач дізнався про своє право на отримання грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, лише 20.09.2021 під час звернення до відділу «Косівське бюро правової допомоги». При цьому, жодної іншої мотивації чи обґрунтування дотримання строків звернення до суду ОСОБА_1 не зазначив.

Так, статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Водночас, згідно із приписами частини 4 статті 171 "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Враховуючи наведені правові положення суддя формує висновок, за змістом якого на отримання разової грошової допомоги до 5 травня мають право визначені статтею 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи до 30 вересня, однак лише відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги та саме до вказаної дати особа має звернутися до компетентного суб`єкта владних повноважень щодо виплати йому разової грошової допомоги.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Так, Верховний Суд у постановах від 06.02.2018 по справі №607/7919/17 та від 14.08.2018 по справі №472/2190/17, відхилив посилання позивача про дотримання ним строку звернення до суду із аналогічним позовом, мотивоване обізнаністю заявника про порушення свого права на належний розмір щорічної допомоги до 5 травня за 2016 рік після надходження листа Управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 28 квітня 2017 року, виходячи з того, що отримавши у квітні 2016 року разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у сумі 920,00 гривень, позивач міг дізнатися про порушення своїх прав. При цьому, Верховний Суд вийшов із того, що 30 вересня 2016 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2016 року.

З огляду на висновки Верховного Суду, одержання ОСОБА_1 листа Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації № М-765 від 20.09.2021 у відповідь на звернення позивача не впливає на переривання установленого процесуального строку та не спростовує обізнаність позивача про розмір виплат та можливе порушення його прав.

Таким чином, 30 вересня 2020 року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована.

В даному випадку ОСОБА_1 подав цей позов до установи зв`язку “Укрпошта” для направлення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 29.09.2021, що підтверджується відміткою на поштовому конверті. При цьому, в клопотанні про поновлення строку звернення до суду з цим позовом в частині вимог, що стосуються щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, позивач не вказав об`єктивних і непереборних обставин, які перешкоджали йому вчасно реалізувати свої процесуальні права.

За вказаних обставин, позовну заяву подано без додержання вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В зв`язку з вищевикладеним, згідно з вимогами частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для їх усунення.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 241, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

У Х В А Л И В:

Визнати неповажними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації в частині визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та зобов`язання здійснити ОСОБА_1 перерахунок недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Виправити недоліки позовної заяви у спосіб: подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду:

- належним чином засвідчену копію звернення ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації про нарахування та виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 та 2021 роках, за результатом розгляду якого Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації направило позивачу листи № М-765 від 20.09.2021;

- докази виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 та 2021 роках (банківські виписки, тощо);

- заяви про поновлення строку із зазначення інших поважних причин пропуску строку звернення до суду із вказаним позовом в частині визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та зобов`язання здійснити ОСОБА_1 перерахунок недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів. Подати докази поважності причин пропуску такого строку.

Роз`яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.