
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
04 жовтня 2021 року справа №640/21452/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )до1. Директора Департаменту менеджменту персоналу Міністерства закордонних справ України Сергієнка Володимира Михайловича (далі по тексту - відповідач 1, Директор Департаменту Сергієнко В.М.) 2. Міністерства закордонних справ України (далі по тексту - відповідач 2, МЗС України)про1) визнання нечинним рішення відповідача; 2) зобов`язання відповідача допустити позивача до участі у конкурсі 3) стягнення відшкодування завданих збитків у розмірі 1 092,34 грн.; 4) стягнення відшкодування завданої моральної шкоди у розмірі 1 000,00 грн.В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність рішення Директора Департаменту Сергієнка В.М. щодо недопущення ОСОБА_1 до участі у конкурсі, у зв`язку із тим, що про наявність освіти із ступенем магістра було зазначено у заяві затвердженої форми, а також після прибуття до приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , заявлено про готовність надати для ознайомлення усі відповідні оригінали документів. Проте, незважаючи на це, у приміщенні, де проводився конкурс, позивачу відмовлено та не допущено до іспиту, чим завдано збитків у вигляді матеріальної та моральної шкоди.
Ухвалою від 26 грудня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/21452/19 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Ухвалою від 08 липня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва залучив до участі у справі в якості співвідповідача МЗС України.
Відповідачі подали аналогічні за змістом відзиви на позовну заяву, де заперечили проти задоволення позовних вимог, у зв`язку із тим, що у надісланих позивачем документах, зокрема у заповненій формі резюме, не заповнено поле «серія та реєстраційний номер диплому», який би підтверджував наявність ступеня вищої освіти «магістр». Враховуючи, що позивач не підтвердив наявності відповідного ступеню вищої освіти, а документи подано в порушення встановленого порядку (електронною поштою замість Єдиного порталу), позивача не допущено до участі у конкурсі на вакансію №11102192, про що повідомлено листом від 24 жовтня 2019 року №202/19-091-3835. Крім того, відповідачі вказали про відсутність підстав для відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідачі також просили залишити позов ОСОБА_1 без розгляду через порушення строку звернення до суду, у зв`язку із тим, що позивачу стало відомо про порушення свого права 24 жовтня 2019 року, а строк позовної давності сплив 23 листопада 2019 року.
Розглянувши клопотання відповідачів про залишення позову без розгляду, суд звертає увагу на таке.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частина п`ята статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Оскільки ця справа стосується прийняття на публічну службу, застосовується місячний строк звернення до суду.
Так, суд встановив, що позивач дізнався про оскаржуване рішення 24 жовтня 2019 року, що також визнається сторонами.
Як підтверджує відмітка служби діловодства суду на позовній заяві, ОСОБА_1 звернувся до суду 05 листопада 2019 року, тобто у межах місячного строку, встановленого частиною п`ятою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, що свідчить про безпідставність клопотань про залишення позову без розгляду.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
Як видно з офіційного порталу МЗС України за посиланням http://old.mfa.gov.ua/ua/about-mfa/vacancies/cu, наказом МЗС України від 11 жовтня 2019 року №456 «Щодо оголошення конкурсу на зайняття посад категорії «В» у закордонних дипломатичних установах України», зокрема посади консульського агента в Дубаї, кінцевий термін прийняття документів - 21 жовтня 2019 року, згідно з відповідними умовами конкурсу.
ОСОБА_1 , виявивши бажання взяти участь у конкурсі, подав до МЗС відповідні документи, за результатами розгляду яких МЗС України у листі від 24 жовтня 2019 року №201/19-091-3835 за підписом Директора Департаменту Сергієнка В.М. повідомило, що подана позивачем інформація для участі у конкурсі на зайняття посади консульського агента Консульства України в Дубаї.
Відповідно до частин першої та другої статті 12 Закону України «Про дипломатичну службу» вступ на дипломатичну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду дипломатичної служби за результатами конкурсу.
Конкурс на зайняття посади дипломатичної служби проводиться конкурсною комісією Міністерства закордонних справ України у порядку, встановленому законодавством про державну службу, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Частина третя статті 13 Закону України «Про дипломатичну службу» встановлює, що однією із спеціальних вимог до осіб, які претендують на вступ на дипломатичну службу, є наявність вищої освіти із ступенем не нижче магістра - для дипломатичних службовців.
Процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) визначає Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №246 (далі по тексту - Порядок).
Згідно з пунктом 19 Порядку особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає Комісії або конкурсній комісії через Єдиний портал вакансій державної служби НАДС зокрема таку інформацію:
1) заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади за формою згідно з додатком 2;
2) резюме за формою згідно з додатком 21, в якому обов`язково зазначається така інформація:
прізвище, ім`я, по батькові кандидата;
реквізити документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти;
підтвердження рівня вільного володіння державною мовою;
відомості про стаж роботи, стаж державної служби (за наявності), досвід роботи на відповідних посадах;
3) заяву, в якій повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону.
Пункт 8 Порядку визначає, що особи, які подали необхідну інформацію для участі у конкурсі, є кандидатами на зайняття посади.
Таким чином, особа стає кандидатом на зайняття посади якщо подасть необхідну інформацію для участі у конкурсі.
Як визначено в Умовах проведення конкурсу на зайняття посади консульського агента Консульства України в Дубаї, особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає до конкурсної комісії через Єдиний портал вакансій державної служби Національного агентства України з питань державної служби або надсилає поштою, зокрема резюме за формою згідно з додатком 21 до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №246 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року №844), в якому обов`язково зазначається така інформація: прізвище, ім`я, по батькові кандидата; реквізити документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти.
Так, у додатку 21 до Порядку в позиції резюме «Підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти» особа, яка бажає взяти участь у конкурсі має зазначити: найменування закладу освіти; рік вступу; рік закінчення; галузь знань/спеціальність/спеціалізацію, ступінь вищої освіти, серію та реєстраційний номер диплома.
Отже, особа, яка бажає взяти участь у конкурсі на зайняття посади консульського агента Консульства України в Дубаї має подати до 21 жовтня 2019 року усі необхідні документи за встановленою формою через Єдиний портал вакансій державної служби Національного агентства України з питань державної служби або надіслати такі документи поштою.
Наявні у справі докази підтверджують, що ОСОБА_1 надіслав 21 жовтня 2019 року електронною поштою на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про участь у конкурсі на зайняття посади консульського агента Консульства України в Дубаї, резюме та заяву на проведення перевірки, що передбачена Законом України «Про очищення влади».
При цьому у надісланому позивачем резюме не заповнено поле із серією та реєстраційним номером диплома з рівнем магістр, що не відповідає формі згідно з додатком 21 до Порядку.
Згідно з скрін-шотом електронного листування ОСОБА_1 надіслав 24 жовтня 2019 року на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 листа, де повідомив, що серія та номер у резюме «чомусь були посунуті за межі видимості», та додав резюме у вкладенні у форматі doc. та копію диплома магістра.
Наведене свідчить, що позивач 21 жовтня 2019 року (граничний термін подання документів) надіслав електронною поштою у спосіб, не передбачений Умовами проведення конкурсу на зайняття посади консульського агента Консульства України в Дубаї, документи, які не відповідають встановленим вимогам, а саме на підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти в резюме не вказано серією та реєстраційним номером диплома з рівнем магістр.
Суд не приймає до уваги надіслання позивачем виправленого резюме та копії диплома магістра 24 жовтня 2019 року, оскільки це здійснено після закінчення терміну подання документів.
З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не подав у встановлений строк необхідні документи для участі у конкурсі на зайняття посади консульського агента Консульства України в Дубаї, а тому вважає, що рішення МЗС України про недопущення позивача до участі у конкурсі є правомірним.
Таким чином відсутні підстави для зобов`язання допустити позивача до участі у конкурсі та для задоволення позову в цій частині.
Що стосується позовних вимог про відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди суд зазначає, що вказані вимоги є похідними від позовних вимог про оскарження рішення та зобов`язання вчинити дії, а тому не підлягають задоволенню.
Крім того, позивач не обґрунтував, у чому полягають матеріальні збитки та моральна шкода та причинно-наслідкового зв`язку між діями чи рішеннями відповідачів і негативними наслідками, які ймовірно зазнав позивач.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідач довів правомірність оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Оскільки у задоволенні адміністративного позову відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
Директор Департаменту менеджменту персоналу Міністерства закордонних справ України Сергієнко Володимир Михайлович (01018, м. Київ, вул. Михайлівська площа, 1; реєстраційний номер облікової картки платника податків відсутній);
Міністерство закордонних справ України (01018, м. Київ, вул. Михайлівська площа, 1; ідентифікаційний код 00026620).
Суддя В.А. Кузьменко