
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04 жовтня 2021 року о/об 09 год. 55 хв.Справа № 280/7385/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення перерахунку пенсії відповідно до п.12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-ХІІ від 10.12.2015 та ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-ХІІ, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність без врахування заробітної плати по довідкам №71/10/08-29-05-12 та №72/10/08-29-05-12 від 20.08.2018, виданих Запорізькою об`єднаною ДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 13.08.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до п.12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-ХІІ від 10.12.2015 та ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-ХІІ у розмірі 60% від заробітку, зазначеного в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 20.08.2018 за №71/10/08-29-05-12 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби від 20.08.2018 за №72/10/08-29-05-12 виданих Запорізькою об`єднаною ДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
У позовній заяві зазначено наступне. Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області. До 13.08.2018 позивач отримував пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування», з 13.08.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця па підставі Закону України від 10.12.2015 за №889-VІІІ «Про державну службу», однак відповідач рішенням №27 від 11.09.2018 відмовив позивачу у переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до Закону України від 10.12.2015за №889- VIII "Про державну службу" з підстав не зарахування до стажу державної служби періоду роботи з 05.10.1994до 01.07.2013в податковій інспекції.Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018 по справі №280/5052/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними дії Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду м.Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до п.12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-ХІІ від 10.12.2015 та ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та зобов`язано Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду м.Запоріжжя перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до пункту 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-ХІІ від 10.12.2015 та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 13.08.2018 та проводити виплати з урахуванням вже виплачених сум. Зазначене рішення суду набрало законної сили 13.05.2019.Згідно рішення пенсійного органу №923270816836 про перерахунок пенсії за рішеннямсуду (перехід з виду на вид) було проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 6317,40 грн., який ОСОБА_1 отримувала з червня 2019 року по березень 2021 року.В лютому 2021 року позивач отримав лист відповідача від 17.02.2021 в якому зазначено, що 13.08.2018 позивачем була надана заява щодо переходу з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» із зарахуванням до стажу державної служби періодів роботи в органах податкової служби з 05.10.1994 по 31.05.2016. Разом з заявою надано довідку про складові заробітної платитидля призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 20.08.2018 за №71/10/08-29-05-12 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби від 20.08.2018 за №72/10/08-29-05-12, видані Запорізькою об`єднаною ДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області. Враховуючи, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018 по справі №280/5052/18 зобов`язано Головне управління ПФУ у Запорізькій області розглянути заяву про призначення пенсії державного службовця?! відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до пункту 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-ХІІ від 10.12.2015 та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, а інші зобов`язання відсутні, підстави для врахування при призначенні пенсії державного службовця зазначених вище довідок про заробітку плату, виданих Запорізькою об`єднаною ДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області та зарахування до стажу державної служби період роботи в податковій інспекції, відсутні. Пенсійну справу позивача приведено у відповідність до норм пенсійного законодавства та з урахуванням рішення суду по справі №280/5052/18. Розмір пенсії з 13.08.2018 складає4692,66 грн. Позивач не погоджується з такими діями відповідача. Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 за №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048, затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 за №889-VІІІ «Про державну службу» пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 за №3723-ХІІ «Про державну службу». Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби від 20.08.2018 за №72/10/08-29-05-12 складена за формою, затвердженою постановою №1-3 та містить відображення складових заробітної плати, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 20.08.2018 за №71/10/08-29-05-12 відповідає формі довідки, яка затверджена постановою №1-3, та містить дані про посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років. На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.Таким чином, всі відображені в довідках види оплати праці - є складовими частинами заробітної плати, з якої сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача. Однак, відповідач зменшив позивачу розмір його пенсійної виплати, яку сам же розрахував та виплачував, зараз виплачує позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» всупереч зазначеному судовому рішенню та не враховує заробітну плату по довідкам №71/10/08-29-05 та №72/10/08-29-05-12 від 20.08.2018.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. ОСОБА_1 з 16.07.2018 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 13.08.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо переходу з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» із зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в органах податкової служби з 05.10.1994 по 31.05.2016. Разом із заявою позивачем було надано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 20.08.2018 за №71/10/08-29-05-12 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державної служби від 20.08.2018 за №72/10/08-29-05-12, виданих Запорізькоюоб`єднаною Державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Запорізькій області. ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомлено позивача про відмову в переході з пенсії за віком на пенсію державного службовця, у зв`язку з відсутністю необхідного стажу, що становить не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державної служби. Не погоджуючись з відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернулася з позовною заявою до суду за захистом своїх прав. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018 по справі №280/5052/18 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі та зобов`язано відповідача перевести позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до п.12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 та ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 за №3723-ХІІ з 13.08.2018 та проводити виплати з урахуванням вже виплачених сум. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.05.2019 апеляційну скаргу відповідача - повернуто.На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018 у справі №280/5052/18 позивача переведено на пенсію відповідно до п.12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 та ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 за №3723-ХІІ з 13.08.2018. При розрахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідачем було взято довідки №71/10/08-29-05-12 та №72/10/08-29-05-12 від 20.08.2018 видані Запорізькою об`єднаною ДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області. Враховуючи ту обставину, що відповідача рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018 по справі №280/5052/18 не зобов`язано при переведенніпозивача на пенсію державного службовця враховувати довідки №71/10/08-29-05-12 та №72/10/08-29-05-12 від 20.08.2018 видані Запорізькою об`єднаною ДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, тому підстави для їх врахування - відсутні. В ході проведення контрольних заходів та після проведення ретельної перевірки пенсійної справи позивача, спеціалістами відділу перерахунків пенсій управління пенсійного забезпечення було встановлено факт обрання невірного алгоритму обчислення пенсійної виплати під час виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018 по справі №280/5052/18. На підставі вищезазначеного, відповідачем проведено перерахунок пенсії державного службовця позивачу, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018 по справі №280/5052/18, без врахування довідок №71/10/08-29-05-12 та №72/10/08 29-05-12 від 20.08.2018 виданих Запорізькою об`єднаною ДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у зв`язку з чим, розмір пенсії ОСОБА_1 значно зменшився та склав би 1452,00 грн. станом на 13.08.2018, що є недоцільним. Відповідно до ч.4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо внаслідок перерахунку пенси її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Отже, оскільки розмір пенсії державного службовця без врахування довідок про заробітну плату зменшується, на підставі чого, позивача з 03.02.2021 переведено на більш вигідну пенсію за віком, яка становить 4808,51 грн., про що відділом обслуговування громадян №7 (сервісним центром) було повідомлено позивача листом №0800-0305-8/12067 від 17.02.2021. Таким чином, на підставі вищезазначеного, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018 по справі №280/5052/18 пенсійну справу позивача приведено у відповідність та пенсія позивачу виплачується відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідач заперечував проти позовної заяви.
Ухвалою судді від 25.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018 у справі №280/5052/18, яке набрало законної сили 13.05.2019, задоволено у повному обсязі позовні вимоги ОСОБА_1 до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду м.Запоріжжя - визнано протиправними дії Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду м.Запоріжжя щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до пункту 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-ХІІ від 10.12.2015 та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ; зобов`язано Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду м.Запоріжжя перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до пункту 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-ХІІ від 10.12.2015 та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 13.08.2018 та проводити виплати з урахуванням вже виплачених сум.
Судом досліджено видані Запорізькою об`єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області: Довідку від 20.08.2018 за №71/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); Довідку від 20.08.2018 за №72/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби; лист Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя від 12.06.2019 за №286/Ц-1 на адресу позивача; листи ГУ ПФУ в Запорізькій області від 17.02.2021 за №0800-0305-8/12067 та від 15.06.2021 за №7637-6143/Ц-02/8-0800/21 на адресу позивача; Рішення Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя від 27.05.2019 за №923270 816836 про перерахунок пенсії; Рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 31.05.2021 за №923270816836 про перерахунок пенсії; інші матеріали справи.
Зокрема, у листі ГУ ПФУ в Запорізькій області від 17.02.2021 за №0800-0305-8/12067 на адресу позивача зазначено: «… В ході проведення контрольних заходів та після проведення ретельної перевірки Вашої пенсійної справи спеціалістами відділу перерахунків пенсій управління пенсійного забезпечення було встановлено факт обрання невірного алгоритму обчислення пенсійної виплати під час виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018р. по справі №280/5052/18. Зазначеним рішенням суду було зобов`язано Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду м.Запоріжжя розглянути заяву про призначення пенсії державного службовця відповідно до п.12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-ХІІ від 10.12.2015р. та ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. Враховуючи, що в рішенні суду зобов`язання стосовно врахування заробітної плати по довідкам №71/10/08-29-05-12 та №72/10/08-29-05-12 від 20.08.2018р., виданих Запорізькою об`єднаною ДПІ Головного Управління ДФС у Запорізькій області - відсутні, перерахунок проведено без врахування заробітної плати, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Оскільки за таких умов розмір Вашої пенсії зменшується (копія розрахунку додається), зазначений розрахунок пенсії є недоцільним, про що відділом обслуговування громадян №7 (сервісним центром) Вас було повідомлено листом від 17.02.2021р. №0800-0305-8/12067. …».
Як у Довідці від 20.08.2018 за №71/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), так і у Довідці від 20.08.2018 за №72/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби Запорізькою об`єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області зазначено, крім іншого: «… На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування …».
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
У п.2 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу» зазначено: «2.Визнати такими, що втратили чинність:1) Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу; …».
Згідно з п.10 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу» державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до п.12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу» для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
У ст.37 Закону України від 16.12.1993 за №3723-XII «Про державну службу» зазначено: «На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. До досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 60 років - які народилися по 31 грудня 1952 року; 60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року; 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року. Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштівПенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. Тимчасово, по 30 вересня 2017 року: особам (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи, учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист"), які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року N889-VIII "Про державну службу", а також працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються; у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особам відповідно до цієї статті (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. З 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") відповідно до цієї статті у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10 грудня 2015 року N889-VIII "Про державну службу", а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації таінших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно доЗакону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби. Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі. У разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності виплата пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до цього Закону, здійснюється у порядку, визначеному статтею 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п`яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв`язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі. У разі смерті особи у період перебування на державній службі за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям - незалежно від того, чибули вони на утриманні померлого годувальника), призначається пенсія у зв`язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім`ї у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а на двох і більше членів сім`ї - 90 відсотків. До непрацездатних членів сім`ї належать особи, зазначені у статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Право на призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника на умовах, передбачених частиною десятою цієї статті, мають також непрацездатні члени сім`ї померлої особи, яка отримувала або мала право на пенсію за цим Законом. Державний службовець, звільнений з державної служби у зв`язку з засудженням за умисне кримінальне правопорушення, вчинене з використанням свого посадового становища, або притягненням до адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення, пов`язане з корупцією, позбавляється права на одержання пенсії, передбаченої цією статтею. В таких випадках пенсія державному службовцю призначається на загальних підставах. У разі виходу на пенсію державні службовці за наявності стажу державної служби не менше 10 років користуються умовами щодо комунально-побутового обслуговування, передбаченими цим Законом. Період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку».
У ст.2 Закону України «Про оплату праці» зазначено: «Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми».
З матеріалів справи не вбачається виплати відповідачем пенсії позивачу «виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність».
Позивачем документально не доведено виплату йому відповідачем пенсії «виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність».
Таким чином, суд не може визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивача «виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність», оскільки такі дії відповідача фактично не вплинули на права та інтереси позивача.
Водночас, враховуючи наведені норми права та обставини справи, суд вважає безпідставним не врахування відповідачем при обчисленні на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018 у справі №280/5052/18 пенсії позивачу інформації викладеної у Довідці від 20.08.2018 за №71/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та у Довідці від 20.08.2018 за №72/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Запорізькою об`єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області.
Судом прийнято до уваги зазначене у вказаних Довідці від 20.08.2018 за №71/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідці від 20.08.2018 за №72/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби,і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби - «… На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування …».
З огляду на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.12.2018 у справі №280/5052/18 виплата відповідачем позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 13.08.2018 є не обґрунтованою.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки відповідачем у справі було ГУ ПФУ в Запорізькій області, то з нього мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 908 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо з 13.08.2018 виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення перерахунку пенсії відповідно до п.12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу» та ст.37 Закону України від 16.12.1993 за №3723-XII «Про державну службу» без врахування інформації викладеної у Довідці від 20.08.2018 за №71/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та у Довідці від 20.08.2018 за №72/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Запорізькою об`єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 13.08.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до п.12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу» та ст.37 Закону України від 16.12.1993 за №3723-XII «Про державну службу» в розмірі 60 відсотків від суми її заробітної плати, з врахуванням інформації викладеної у Довідці від 20.08.2018 за №71/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та у Довідці від 20.08.2018 за №72/10/08-29-05-12 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Запорізькою об`єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області, та з врахуванням вже виплачених сум пенсії.
В іншій частині позовної заяви відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору у сумі 908 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 04.10.2021.
Суддя О.О. Прасов