
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2021 року справа № 580/4817/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом державної екологічної інспекції Центрального округу до виробничо торгівельної фірми «Вікторія» про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція Центрального округу звернулась до суду з адміністративним позовом до виробничо торгівельної фірми «Вікторія», в якому просить:
- прийняти рішення щодо застосування заходів реагування до ВТФ «Вікторія», за адресою вул. Вікторія, 33, м. Черкаси, а саме тимчасово повністю (заборонити) зупинити діяльність виробництва до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 14.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним 23.01.2019 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища діяльності ВТФ «Вікторія», за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.01.2019 № 06/03.2/2019/ПЛ. Цим актом зафіксовано порушення, які загрожують життю та здоров`ю людей, а тому на виконання повноважень, які передбачені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позивач звернувся до суду та вважає, що виявлені порушення загрожують життю людей, а тому його вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідач у встановлений судом строк подав відзив проти позову, в якому вказав період для виконання припису відповідачем співпав із введенням загальнодержавного карантину (12.03.2020) та перебоями у роботі установ та організацій через вжиті державою запобіжні заходи у зв`язку з розповсюдженням на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19.
За твердженням відповідача листом № 01-27/2645/01-27/1878 від 30.07.2021 Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області повідомлено ВТФ «Вікторія» про те, що до управління екології та природних ресурсів ЧОДА відповідних зауважень/звернень громадян чи їх об`єднань стосовно наміру отримати відповідачем вказаний вище дозвіл не надходило. В свою чергу, Черкаська РДА не заперечує щодо надання такого Дозволу.
02.08.2021 ВТВ «Вікторія» подало відповідний пакет документів задля отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства. Відповідач очікує результати розгляду вказаної заяви.
Також відповідач зазначив, що при повній зупинці роботи підприємства його колектив залишиться без заробітку, а товариство не зможе в строки, передбачені договорами, виконати замовлення.
На підстав наведеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Судом встановлено, що за результатами проведеної посадовими особами позивача планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища діяльності ВТФ «Вікторія», за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.01.2019 № 06/03.2/2019/ПЛ.
Вказаним актом зафіксовано здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, без дозволу на викиди, що є порушенням частини п`ятої, шостої статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки дотримання природоохоронного законодавства, проведеної з 23.01.2019, позивачем винесено припис від 28.01.2019 № 6 на їх усунення та встановлено терміни виконання, зокрема:
- п. 2 не здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без наявності відповідного дозволу у термін: з дати отримання припису;
- п. 3 отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел у термін до 28.02.2019.
З метою перевірки виконання вимог припису від 28.01.2019 № 6 інспекцією проведено 04.12.2019 позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища діяльності ВТФ «Вікторія», за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 04.12.2019 № 118/3/3/2019/ПЗ.
Описом виявлених порушень вимог законодавства акту від 04.12.2019 №118/3/3/2019/ПЗ встановлено невиконання пунктів 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11 припису від 28.01.2019 № 6, що є порушенням вимог ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Вирішуючи питання про можливість застосування заходів реагування суд враховує, що відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16 жовтня 1992 року №2707-XII підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані, зокрема здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік згідно ч. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 302 «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи» визначено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб`єкту господарювання - власнику стаціонарного джерела викиду, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.
Дозвіл видається безоплатно територіальними органами Мінприроди за погодженням з установами державної санітарно-епідеміологічної служби на термін не менш як п`ять років.
Згідно з частинами 9, 10 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності, визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.
Згідно пункту 4 Постанови КМУ № 1655 від 13.12.2001 «Про затвердження Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря» взяття на державний облік об`єктів, які справляють шкідливий вплив, здійснює Мінприроди за критеріями, встановленими цим Міністерством за погодженням з Держстатом.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №7 від 10.02.1995 «Про затвердження Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві» визначено, що стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об`єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу.
З огляду на вищевказані норми законодавчих актів, діяльність відповідача, яка пов`язана з викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря забороняється законом до отримання відповідних дозвільних документів і підлягає безумовному зупиненню.
Згідно статті 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об`єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об`єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров`я людей.
Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов`язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
За ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Аналіз наведених положень нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення виконання робіт може здійснюватися виключно на підставі постанови адміністративного суду за позовом органів Державної екологічної інспекції України у разі коли виявлені порушення законодавства спричиняють загрозу життю та здоров`ю людей.
В розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 6 вересня 2005 року №2806-IV документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
В контексті наведеного суд зазначає, що здійснюючи викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу та оцінки впливу на довкілля, який передує видачі такого дозволу, відповідач створює загрозу для життя та здоров`я оточуючих людей, а тому суд переконаний, що виявлені порушення законодавства є підставою для зупинення діяльності виробничо торгівельної фірми «Вікторія» за адресою: Черкаська обл., м. Чигирин, вул. Грушевського, 33, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
При цьому, суд відхиляє доводи відповідача про неможливість усунення порушень у зв`язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, оскільки карантин на території України введено з 12 березня 2020 року до 19 грудня 2020 року постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 та від 22 липня 2020 року №641 (із подальшими змінами), тоді як строк виконання припису №6 від 28.01.2019, в частині отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин встановлено до 28.02.2019, тобто за рік до запровадження карантину.
В ході судового розгляду спору відповідач не надав доказів, що за результатами його звернення за отриманням відповідного дозволу такий дозвіл надано.
Підсумовуючи наведене, суд звертає увагу, що у разі наявності порушень законодавства про охорону праці, які спричиняють загрозу життю та здоров`ю людей, застосування заходів реагування здійснюється виключно на підставі рішення адміністративного суду, а тому виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати до виробничо торгівельної фірми «Вікторія» (вул. Грушевського, 33, м. Чигирин, Черкаська обл., 20901, код ЄДРПОУ 21362121) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: зобов`язати зупинити діяльність виробництва до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко