
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
05 жовтня 2021 року м. Ужгород№ 260/2864/21 Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючого Плеханової З.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008), про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , яким просить: 1. визнати протиправними дії відповідача щодо відмови провести перерахунок основного розміру пенсії з 01.04.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до оновленої довідки № 91 від 20.05.2021 р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із обов`язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та зобов`язати відповідача провести перерахунок основного розміру пенсії позивача з 01.04.2019 року відповідно до оновленої довідки № 91 від 20.05.2021 р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із обов`язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. 2. Стягнути на користь Позивача судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (у тому числі витрати на професійну правничу допомогу).
1. Позиції сторін
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , є пенсіонером за вислугою років у органах МНС України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ). Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року та на думку позивача, всупереч вимогам статті 22 Конституції України та ч.3 ст. 43 Закону 2262-ХІІ, провів його з фактичною ліквідацією усіх встановлених позивачу надбавок і доплат. Провести перерахунок основного розміру пенсії позивача з 01.04.2019 року відповідно до оновленої довідки № 91 від 20.05.2021 р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із обов`язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідач відмовився.
29 липня 2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на даний адміністративний позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що 24 травня 2021 р. на адресу Головного управління надійшла довідка №91 від 20.05.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , видана Головним управлінням ДСНС України у Закарпатській області, В останній, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав останній (Начальник служби безпеки дорожнього руху Управління МНС України в Закарпатській області). Звертає увагу суду, що згадану вище довідку (у відповідності до примітки, котра безпосередньо міститься в останній) складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р у зразковій справі №160/8324/19 з метою здійснення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, як ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, так і п. 1 Порядку №45 передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Кабінетом Міністрів України не приймалось.
Крім того наголошує, що суд не наділений повноваженнями підміняти собою суб`єкт владних повноважень при прийнятті певного рішення та не може втручатись у дискреційні повноваження такого суб`єкта на користь позивача, окрім випадків, коли для прийняття такого рішення виконані всі умови, визначені законом.
Крім того, Головне управління вважає, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду.
04 серпня 2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якого з доводами позивача викладеними у відзиві не погоджується з мотивів аналогічних викладених у позові.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є пенсіонером за вислугою років у органах МНС України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ).
При призначенні пенсії та наступних перерахунках по 2017 роки (включно) враховувались такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премія,).
З 01 січня 2018 року, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України в 21.02.2018р. № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служб та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова КМУ № 103), Головним Управлінням ПФУ області Позивачу здійснено перерахунок пенсії і в ході здійснені перерахунку Відповідачем враховано лише посадовий оклад, оклад за військові званням “підполковник”, надбавка за вислугу років. В той же час, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія Відповідачем не враховані.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Надалі, за наслідками розгляду зразкової справи №160/8324/19, Верховним Судом винесено рішення від 17.12.2019, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, у якому зазначено, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Уповноважений орган Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області виготовило оновлену довідку № 91 від 20.05.2021 р. про розмір мого грошового забезпечення , встановленого відповідно до положень постанови КМУ від 30.08.2017 р. № 704, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 та надало її до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, згідно супровідного листа від 20.05.2021 року №5201-2238/5214.
Примітка :Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, Рішення ВС від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії.
Згідно вказаної довідки грошове забезпечення ОСОБА_1 складається з наступних складових:
- Посадовий оклад - 5640,00 грн.,
- оклад за військовим званням - 1410,00 грн.,
- надбавка за вислугу років (45%) -3172,50 грн.,
- надбавка за особливості проходження служби (50%) -5111,25 грн.,
- премія (40%) - 2256,00 грн.
- Усього: 17589,75 грн.
Згідно інформації про підстави та складові видів і розмірів грошового забезпечення ОСОБА_1 , які зазначені у довідці виданій ГУ ДСНС України у Закарпатській області № 91 від 20.05.2021 р. наданої ГУ ДСНС України у Закарпатській області , судом встановлено, що Довідка № 91 від 20.05.2021 р. про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 видана на підставі Наказу ДСНС України №16 від 09.01.2019 “Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2019 році”. :
-У Довідку № 91 від 20.05.2021 враховано максимальний розмір премії, визначеної на 2019 рік, а також у довідці зазначається, що її оформлено з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі Л^о826/3858/1'8 (набрало чинності 05.03.2019) та постанови Великої Палати Верховного Суду України від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.
- посадовий оклад ОСОБА_1 (28-й тарифний розряд, 5640,00) визначено відповідно до Схем тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу головних управлінь (управлінь) ДСНС в АРК, областях, у М.Києві та у м. Севастополі, які затверджені Постановою №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
- Розмір надбавки за вислугу років (45%) особам рядового і начальницького складу встановлені на підставі особової справи, Постанови №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Наказу МВС №179 від 06.03.2019 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій ».
-Оклад за спеціальним званням ОСОБА_1 встановлено відповідно до Схем тарифних коефіцієнтів за спеціальним званням осіб рядового і начальницького складу затверджені Постановою КМУ віл 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (тарифний коефіцієнт 0,80) підполковник 1410 грн.
-Надбавка за особливості проходження служби (50%) виплачується згідно п.У Наказу МВС №623 від 20.07.2018. «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту».
- Розмір премії (40%) визначено ОСОБА_2 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», п.ХVІ Наказу МВС України № 2623 від 20.07.2018 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за №936/32388. Розмір премії для осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом № 0700- 0307-5/21555 від 03.06.2021 р. "Про надання інформації" повідомило Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області про те, що для перерахунку пенсії ОСОБА_1 підстави відсутні.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області листом № 5201-2720/5214 від 14.06.2021 р. надіслало позивачу довідку № 91 від 20.05.2021 р. та відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 0700- 0307-5/21555 від 03.06.2021 р
Мотиви та норми права застосовані судом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому, у Додатку 2 до Порядку№45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45, однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, тобто редакція станом на 01.01.2016 року, яка виглядає наступним чином і де вказані всі складові грошового забезпечення:
ДОВІДКА
про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії
Видана ______________ (прізвище, ім`я та по батькові) про те, що відповідно до _____________ (назва, дата і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії)розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на ___ __ 200_ р. (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу), за посадою______________ становить: (на день звільнення із служби)
Сума
Посадовий оклад
Підвищення посадового окладу (_____ відс.)
Оклад за військовим (спеціальним) званням__________(зазначається звання)
Надбавка за вислугу років (_____ відс.)
Надбавка за виконання особливо важливих завдань (_____ відс.)
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (_____ відс.)
Надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови (_____ відс.)
Надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (_____ відс.)
Доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (_____ відс.)
Надбавка за спортивні звання (_____ відс.)
Премія (_____ відс.)
Усього
Керівник уповноваженого органу М. П. ______
(підпис) ____ (ініціали та прізвище)
Примітка. У довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються. Наприклад: надбавка за спортивні звання - 10 відсотків посадового окладу.
Судом встановлено, що уповноважений державний орган, який видав довідку про розмір грошового забезпечення позивача - Управління ДСНС України в Закарпатській області, направив Головному управлінню Пенсійного фонду в Закарпатській області Довідку № 91 від 20.05.2021 р. за формою Додатку № 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, тобто редакція станом на 01.01.2016 року.
У Довідці зазначено, що : розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановлено за посадою Начальник служби безпеки дорожнього руху Управління МНС України в Закарпатській області яку він обіймав на день звільнення зі служби станом на 05.03.2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Примітка: довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Водночас згідно ч. 5 ст. 13 ЗУ “Про судоустрій і статус суддів” висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно- правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відповідач протиправно не враховує, що у постанові Верховного Суду від 17.12.2019 р. (залишеною без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 .06. 2020 р.) у зразковій справі № 160/8324/19 здійснено правозастосування положень статей 43, 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ, пунктів 1, 5 та додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 р. № 45, п. 2, 5, 6 постанови Кабінету Міністрів України від30.08.2017 р №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Верховним Судом зроблено висновки щодо вказаного правозастосування, а саме з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави, для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення тому з цієї дати у особи наявне право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII.
Також Верховним Судом фактично зроблено висновок, що з моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу в пенсійного органу виникає обов`язок з перерахунку пенсії особи.
Отже, ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області діяло в повній мірі відповідно до постанов Верховного Суду та чинного законодавства видало Довідку № 91 від 20.05.2021 р.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
За встановлених обставин, суд вважає безпідставними покликання відповідача на не прийняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, після 05.03.2019 та не передбачення чинним законодавством індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою та згідно з долученою довідкою про розмір грошового забезпечення, як на підставу відмови у задоволенні заяви позивача.
За встановлених обставин, суд вважає безпідставними покликання відповідача на не прийняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, після 05.03.2019 та не передбачення чинним законодавством індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою та згідно з долученою довідкою про розмір грошового забезпечення, як на підставу відмови у задоволенні заяви позивача.
Щодо аргументів відповідача про те, що суд не будучи впевненим у достовірності викладених у довідці даних, фактично перебрав на себе дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду шляхом зобов`язання останнього без перевірки коректності вказаних в довідці складових грошового забезпечення здійснити перерахунок пенсії позивача, то такі, на переконання суду є безпідставними.
Так, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № К (80)2, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свобо`дою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Отже, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
З врахуванням вказаного Верховний Суд у постанові від 30.07.2020 р. у справі № 826/10085/16 звернув увагу, що дискреційним є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є поавомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова “може”.
Натомість у цій справі відповідач помилково вважає свої повноваження дискреційними, оскільки не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.
Відповідач не врахував, що у спірних правовідносинах, які виникли між сторонами, у відповідача немає права на адміністративний розсуд, бо у разі відповідності змісту оновленої довідки № 91 від 20.05.2021 р. вимогам Постанови КМУ “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 704 від 30.08.2017 р. та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 р. № 45, єдиним можливим варіантом дії відповідача є здійснення відповідного перерахунку пенсії відповідача.
Іншого законного варіанту дій у відповідача немає.
Водночас відповідач не врахував, що ним було відмовлено у перерахункові пенсії позивачу згідно оновленої довідки № 91 від 20.05.2021 р. не через неправильність визначення у ній складових грошового забезпечення (їх розміру), а через відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії. Поряд з цим у відзиві також не заперечується правильність визначення у оновленій довідці складових грошового забезпечення позивача. Відповідач у відзиві не надав жодного доказу, який би свідчив, що складові грошового забезпечення позивача у оновленій довідці не відповідають вимогам законодавства. Тобто для прийняття рішення відповідача про перерахунок пенсії фактично виконано усі необхідні умови, а саме: оновлена довідка подана відповідачу уповноваженим суб`єктом, оновлена довідка відповідає вимогам законодавства наявні підстави для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.
Щодо аргументів відповідача про застосування строку звернення до суду, встановленого положеннями статті 122 КАС України, то суд зауважує, що Відповідачем не враховано у цій частині правозастосування, яке наведено у тій же зразковій справі № 160/8324/19.
Зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 р у зразковій справі № 160/8324/19 зазначено, що "до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача".
Таким чином, хоча право позивача на перерахунок пенсії й виникло у момент набуття чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, однак порушення вказаного права позивача на перерахунок пенсії відбулось не у момент набуття чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, як про це зазначає відповідач, а з моменту, коли позивач дізнався про відмову органу пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки, що була надана відповідачу уповноваженим органом, тобто ГУ ДСНС України в Закарпатській області.
Тобто перерахунок пенсії залежить не від дій позивача, а від дій уповноваженого органу з подання оновленої довідки до органів пенсійного фонду.
Позивач дізнався про відмову у перерахунку йому пенсії з листа Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області № 5201-2720/5214 від 14.06.2021 р. У вказаному листі позивача було повідомлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом № 0700- 0307-5/21555 від 03.06.2021 р. повідомило Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області про те, що для перерахунку пенсії позивачу підстави відсутні.
Позов у даній справі було подано 08.07.2021 р., тобто через 24 днів після того, як позивач дізнався про порушення свого права відповідачем. Таким чином, позов подано у межах строків, передбачених КАС України.
Водночас перерахунок пенсії необхідно здійснити, починаючи з 01.04.2019 р. й вказане також випливає із правозастосування у зразковій справі № 160/8324/19 де у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 р. зазначено що “перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком”.
Саме ГУ ДСНС України в Закарпатській області допустило затримку у поданні оновленої довідки до ГУ ПФУ в Закарпатській області, а тому процедура перерахунку не могла бути розпочата через вину вказаного державного органу, а не позивача. Тому перерахунок потрібно здійснити з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Водночас, наведена відповідачем позиція Восьмого апеляційного адміністративного суду у постанові від 24.06.2021 р. у справі № 260/412/21, де здійснено посилання на постанову Верховного Суду від 31.03.2021 р. у справі № 240/12017/19 має враховуватися із обставинами, які були вищенаведені та наявні у цій справі. Дійсно, для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів саме відповідачем. Однак таке порушення, як було вище наведено, з боку органу пенсійного фонду відбулось лише тоді, коли останній відмовив здійснити перерахунок на підставі оновленої довідки, яка була надана ГУ ДСНС України в Закарпатській області, бо у відповідача обов`язок із перерахунку пенсії виник саме з цього моменту. До надходження оновленої довідки до відповідача права позивача відповідачем не порушувались, а відтак строк звернення до суду за захистом прав позивача від порушень з боку відповідача у цьому спорі до вказаного моменту і не починав свого перебігу. Натомість позивач, не зволікав та звернувся до ГУ ДСНС України в Закарпатській області за наданням інформації про результати розгляду пенсійним фондом оновленої довідки у розумні строки.
Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, зокрема ч.2 ст.2 КАСУ суд дійшов висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст 242-246 КАСУ суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) третя особа: Головне Управління ДСНС України в Закарпатській області (88000, м. Ужгород, вул. Болгарська 2) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, які визначені у наданій Головним Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області довідки № 91 від 20.05.2021 р.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) прийняти довідку Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області № 91 від 20.05.2021 р. року та здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, станом на 05 березня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
4.Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 908,00 ( дев`ятсот вісім гривень 00 коп.) грн. відповідно до квитанції №4460810010 від 08.07.2021 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова