
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2021 року м. Львів
справа №580/5382/20
провадження № П/380/5931/21
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДПС у Черкаській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси – Соя» (нова назва ТзОВ «Верхам») про стягнення податкового боргу, -
в с т а н о в и в:
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ЄДРПОУ 43142920) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси – Соя», у якій позивач просить:
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси – Соя» за рахунок готівки кошти на користь бюджету через Головне управління ДПС у Черкаській області податковий борг в розмірі 10941184,71 грн.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 передано адміністративну справу №580/5382/20 за позовом Головного управління ДПС у Черкаській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси – Соя» (нова назва ТОВ «Верхам» про стягнення податкового боргу за територіальною підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 прийнято справу до провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 08.07.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.09.2021.
Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №7801829587834.
Ухвалою від 22.09.2021 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач має податковий борг перед бюджетом, який складається із сум податкових зобов`язань по податку на додану вартість на суму 10941184,71 грн. У зв`язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов`язань, ГУ ДПС у Черкаській області вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законом порядку, а саме згідно п.59.1 ст.59 ПК України виставлено податкову вимогу форми «Ю» №83277-50 від 02.09.2020, яка вручена відповідачу 21.09.2020. Податкова вимога не призвела до сплати податкового боргу у добровільному порядку. Тож, оскільки вжиті заходи не призвели до погашення відповідачем податкового боргу, контролюючий орган звернувся із означеним позовом до суду.
Копію ухвали про відкриття провадження та судові повістки у справі скеровано відповідачу за адресою, вказану у ЄДРПОУ, однак конверт повернувся «за закінченням терміну зберігання». Відзиву від відповідача не надходило.
Відповідно до ч.8. ст.126 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Відповідно до ч.6. ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Черкаси – Соя» (нова назва ТзОВ «Верхам») зареєстроване як юридична особа 21.09.2017 (ЄДРПОУ 41605852), адреса: 79012, Львівська обл., м. Львів, вул. Лукаша,5.
ТзОВ «Верхам» (ЄДРПОУ 41605852) має податкову заборгованість перед бюджетом, яка становить 10941184,71 грн. по податку на додану вартість, яка виникла на підставі:
- акта від 24.01.2019 №24/23-00-14-0205/41605852 «Про результати документальної позапланової перевірки ТОВ «Черкаси – Соя» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за грудень 2017 року, березень – липень 2018 року по взаємовідносинах з ТОВ «Соя- Сервіс» у грудні 2017, січні – березні 2018 та податкового повідомлення – рішення №0005431402 від 03.05.2019 на суму 8341951,25 грн. (узгоджене згідно постанови ШААС від 14.07.2020 у справі №580/2423/19);
- податкової декларації з податку на додану вартість №9204754480 від 18.08.2020 терміном сплати 31.08.2020 на суму 951663 грн.;
- уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку а додану вартість у зв`язку №9257993845 від 09.10.2020 за 01.07.2020 на суму 130068 грн.
- пеня 2487380,68 грн.
На підтвердження наявності вказаної суми боргу позивачем до позову подано копії: податкових повідомлень-рішень, акта за результатами перевірки, податкових декларацій з податку на додану вартість, уточнюючих декларацій, копію довідки про відкриті банківські рахунки в установах банків, копії зворотного боку облікової картки платника податків (інтегрованої картки платника податків), копію корінця податкової вимоги з відмітною про отримання такої відповідачем.
У зв`язку несплатою відповідачем у добровільному порядку суми заборгованості у розмірі 10941184,71 грн., позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно до п. 16.1.4 ст. 16 ПК України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст.9 ПК України, до загальнодержавних податків належать: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; податок на додану вартість; акцизний податок; екологічний податок; рентна плата; мито.
Відповідно до п.14.1.137. ст.14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.41.1.1 ст.41 ПК України, контролюючими органами є, зокрема податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до п.41.4.ст.41 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Як вбачається з пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 ст. 14 ПК України).
Пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.57.2. ст.57 ПК України, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов`язання платника податків з причин, не пов`язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму податкового зобов`язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Відповідно до п.57.3. ст.57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Крім того, відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В матеріалах справи наявний корінець податкової вимоги форми «Ю» від 02.09.2020 №83277-50 на суму 10804836,81 грн. Вказана податкова вимога вручена відповідачу 21.09.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення №1800804577971.
Відповідно до п.59.5. ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відтак, Податковим кодексом України не передбачено можливості повторного надіслання контролюючим органом податкової вимоги на суму збільшеної податкової заборгованості.
Відтак, контролюючий орган правомірно та у визначені законодавством строки звернувся до суду для здійснення заходів щодо погашення податкового боргу.
Відповідно до п.41.4. ст.41 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до вимог пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
У відповідності до п.95.3 ст.95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.95.4. п.95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Позивач вказує, що відповідач не має відкритих рахунків в банківських установах, що підтверджується довідкою від 19.11.2020 №28294/10/23-00-13-0319.
Таким чином, загальна сума податкового боргу відповідача перед бюджетом становить 10941184,71 грн. Зазначений факт підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
На час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату відповідачем податкового боргу у розмірі 10941184,71 грн. до суду не надано.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає задоволенню.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 90, 94, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
в и р і ш и в :
Позов задоволити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси – Соя» (перейменованого у ТзОВ «Верхам», ЄДРПОУ 41605852) за рахунок готівки до бюджету податковий борг у розмірі 10941184,71 грн.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна