
Справа №601/1904/21
Провадження № 2/601/665/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2021 року Кременецький районний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Білосевич Г.С.,
з участю секретаря судового засідання Польової Ж.П.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кременець цивільну справу № 601/1904/21 за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Кременецька міська рада про поновлення на роботі,
за участю: позивача ОСОБА_1 та його представника – адвоката Булави М.А.,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради про визнання причин пропуску строку для звернення до суду за захистом прав та законних інтересів поважними, поновлення даного строку та поновлення його на посаді слюсаря-сантехніка адмінперсоналу 4 розряду в КНП «Кременецька опорна лікарня».
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та пояснили, що з 30 жовтня 2006 року позивач працював в Кременецькій районній комунальній лікарні на посадах підсобного працівника, слюсаря-сантехніка. Наказом КНП «Кременецька опорна лікарня» від 23.06.2020 ОСОБА_1 звільнено з посади слюсаря-сантехніка адмінперсоналу 4 розряду у зв`язку з скороченням штату та чисельності працівників на підставі п.1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України. 3 березня 2020 року позивач отримав персональне повідомлення про звільнення, відповідно до якого у зв`язку з реорганізацією Кременецької РКЛ на підставі рішення тридцять третьої сесії сьомого скликання Кременецької районної ради від 22.08.2019 року №512, зміною організаційної структури КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» затвердженої рішенням Кременецької районної ради № 575 від 10.01.2020 року і скороченням штату та чисельності працівників відповідно до наказів директора «Про скорочення штату та чисельності працівників» від 21.01.2020 року № 32-од, ОСОБА_1 повідомлено про скорочення посади, яку він обіймає (слюсаря-сантехніка 4 розряду) та звільнення згідно з п.1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України з 30 квітня 2020 року. При цьому повідомлено, що іншої посади, яку б міг зайняти позивач, відповідно до своєї професії, спеціальності та кваліфікації, у відповідача немає. В повідомленні про звільнення ОСОБА_1 вказано дату 30 квітня 2020 року. Однак, після цієї дати позивач продовжував працювати та виконувати свої посадові обов`язки і звільнений із посади 23 червня 2020 року. Про звільнення з 23.06.2020 позивач не був повідомлений, додатково попередження про наступне звільнення з роботи він не отримував. Окрім того, у відповідь на подання відповідача профспілковий комітет профспілкової організації КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» 15.04.2020 року дав згоду на звільнення у зв`язку з скороченням штату та чисельності працівників із 30 квітня 2020 року, в тому числі і на скорочення слюсаря-сантехніка 4 розряду ОСОБА_1 .. 21 травня 2020 року відповідач повторно надсилає подання профспілковому комітету з проханням повторно розглянути подання в установленому порядку на засіданні профспілкового комітету та дати згоду на звільнення у зв язку з скороченням штату та чисельності працівників із дня закінчення карантину. У відповідь на вказане подання Кременецька районна організація профспілки працівників охорони здоров`я 18.06.2020 року на своєму засіданні дала згоду на звільнення позивача у зв`язку з скороченням штату та чисельності працівників із дня закінчення карантину. Однак, і на момент звільнення ОСОБА_1 і на сьогоднішній день діє карантин. Хоча, Кременецька районна організація профспілки працівників охорони здоров`я погодила скорочення штату та чисельності працівників КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» лише з дня закінчення карантину, який і станом на день подання позовної заяви продовжує діяти. Також, відповідачем порушено вимоги ст. 42 КЗпП України та не враховано, що в Кременецькій районній лікарні позивач працював з 30 жовтня 2006 року, тобто безперервний стаж роботи у відповідача становить 14 років та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році. Вважають, що позивачем з поважних причин пропущено строк звернення до суду. Так, після звільнення з роботи ОСОБА_1 став на облік в Кременецьку районну філію Тернопільського обласного центру зайнятості як безробітний. В даній організації позивачу роз`яснили, що у випадку незаконного звільнення він мав право звернутися з позовом до суду про поновлення на роботі. Оскільки ОСОБА_1 є юридично необізнаною особою і не знав про свої права, після інформації отриманої в працівників Кременецької районної філії Тернопільського обласного центру зайнятості 23 квітня 2021 року він звернувся в Кременецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, де йому призначили адвоката. Позивач та його представник вважають, що в даному випадку наявні грубі порушення ст.ст. 42, 49-2 КЗпП України з боку відповідача, тому просять визнати причини пропуску строку для звернення до суду за захистом прав та законних інтересів поважними, поновити даний строк та поновити ОСОБА_1 на посаді слюсаря-сантехніка адмінперсоналу 4 розряду в КНП «Кременецька опорна лікарня».
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнала та пояснила, що позивача звільнено 23.06.2020 та видано трудову книжку і витяг із наказу про звільнення. Таким чином, строк звернення до суду із позовом про поновлення на роботі сплинув 24.07.2020. У позовній заяві позивачем не наведено поважних причин, з яких строк звернення до суду може бути поновлено. Так, юридична необізнаність позивача не може визнаватися поважною причиною пропуску строку звернення до суду виходячи із ст. 68 Конституції України де вказано, що незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності, тобто юридична необізнаність не може надавати особі додаткових переваг. Окрім того, 06.05.2021 на адресу КНП «Кременецька опорна лікарня» надійшов запит від представника позивача, зі змісту якого вбачалось, що адвокат Булава М.А. надавала правову допомогу ОСОБА_1 .. Відповідь було надіслано 14.05.2021 та отримано адресантом 24.05.2021. Виходячи із такого, навіть із моменту, коли позивач став юридично обізнаним до моменту подання позовної заяви сплинуло понад два місяці (позовна заява датована 04.08.2021). Таким чином, відповідач вважає, що підстав для визнання причин пропуску строку для звернення до суду поважними та поновлення такого строку, немає. Окрім того, відповідно до рішення 33 сесії 7-го скликання Кременецької районної ради № 512 від 22 серпня 2019 року внаслідок реорганізації (злиття) Кременецької РКЛ та Кременецької Стоматполіклініки утворено КНП «Кременецька районна комунальна лікарня». Рішенням тридцять сьомої сесії сьомого скликання Кременецької районної ради від 19.12.2019 №562 затверджено районний бюджет на 2020 рік, яким передбачено медичну субвенцію у розмірі, недостатньому для забезпечення фонду оплати праці наявній чисельності працівників та кількості штатних одиниць лікувального закладу. У зв`язку із цим рішенням Кременецької районної ради №575 від 10.01.2020 затверджено структуру реорганізованого підприємства. З метою приведення у відповідність до вищезазначених рішень та на виконання положень абз.2 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою КМУ від 28.02.2002 №228 щодо приведення чисельності працівників за штатним розписом у відповідність з визначеним фондом оплати праці було видано наказ «Про затвердження організаційної структури КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» від 21.01.2020 №31-од, яким оптимізовано організаційну структуру КНП «Кременецька районна комунальна - лікарня» та наказ «Про скорочення чисельності та штату працівників» №32-од від 21.01.2020 з переліком посад, що скорочуватимуться. Вказані факти свідчать про те, що дійсно мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, реорганізація підприємства, затвердження нової структури та скорочення чисельності, штату працівників. Відповідно до наказу «Про скорочення чисельності та штату працівників» № 32-од від 21.01.2020 затверджено перелік посад, що скорочуватимуться та встановлено дату можливого звільнення - 30 квітня 2020 року. На виконання положень вищезазначеного наказу працівники, посади яких підлягали скороченню протягом лютого-березня 2020 року ознайомлювались з даним наказом із врученням персональних повідомлень про скорочення займаної посади. Так повідомлення було вручено позивачу 03.03.2020. Такий порядок відповідає положенням ст.ст. 40, 49-2 КЗпП України. Посилання позивача на ще, що відповідачем порушено ст. 42 КЗпП України є безпідставним, оскільки скороченню підлягали усі штатні одиниці посади слюсар-сантехнік. Стосовно вказування позивача на звільнення пізніше, ніж зазначено у повідомленні про звільнення, то ст. 49-2 КЗпП вимагає персонального попередження вивільнюваних працівників не пізніше ніж за два місяці, однак не вказує строку дії такого повідомлення. Тому, представник відповідача вважає, що КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» дотримано порядок вивільнення працівників відповідно до КЗпП України. Просить відмовити у задоволенні даного позову.
Представник Кременецької міської ради в судове засідання не з`явився, хоча про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Причини його неявки суду невідомі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши представлені сторонами докази, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
В судовому засіданні встановлено, що позивач з 30 жовтня 2006 року працював на посаді підсобного комірника, слюсаря-сантехніка адмінперсоналу 4 розряду, що підтверджується копією трудової книжки ОСОБА_1 , виданої 13 березня 1985 року.
24.07.2020 розпочато виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю, згідно ст. 22 п.1 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Із наказу КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» № 32-од від 21 січня 2020 року «Про скорочення штату та чисельності працівників» слідує, що відповідно до ч. 3 ст. 64 Господарського кодексу України, положень п. 5.8 Статуту КНП «Кременецька районна комунальна лікарня», затвердженого рішенням Кременецької районної ради №575 від 10.01.2020, із врахуванням положень наказу «Про затвердження організаційної структури КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» від 21.01.2020 № 31-од, яким оптимізовано організаційну структуру КНП «Кременецька районна комунальна лікарня», на виконання положень абз.2 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою КМУ від 28.02.2002 №228 щодо приведення чисельності працівників за штатним розписом у відповідність з визначеним фондом оплати праці та згідно із Рішенням тридцять сьомої сесії сьомого скликання Кременецької районної ради від 19.12.2019 № 562, яким затверджено районний бюджет на 2020 рік, що передбачає медичну субвенцію у розмірі, недостатньому для забезпечення фонду оплати праці наявній чисельності працівників та кількості штатних одиниць, скорочено штат КНП “Кременецька районна комунальна лікарня”, а саме по структурних підрозділах в тому числі у адмінперсоналу: слюсаря-сантехніка 4 розряду – 1,00 шт., яку займає ОСОБА_1 .
Згідно витягу зі штатного розпису на 2020 рік КНП «Кременецька районна комунальна лікарня», затвердженого 08.01.2020, із адмінперсоналу визначена одна штатна одиниця слюсара-сантехніка 4 розряду.
Із наказу КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» № 31-од від 21 січня 2020 року «Про затвердження організаційної структури КНП «Кременецька районна комунальна лікарня»» та організаційної структури КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» слідує, що затверджено організаційну структуру КНП «Кременецька районна комунальна лікарня», яку ввести в дію 30 квітня 2020 року. При оформленні штатного розпису керуватися затвердженою організаційною структурою підприємства та про ознайомлення з наказом завідувачів структурних підрозділів КНП «Кременецька районна комунальна лікарня».
Із попередження про скорочення штату та чисельності працівників № 63 від 24.01.2020 слідує, що КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» повідомлено голову Профспілки працівників охорони здоров`я Кременецького району та голову профспілкової організації Стоматологічного відділення КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» про те, що рішенням тридцятої сесії сьомого скликання Кременецької районної ради, від 14.02.2019 № 473 припинено юридичну особу Кременецьку району комунальну лікарню та Кременецьку районну комунальну стоматологічну поліклініку шляхом злиття та утворено на їх базі комунальне некомерційне підприємство «Кременецька районна комунальна лікарня» Кременецької районної ради Тернопільської області. Рішенням тридцять сьомої сесії сьомого скликання Кременецької районної ради від 19.12.2019 № 562 затверджено районний бюджет на 2020 р., яким передбачено медичну субвенцію у розмірі, недостатньому для забезпечення фонду оплати праці наявній чисельності працівників та кількості штатних одиниць. Відповідно до вищенаведених рішень, керуючись п.п. 5.8, 5,9 Статуту КНП «Кременецька районна комунальна лікарня», затвердженого рішенням Кременецької районної ради № 575 від 10.01.2020 оптимізовано та затверджено організаційну структуру КНП «Кременецька районна комунальна лікарня». На виконання вимог ст.43, ч.2 ст.49-4 Кодексу законів про працю України, частини третьої статті 22 Закону України «Про професійні спілки, права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-ХІV адміністрація підприємства повідомляє, що враховуючи вищенаведене у КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» буде проведено скорочення штату та чисельності працівників відповідно до Наказів директора «Про скорочення штату чисельності працівників» від 21.01.2020 №32-од та «Про штатний розпис» від 21.01.2020 № 33-од. Скороченню підлягатиме 20,25 штатних одиниць лікарів, 50 штатних одиниць середнього медичного персоналу, 39,5 штатних одиниць молодшого медичного персоналу та 19,25 штатних одиниць персоналу адміністративно-господарської частини. Термін припинення дії трудового договору - 30 квітня 2020 року. За два місяці до звільнення працівників буде персонально повідомлено, а також у разі наявності, запропоновано переведення на іншу посаду, що відповідає їх спеціалізації та кваліфікації. За необхідності консультацій стосовно заходів щодо запобігання звільненням чи зведення їх кількості до мінімуму або пом`якшення несприятливих наслідків звільнень запропоновано визначити дати проведення таких консультацій і провести їх протягом десяти днів.
Згідно подання КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» № 382 від 01.04.2020, що надіслано Профспілковому комітету профспілкової організації КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» та витягу з протоколу засідання № 1 від 15.04.2020 Кременецької районної організації Профспілки працівників охорони здоров`я, Профспілковий комітет КНП “Кременецька РКЛ” на своєму засіданні від 15.04.20 протокол №2 розглянувши подання № 382 від 01.04.20 дає згоду на звільнення у зв`язку із скороченням штату та чисельності працівників із 30 квітня слідуючих працівників: в тому числі і слюсаря - сантехніка 4 розряду ОСОБА_1 .
Із подання КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» № 599 від 21.05.2020, надісланого Профспілковому комітету профспілкової організації КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» та витягу з протоколу засідання № 4 від 18.06.2020 слідує, що Профспілковий комітет КНП “Кременецька РКЛ” на своєму засіданні від 18.06.20 № 3, розглянувши подання № 599 від 21.05.20, дає згоду на звільнення у зв`язку зі скороченням штату та чисельності працівників із дня закінчення карантину: в тому числі і слюсаря - сантехніка 4 розряду ОСОБА_1 .
Згідно повідомлення № 162, у зв`язку з реорганізацією Кременецької РКЛ на підставі рішення тридцять третьої сесії сьомого скликання Кременецької районної ради від 22.08.2019 № 512, зміною організації структури КНП «Кременецька районна комунальна лікарня», затвердженої рішенням Кременецької районної ради № 575 від 10.01.2020 і скороченням штату та чисельності працівників відповідно до наказів директора «Про скорочення штату та чисельності працівників» від 21.01.2020 №32-о; «Про штатний розпис» від 21.01.2020 №33-од, повідомлено слюсаря - сантехніка 4 розряду ОСОБА_1 про скорочення посади, яку обіймає та звільнення згідно із п.1 ч. 1 ст.40 КЗпП України з 30 квітня 2020 року. Іншої посади, яку він міг б зайняти відповідно до своєї професії, спеціальності, кваліфікації на КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» немає. 03.03.2020 ОСОБА_1 дане повідомлення отримав про що і розписався.
Згідно п. 5.8 статуту комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради, затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 16 січня 2021 року № 57, підприємство самостійно встановлює чисельність персоналу і затверджує штатний розпис.
Наказом директора КНП «Кременецька опорна лікарня» № 77-к від 23.06.2020, звільнено слюсаря - сантехніка 4 розряду ОСОБА_1 , що стверджується витягом із наказу КНП «Кременецька опорна лікарня» № 77-к від 23.06.2020.
Із довідки про доходи № 954 від 05.07.2021, виданої КНП «Кременецька опорна лікарня» слідує, що загальна сума доходів ОСОБА_1 за період з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року без урахуванням аліментів становить 41 985 грн. 09 коп..
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 27.10.1998, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році.
Із довідки № 377, виданої КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради слідує, що ОСОБА_1 з 10.07.2020 по 16.07.2020 знаходився на стаціонарному лікуванні у терапевтичному відділенні КНП «Кременецька опорна лікарня».
Згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 , ОСОБА_1 є пенсіонером.
Відповідно до статті 233 КЗпП України працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду у п. 4 своєї постанови від 6 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», встановлений ст. 233 КЗпП України строк звернення до суду застосовується судом незалежно від заяви сторін і пропущення такого строку є самостійною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог. У разі пропуску передбачених строків звернення до суду за вирішенням трудового спору суд з`ясовує не лише причини пропуску зазначеного строку, а й усі обставини справи, права та обов`язки сторін. При пропуску строку без поважних причин суд наводить у рішенні мотиви, чому він вважає неможливим його поновити, та зазначає, що відмовляє в позові саме з цих підстав.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 05 липня 2017 року в справі № 758/9773/15-ц, де зазначено, що установлені ст. 233 КзпП України строки звернення до суду застосовуються незалежно від заяви сторін. Ці строки не перериваються і не зупиняються. Відповідно до ст. 234 КЗпП у разі пропуску з поважних причин строків, установлених ст. 233 цього Кодексу, районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд може поновити ці строки. Разом з тим, якщо строк звернення до суду, установлений ст. 233 КЗпП, пропущено без поважних причин, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у зв`язку з пропуском зазначеного строку.
Відповідно до ст. 234 КЗпП України у разі пропуску з поважних причин строків, установлених статтею 233 цього Кодексу, районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд може поновити ці строки.
Поважність причин пропуску строку - це обставини, які свідчать про те, що працівник не ставився зневажливо до питання про захист своїх трудових прав.
Поважними причинами пропущення строку звернення до суду за вирішенням трудового спору визнаються лише ті обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами щодо неможливості такого звернення.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 30 листопада 2006 року в справі «Красношапка проти України» вказано, що робітник, який вважає себе незаконно звільненим роботодавцем, має значний особистий інтерес у отриманні судового рішення щодо правомірності такої міри.
Предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи (причини пропуску строку позовної давності тощо) і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Для встановлення у судовому засіданні указаних фактів досліджуються показання свідків, письмові та речові докази, висновки експертів (ст. 179 ЦПК України).
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши та дослідивши надані суду докази, а також пояснення сторін, судом встановлено, що ОСОБА_1 про своє звільнення із наведених підстав стало відомо 23 червня 2020 року. Зазначені обставини підтверджені його особистими поясненнями у судовому засіданні, а також даними, які зазначені у змісті поданої ним позовної заяви.
Позивач звернувся до Кременецького районного суду Тернопільської області із позовом про поновлення на роботі лише 06 серпня 2021 року, що підтверджено вхідним штампом на ньому, не надавши при цьому доказів поважності пропуску встановленого ст. 233 КЗпП України місячного строку для звернення до суду з даними вимогами.
За таких обставин, звернення ОСОБА_1 із позовом про поновлення на роботі 06 серпня 2021 року свідчить про пропуск ним місячного строку, встановленого ст. 233 КЗпП України. Наведені позивачем причини пропуску строків звернення до суду за вирішенням трудового спору, а саме юридична необізнаність, суд вважає не поважними.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про поновлення на роботі слід відмовити, у зв`язку з пропуском строків звернення до суду.
Керуючись статтями 233, 234 КЗпП України, статтями 19, 141, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд -
вирішив:
В задоволені позову ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Кременецька міська рада про поновлення на роботі – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду або через Кременецький районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Позивач: ОСОБА_1 , житель АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 .
Відповідач: комунальне некомерційне підприємство «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради, місцезнаходження: вул. Горбача, 1 м. Кременець Тернопільської області, код ЄДРПОУ 43188153.
Третя особа: Кременецька міська рада Тернопільської області, місцезнаходження: вул. Шевченка, 67 м. Кременець Тернопільської області, код ЄДПРОУ 04058338.
Повне судове рішення складено 01.10.2021.
Головуючий: