
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2021 року Справа № 480/4384/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4384/21 за позовом Управління Держпраці у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАРЦИТ" про застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Сумській області (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАРЦИТ" (далі - відповідач), в якому з урахуванням змінених позовних вимог просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «КВАРЦИТ», а саме до усунення, зазначених у даній заяві, порушень зупинити:
- експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: мостового електричного однобалочного підвісного вантажопідіймального крану, реєстраційний № 158, заводський № 501584, виготовленого у 1990 році закладом УЛ 314/13 (порушення зазначене в пункті 16 Акта перевірки від 26.02.2021 № СМ194/1020);
- виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: технічне обслуговування і ремонт вантажопідіймальних кранів (порушення зазначене в пункті 16 Акта перевірки від 26.02.2021 № СМ194/1020);
- виконання роботи за посадою працівниками підприємства, а саме: формувальник залізобетонних конструкцій і виробів - ОСОБА_1 , водій - ОСОБА_2 , машиніст навантажувальної машини - ОСОБА_3 (порушення зазначене в пункті 28 Акта перевірки від 26.02.2021 № СМ194/1020).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю "Кварцит" у період з 22 по 26 лютого 2021 року, за результатами якої посадовими особами позивача складено Акт перевірки суб`єкта господарювання від 26.02.2021 № СМ194/1020.
Акт перевірки містив 29 пунктів порушень нормативно-правових актів з охорони праці, серед яких 13 порушень несуть загрозу життю та здоров`ю людей.
Управлінням Держпраці у Сумській області у період з 08 по 09 червня 2021 року проведена позапланова перевірка відповідача з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці в частині виконання вимог припису № СМ194/1020/90 від 09.06.2021, за результатами якої складно акт перевірки № СМ2024/1020 від 09.06.2021. За результатами проведеної перевірки встановлено, що відповідачем усунено порушення, зазначені в пунктах 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25 Акта перевірки від 26.02.2021 № СМ 194/1020.
Управлінням Держпраці у Сумській області 11 серпня 2021 року проведена позапланова перевірка відповідача з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці в частині виконання вимог припису № СМ194/1020/90 від 09.06.2021, за результатами якої складно акт перевірки № СМ2622/1020 від 11.08.2021. За результатами проведеної перевірки встановлено, що відповідачем усунено порушення, зазначене в пункті 29 Акта перевірки від 26.02.2021 № СМ 194/1020.
Проте, відповідач не усунув порушення, зазначене в пункті 16 Акта перевірки суб`єкта господарювання від 26.02.2021 № СМ 194/1020, а саме на момент перевірки підприємством не подана в Управління Держпраці декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки: технічне обслуговування і ремонт вантажопідіймальних кранів; експлуатація мостового електричного однобалочного підвісного вантажопідіймального крану, реєстраційний № 158, заводський № 501584, виготовленого у 1990 році закладом УЛ 314/13, що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці», пункту 21 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (зі змінами від 3 березня 2020 року № 207), пункту 17 Додатку 6 даного Порядку, пункту 10 Додатку 7 даного Порядку.
Також, відповідач не усунув порушення, зазначене в пункті 28 Акта перевірки суб`єкта господарювання від 26.02.2021 № СМ 194/1020 (пункт 3 Акта перевірки № СМ2024/1020 від 09.06.2021), а саме не надано документи на підтвердження проходження протягом 2019-2020 років періодичного медичного огляду працівниками підприємства: формувальник залізобетонних конструкцій і виробів - ОСОБА_1 , водій - ОСОБА_2 , машиніст навантажувальної машини - ОСОБА_3 , що є порушенням вимог статті 17 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.1, пункту 1.2, пункту 1.3, пункту 1.4 розділу І, пункту 2.3, пункту 2.4. пункту 2.9, пункту 2.16, пункту 2.17 розділу II «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я № 246 від 21.05.2007.
На підставі вищевикладеного та у зв`язку з тим, що виявлені порушення несуть загрозу для життя та здоров`я людей, керуючись частиною другою статті 19, статтею 27 Конституції України, частиною першою статті 39 Закону України «Про охорону парці», частиною п`ятою статті 4, пунктом 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статтями 5, 6, 7, 122, 160, 161 КАС України позивач просить застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кварцит" заходи реагування у сфері державного нагляду.
Ухвалою суду від 15.06.2021 відкрито провадження у справі призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Управлінням Держпраці у Сумській області було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю "Кварцит" у період з 22 по 26 лютого 2021 року, за результатами якої посадовими особами позивача складено Акт перевірки суб`єкта господарювання від 26.02.2021 № СМ194/1020 (а.с. 5-11).
Акт перевірки містив 29 пунктів порушень нормативно-правових актів з охорони праці, серед яких 13 порушень, які несуть загрозу життю та здоров`ю людей.
На підставі акту перевірки від 26.02.2021 позивачем винесено припис № СМ194/1020/90 від 26.02.2021 (а.с. 12-14).
Управлінням Держпраці у Сумській області у період з 08 по 09 червня 2021 року проведена позапланова перевірка відповідача з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці в частині виконання вимог припису № СМ194/1020/90 від 26.02.2021, за результатами якої складно акт перевірки № СМ2024/1020 від 09.06.2021 (а.с. 29-31).
За результатами проведеної перевірки встановлено, що відповідачем усунено порушення, зазначені в пунктах 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25 Акта перевірки від 26.02.2021 № СМ 194/1020.
На підставі акту перевірки від 09.06.2021 позивачем винесено припис № СМ2024/1020/391 від 09.06.2021 (а.с. 32-33).
Управлінням Держпраці у Сумській області 11 серпня 2021 року проведена позапланова перевірка відповідача з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці в частині виконання вимог припису № СМ194/1020/90 від 09.06.2021, за результатами якої складно акт перевірки № СМ2622/1020 від 11.08.2021 (а.с. 37-39).
За результатами проведеної перевірки встановлено, що відповідачем усунено порушення, зазначене в пункті 29 Акта перевірки від 26.02.2021 № СМ 194/1020.
Проте, відповідач не усунув порушення, зазначене в пункті 16 Акта перевірки суб`єкта господарювання від 26.02.2021 № СМ 194/1020, а саме на момент перевірки підприємством не подана в Управління Держпраці декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки: технічне обслуговування і ремонт вантажопідіймальних кранів; експлуатація мостового електричного однобалочного підвісного вантажопідіймального крану, реєстраційний № 158, заводський № 501584, виготовленого у 1990 році закладом УЛ 314/13, що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці», пункту 21 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (зі змінами від 3 березня 2020 року № 207), пункту 17 Додатку 6 даного Порядку, пункту 10 Додатку 7 даного Порядку.
Також, відповідач не усунув порушення, зазначене в пункті 28 Акта перевірки суб`єкта господарювання від 26.02.2021 № СМ 194/1020 (пункт 3 Акта перевірки № СМ2024/1020 від 09.06.2021), а саме не надано документи на підтвердження проходження протягом 2019-2020 років періодичного медичного огляду працівниками підприємства: формувальник залізобетонних конструкцій і виробів - ОСОБА_1 , водій - ОСОБА_2 , машиніст навантажувальної машини - ОСОБА_3 , що є порушенням вимог статті 17 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.1, пункту 1.2, пункту 1.3, пункту 1.4 розділу І, пункту 2.3, пункту 2.4. пункту 2.9, пункту 2.16, пункту 2.17 розділу II «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я № 246 від 21.05.2007.
На підставі акту перевірки від 11.08.2021 позивачем винесено припис № СМ2622/1020/584 від 11.08.2021 (а.с. 40-41).
На підставі виявлених порушень що несуть загрозу життю та здоров`ю людей зупинці підлягає:
- експлуатація устаткування підвищеної небезпеки, а саме: мостового електричного однобалочного підвісного вантажопідіймального крану, реєстраційний № 158, заводський № 501584, виготовленого у 1990 році закладом УЛ 314/13 (порушення зазначене в пункті 16 Акта перевірки від 26.02.2021 № СМ194/1020);
- виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: технічне обслуговування і ремонт вантажопідіймальних кранів (порушення зазначене в пункті 16 Акта перевірки від 26.02.2021 № СМ194/1020);
- виконання роботи за посадою працівниками підприємства, а саме: формувальник залізобетонних конструкцій і виробів - ОСОБА_1 , водій - ОСОБА_2 , машиніст навантажувальної машини - ОСОБА_3 (порушення зазначене в пункті 28 Акта перевірки від 26.02.2021 № СМ194/1020).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11 лютого 2015 року затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення). Згідно пункту 1 даного Положення Державна служба України з питань праці (далі - Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Держпраці № 84 від 03 серпня 2018 року, затверджено Положення про Управління Держпраці у Сумській області (далі - Управління). Згідно пункту 1 даного Положення, Управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 100 від 11 лютого 2015 року «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», створюються, як юридичні особи публічного права, територіальні органи Державної служби з питань праці, у зв`язку з реорганізацією шляхом злиття територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці. Відповідно пункту 2 даної Постанови, територіальні органи, які утворюються, є правонаступниками прав та обов`язків територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці, що реорганізуються.
Статтею 38 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно Положення про Управління Держпраці у Сумській області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці № 84 від 03 серпня 2018 року, одним з основних завдань Управління є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих (частина перша статті 39 Закону України «Про охорону праці»).
Згідно пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
За приписами пункту 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до частини четвертої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
З матеріалів справи встановлено, що під час проведення перевірки позивачем зафіксовано в акті перевірки порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків.
Суд зазначає, що на момент розгляду справи відповідачем не надано суду доказів на підтвердження усунення порушень, зазначених в пунктах 16, 28 акту перевірки від 26.02.2021 № 194/1020.
Отже, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не надано доказів усунення в повному обсязі виявлених перевіркою порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що змінені позовні вимоги Управління Держпраці у Сумській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Сумській області (вул. Горького, 28-б, м. Суми, Сумська область, 40030, ідентифікаційний код 39857622) до Товариства з обмеженою відповідальністю "КВАРЦИТ" (вул. Садовий бульвар, 47А, м. Шостка, Сумська область, 41100, ідентифікаційний код 31211372) про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «КВАРЦИТ», а саме зупинити:
- експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: мостового електричного однобалочного підвісного вантажопідіймального крану, реєстраційний № 158, заводський № 501584, виготовленого у 1990 році закладом УЛ 314/13 до усунення порушення, зазначеного в пункті 16 акта перевірки від 26.02.2021 № СМ194/1020;
- виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: технічне обслуговування і ремонт вантажопідіймальних кранів до усунення порушення, зазначеного в пункті 16 акта перевірки від 26.02.2021 № СМ194/1020;
- виконання роботи за посадою працівниками підприємства, а саме: формувальником залізобетонних конструкцій і виробів - ОСОБА_1 , водієм - ОСОБА_2 , машиністом навантажувальної машини - ОСОБА_3 , до усунення порушення, зазначеного в пункті 28 акта перевірки від 26.02.2021 № СМ194/1020.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко