
Справа № 645/3318/21
Провадження № 2/645/1720/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2021 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Алтухової О.Ю.
секретар судового засідання - Калягіна М.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, -
в с т а н о в и в :
Позивач Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (надалі - УСЗН Немишлянського району ХМР) звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 7124,16 грн та витрати на сплату судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25.01.2016 року ОСОБА_1 вперше звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Згідно з рішенням позивача від 28.01.2016 року відповідачу було призначено допомогу на період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року у розмірі 660,75 грн щомісячно. Згідно з вищевказаною заявою та поданою відповідачем декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 25.01.2016 року вбачається, що Відповідачка не працює та не має жодних доходів, окрім самої державної допомоги від Позивача. У подальшому Відповідачка зверталась з відповідними заявами про призначення Допомоги від 13.07.2016 року, 16.01.2017 року, 12.07.2017 року, 23.01.2018 року, 16.07.2018 року, 16.01.2019 року, 17.07.2019 року, 21.01.2020 року, 17.07.2020 року. Позивачем було встановлено, що відповідач приховав обставини, які впливають на право отримання самої допомоги та її розміру, а саме: згідно з довідками про доходи, отримані від здачі земельної частки (паю) в оренду (копії додаються), Відповідач протягом 2014-2019 років отримувала дохід від оренди земельного паю у загальному розмірі 19237,54 грн, про який не було зазначено у вищевказаних заявах та деклараціях. У зв`язку з неподанням відповідачем інформації, яка впливає на призначення допомоги, Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування і виплату допомог, розраховано переплату бюджетних коштів Відповідачу за період з 01.01.2016 року по 30.06.2020 року, яка складає 7124,16 грн. Відповідачем було власноручно отримано повідомлення про необхідність повернення бюджетних коштів, однак жодних дій з боку відповідача вчинено не було. З метою забезпечення цільового принципу використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення відповідачем суми переплати у добровільному порядку, Управління змушене звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку.
Ухвалою суду від 26 квітня 2021 року позовна заява залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків позовної заяви.
31 травня 2021 року недоліки позовної заяви усунуто позивачем у повному обсязі.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 01 червня 2021 року провадження по справі відкрито та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача Самойленко П.С., який діє на підставі довіреності, у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідачка у судовому засіданні заперечувала проти заявлених позовних вимог та просила відмовити у задоволені позову.
Суд, дослідивши письмові докази по справі приходить до наступного висновку.
25.01.2016 року ОСОБА_1 вперше звернулась до УСЗН Немишлянського району ХМР у подальшому, а саме: 13.07.2016 року, 16.01.2017 року, 12.07.2017 року, 23.01.2018 року,16.07.2018, 16.01.2019 року, 17.07.2019 року, 21.01.2020 року повторно зверталася до УСЗН Немишлянського району ХМР з заявою про призначення державної соціальної допомоги (а.с. 7-8, 9-17).
За результатами поданихОСОБА_1 заяв рішеннями УСЗН Немишлянського району ХМР від 28.01.2016 року останній було призначено державну допомогу.
Так, за рішенням УСЗН Немишлянського району ХМР від28.01.2016 року ОСОБА_1 призначено Державну соціальну допомогу, як одинокій матері (з урахуванням доходів) у період з 01.06.2016 року по 30.06.2016 року в розмірі 660,75 грн щомісячно (а.с. 29).
Рішенням УСЗН Немишлянського району ХМР від 25.01.2017 року ОСОБА_1 призначено Державну соціальну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) у період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року в розмірі 848,75 грн. (а.с. 10).
Рішенням УСЗН Немишлянського району ХМР від 18.07.2017 року ОСОБА_1 призначено Державну соціальну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) у період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року в розмірі 1257,25 грн. (а.с. 11).
Рішенням УСЗН Немишлянського району ХМР від 23.07.2018 року ОСОБА_1 призначено Державну соціальну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) у період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року в розмірі 1559,00 грн. (а.с. 13).
Рішенням УСЗН Немишлянського району ХМР від 22.01.2019 року ОСОБА_1 призначено Державну соціальну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) у період з 01.01.2019 року по 07.02.2019 року в розмірі 1626,00 грн та з 08.02.2019 року по 30.06.2019 року в розмірі 2027,00 грн. (а.с. 14).
Рішенням УСЗН Немишлянського району ХМР від 24.07.2019 року ОСОБА_1 призначено Державну соціальну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) у період з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року в розмірі 2118,00 грн. (а.с. 15).
Рішенням УСЗН Немишлянського району ХМР від 29.01.2020 року ОСОБА_1 призначено Державну соціальну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) у період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року в розмірі 2118,00 грн. (а.с. 15).
Згідно з поданими ОСОБА_1 . Деклараціями про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 25.01.2016 року, 13.07.2016 року, 16.01.2017 року, 12.07.2017 року, 23.01.2018 року, 16.07.2018 року, 16.01.2019 року, 17.07.2019 року, 21.01.2020 року, до складу членів сім`ї ОСОБА_1 входить донька - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Про наявність будь-яких доходів, які отримані нею, або членами її сім`ї, про володіння нею та членами її сім`ї земельною ділянкою відповідач не зазначає.
Допомога призначається з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостях, що зазначаються заявниками.
Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно з п. 36 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
Відповідно ст. 18-3 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно п. 34 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми» розмір соціальної допомоги визначається як різниця між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно ст. 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми» Одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Під час здійснення перевірки особової справи відповідача, державним інспектором було встановлено, що ОСОБА_1 приховала обставини, які впливають на право отримання допомоги та її розмір, а саме: згідно з довідками ДФС про доходи ОСОБА_1 встановлено, що остання протягом 2014-2019 років отримувала дохід від оренди земельного паю у загальному розмірі 19237,54 грн, про який не було зазначено у вищевказаних заявах, деклараціях та безпосередньо вплинуло на розмір призначеної Допомоги.
Відповідно довідок про доходи отриманих від здачі земельної частки (паю) в оренду ОСОБА_1 уклала з Публічним акціонерним товариством «Агрокомбінат» Слобожанський» договір оренди земельної частки (паю) площею 1.4963 га за № 1604-Чк-з/14 від 14.01.2014 року терміном на 7 (сім) років з 14.01.2014 року по 11.06.2021 року. За даними з довідок згідно вищезазначеного договору ОСОБА_1 фактично отримала: за 2014 рік - 3587,74 грн, в тому числі утримання ПДФО в сумі 538,16 грн; за 2015 рік - 2242,49 грн, в тому числі утримання ПДФО в сумі 336,37 грн, воєнний збір - 33,64 грн; за 2016 рік - 2803,13 грн, в тому числі утримання ПДФО в сумі 504,56 грн, воєнний збір - 42,05 грн, за 2017 рік - 3150,72 грн, в тому числі утримання ПДФО в сумі 567,13 грн, воєнний збір - 47,26 грн; за 2018 рік - 3726,73 грн, в тому числі утримання ПДФО в сумі 670,81 грн, воєнний збір - 55,90 грн, за 2019 рік - 3726,73 грн, в тому числі утримання ПДФО в сумі 670,81 грн, воєнний збір - 55,90 грн. (а.с. 32).
Згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача 7124,16 грн надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме з відповідача на користь позивача стягуються витрати по оплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 263-265, ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 7124 (сім тисяч сто двадцять чотири) грн. 16 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради судовий збір в розмірі 2270,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Позивач - Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, юридична адреса пр-т Льва Ландау,48, м. Харків, код ЄДРПОУ 03196653.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складено 04.10.2021 року.
Суддя: