
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04 жовтня 2021 року о/об 09 год. 45 хв.Справа № 280/6884/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, Вінницька область, м.Вінниця, вул.Хмельницьке шосе, буд.7; код ЄДРПОУ 13322403)
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №39 від 17.06.2021 та №923030198676 від 07.07.2021 про відмову в переведенні на пенсію за віком ОСОБА_1 ; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 №4325 від 14.06.2021 та заяву від 01.07.2021 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення.
У позовній заяві зазначено наступне. ОСОБА_1 є учасником ліквідації ядерних аварій відповідно до посвідчення категорії 3 серії НОМЕР_2 . Дане посвідчення є безстроковим. Пред`явник посвідчення має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до довідки №448/16/6124 від 21.01.2002 виданої військовою частиною 31600 Міністерства оборони Російської федерації ОСОБА_1 є безпосереднім учасником підземних випробувань ядерної зброї на Семипалатинському полігоні. ОСОБА_1 у продовж 771 дня перебував на дійсній військовій строковій службі на Семипалатинському полігоні, де проводилися випробування ядерної зброї. ОСОБА_1 відповідно до Посвідчення учасника ліквідації ядерних аварій має права на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". ОСОБА_1 14.06.2021 звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про переведення його із пенсії по інвалідності на пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». ГУ ПФУ в Запорізькій області надало рішення №39 від 17.06.2021 про відмову в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як стаття 55 закону передбачає зменшення пенсійного віку для осіб, які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення. Не погоджуючись з таким рішенням, ОСОБА_1 повторно звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, а саме перехід на пенсію за віком, надавши документи на підтвердження того, що він дійсно приймав участь у ліквідації наслідків ядерних аварій. У відповідь було отримано рішення №923030198676 від 07.07.2021 про відмову у перерахунку пенсії. Відповідь мотивовано тим, що в документах відсутній період, коли саме заявник перебував в зоні випробувань ядерної зброї та характер виконуваних робіт. ОСОБА_1 не може погодитися з таким висновком Пенсійного фонду України. З огляду на це позивач змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав. Позивач переконаний, що відноситься до категорії осіб зазначених у п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким передбачено, що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 10 років.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС безпосередньо в зоні відчуження є довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості надати довідки за формою 122 внаслідок ліквідації підприємств, установ, організацій, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період перебування в зоні, табелі обліку робочого часу за період в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особливих рахунків) на виплату заробітної плати. У наданих позивачем документах зазначено, що відомості про безпосередню участь у ядерних випробуваннях особистого складу військової частини, в яких проходив службу позивач, не відображені. Також немає даних про характер виконуваних робіт особовим складом військової частини, в якій служив позивач. В довідці про безпосередню участь ОСОБА_1 №448/16/424 від 21.01.2002 не вказано період перебування в зоні підземних випробувань ядерної зброї та характер виконуваних робіт. Таким чином, не має законних підстав у відповідача призначити пенсію за віком позивачу відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв`язку з відсутністю підтверджуючих первинних документів. Правова позиція Європейського суду з прав людини викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014, в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не с абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області (надалі - третя особа, ГУ ПФУ у Вінницькій області) подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. ГУ ПФУ у Вінницькій області вважає подану заяву необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості надання довідки за формою 122 внаслідок ліквідації підприємств, установ, організацій, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період перебування в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати. У наданих позивачем документах зазначено, що відомості про безпосередню участь у ядерних випробуваннях особистого складу військової частини, в якій проходив службу не відображені. Також немає даних про характер виконуваних робіт особовим складом військової частини, в якій служив позивач. В довідці про безпосередню участь ОСОБА_1 №448/16/424 від 21.01.2002 не вказано період перебування в зоні підземних випробувань ядерної зброї та характер виконуваних робіт. Враховуючи вище викладене, ГУ ПФУ у Вінницькій області рішенням №923030198676 від 07.07.2021 відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв`язку з відсутністю підтверджуючих первинних документів.
Третя особа проти позовної заяви заперечувала.
Ухвалою судді від 30.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_3 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з Посвідченням учасника ліквідації ядерних аварій (Категорія 3) Серії НОМЕР_2 , виданого ОСОБА_1 15.08.2019, пред`явник посвідчення має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На звернення позивача від 14.06.2021 відповідачем у листі від 22.06.2021 за №0800-0205-8/42834 повідомлено про наступне: «… ОСОБА_2 ! Ваша заява від 14.06.2021 року розглянута та прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Додаток: копія рішення з електронної пенсійної справи. …».
У Рішенні про відмову у перерахунку пенсії №39 від 17.06.2021, прийнятому ГУ ПФУ в Запорізькій області, зазначено: «… До відділу перерахунків пенсій №2 за електронною чергою надійшла заява за №4325 від 14.06.2021р. ОСОБА_1 , який отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (п/с №923030198676) про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розглянувши додані до заяви документи прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як ст.55 вищезазначеного закону передбачається зменшення пенсійного віку для осіб, які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення. Перелік населених пунктів віднесених до зон радіоактивного забруднення затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991р. №106. …».
На звернення позивача від 01.07.2021 відповідачем у листі від 07.07.2021 за №0800-0205-8/45993 повідомлено про наступне: «… ОСОБА_2 ! Ваша заява від 01.07.2021 року розглянута та прийнято рішення про відмову в переході на пенсію за віком згідно Закону України від 28.02.1991р. №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Додаток: копія рішення з електронної пенсійної справи. …».
У Рішенні про відмову у перерахунку пенсії №923030198676 від 07.07.2021, прийнятому ГУ ПФУ у Вінницькій області, зазначено: «… Відмова в перерахунку пенсії, а саме переході на пенсію за віком згідно Закону України від 28.02.1991р. №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 . Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 01.07.2021. Вік заявника 53 років. Працює. Результати розгляду документів, доданих до заяви: - Посвідчення учасника ліквідації ядерних аварій НОМЕР_2 дата видачі 15.08.2019р.; - Довідка №448/16/424 від 21.01.2002р. про безпосередню участь в підземних випробуваннях ядерної зброї на Семипалатинському полігоні в 1988р.; - Архівна довідка №2/84192 від 28.10.2005р. про місце дислокації військової частини, до особового складу якої входив заявник на території Семипалатинського ядерного полігону; - Архівна довідка №2/139813 від 14.05.2021р. щодо відомостей про безпосередню участь військової частини, в якій проходив військову службу заявник; - Архівна довідка №4/139813 від 20.05.2021р. щодо характеру виконуваних робіт особовим складом військової частини та періоду проходження військової служби гр. ОСОБА_1 . Постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.1992р. №674 зі змінами і доповненнями від 19.02.2020р. «Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосування ядерної зброї, у складі ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждалих за інших обставин не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постараждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України від 28.02.І991р. №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Чакону України №1058, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1980 року - не менше 5 календарних днів, зменшення пенсійного віку на 10 років; - які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, зменшення пенсійного віку на 8 років; - які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, зменшення пенсійного віку на 5 років. Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості надання довідки за формою 122 внаслідок ліквідації підприємств, установ організацій, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період перебування в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати. У наданих гр. ОСОБА_1 документах зазначено, що відомості про безпосередню участь у ядерних випробуваннях особистого складу військової частини, в якій проходив службу заявник, не відображені. Також немає даних про характер виконуваних робіт особовим складом військової частини, в якій служив заявник. В довідці про безпосередню участь гр. ОСОБА_1 №448/16/424 від 21.01.2002 не вказано період перебування в зоні підземних випробувань ядерної зброї та характер виконуваних робіт. Враховуючи зазначене, відмовити гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв`язку з відсутністю підтверджуючих первинних документів. …».
У листі представника позивача від 25.08.2021 на адресу суду зазначено: «… Позивачем двічі були подані заяви до Управління обслуговування громадян відділу обслуговування громадян №2 (сервісний центр) Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14 червня 2021 року та 01 липня 2021 року. Листи, які були надані відділом Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області у відповідь на звернення є офіційним документом органу, що його надав. Позивач не має змоги і не мусить перевіряти, хто саме підписав документ. Також позивач не володіє інформацією щодо переміщення співробітників між відділами Головного управління пенсійного фонду України. Позивач до позовної заяви додає докази порушення його прав. В даних листах викладена інформація щодо відмови пенсійним фондом виконати вимоги законодавства, на які має право позивач. І ключовим в цьому випадку є саме орган, який надав таку відмову. І саме цей орган є відповідачем по справі, а не фізична особа, яка є співробітником управління пенсійного фонду. А надав листи з відмовою відділ Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області, тому він і є відповідачем по цій справі. Доказом, що ці рішення надані саме відповідачем, є супровідні листи до цих рішень, у яких зазначені однакові з текстом рішень дати заяв-звернень та особисті дані позивача. Відповідно до QR кодів сформовані повідомлення однією і тією ж особою у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. …».
Судом досліджено: Військовий квиток НОМЕР_4 позивача; Довідку Міністерства оборони Російської Федерації від 21.01.2002 за №448/16/424; Посвідчення рядового ОСОБА_1 ; Архівну довідку Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 28.10.2005 за №2/84192; Архівну довідку Федеральної державної казенної установи «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації» від 14.05.2021 за №2/139813; Архівну довідку Федеральної державної казенної установи «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації» від 20.05.2021 за №4/139813; інші матеріали справи.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
Як зазначено у ч.1 ст.1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
У ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено: «Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: 1.Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - зменшення віку 10 років; - які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - зменшення віку 8 років; - які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - зменшення віку 5 років. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на три роки понад передбачений цією статтею. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки - 12 років 6 місяців і більше, жінки - 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік понад передбачений цією статтею. 2.Потерпілі від Чорнобильської катастрофи: - евакуйовані з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році - зменшення віку 10 років; - евакуйовані з інших територій зони відчуження у 1986 році - зменшення віку 8 років; - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов`язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років - зменшення віку 4 роки*
та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років; - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років - зменшення віку 3 роки* та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років; - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку 2 роки* та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років; - особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовими завданнями - зменшення віку 2 роки. * Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на два роки понад передбачений цією статтею. Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 (чоловіки - 12 років 6 місяців і більше, жінки - 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік понад передбачений цією статтею. Пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону».
У ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено: «… Громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, належать до категорії 1, або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України. …».
Згідно з п.1 «Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого 02.12.1992 постановою Кабінету Міністрів України за №674 (надалі - «Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), цей Порядок визначає умови віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також громадян, які постраждали від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, до 1, 2 або 3 категорій, встановлених статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до п.2 «Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, відносяться: до категорії 1 - особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з відповідною аварією, випробуванням або військовим навчанням, а також хворі на променеву хворобу внаслідок участі у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт; до категорії 2 - учасники випробувань ядерної зброї в атмосфері, бойових радіоактивних речовин і учасники військових навчань із застосуванням такої зброї та ліквідації наслідків ядерних аварій; до категорії 3 - особи, які складали ядерні заряди і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань, брали участь у підземних випробуваннях ядерної зброї, а також ті, які переопромінились при охороні ядерних полігонів під час випробувань (якщо їх не віднесено до категорії 1).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 за №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи"» затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення, згідно з додатком №1.
За матеріалами справи ОСОБА_1 є безпосереднім учасником підземних випробувань ядерної зброї на Семипалатинському полігоні та не є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи наведені норми права та обставини справи, суд вважає не обґрунтованим посилання ГУ ПФУ в Запорізькій області у Рішенні про відмову у перерахунку пенсії №39 від 17.06.2021 на «Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи», який затверджений п.1 постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 за №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи"» та є Додатком №1 до цієї постанови.
Таким чином, Рішення про відмову у перерахунку пенсії №39 від 17.06.2021, прийняте ГУ ПФУ в Запорізькій області, є протиправним та підлягає скасуванню.
Судом прийнято до уваги, що оскаржуване Рішення про відмову у перерахунку пенсії №923030198676 від 07.07.2021 не приймалось ГУ ПФУ в Запорізькій області, а, отже, ГУ ПФУ в Запорізькій області не порушено права та інтереси позивача.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе зобов`язати ГУ ПФУ в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №4325 від 14.06.2021 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача, третьої особи частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки відповідачем у справі було ГУ ПФУ в Запорізькій області, то з нього мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 908 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, Вінницька область, м.Вінниця, вул.Хмельницьке шосе, буд.7; код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову у перерахунку пенсії №39 від 17.06.2021, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №4325 від 14.06.2021 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення.
В іншій частині позовної заяви відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору у сумі 908 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 04.10.2021.
Суддя О.О. Прасов