Рішення № 100114973, 05.10.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2021
Номер справи
200/7631/21
Номер документу
100114973
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2021 р. Справа№200/7631/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірним рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

18 червня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому позивач просить суд:

- визнати неправомірним рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії № 312 від 24.05.2021 року, яким відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умова, у зв`язку з чим скасувати відповідне рішення;

- зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії на пільгових умовах із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах період безпосередньої участі позивача в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областях з 27.03.2015 року по 21.03.2016 року, а також періоди безпосередньої участі позивача в Операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в донецькій і Луганській областях з 17.09.2018 року по 28.12.2018 року, з 06.01.2019 року по 22.04.2019 року, з 28.04.2019 року по 03.07.2019 року, з 10.07.2019 року по 31.07.2019 року, з 01.08.2019 року по 31.08.2019 року, з 04.10.2019 року по 07.10.2019 року, з 08.10.2019 року по 20.10.2019 року, з 20.11.2019 року по 22.06.2020 року, з 23.07.2020 року по 08.09.2020 року, з 26.09.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 16.11.2020 року, з 10.12.2020 року по 13.04.2021 року із розрахунку - один місяць служби за три.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.05.2021 року позивачем через веб-портал Пенсійного фонду України подані документи щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: заява № 312 від 11.05.2021 року; трудова книжка серії НОМЕР_1 від 19.04.1999 року; диплом НОМЕР_2 від 25.06.1996 року; військовий квиток НОМЕР_3 від 02.08.1996 року; довідка про роботу від 20.06.1995 року №18; довідки видані ДП «Мирноградвугілля» від 16.03.2021 року № 49-АР, № 1-467, №1-470, № 1-469; довідки, видані ПрАт ШУ «Покровське» від 19.02.2021 року №17 від 12.02.2021 року, №94, №95; довідки, видані ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3 Новогродівська» від 26.04.2021 року № 71; копії наказів від 30.09.2011 року № 541, від 02.10.2006 року № 621-1, від 24.04.2010 року № 2/44-ОТ, від 06.03.2014 року № 2/35-ОП, від 05.03.2019 року № 2/36-ОП, від 05.04.1998 року, від 27.06.1997 року № 1124-К, від 01.10.2001 року № 880-1, від 21.04.1997 року № 176, від 16.04.2002 року № 1166-к, від 16.04.2007 року № 216/1, від 17.09.2018 року № 2056, від 27.03.2015 року № 557; посвідчення серії НОМЕР_7 від 29.10.2018 року; довідка, видана Покровсько-Ясинуватським об`єднаним військовим комісаріатом від 10.07.2017 року № 3/5029; посвідчення УБД серії НОМЕР_4 від 24.11.2015 року; картку платника податків. 24.05.2021 року Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято Рішення № 312 про відмову в призначенні пенсії. У спірному Рішенні відповідач не зарахував періоди проходження служби в АТО з 27.03.2015 року по 21.03.2016 року, з 06.06.2017 року по 09.07.2017 року, з 17.09.2018 року по 13.04.2021 року. Не погоджуючись з вказаним Рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом.

Ухвалою суду від 09 серпня 2021 року, позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

01 вересня 2021 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву по справі 200/7631/21, в якому Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області заявлено клопотання про заміну відповідача Покровського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на Головне управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області.

Ухвалою суду від 02 вересня 2021 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про заміну відповідача по справі відмовлено.

З огляду на те, що судом відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про заміну відповідача по справі, суд не приймає до уваги наданий Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області відзив на позовну заяву у зв`язку з ти, що Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області не є стороною по даній справі.

Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд враховує, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копіями паспорту громадянина України серії НОМЕР_5 , виданого 27 травня 1996 року (а. с. 8-14).

Позивач має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_4 , виданого 24.11.2015 року (а. с. 36).

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.05.2021 року про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» УПФУ прийняло оскаржуване рішення № 312 від 24.05.2021 року про відмову в призначенні пенсії (а. с. 16, 49).

Вказаним рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії. Зазначено, що до пільгового стажу не зараховані періоди служби в складі діючої армії в період бойових дій із зарахуванням один місяць за три місяці, а саме: з 27.03.2015 року по 21.03.2016 року, а також періоди безпосередньої участі позивача в Операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в донецькій і Луганській областях з 17.09.2018 року по 28.12.2018 року, з 06.01.2019 року по 22.04.2019 року, з 28.04.2019 року по 03.07.2019 року, з 10.07.2019 року по 31.07.2019 року, з 01.08.2019 року по 31.08.2019 року, з 04.10.2019 року по 07.10.2019 року, з 08.10.2019 року по 20.10.2019 року, з 20.11.2019 року по 22.06.2020 року, з 23.07.2020 року по 08.09.2020 року, з 26.09.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 16.11.2020 року, з 10.12.2020 року по 13.04.2021 року. Тому позивачу відмовлено в призначенні пенсії згідно з ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, що дає право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - 25 років.

Позивачем до суду надана копія трудової книжки НОМЕР_1 в якій наявний запис, що з 27.03.2015 року по 21.03.2016 року призваний на військову службу у зв`язку з оголошеною частковою мобілізацією на особливий період. З 17.09.2018 року до 17.09.2023 року проходить військову службу за контрактом терміном на 5 років (а. с. 17-25).

Також, відповідно до військового квитка НОМЕР_3 позивач у період з 27.03.2015 року по 21.04.2016 року перебував у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в АТО на території Донецької та Луганської областей (а. с. 28).

Відповідно до копії довідки Відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» № 71 від 26.04.2011 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, позивач з 12.12.2011 року по 19.01.2012 року, з 19.01.2012 року по 27.03.2015 року виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією прохідник підземний дільниці ПР з повним робочим днем у шахті (а. с. 46).

Відповідно до копії наказу Відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» від 17.09.2018 року № 2056 ОСОБА_1 звільнено від виконання трудових обов`язків на час проходження військової служби за контрактом у Покровсько-Ясинуватський об`єднаний міський військовий комісаріат з 17.09.2018 року. Також зазначено, що на термін проходження військової служби за контрактом прохідника підземного 5р дільниці ПР-3 таб. № 5216 ОСОБА_1 до закінчення терміну контракту, наказано зберегти місце роботи, посаду та середній заробіток на підприємстві на підставі ст.. 119 КЗпП України (а. с. 47).

Згідно з наказом Відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» від 27.03.2015 року № 557 ОСОБА_1 вибув з 27.03.2015 року до військової частини для проходження військової служби. Також зазначено, що на час проходження військової служби по призиву на особливий період, але не більше одного року зберегти місце роботи та середній заробіток на підприємстві (а. с. 48).

З довідки Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13 квітня 2021 року № 04/2391 та військового квитка позивача вбачається, що ОСОБА_1 з 27.03.2015 року по 21.03.2016 року в складі діючої армії в період бойових дій приймав участь у проведенні Антитерористичної операцій на території Донецької та Луганської областей та з 17.09.2018 року по 28.12.2018 року, з 06.01.2019 року по 22.04.2019 року, з 28.04.2019 року по 03.07.2019 року, з 10.07.2019 року по 31.07.2019 року, з 01.08.2019 року по 31.08.2019 року, з 04.10.2019 року по 07.10.2019 року, з 08.10.2019 року по 20.10.2019 року, з 20.11.2019 року по 22.06.2020 року, з 23.07.2020 року по 08.09.2020 року, з 26.09.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 16.11.2020 року, з 10.12.2020 року по теперішній час приймає безпосередню участь в Операції об`єднаних сил на території Донецької та Луганської областей. Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць за три місяці (а. с. 42).

З довідки Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13 квітня 2021 року № 04/2392/1 та з № 2392/2 та військового квитка позивача вбачається, що ОСОБА_1 дійсно в періоди з 27.03.2015 року по 21.03.2016 року в складі діючої армії в період бойових дій приймав участь у проведенні Антитерористичної операцій на території Донецької та Луганської областей та з 17.09.2018 року по 28.12.2018 року, з 06.01.2019 року по 22.04.2019 року, з 28.04.2019 року по 03.07.2019 року, з 10.07.2019 року по 31.07.2019 року, з 01.08.2019 року по 31.08.2019 року, з 04.10.2019 року по 07.10.2019 року, з 08.10.2019 року по 20.10.2019 року, з 20.11.2019 року по 22.06.2020 року, з 23.07.2020 року по 08.09.2020 року, з 26.09.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 16.11.2020 року, з 10.12.2020 року по теперішній час бере участь в Операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях. Перебував у склад сил та засобів, які залучаються та беруть участь в операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях (а. с. 44-45).

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови у призначенні пенсії у зв`язку з неврахуванням до пільгового стажу окремих періодів роботи позивача.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ Про пенсійне забезпечення (далі - Закон № 1788-ХІІ) та Законом України від 09 липня 2003 року №1058-V Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закону № 1058-V).

Приписами частини 1 статті 24 Закону України № 1058-IV встановлено, що страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частинами 4-6, 9, 10 статті 20 Закону № 1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що трудовий стаж стає страховим виключно за умови сплати страхових внесків, до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Відповідно до довідок Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 2391, № 2392/1 та № 2392/2 від 13.04.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 приймав участь у проведенні Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей та брав участь в Операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях, перебував у склад сил та засобів, які залучаються та беруть участь в операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях.

Посвідченням серії НОМЕР_4 від 24.11.2015 року, яке видано управлінням персоналу штабу Військової частини А1314, підтверджено право позивача на пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок № 413).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 413, статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 Порядку № 413, визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей № 2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 цього Закону № 2011-XII, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Абзацом 2 пункту 1 статті 8 Закону № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону № 1788-ХІІ передбачено, що пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

За правилами Положення Про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба позивача підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Судом встановлено, що позивач перебував на військовій службі в АТО та в періоди визначені в довідках Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 2391, № 2392/1 та № 2392/2 від 13.04.2021 року, приймав участь у проведенні Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей, тому суд доходить до висновку щодо необґрунтованості відмови відповідача у перерахунку до стажу періоду участі позивача в АТО та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони у Донецькій та Луганських областях.

Враховуючи встановлені обставини, суд доходить висновку, що відмовляючи в зарахуванні періоду проходження військової служби, коли позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, відповідач порушив права та законні інтереси позивача.

Відповідно до п. п. 3, 4, 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправним та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення/перерахунок пенсії або рішення про відмову у проведенні такого призначення/перерахунку, суд дійшов до висновку, що в даному випадку, слід зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.05.2021 про перерахунок пенсії з врахуванням періодів викладених в довідках Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 2391, № 2392/1 та № 2392/2 від 13.04.2021 року із зарахуванням служби в складі діючої армії в період бойових дій один місяць служби за три місяці.

Таким чином, суд прийшов до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

З урахуванням встановлених обставин у справі, враховуючи, що спір в даному випадку виник внаслідок протиправних дій відповідача, суд приходить до висновку про необхідність покладення на відповідача судових витрат у повному обсязі, а саме в сумі - 908,00 грн. (а. с. 69), які слід стягнути за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 291, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13, ЄДРПОУ 4216932) про визнання неправомірним рішення, зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 312 від 24.05.2021 року, про відмову ОСОБА_1 в зарахуванні військового стажу в потрійному розмірі.

Зобов`язати Пркровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса:84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) (місцезнаходження: Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13, ЄДРПОУ 4216932) повторно розглянути заяву (місцезнаходження: Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13, ЄДРПОУ 4216932) від 11.05.2021 року про призначення пенсії на пільгових умовах з врахуванням періодів викладених в довідках Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 2391, № 2392/1 та № 2392/2 від 13.04.2021 року, із врахуванням висновків суду.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 05 жовтня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров