Рішення № 100115759, 05.10.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2021
Номер справи
260/2597/21
Номер документу
100115759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

05 жовтня 2021 року м. Ужгород№ 260/2597/21 Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючого Плеханової З.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області (вул. Льва Толстого, буд.15,Мукачево,Мукачівський район, Закарпатська область,89600) до Жденіївської селищної ради (вул. Шевченка, буд. 141,смт. Жденієво, Воловецький район, Закарпатська область) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Керівник Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Жденіївської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, яким просить: 1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі. 2.Визнати протиправною бездіяльність Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду: підпірну стінку на річці Латориця, довжиною 70 метрів, що знаходиться на території с. Підполоззя Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області вартістю 15960 628,00 гривень без врахування ПДВ. 3. Зобов`язати Жденіївську селищну раду Мукачівського району Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду: підпірну стінку на річці Латориця, довжиною 70 метрів, що знаходиться на території с. Підполоззя Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області вартістю 15 960 628,00 гривень без врахування ПДВ. 4. Стягнути з Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області до загального фонду Закарпатської обласної прокуратури сплачений судовий збір на розрахунковий рахунок UA 22820172034313000100001475, ДКС України м. Київ, код ЄДРПОУ 02909967. 5.Про час і місце розгляду справи повідомити сторін та Мукачівську окружну прокуратуру, яка забезпечуватиме участь у справі.

30 вересня 2021 року до суду від позивача надійшла заява про уточнення позову, де з прохальної частини по просив виключити слова "безхазяйна споруда".

Позиції сторін.

Позов мотивовано тим, що Мукачівською окружною прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» вивчено інформацію щодо стану додержання вимог законодавства з питань збереження майна інженерної інфраструктури водних об`єктів на території Мукачівського району Закарпатської області. Встановлено, що Жденіївською селищною радою не вжито дієвих заходів щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме: гідротехнічну споруду: підпірну стінку річки Латориця, довжиною 70 метрів розташовану на території с. Підполоззя . До органів, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень, із заявою стосовно взяття вказаного майна на облік як безхазяйного селищна рада не зверталася, оголошення про намір взяття на облік гідротехнічних споруд як безхазяйного майна у друкованих засобах масової інформації селищною радою не розміщувалися.Бездіяльність відповідача сприяє порушенню основних засад державної політики у сфері збереження інженерної інфраструктури водних об`єктів та комунальної власності, що у свою чергу є порушенням загальнодержавних інтересів та у відповідності до ст. 131-1 Конституції України покладає на прокурора обов`язок представництва в суді. Крім того, отримавши у комунальну власність вище зазначене майно, вартість якого становить 15 960 628,00 гривень (п`ятнадцять мільйонів дев`ятсот шістдесят тисяч шістсот двадцять вісім гривень 00 копійок) без врахування ПДВ, Жденіївська селищна рада Мукачівського району Закарпатської області отримає додатковий ресурс для поповнення місцевого бюджету.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 червня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі, встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Зазначену ухвалу направлено на електрону адресу Жденіївської селищної ради 01.07.2021 року, та отримано відповідачем 01.07.2021 року в 10-20 год., що стверджується електронним звітом про отримання. У зв`язку із чим, суд в силу вимог ч. 4 ст. 159 КАС України розцінює неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання позову..

2. Обставини, встановлені судом.

Мукачівською окружною прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» вивчено інформацію щодо стану додержання вимог законодавства з питань збереження майна інженерної інфраструктури водних об`єктів на території Мукачівського району Закарпатської області.

Встановлено, що на території с. Підполоззя Жденіївської селищної ради, Мукачівського району Закарпатського області знаходиться берегозакріплювальна захисна гідротехнічна споруда, що підтверджується актом обстеження гідротехнічної споруди від 31.05.2021, складеного представниками Жденіївської селищної ради .

На даному об`єкті розташована - підпірна стінка на річці Латориця довжиною 70 метрів, яка на балансі Жденіївської селищної ради не перебуває. Належна проектна документація в розпорядженні селищної ради також відсутня. Ринкова вартість гідроспоруди згідно висновку експерта від 31.05.2021 становить 15 960 628,00 грн. без врахування ПДВ.

Технічний стан гідротехнічної споруди, згідно інформації Жденіївської селищної ради від 01.06.2021 є задовільний.

Власник (балансоутримувач) вказаної гідротехнічної споруди згідно інформацій, наданими Мукачівським міжрайонним управлінням водного господарства Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса та Жденіївської селищної ради відсутній, тобто гідротехнічна споруда є безхазяйною.

Зокрема, згідно інформації Жденіївської селищної ради від 01.06.2021 селищною радою заходи щодо взяття на облік та набуття права власності на розташовану на території с. Підполоззя гідротехнічну споруду: підпірну стінку річки Латориця, довжиною 70 метрів, не вживалися та не плануються вживатися. До органів, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень, із заявою стосовно взяття вказаного майна на облік як безхазяйного селищна рада не зверталася, оголошення про намір взяття на облік гідротехнічних споруд як безхазяйного майна у друкованих засобах масової інформації селищною радою не розміщувалися.

Крім того судом встановлено, що 17 листопада 2020 року Жденівською селищною радою проведено 1 сесію 8 скликання та прийнято ряд установчих рішень, зокрема, прийнято рішення №1 «Про підсумки виборів, визнання повноважень депутатів Жденіївської селищної ради» та №2 «Про підсумки виборів, визнання повноважень Жденіївської селищної ради».

Крім цього, 26 листопада 2020 року Жденівською селищною радою проведено 2 сесію 8 скликання та прийнято рішення «Про початок реорганізації сільських ради шляхом приєднання до Жденіївської селищної ради», відповідно до п.1 якого розпочато процедуру реорганізації сільських рад, в тому числі й Підполозянської сільської ради, що приєдналися до Жденіївської селищної ради.

Таким чином, з наведеного випливає, що Жденіївська селищна рада набула повноважень 17 листопада 2020 року та, у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з вказаної дати є правонаступником прав та обов`язків Підполозянської сільської ради.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до п. з ч. 1 ст. 131 Конституції України до повноважень прокуратури належить представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Статтею 1 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

Частиною З статті 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

При цьому, суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц, згідно якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган, а також у разі його відсутності. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає компетентний орган. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

В даному випадку порушення допущено самою Жденіївською селищною радою, що є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, а тому прокурор звертається до суду самостійно відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

При цьому інтереси держави також охоплюють інтереси мешканців територіальної громади, зокрема, у сфері належної експлуатації гідротехнічних споруд на водних об`єктах, що розташовані на території громади.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що у даній справі подання керівником Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області адміністративного позову мало на меті захист «інтересів держави».

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», частиною другою статті 2 якого визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно 3 4. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 10 вказаного Закону визначено статус сільських та селищних рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (зі змінами та доповненнями) визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме та нерухоме майно. Від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності органи місцевого самоврядування.

Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об`єктами права комунальної власності.

Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об`єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг настеленню.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Стаття 25 цього Закону визначає загальну компетенцію сільських, селищних, міських рад, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

У свою чергу, статтею 26 цього Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.

Згідно підпункту 1 пункту «а» статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку сільських, селищних, міських рад регламентуються статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження, зокрема: здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; б) делеговані повноваження: облік відповідно до закону об`єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Так, згідно частини першої статті 1 Закону України «Про аквакультуру» гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми (гідротехнічні споруди) це об`єкти нерухомого майна (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірноосушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод;

Статтею 12 Закону України «Про аквакультуру» передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських, Київської і Севастопольської міських, районних, обласних рад у сфері аквакультури належать: надання в користування на умовах оренди частини рибогосподарського водного об`єкта, рибогосподарської технологічної водойми для цілей аквакультури відповідно до повноважень щодо розпорядження землями, встановлених Земельним кодексом України; здійснення інших повноважень відповідно до закону.

Тобто, відповідачу у справі, органу місцевого самоврядування, чинним законодавством України надані повноваження щодо ведення обліку гідротехнічних споруд, здійснення контролю за їх використанням.

Згідно ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом (ст. 329 ЦК України).

Згідно ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Відповідно до ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

За визначенням статті 2 Закону № 1952-VI державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина 2 статті З Закону 195.2-УІ).

В розумінні пункту 3 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» орган місцевого самоврядування є заявником реєстрації речових прав у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 14 ст. 18 Закону № 1952-УІ)

Згідно пунктів 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83 - 88 цього Порядку.За результатом розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.

З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що до відання сільських, селищних, міських рад відноситься, в тому числі, реєстрація та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади.

Так, законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає в себе звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідачем не вчинено заходів щодо звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме вищенаведених гідротехнічних споруд.

В порушення вимог частини другої статті 19 Конституції України, відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду: підпірну стінку на річці Латориця, довжиною 70 метрів, що знаходиться на території с. Підполоззя Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області; зобов`язання відповідача звернутися до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду: підпірну стінку на річці Латориця, довжиною 70 метрів, що знаходиться на території с. Підполоззя Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області.

Разом з тим, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на безхазяйне майно, зобов`язання відповідача вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки, як вже зазначалося судом, законодавством визначена відповідна поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, і лише у разі прийняття державним реєстратором рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна за заявою відповідного органу місцевого самоврядування, настають підстави подання оголошення у друкованих засобах масової інформації та, в кінцевому результаті, передання безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність саме за рішенням суду.

Частиною першою статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов Керівника Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області підлягає задоволенню частково.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Керівника Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області (вул. Льва Толстого, буд.15,Мукачево,Мукачівський район, Закарпатська область,89600) до Жденіївської селищної ради (вул. Шевченка, буд. 141,смт. Жденієво, Воловецький район, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 04349366) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

2.Визнати протиправною бездіяльність Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області (вул. Шевченка, буд. 141,смт. Жденієво, Воловецький район, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 04349366) щодо не звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на гідротехнічну споруду: підпірну стінку на річці Латориця, довжиною 70 метрів, що знаходиться на території с. Підполоззя Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області вартістю 15960 628,00 гривень без врахування ПДВ.

3. Зобов`язати Жденіївську селищну раду Мукачівського району Закарпатської області (вул. Шевченка, буд. 141,смт. Жденієво, Воловецький район, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 04349366) звернутися до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік гідротехнічну споруду: підпірну стінку на річці Латориця, довжиною 70 метрів, що знаходиться на території с. Підполоззя Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області вартістю 15960 628,00 гривень без врахування ПДВ.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова