Рішення № 100076925, 04.10.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2021
Номер справи
620/8480/21
Номер документу
100076925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2021 року Чернігів Справа № 620/8480/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Комунального підприємства водоканалізаційне господарство «Ічень» Ічнянської міської ради Чернігівської області про зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства водоканалізаційне господарство «Ічень» Ічнянської міської ради Чернігівської області, в якому просить зобов`язати відповідача, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво): виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою талей електричних Т-10212, заводськи номери 8907016, 8907568, 8907426 (3 одиниці) за адресою Чернігівська область, Ічнянський район, м.Ічня, вул.Скубана, 1-А та виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою крана автомобільного КС 45729А-С-02, заводський номер 22; експлуатацію устаткування напругою понад 100 В: відгалужені ПЛ-10 кВ від ПЛ-10 кВ «Лісопильний цех» до ЗТП-566 та КЛ-10 кВ від опори номер 24 до ЗТП-566.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, під час проведення перевірки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, у зв`язку з чим, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей позивач звернувся до суду.

Суд ухвалою від 06.08.2021 відкрив провадження у справі та призначев її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.

У встановлений ухвалою про відкриття провадження строк, відповідач подав відзив на позов., в якому вказує, що у випадку заборони експлуатації устаткування напругою понад 1000 В, вказане призупинить діяльність підприємства, виникне вимушений простій підприємства та інших суб`єктів господарювання, що призведе до сплати великих збитків суб`єктам господарювання та викличе соціальну напругу та значну екологічну шкоду через зупинку роботи комплексу очисних споруд.

Позивачем подано віджповідь на відзив, в якій останній вказує лише про часткове усунення порушень, встановлених перевіркою. Також наголошує, що відповідачу слід звернутися до позивача із відповідною заявою для цілей проведення позапланової перевірки під час якої буде підтверджено або спростовано факти усунення порушень.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Відповідно до направлення на проведення перевірки від 14.05.2021 № 415, на підставі наказу від 14.05.2021 № 768-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 18.05.2021 по 24.05.2021 проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та гігієни праці Комунального підприємства водоканалізаційне господарство «Ічень» Ічнянської міської ради Чернігівської області, код ЄДРПОУ 33380497, Чернігівська область, Ічнянський район, м. Ічня, вул. Скубана, буд. 1-А.

Під час перевірки згідно розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акту від 24.05.2021 № 05-01/415 (далі - акт перевірки) виявлено 61 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках №№ 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:

- Не отриманий дозвіл на виконання робіт з підвищеною небезпекою (Вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин та механізмів - кран автомобільний КС 45729А-С-02, таль електрична Т 10212, заводський № 8907016, № 8907568, № 8907426) - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

- Стропальник ОСОБА_1 не пройшов щорічне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п. 3.8., п. 3.16., п. 4.1. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2005 №261/10511);

- Перевірка знань машиніста автокрана комісією підприємства не правочинна (протокол №1 від 05.02.2021), а саме: не всі члени комісії пройшли навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів; не представлено документальні підтвердження щодо проведення навчання на підприємстві - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п. 3.8., п. 3.16., п. 4.1., п. 4.4. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2005 № 261/10511);

- Не ведеться вахтовий журнал огляду і перевірки справності автомобільного крана перед початком робіт - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 16 глави 5 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 №244/31696);

- Для керування вантажопідіймальними машинами, що керуються з підлоги (таль електрична) на підприємстві відсутній спеціально навчений працівник-машиніст крана, що керує з підлоги або працівник, який користується краном та пройшов перепідготовку за професією - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 6, п. 8 глави 5 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 № 244/31696);

- Не визначена процедура допуску до роботи обслуговувального персоналу вантажопідіймальних машин (машиніст, слюсар, електрик). Наказ № 54а від 20.04.2021 це не визначає - ст. 13, 18 Закону України «Про охорону праці», п. 11 глави 5 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 №244/31696);

- Наказом 54а від 20.04.2021 на в.о. головного інженера, здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних машин покладено обов`язки відповідального за безпечне проведення робіт, що не відповідає вимогам діючих нормативних документів - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. З глави 5 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 №244/31696);

- Роботодавець не призначив наказом та не допустив до роботи працівника, за утримання у справному стані та за безпечне виконання робіт, який пройшов навчання та перевірку знань у встановленому порядку - ст. 13, 18 Закону України «Про охорону праці», п. 1 глави 5, п. 6 глави 6 розділу 6 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони' праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 № 244/31696);

- Відсутній дозвіл (декларація) на експлуатацію устаткування напругою понад 1000В (відгалуження ПЛ-10 кВ від ПЛ-10 кВ «Лісопильний цех» до ЗТП-566 (L=1200) та КЛ-10 кВ від он. № 24 до ЗТП-566 (ААБл 3x95 L=30 метрів)) - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

- Відсутні електротехнічні працівники та їх достатня кількість, спеціально навчені і підготовлені для експлуатаційного обслуговування в затвердженому обсязі закріплених за ними електроустановок понад 1000В (відгалуження ПЛ-10 кВ від ПЛ-10 кВ «Лісопильний цех» до ЗТП-566 (L=1200) та КЛ-10 кВ від оп. № 24 до ЗТП-566(ААБл 3x95 L=30 метрів)) - ст. 13, 18 Закону України «Про охорону праці», п. 1.2., п. 1.3.1. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.02.1998 № 93/2533);

- Не розроблені всі необхідні організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи в електроустановках понад 1000В (відгалуження ПЛ-10 кВ від ПЛ-10 кВ «Лісопильний цех» до ЗТП-566 (L=1200) та КЛ-10 кВ від оп. № 24 до ЗТП-566 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.1.2 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.02.1998 № 93/2533);

- Не розроблені та не затверджені інструкції з охорони праці по видам робіт в електроустановках 1000В (відгалуження ПЛ-10 кВ від ПЛ-10 кВ «Лісопильний цех» до ЗТП-566 та КЛ-10 кВ від оп. № 24 до ЗТП-566 (наказ №3-а від 18.01.2021 цього не визначає) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.02.1998 № 93/2533), п. 2 розділу 4, п. 5 розділу 5 НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці 29.01.1998 № 9, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.04.1998 № 226/2666);

- Не встановлений відповідний порядок та відповідно не проводиться ретельне спостереження за електроустановками понад 1000В (відгалуження ПЛ-10 кВ від ПЛ-10 кВ «Лісопильний цех» до ЗТП-566 та КЛ-10 кВ від оп. № 24 до ЗТП-566 електротехнічними працівниками, на яких покладені обов`язки з обслуговування цих установок та електрообладнання (відсутні підтверджуючі документи) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.02.1998 №93/2533);

- Відсутні підтверджуючі документи (протоколи) профілактичних електричних вимірювань та випробувань електроустановок понад 1000В (відгалуження ПЛ-10 кВ від ПЛ-10 кВ «Лісопильний цех» до ЗТП-566 та КЛ-10 кВ від оп. № 24 до ЗТП-566 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.З.1., п. 7.6.1., п. 7.6.2. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.02.1998 № 93/2533);

- Відсутні згідно норм комплектування електрозахисті засоби захисту в електроустановках понад 1000В (відгалуження ПЛ-10 кВ від ПЛ-10 кВ «Лісопильний цех» до ЗТП-566 та КЛ-10 кВ від оп. № 24 до ЗТП-566 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 4.2.6., п. 4.2.9. НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів» (затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05.06.2001 № 253, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.11.1996 № 667/1692).

Перелічені порушення стали підставою звернення до суду.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

За змістом ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Крім того, ст.4 Закону України від 14.10.1992 № 2694 «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, (далі - Держпраці), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно п.7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Держпраці може покладати виконання завдань на утворені територіальні органи за міжрегіональним принципом. наказом Держпраці від 03.08.2018 № 84, затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, згідно п.1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до вимог ст.38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Так, спірні правовідносини регулюються Законом України від 05.04.2007 № 877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», де ст.1 передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

При цьому ч.7 ст.7 Закону України від 05.04.2007 № 877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877) визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. (п.5 ст.4 Закону № 877).

Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров`ю людей, які застосовуються виключно за рішенням суду.

Позивач вважає, що викладені вище порушення, встановлені під час проведення перевірки, створюють загрозу життю і здоров`ю людей.

Як встановлено судом, відповідач виявлені порушення, що стали підставою для звернення до суду в повному обсязі не усунув. З матеріалів справи вбачається лише часткове усунення порушень, зазначених в розділі «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акту від 24.05.2021 №05-01/415, а саме в рядках №31-38. Разом з тим, відповідачем не усунуто порушень, зазначені в рядках №53-59.

Крім того, відповідачу слід звернутися до позивача із відповідною заявою для цілей проведення позапланової перевірки під час якої буде підтверджено або спростовано факти усунення порушень.

З огляду на вказане, на момент розгляду справи в суді всі порушення відповідачем не усунуто. Вказані осбатвини ним не спростовані.

Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про задоволення позовних вимог щодо зобов`язання відповідача, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво): виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою талей електричних Т-10212, заводськи номери 8907016, 8907568, 8907426 (3 одиниці) за адресою Чернігівська область, Ічнянський район, м.Ічня, вул.Скубана, 1-А та виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою крана автомобільного КС 45729А-С-02, заводський номер 22; експлуатацію устаткування напругою понад 100 В: відгалужені ПЛ-10 кВ від ПЛ-10 кВ «Лісопильний цех» до ЗТП-566 та КЛ-10 кВ від опори номер 24 до ЗТП-566.

В силу ст.139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 132, 134,139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Управління Держпраці у Чернігівській області до Комунального підприємства водоканалізаційне господарство «Ічень» Ічнянської міської ради Чернігівської області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Зобов`язати Комунальне підприємство водоканалізаційне господарство «Ічень» Ічнянської міської ради Чернігівської області, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво): виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою талей електричних Т-10212, заводськи номери 8907016, 8907568, 8907426 (3 одиниці) за адресою Чернігівська область, Ічнянський район, м.Ічня, вул.Скубана, 1-А та виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою крана автомобільного КС 45729А-С-02, заводський номер 22; експлуатацію устаткування напругою понад 100 В: відгалужені ПЛ-10 кВ від ПЛ-10 кВ «Лісопильний цех» до ЗТП-566 та КЛ-10 кВ від опори номер 24 до ЗТП-566.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Позивач - Управління Держпраці у Чернігівській області (вул.П`ятницька, 39, м.Чернігів, Чернігівська область, 14000, код 39779238).

Відповідач - Комунальне підприємство водоканалізаційне господарство «Ічень» Ічнянської міської ради Чернігівської області (вул.Скубана, 1-А, м.Ічня, Чернігівська область, 16703, код ЄДРПОУ 33380497).

Повне рішення суду складено 04.10.2021.

Суддя Л.О. Житняк