
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2021 року о 12 год. 56 хв.Справа № 280/5245/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Новікової І.В.,
за участю секретаря судового засідання Півоварової В.П.
представника позивача - Глубоких І.В.,
представника відповідача - Лактіонової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-Виробниче підприємство Агрінол»
до Дніпровської митниці Держмитслужби
про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
23 червня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою з відповідальністю «Науково-виробниче підприємство Агрінол» (далі – позивач) до Дніпровської митниці Держмитслужби (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про визначення коду товару від 14.05.2021 №КТ-UA110000-0063-2021.
Ухвалою суду від 29.06.2021 відкрито спрощене позовне провадження та призначено підготовче засідання на 04.08.2021.
04.08.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, а також закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 22.09.2021.
22.09.2021 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність оскаржуваного рішення про визначення коду імпортованого позивачем товару – оливи базової марки NS-3, за кодом УКТЗЕД 2710194300 (Газойлі), оскільки позивачем під час митного оформлення було надано усі документи, які підтверджують правомірність віднесення імпортованого товару до коду товару 2710199900 «Важкі дистиляти». Позивач зазначає, що пред`явлена підприємством до митного оформлення олива базова NS-3 за описом та температурою перегонки 250 гр.С повністю співпадає з терміном «важкі дистиляти» групи 27 УКТ ЗЕД, що підтверджується в описовій частині висновку Дніпропетровського відділу з питань експертиз та досліджень. Зазначає, що відсоток перегонки при 250 гр. С - 49,0+/- 0,5. Тобто при температурі вже кіпця кипіння 290 +/-1,5 гр. С проби товару температуру 350 гр. С при досліджені не можливо застосувати. Наведені фізико-хімічні показники в описовій частині висновку №142008200-1569 від 18.09.2019 чітко відповідають терміну «важкі дистиляти» (d) у товарній позиції 2710 і за своїми властивостями не підпадає під визначення терміну «газойлі», як це зазначено у п.12 вказаного висновку.
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує. В обґрунтування заперечень зазначає, що оскаржуване рішення є правомірним та обґрунтованим. Вказує на те, що 13.05.2021 до митниці надійшов висновок СЛЕД Держмитслужби від 13.05.2021 №1420003700-0305. Відповідно до зазначеного висновку за результатами досліджень «надана проба товару являє собою суміш аліфатичних та/або нафтенових (неароматичних) вуглеводнів нафтопродуктів більше 70%, в якості основного складового. Фракційний склад проби наведені у п.11.3 Висновку. За температури 250°С переганяється (49,0-0,5)об.%. Оскільки температура кінця кипіння досліджуваної проби складає 279,5°С та відсоток перегонки при цій температурі - (99,5±0,5) об.%, то враховуючи додаткову примітку 2(е) до товарної позиції 2710 УКТЗЕД можна стверджувати, що при температурі 350°С переганяється більше 05 об.% проби (99,5 об.%). За фракційним складом відноситься до важких дистилятів (газойлів). Відповідач зазначає, що враховуючи результати експертних досліджень товару «Базова олива NS 3 (Base NS 3)», на підставі додаткових приміток 2 (d) та 2 (е) до групи 27 УКТЗЕД, даний товар відповідає терміну «важкі дистиляти» - «газойлі».
В судовому засіданні представник відповідача підтримав позицію викладену в письмових запереченнях, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що 28.04.2021 декларантом підприємства ТОВ «НВП Агрінол» до митного контролю та митного оформлення було надіслано засобами електронного зв`язку згідно зі ст.257 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VІ (далі - МКУ) електронну митну декларацію (далі - ЕМД), режим ІМ 40 ДЕ, якій було присвоєно №UА110230/2021/008505 на товар, що зазначений в гр. 31 ЕМД:
«Base oil NS 3/Базова олія NS 3 – 19,900m. Партія №49-Т204-2104415. Згідно сертифікату аналізу: щільність при 15 град.С – 0,8617 кг/дм3; в`язкість при 40 град.С – 2,859 мм2/с; точка спалаху РМ – 97,5 град.С; колір ASTM – 30. Базова олія, є продуктом переробки нафти, містить більше 80% нафтопродукту (основним компонентом є вуглеводень) та не містить дисульфідмолібдену. Виробник: NYNAS AB. Країна виробництва: ВЕ.».
До митного оформлення вказаного товару декларантом до митниці разом з вищезазначеною ЕМД було надіслано скановані копії наступних документів, а саме:
- проформа-інвойс від 15.04.2021 №SO 762521 (без перекладу);
- інвойс від 22.04.2021 №RI 490349 (без перекладу);
- автомобільна транспортна накладна СМR від 22.04.2021 №FEB 157001964;
- платіжне доручення в іноземній валюті від 20.04.2021 №103;
- довідка про транспортні витрати від 22.04.2021 №20210416-0715;
- додаток від 15.04.2021 №1 ;
- доповнення від 15.04.2021 №1, №2;
- контракт від 15.04.2021 №01/150421;
- про небезпечні товари від 22.04.2021 б/н;
- заказ від 22.04.2021 №1352;
- лист від 30.11.2018 б/н з перекладом;
- лист ТОВ «НВП Агрінол» від 27.04.2021 №2034/03;
- паспорт безпеки на NYNAS NS 3 від 16.08.2018 (без перекладу);
- сертифікат аналізу від 14.04.2021 б/н (без перекладу);
- постанова ТААС від 17.03.2020 та рішення ЗОАС від 16.12.2019 по справі 280/5514/19.
За результатами розгляду поданих позивачем документів 14.05.2021 митним органом прийнято рішення про визначення коду товару №КТ-UA110000-0063-2021, яким для товару - Базова олія NS 3 визначено код за УКТЗЕД 2710194300, замість визначеного декларантом – 2710199900.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.246 Митного кодексу України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Відповідно до ч.1 ст.318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Частиною 2 ст.318 Митного кодексу України передбачено, що митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України, передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Згідно ч.1 ст.69 Митного кодексу України, товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Відповідно до ч.2 ст.69 Митного кодексу України, органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
Згідно статті 1 Закону України «Про Митний тариф України», митний тариф України є невід`ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 №428, УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі та здійснення митного оформлення товарів.
УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації (далі - Гармонізована система) з урахуванням Комбінованої номенклатури Європейського Союзу (далі - Комбінована номенклатура) (пункт 3 Порядку №428).
З матеріалів справи судом встановлено, що митний орган при прийнятті оскаржуваного рішення дійшов висновку про те, що позивачем імпортовано товар, який є «Базова олива NS 3 (Base oil NS 3). Являє собою суміш аліфатичних та/або нафтенових (неароматичних) вуглеводнів нафтопродуктів більше 70%, в якості основного складового, у вигляді прозорої безбарвної рухливої рідини із легким запахом, характерним для нафтопродуктів, за фракційним складом відноситься до важких дистилятів (газойлів).
Фракційний склад: за температури 250С переганяється (49,0+-0,5) об.%; температура початку кипіння 230,2 +-0,5 С; температура кінця кипіння 279,5+-1,0С та відсоток перегонки при цій температурі – (99,5+-0,5) об.%. При температурі 350С переганяється більше 85 об.%.
Вміст сірки становить 0,8 мг/кг (0,00008 мас.%). Густина за температури 15С – (861,5+-0,5) кг/м3. Густина за температури 20С- (858,5+-0,5) кг/м3. Не містить дусульфіду молібдену».
Відповідно до розділу ІІІ Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №650 декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТЗЕД при їх декларуванні відповідно до статті 69 Кодексу. Посадові особи ПМО чи митного поста, ВМП здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками. Рішення приймається за результатами класифікації товарів згідно з УКТЗЕД у разі необхідності зміни задекларованого коду товару згідно з УКТЗЕД, у тому числі за результатами спрацювання автоматизованої системи аналізу та управління ризиками у складних випадках митних формальностей.
Відповідно до основних правил інтерпретації УКТЗЕД класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами:
Класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами:
1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:
2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;
(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.
3. У разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:
(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
4. Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.
Згідно з Розділом V (група 27) Закону України «Про Митний тариф України» (у редакції чинній на час митного оформлення) за кодом 2710 зазначаються: «нафта або нафтопродукти, одержанi з бiтумiнозних порід (мiнералiв), крiм сирих; продукти, в іншому місці не зазначені, з вмiстом 70 мас. % або бiльше нафти чи нафтопродуктiв, одержаних з бiтумiнозних порід (мiнералiв), причому цi нафтопродукти є основними складовими частинами продуктів; відпрацьовані нафтопродукти». За товарною категорією 2710.19 зазначаються «- - інші: - - - середнi дистиляти». За кодом 2710.19.99.00 - «- - - - - - iншi мастильні матеріали та інші дистиляти». Ставки мита за вказаним кодом товару - 0%.
Як зазначено у Додатковій примітці 2 Розділу V (група 27) Закону України «Про Митний тариф України», у товарній позиції 2710: (c) термін «середні дистиляти» (товарні категорії 27101911-27101929) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 90 об. % яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 210 °С і 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 °С (за методом ISO 3405, еквівалентним методу ASTM D 86); (d) термін «важкі дистиляти» (товарні категорії 27101931-27101999 та 27102011-27102090) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 65 об. % яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 °С за методом ISO 3405 (еквівалентним методу ASTM D 86), або фракції, відсоток перегонки яких при температурі 250 °С не може бути визначений за цим методом; (e) термін «газойлі» (товарні категорії 27101931-27101948 та 27102011-27102019) означає важкі дистиляти, зазначені в пункті (d), 85 об. % яких (включаючи втрати) або більше переганяється при температурі 350 °С (за методом ISO 3405, еквівалентним методу ASTM D 86).
Водночас, Розділом V (група 27) Закону України «Про Митний тариф України» (у редакції чинній на час митного оформлення) за кодом 2710 зазначаються: «нафта або нафтопродукти, одержані з бiтумiнозних порід (мiнералiв), крім сирих; продукти, в іншому місці не зазначені, з вмістом 70 мас. % або більше нафти чи нафтопродуктів, одержаних з бiтумiнозних порід (мiнералiв), причому цi нафтопродукти є основними складовими частинами продуктів; відпрацьовані нафтопродукти». За товарною категорією 2710.19 - «- - інші», а за товарною категорією 2710.19.29.00 - «- - - важкi дистиляти: - - - - газойлi». За кодом 2710.19.43.00 - «- - - - - - із вмістом сірки не більш як 0,001 мас. %». Ставки мита за вказаним кодом товару - 0%.
Суд звертає увагу на висновок СЛЕД ДМС №1420003700-0350 від 13.05.2021 відповідно до якого товар: «Базова олія NS3 – 19,900 т., партія №49-Т204-210415, згідно сертифікату аналізу: щільність при 15 град.С - 0,8617 кг/л; в`язкість при 40 град.С - 2.859мм2/с; точка спалаху РМ - 97,5 град.С; колір ASTM - 30. Базова олія, є продуктом переробки нафти, містить більше 80% нафтопродукту (основним компонентом є вуглеводень) та не містить дисульфід молібдену.
Враховуючи наведене в описовій частині Висновку №1420003700-0350 від 13.05.2021 СЛЕД ДМС, суд вважає, що імпортований позивачем товар за своїми властивостями не підпадає під визначення «газойль».
Крім того, за результатами досліджень у Висновку №1420003700-0350 від 13.05.2021 СЛЕД ДМС зазначено, що «… Визначений, в результаті досліджень, хімічний склад не суперечать зазначеному в гр.31 МД ...».
Тобто, самим Висновком №1420003700-0350 від 13.05.2021 СЛЕД ДМС підтверджено опис товару зазначений позивачем у графі 31 МД.
Таким чином, відповідачем всупереч Висновку №1420003700-0350 від 13.05.2021 СЛЕД ДМС, безпідставно змінено код товару з «2710199900» на «2710194300».
Також, суд вважає за необхідне звернути увагу і на лист компанії Nynas AB від 20.04.2021, в якому зазначено: «Масло марки NS3 – это минеральное масло производства Nynas AB. Оно используется в качестве базы для смазок и смазочных масел. Содержание нефтепродуктов составляет более 80% от общей массы, в качестве основного компонента. Таможенный код 27101943 в Европе соответствует минеральным базовым маслам, которые не могут использоваться в качестве газойля или топлива. Начальная температура разгонки 200С, что соответствует температуре разгонки минерального базового масла, так как газойль имеет начальную температуру разгонки свыше 350С, при которой перегоняется (включая потери) не меньше 85% продукта. NS3 относится к нефтепродуктам, менее 65% которых (включая потери) перегоняется при температуре 250С (согласно ASTM D 86). NS3 не содержит дисульфид молибдена. Содержание серы равно 0,01% что расценивается как отсутствие серы в минеральном базовом масле NS3».
Отже, компанія виробник також підтверджує те, що імпортований позивачем товар не відноситься до категорії газойлів або палива.
Також, митним органом не було враховано і те, що імпортований позивачем товар не відповідає категорії газойлів за початковою температурою розгонки, оскільки у газойлів така температура перевищує 350 градусів Цельсію, а у товару який імпортовано позивачем температура кінця кипіння становить 279,5 градусів Цельсію. Тобто за температури за якої газойлі розпочинають розгонку, Масло марки NS3 втратить властивості та перейде до стадії випаровування.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірність прийнятих рішень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість оскаржуваного рішення про визначення коду товару від 14.05.2021 №КТ-UA110000-0063-2021 та наявність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «НВП Агрінол».
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-Виробниче підприємство Агрінол» (Україна, 71100, Запорізька обл., місто Бердянськ, вул.Будівельна, 3а, код ЄДРПОУ 32365441) до Дніпровської митниці Держмитслужби (Україна, 49038, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Княгині Ольги, 22, код ЄДРПОУ 43350935) про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської митниці Держмитслужби про визначення коду товару від 14.05.2021 №КТ-UA110000-0063-2021.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-Виробниче підприємство Агрінол» судовий збір в розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійки) за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці Держмитслужби.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 30.09.2021.
Суддя І.В. Новікова