Рішення № 10008766, 16.06.2010, Судацький міський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.06.2010
Номер справи
2-463\10
Номер документу
10008766
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Справа № 2-463\10 року

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2010 року Судацький міський суд АР Крим у складі:

головуючого - судді Лісовської В.В.

при секретарі- Титової О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Судаку справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим про зобов»язання вчинити певні дії щодо перерахунку підвищення розміру призначеної пенсії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Судаку й у заяві просить зобов»язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії . як дитини війни, відповідно до вимог ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни «.

Позовні вимоги мотивовані тим . що позивач має статус « дитина війни « та згідно з положенням Закону України « Про соціальний захист дітей війни « має право отримувати підвищення пенсії у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком . але відповідач вказані виплати не здійснює . чим порушені його права на отримання щомісячної соціальної допомоги. Просить зобов»язати відповідача нарахувати та сплатити на його користь недоплачену . як дитини війни . щомісячну соціальну допомогу за 2006-2009 роки, в розмірі 6309 грн.

Позивач до суду наддав доповнення до позову і просить стягнути з відповідача 3% річних у сумі - 3000 грн. , за користуванням грошами . які йому не були сплачені як дитини війни , а також спричинену моральну шкоду , за проявлення неповаги до пенсіонера , яку він оцінює в розмірі - 3000 грн.

У судовому засіданні позивач наполягає за задоволенні позову.

Представник відповідача за довіреністю - ОСОБА_2 вважає . що позовні вимоги задоволенню не підлягають . оскільки нормативними законодавчими актами України не визначенно поняття терміну « мінімальної пенсії за віком « і станом на теперешній час фактично відсутній механизм й практичнее застосування ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни «. Вважає , що відповідач не має можливості здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії і просит суд в задоволенні позову відмовити. На думку представника відповідача , строк для звернення до суду , передбачений ст. 257 ЦК України . що стосується заявлених позовних вимог за 2006 рік та початок 2007 роки, позивач пропустив без поважних причин. Представник позивача також посилається гна те , що не підлягають задоволенню і доповнення до позову , оскільки бюджетні кошті для виплати підвищення у розмірі , встановленому ст 6. Закону України « Про соціальний захист дітей війни « на рахунки управління не надходили , а здійснювати виплати за рахунок інших коштів відповідач не має права . тому з боку управління Пенсійного фонду України у м. Судаку не має вини в спричиненні матеріальної та моральної шкоди позивачеві.

Суд . вислухавши пояснення осіб . з»явившихся в судове засідання, вивчивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково , з наступних підстав.

Відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога . що виплачується замість пенсії. підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст. 7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « фінансове забезпечення державних соціальних гарантій . передбачених цим Законом , здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 1 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « від 18 листопада 2004 року № 2195 -1У дитина війни - особа . яка є громадянином України та який на час закінчення \ 2 вересня 1945 року \ Другої світової війни було менше 18 років. Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом на його ім»я , тобто станом на час закінчення Другої світововї війни йому було менш 18 років , тому він є особою , яка віднесена до категорії осіб . визнанних дітьми війни. Позивач має право на пільги встановлені законодавством України , у тому числі на передбачену ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « щомісячну державну соціальну допомогу . що підтверджується посвідченням .

Відповідно до п. 17 ст. 77 Закону України « Про державний бюджет України на 2006 рік від 20 грудня 2005 року № 3235 - 1У зупинена на 2006 рік дія ст. 6 вказаного Закону.

Законом України « Про внесення змін до Закону Ураїни « Про Державний бюджет України на 2006 рік від 19 січня 2006 року № 3367 - 1У п. 17 ст. 77 Закону України « Про Державний бюджет України на 2006 рік « виключений , тобто дія ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « на 2006 рік поновлена. Отже перешкод для нарахування щомісячної державної соціальної допомоги в розмірах , передбачених ст. 6 Закону не існувало. Згідно зі ст. 111 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік « від 19 грудня 2006 року № 489 -У у 2007 році були внесені зміни , згідно яким підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги . яка виплачується замість пенсії , відповідно до ст. 6 Закону виплачується особам , які є інвалідами у розмірі 50 % від розміру надбавки , встановленої для учасників війни. Пунктом 12 ст. 71 Закону № 489 -У зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни «

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп\2007 положення п. 12 ст. 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік « № 489 -У від 19 грудня 2007 року . яким зупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни « . визнані неконстітуційними. Конституційний Суд України дійшов до висновку , що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України , встановлення іншого \ додаткового \правового регулювання відносин . ніж передбачено законами України , не відповідає статям 1,3 частини 2 статті 6 . частини 2 ст. 8, частини 2 ст. 19 . статями 21,22, пункту 1 частини 2 ст. 92 , частинами 1 та 2 . З статті 95 Конституції України.

Тобто Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних Законів України , зупиняти дію окремих законів України та \ або будь яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.

Таким чином ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» є діючою.

Суд вважає безпідставними доводи представника відповідача щодо відсутності механізму та невизначенності . яким сааме органом , за рахунок яких коштів , в якому процедурному порядку слід рахувати та виплачувати вказану категороію соціальних гарантій , оскільки згідно Конституції України за відсутності закону , регулюючого дані правовідносини , повинен застосовуватися закон . регулюючий подібні правовідносини . що відповідачем не було зроблено.

На підставі викладеного суд вважає . що бездіяльність відповідача , щодо ненарухування щомісячної державної соціальної допомоги у розмірах, визначених Законом України « Про соціальний захист дітей війни « не може бути визнана такою . що вчинена на підставах , у межах повноважень , безсторонньо \ неупереджено \ та добросовісно.

Дослідивши зібрані у справі докази суд йде до висновку, що доводи позивача є обгрунтованими . одна позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 257 ЦК України - загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом 06 травня 2010 року тобто поза межами . строку передбаченого ст. 257 ЦК України , щодо позовних вимог про нарахування недоплаченої щомісячної соціальної допомоги за 2006 рік та січень -квітень 2007 року. Поважності причини пропуску строку позивач суду не надав. У запереченні на позов відповідач наполягає на застосування норм Закону . про відмовлення у заявленому позові , за 2006 рік та початок 2007 року, за пропуском строку звернення до суду з позовом . без поважних причин.

Пунктом 2 пункту 41 розділу 11 Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 107 -1У від 28 грудня 2007 року текст статті 6 Закону України « Про соціапльний захист дітей війни « викладений в такій редакції « Дітям війни « \ крім тих . на яких поширюється дія Закону України « про статус ветеранів війни « гарантії їх соціального захисту « до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги , що виплачується замість пенсії , виплачується підвищення у розмірі надбавки , встановленої для учасників війни.

Разом з тим , рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10 - рп \2008 р. підпункт 2 пункту 41 розділу 11 Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « № 107 -У1 від 28 грудня 2007 троку визнаний таким . що не відповідає Конституції УКраїни \ є неконституційними \.

Статтею 152 Конституції України передбачено . що закони України , інші правові акти або їх окремі положення . що визнані неконституційнми , втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до частини третьої ст. 22 Конституції України , при прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод , у тому числі і для дітей війни.

Таким чином , стаття 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « діє у редакції , згідно з якою дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Отже з липня 2007 року та з травня 2008 року у позивача виникло право на підвищення пенсії у розмірі 30% .

Позовні вимоги за період з січня по квітень 2008 року не підлягають задоволенню , оскільки відповідачем спірна допомога в цей період виплачувалась у встановленому Законом України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « № 107 - У1 від 28 грудня 2007 року , якої був визначений неконституційним лише 22 травня 2008 року.

Враховуючи вищевикладене суд вважає . що позов підлягає задоволенню частково. Мінімальна пенсія за віком з липня 2007 року по вересень 2007 троку складає - 410 грн. 06 коп.; з жовтня 2007 року по грудень 2007 року - 415 грн. 11 коп.

За таких обставин підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги . що виплачується замість пенсії , дітям війни за період з липня 2007 року по грудень 2007 року , яке підлягає виплаті позивачеві складає - 742 грн. 65 коп. \ 410 грн. 06 коп. х 30x3+415 грн. 11 коп. х 30 х3 \;

Законом України « Про загальнообов»язкове пенсійне страхування « на 2008 рік встановлено мінімальну пенсію за віком з 01.05.2008 року по 30.06 2008 року у розмірі -481 грн. ; з 01.07.2008 року по 30 вересня 2008 року - 482 грн.; з 01.10.2008 року по 31 грудня 2008 року - 498 грн.

За таких обставин , підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги , що виплачується замість пенсії , дітям війни за період з травня 2008 року по грудень 2008 року , яка підлягає виплаті позивачу складає - 780 грн. 40 коп. \ 481x30x2 + 482x30x3 + 498 х30х3 \ , з урахуванням нарахованого та виплаченого підвищення . за вказаний період , у розмірі - 390 грн. 20 коп., про що свідчить довідка пенсійного фонду від 18 травня 2010 року.

Що стосується позовних вимог про стягнення грошової допомоги за 2009 рік , суд вважає, що після визнання 22 травня 2008 року неконституційними змін , які обмежували право позивача на 30 % підвищення мінімальної пенсії за віком , інших нормативно-правових актів та змін до Закону УКраїни « Про соціальний захист дітей війни « обмежуючих права осіб , на яких розповсюдживається його дія запроваджено не було.

Таким чином підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги , що виплачується замістиь пенсії , дітям війни позивачу слід здійснити за період з 01 січня по 31 грудня 2009 року , влючно . тобто з дня виникнення у позивача права на отримання грошововї допомоги у 2009 році.

Законом України « Про загальнообов»язкове пенсійне страхування « на 2009 рік встановлено мінімальну пенсію за віком з 01 січня по 31 жовтня 2009 року у розмірі - 498 грн. ; з 01 листопада 2009 року по 31 грудня 2009 року у розмірі - 573 грн.

Отже на користь позивача у 2009 році підлягає виплаті - 1240 грн. 20 коп. , з урахуванням нарахованого та виплаченого підвищення у розмірі - 597 грн. 60 коп. \498х30х10 + 573x30x2 - 597 грн. 60 коп.\

Що стосується заявленного позову ОСОБА_1 про стягнення 3% річних за користування коштами невиплаченої соціальної допомоги , як дитини війни та відшкодування спричиненной моральної шкоди в розмірі 3000 грн., то на думку суду заявлени позовні вимоги не обгрунтовані і задоволенню не підлягають. З боку позивача не доведені обставини що свідчили б про вину відповідача щодо несплати соціальної допомоги та спричинення моральної шкоди позивачеві , яку він оцінює в 3000 грн.

До справи не додані докази , про те чи були відповідні перерахування бюджетних коштів на рахунок відповідача для виплати їх особам на яких поширюється дія ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» , з якого рорзрахунку на кожгну особу надходили ці кошти , чи має відповідач проводити виплати за рахунок інших платежів .

Враховуючи вищевикладене суд вважає . що позов підлягає задоволенню частково , а саме: в частині зобов»язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві щомісячну державну соціальну допомогу , відповідно до вимог ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « за період : з липня по грудень 2007 року в сумі - 742 грн. 65 коп.; з травня 2008 року по грудень 2009 року , включно, в сумі - 2020 грн. 60 коп., а всього - 2763 грн. 25 коп., з урахуванням нарахованого та виплаченого підвищення , за вказаній період , у розмірі - 987 грн. 80 коп. , про що свідчить довідка пенсійного фонду від 18 травня 2010 року .

У решті заявлених позовних вимог позивачеві належить відмовити.

Судові витрати , понесені позивачем , підлягають задоволенню частково , пропорційно сумі задоволеного позову.

Приймаючи до уваги , що суд задовольнив позовні вимоги частково , суд вважає необхідним стягнути на користь позивача , судовий збір в розмірі - 51 грн. та витрати на інформаційно- технічне забезпечення у сумі - 120 грн., а всього - 171 грн.

Керуючисьст.ст. 10,11,60,209, 212-215,218,88 ЦПК України , ст. 257 ЦК України ,ст.ст. 6.7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни , суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково. Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу , відповідно до вимог ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « за період: з липня по грудень 2007 року та з травня 2008 року по грудень 2009 року, включно, в сумі - 2763 грн.25 коп.

В задоволенні решті позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України \ р\р\ 31115095700002 Банк : ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь ; МФО 824026 Отримувач: Держбюджет м. Сімферополь 22090200 ОКПО 34740405 \ судовий збор в розмірі - 51 грн. та витрати на інформаційно- технічне забезпечення в сумі - 120 грн., а всього - 171 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим, через Судацький міський суд . протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Суддя \ підпис\

З оригіналом згідно:

Суддя Судацького міського суду В.В.Лісовська