
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04 жовтня 2021 року Справа № 280/6289/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області (72311, Запорізька область, м. Мелітополь, просп. Богдана Хмельницького, буд. 68а)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
22.07.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області щодо не продовження строку виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на період карантину та на один місяць після дати його відміни з 01 січня 2021 року;
визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області щодо невиплати позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за січень 2021 року;
зобов`язати Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області здійснити позивачу виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за січень 2021 року.
Ухвалою суду від 27.07.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Частиною п`ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін; з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У зв`язку з тим, що суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева О.В. перебувала у відпустці в період з 13.09.2021 по 01.10.2021 включно, розгляд справи проводиться першого робочого дня 04.10.2021.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , перебуваю на обліку в Управлінні соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що підтверджується копією довідки про отримання допомоги від 16.07.2021 року № 08-13/1056-08.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
10.08.2020 позивачка звернулась до УСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області із заявою щодо призначення державної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Вказана допомога була призначена позивачу з 01.07.2020 по 31.12.2020, що підтверджується копією повідомлення про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 01.10.2020.
Таким чином, останнім днем перебування позивача на обліку в якості отримувача державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям було 31.12.2020.
У січні 2021 року позивачу необхідно було повторно з`явитися до відповідача для постановки на отримання соціальної допомоги.
Позивач зазначає, що у зв`язку із загальнодержавним карантином у січні 2021 року вона не звернулась до відповідача, а здійснила це лише у лютому 2021 року, і, відповідно, почала знову отримувати державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.
Таким чином, у січні 2021 року позивачу не було здійснено виплату державної соціальної малозабезпеченим сім`ям.
09.06.2021 позивачка звернулась до відповідача із заявою про виплату такої допомоги за січень 2021 року, однак листом від 10.06.2021 року № К-81/з відповідач відмовив позивачу у здійсненні такої виплати у зв`язку з тим, що державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, а у січні 2021 року позивачка не зверталась за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за січень 2021 року, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи даний спір по суті, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
На реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям спрямований Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".
Зокрема, відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначені Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі Порядок №250).
Пункт 10 Порядку №250 встановлює, що соціальна допомога не призначається у разі, коли: у власності малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505.
Аналогічні положення закріпленні у частині 1 статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".
Отже, Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та Порядком №250 визначений вичерпний перелік підстав для відмови у призначені і виплаті малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Поряд із тим, 30.03.2020 Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-І9)" № 540-ІХ внесено зміни до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" шляхом доповнення статті 15 пунктом 15-2 такого змісту: "Установити, що визначений частинок першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів".
Тобто, вказаною нормою пролонговано строки звернення із заявами про призначення, у тому числі допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Таким чином, не потребується подання будь-яких заяв в період дії карантину, який досі триває, і тому всі розпорядження про припинення виплати, прийняті в цей період є протиправними та підлягають скасування, а виплати підлягають автоматичному пролонгуванню.
Суду не надано відповідного рішення чи розпорядження про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям позивачу з 01 січня 2021 року.
Проте, відповідачем підтверджений факт невиплати вказаного виду даних соціальних допомог позивачу з 01 січня 2021 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами та доповненнями) з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19) установлено з 1 серпня до 19 грудня 2020 року на території України карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061) та від 20 травня 2020 року № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 104 продовжено дію карантину до 30 квітня 2021 року.
Таким чином, карантин досі триває і має місце у продовженні цих виплат до 30 квітня 2021 року.
Посилання відповідача на необхідність звернення позивача з заявами та деклараціями для продовження соціальних виплат спростовуються положеннями наведених вище пунктів Прикінцевих положень Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які мають найвищу юридичну силу, а тому суд не приймає посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України № 632 від 22 липня 2020 року "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги", а саме на пункт 2, яким встановлено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, з огляду на те, що вказаний нормативно-правовий акт погіршує становище позивача, визначене відповідним Законом.
Ознакою, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є критерій регулювання найбільш важливих суспільних відносин.
Статтею 92 Конституції України визначено коло питань (суспільних відносин), які можуть бути врегульовані виключно законами України, зокрема, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки.
Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Згідно з частиною третьою статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, підзаконні нормативно-правові акти, у тому числі постанова Кабінету Міністрів України № 632 від 22 липня 2020 року, не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
Підсумовуючи наведене, суд вважає, що відповідач, припинивши виплату позивачу допомоги малозабезпеченим сім`ям, діяв всупереч вимогам чинного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 27.07.2021 відстрочено сплату судового збору за подання позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ухвалення судового рішення по справі №280/6289/21.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути з Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 908,00 грн. за позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області на наступні реквізити: Отримувач коштів -ГУК у Зап.обл/м.Зап. Дніпров./22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ)- 37941997; Банк отримувача -Казначейство України (ел. адм. подат.); Код банку отримувача (МФО)- 899998; Рахунок отримувача- UA538999980313131206084008512; Код класифікації доходів бюджету-22030101.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області (72311, Запорізька область, м. Мелітополь, просп. Богдана Хмельницького, буд. 68а, код ЄДРПОУ 03193086) -задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області щодо невиплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за січень 2021 року.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області здійснити ОСОБА_1 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за січень 2021 року.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 908,00 грн. за позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області на наступні реквізити: Отримувач коштів -ГУК у Зап.обл/м.Зап. Дніпров./22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ)- 37941997; Банк отримувача -Казначейство України (ел. адм. подат.); Код банку отримувача (МФО)- 899998; Рахунок отримувача- UA538999980313131206084008512; Код класифікації доходів бюджету-22030101.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 04.10.2021.
Суддя О.В. Конишева