Рішення № 100073072, 04.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2021
Номер справи
520/19132/21
Номер документу
100073072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2021 року № 520/19132/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді - Заічко О.В.,

при секретареві судового засідання - Мірзабековій К.С.,

за участі: позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району (майдан Героїв Небесної Сотні, б. 19 А, м. Харків, 61001) про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову від 02.10.2021 № 161 Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району про відмову в реєстрації кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року та відновити його права;

- зобов`язати Харківську міську територіальну виборчу комісію Харківського району прийняти його документи про внесення грошової застави та реєстрації кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржувана постанова є незаконною і необґрунтованою та такою, що прийнята без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2021 (18 год. 15 хв.) відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району про визнання протиправним та скасування рішення. Розгляд і вирішення справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного провадження з викликом (повідомленням) сторін з урахуванням особливостей, встановлених статтями 268-273 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за вимогами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав клопотання, в якому просив розглядати справу без його участі.

На виконання вимог ухвали суду від 03.10.2021 у строк визначений судом подав відзив на позов, в якому виклав власну правову позицію, відповідно до якої проти позову категорично заперечував, а також надав документи, що підтверджують обставини справи та обґрунтовують прийняття спірної постанови про відмову в реєстрації кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Верховна Рада України постановою від 30 березня 2021 року № 1373-IX "Про призначення позачергових виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області" призначила позачергові вибори Харківського міського голови Харківського району Харківської області на неділю, 31 жовтня 2021 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 подано до Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району заяву, датовану 30.09.2021 про самовисування на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року.

Постановою від 02.10.2021 № 161 відповідач відмовив позивачу в реєстрації кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року.

Не погодившись із такою постановою відповідача позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.

По суті позовних вимог, суд зазначає наступне.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовка та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 №396-IX (далі по тексту - ВК України).

Відповідно до частин першої та другої статті 1 ВК України встановлено, що вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом. Вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України «Про Центральну виборчу комісію», «Про Державний реєстр виборців», іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (частина перша статті 2 ВК України).

Частиною першою статті 11 ВК України визначено, що громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії (далі - партії) та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 32 ВК України визначено, що в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Положеннями частини другої статті 32 ВК України визначено перелік виборчих комісій: центральна виборча комісія; окружні виборчі комісії; територіальні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.

Повноваження територіальних виборчих комісій щодо організації підготовки і проведення місцевих виборів визначені статтею 206 ВК України.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 206 ВК України територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб`єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення.

Відповідно до ч. 6 ст. 221 ВК України громадянин України, який відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути кандидатом на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії.

Підставою для реєстрації виборчою комісією кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови є подання вичерпного переліку документів, передбачених частиною першою статті 224 ВК України.

Згідно з ч. 2 ст. 224 ВК України відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред`явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом у депутати із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних у зв`язку з участю у виборах до сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч).

Приписами частини першої статті 224 ВК України визначено перелік документів, які подаються кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови до відповідної виборчої комісії для їх подальшої реєстрації, зокрема, пунктом 4 передбачено подання документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу, а також п. 5 передбачено подання автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді).

Відповідно до ч. 2 ст. 225 ВК України організація партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної у місті, а також міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради, кандидати на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) або організація відповідної партії вищого рівня, а також особа, яка висувається кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати та на посаду міського голови вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо.

Відповідно до ч. 3 ст. 224 ВК України представнику організації партії, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, який подав документи в порядку самовисування, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.

Документи, передбачені частинами першою та другою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії з порушенням строку, встановленого частиною другою статті 229 цього Кодексу, не розглядаються, рішення виборчої комісії у такому разі не приймається, про що повідомляється суб`єкту звернення листом за підписом голови комісії або за його дорученням - члена територіальної виборчої комісії.

Згідно з ч. 7 ст. 229 ВК України сільська, селищна, міська виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або заяви про самовисування та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію відповідного кандидата або про відмову в його реєстрації.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови).

Як вбачається з матеріалів справи, 30.09.2021 о 14 год. 04 хв. позивачем отримано від відповідача довідку № 1423 про прийняття Харківською міською територіальною виборчою комісією Харківського району Харківської області документів, поданих на реєстрацію кандидатом на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року, за підписом представника територіальної виборної комісії ОСОБА_2 , якою прийнято документи від ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки № 1423, наданої представником відповідача, від 30 вересня 2021 року про прийняття територіальною виборною комісією документів, поданих на реєстрацію кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року, представником територіальної виборної комісії ОСОБА_2 прийнято документи:

- заява про самовисування кандидатом на посаду міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних - на 1 арк.;

- автобіографія кандидата на посаду голови на 1 арк. та електронному носії;

- фотографія кандидата на посаду голови (1 фотографія розміром 4х6 см) - на 1 арк. та електронному носії;

- копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки кандидата на посаду голови - на 2 аркушах.

Суд зазначає, що зі змісту заяви ОСОБА_1 як кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року від 30.09.2021, наданої до відзиву відповідача, а також довідки від 30.09.2021 № 1423 вбачається відсутність документів, а саме:

- документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 Виборчого кодексу України.

Однак, необхідність подання вказаного документа передбачена положеннями п. 4 ч. 1 ст. 224 ВК України.

Разом з тим, до заяви про самовисування було додано автобіографію кандидата на посаду міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, яка не відповідає вимогам, передбаченим п. 5 ч. 1 ст. 224 ВК України, а саме: в автобіографії кандидата на посаду міського голови відсутня дата складання автобіографії та підпис кандидата на посаду міського голови. Зазначений факт підтверджується копією автобіографії ОСОБА_1 , яка була надана представником відповідача разом з відзивом на позовну заяву.

Враховуючи викладене, оскільки судом підтверджено факт ненадання до заяви кандидата на посаду міського голови документа про внесення грошової застави, а також факт відсутності дати складання автобіографії та підпис кандидата ОСОБА_1 , тому суд вважає, що відповідач при прийнятті спірної постанови діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Виборчим кодексом України, а отже, таке рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.

Щодо посилань позивача з приводу помилкового обчислення строків на подання ним документів та розгляд його заяви, суд відхиляє їх на тій підставі, що положеннями ч. 1 ст. 224, ч. 2 ст. 225, ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України передбачено обов`язок кандидата на посаду міського голови подати всі документи разом із заявою такого кандидата, в іншому випадку кандидату на посаду має бути відмовлено в реєстрації, що й було зроблено відповідачем у даних спірних правовідносинах.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У зв`язку з чим, позовні вимоги про визнання протиправною та скасування постанови від 02.10.2021 №161 Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району про відмову в реєстрації кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року - не підлягають задоволенню.

Щодо інших позовних вимог, суд відмовляє в їх задоволенні як похідних позовних вимог про визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови, щодо якої суд дійшов висновку про відмову в її задоволенні.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить із наступного.

Частиною 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом судовий збір сплачено не було.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами статей 139, 143, частини дев`ятої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України «Про судовий збір».

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня у розмірі - 2270 гривень.

Враховуючи викладене та відмову в задоволенні позовних вимог, суд приходить до висновку, що з позивача підлягає стягненню у дохід Державного бюджету України судовий збір у загальному розмірі 908,00 гривень.

Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району (майдан Героїв Небесної Сотні, б. 19 А, м. Харків, 61001) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) в дохід Державного бюджету України (ЄДРПОУ 37993783, реквізити рахунку: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) суму судового збору у розмірі 908,00 гривень (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими частиною 2 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом двох днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення складено та проголошено 04 жовтня 2021 року о 16:19 год.

Суддя Заічко О.В.