Рішення № 100114782, 04.10.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2021
Номер справи
200/9612/21
Номер документу
100114782
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2021 р. Справа№200/9612/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Шинкарьової І.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії -

В С Т А Н О В И В :

У липні 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - відповідач, ГУНП), в якому просить:

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні нового нарахування та доплати ОСОБА_1 суми грошової компенсації за 14 календарних днів невикористаної в році звільнення (2019 рік) додаткової відпустки як учаснику бойових дії та за 56 календарних днів таких невикористаних відпусток за 2015, 2016, 2017, 2018 роки з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого проводиться обчислення, сум фактично нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області здійснити нове нарахування та доплату ОСОБА_1 суми грошової компенсації за 14 календарних днів невикористаної в році звільнення (2019 рік) додаткової відпустки як учаснику бойових дії та за 56 календарних днів таких невикористаних відпусток за 2015, 2016, 2017, 2018 роки з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого проводиться обчислення, сум фактично нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення.

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається те, що не здійснивши нарахування грошової компенсації невикористаної додаткової відпустки як учаснику бойових дії при звільненні зі служби з розрахунку місячного грошового забезпечення із включенням до його складу індексації і не провівши її виплату з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги відповідач діяв не на підставі, не у спосіб і не в порядок, визначеним Конституцією і законами України, що регулюють спірні правовідносини.

Ухвалою суду від 04 серпня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що нормами спеціального законодавства прямо не передбачено, що компенсації невикористаної додаткової відпустки при звільненні нараховується з урахуванням індексації. Вважає, що включення індексації до розрахунку компенсації невикористаної додаткової відпустки при звільненні суперечить вимогам чинного законодавства.

Позивач надав до суду відповідь на відзив в якій наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідач надано заперечення на відповідь на відзив в якому вказав обставини аналогічні викладеному у відзиві на позов.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянину України НОМЕР_1 , виданого 13.10.1999.

Відповідно до витягу з наказу ГУНП від 30.09.2019 № 424 о/с позивача звільнено зі служби в поліції через хворобу з 30.09.2019.

З розрахункових листів позивача за липень - вересень 2019 року випливає, що позивачу нараховувалася індексація грошового забезпечення. З довідки про грошове забезпечення № 903 від 21 грудня 2019 року за період з січня 2019 року по жовтень 2019 року вбачається, що за січень - вересень 2019 року позивачу нараховувалася індексація грошового забезпечення. Також відповідно до наданого грошового атестата від 31 жовтня 2019 року №182 капітан поліції ОСОБА_1 на день звільнення задоволений такими видами грошового забезпечення (до 30.09.2019 включно): посадовий оклад в сумі 2500,00 грн., оклад за спеціальним званням в сумі 1800,00 грн., надбавка за стаж служби у розмірі 45% в сумі 1935,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби у розмірі 45% в сумі 2805,75 грн., премія затверджена НПУ у розмірі 25,460% в сумі 383,63 грн. (з 26.09.2019 по 30.09.2019), премія затверджена НПУ у розмірі 36,683% в сумі 2763,68 грн. (з 01.09.2019 по 25.09.2019), індексація (базовий місяць 01.11.2015) 1.442% в сумі 887.09 грн. Усього нараховано в сумі - 13075,15 грн.

На виконання рішення суду від 29 вересня 2020 року у справі № 200/3424/20-а відповідачем нарахована на картковий рахунок позивача суму грошової компенсації невикористаної додаткової відпустки як учаснику бойових дії в розмірі 27615.90 грн.

Позивач вважаючи, що відповідачем не вірно обраховано суми грошової компенсації невикористаної додаткової відпустки звертався до ГУ НП в Донецькій області із запитами щодо грошової компенсації невикористаної додаткової відпустки.

На звернення позивача стосовно нарахування грошової компенсації невикористаної додаткової відпустки з урахуванням індексації ГУНП листом від 18 червня 2021 № Л-93/26/02-2021 надало відповідь про те, що індексація грошового забезпечення не є складовою частиною грошового забезпечення поліцейських і включення її до розрахунку грошової компенсації невикористаної додаткової відпустки суперечить вимогам діючого законодавства.

Відповідно до ч.1ч.2 ст. 94. Закону України «Про національну поліцію» (далі Закон №580) поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п.3 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських затверджений Наказ Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260 (далі Наказ №260), грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Також, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Статтею 3 Закону №580-VІІІ встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 10 статті 93 Закону №580-VІІІ та абзацу 7 пункту 8 розділу III Порядку №260 за невикористану в році звільнення відпустку поліцейським, які звільняються з поліції, виплачується грошова компенсація відповідно до закону.

За правилами абзацу 8 пункту 8 розділу III Порядку №260 виплата грошової компенсації за невикористану в році звільнення відпустку проводиться, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого поліцейський має відповідно до чинного законодавства, на день звільнення із служби. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 94 Закону №580-VІІІ поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Статтею 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Частиною другою статті 19 Закону № 2017-ІІІ передбачено, що державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року N 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон N 1282-XII).

Статтею 1 Закону N 1282-XII встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078 (далі - Порядок №1078).

Верховний суд у постанові від 19 березня 2020 року у справі № 820/5286/17 зазначив, що відповідно до законодавчого визначення індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Ураховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, колегія суддів дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

При вирішенні питання щодо індексації слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 580-VІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку №1078.

Таким чином суд дійшов висновку про наявність правових підстав для включення індексації до розміру грошової компенсації днів невикористаної додаткової відпустки як учаснику бойових дії.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Судовий збір позивачем не сплачувався.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 80, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ідентифікаційний код: 40109058, 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр.-т Нахімова, буд. 86) про визнання протиправною бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні належного нарахування та доплати ОСОБА_1 суми грошової компенсації за 14 календарних днів невикористаної в році звільнення (2019 рік) додаткової відпустки як учаснику бойових дії та за 56 календарних днів таких невикористаних відпусток за 2015, 2016, 2017, 2018 роки з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого проводиться обчислення, сум фактично нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області здійснити належне нарахування та доплату ОСОБА_1 суми грошової компенсації за 14 календарних днів невикористаної в році звільнення (2019 рік) додаткової відпустки як учаснику бойових дії та за 56 календарних днів таких невикористаних відпусток за 2015, 2016, 2017, 2018 роки з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого проводиться обчислення, сум фактично нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення.

Повне рішення суду складене 04 жовтня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Шинкарьова