Рішення № 100071418, 27.09.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2021
Номер справи
380/5921/21
Номер документу
100071418
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/5921/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними бездіяльності та рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка - ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, в якому, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо не виплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року, за витрати на оплату послуг няні у жовтні 2020 року;

- визнати протиправним рішення Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про відмову у призначенні ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» від 16 грудня 2020 року;

- зобов`язати Личаківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради виплатити ОСОБА_1 3 558,00 (три тисячі п`ятсот п`ятдесят вісім) гривень 00 копійок невиплаченої компенсації послуги «муніципальна няня» за витрати на оплату послуг няні у жовтні та грудні 2020 року;

- розподілити судові витрати між сторонами у відповідності до ст. 139 КАС України.

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що 26 жовтня 2020 року нею була подана до відповідача заява на підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», до якої долучені копії трудових книжок батьків дитини, копію наказу про прийняття на роботу ОСОБА_1 , довідку з місця роботи, що підтверджує працевлаштування батька дитини, копію додаткової угоди до Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років « Муніципальна Няня ».

Рішенням від 28 жовтня 2020 року відповідачем відмовлено у призначенні виплати компенсації послуги «муніципальна няня» з підстав подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68.

З огляду на це, позивачка уважає, що не підтвердивши право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» з 02.10.2020 року, виплата повинна була припинитись з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації, а саме з листопада 2020 року. Відтак, відповідачем протиправно не нараховано компенсацію за послугу «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року у жовтні 2020 року в розмірі 1 779,00 грн.

Також позивачка зазначає, що 16 грудня 2020 року подала до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради через портал https://e-nanny.ioc.gov.ua електронну заяву про надання компенсації послуги «муніципальна няня», підписану електронним цифровим підписом, до якої долучено скановані копії наступних документів: - копію паспорта та картки про присвоєння реєстраційного номера платника податків; - копії трудової книжки ОСОБА_2 та трудової книжки батька дитини ОСОБА_3 ; - копію довідки про проходження служби ОСОБА_3 від 20.10.2020 р. №172; - копію документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (наказ №1 від 19.01.2020 р.); - копію Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня» від 01.12.2020 р. № 1208412015 , укладеного із ФОП ОСОБА_4 ; - копію довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб-підприємців) ОСОБА_1 ; - копію квитанції про оплату послуг «муніципальна няня» за грудень 2020 року.

Рішенням відповідача від 16.12.2020 року позивачці відмовлено в наданні послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

Таке рішення позивачка уважає протиправним, зазначає, що підставою для відмови у призначенні виплати може бути встановлення обставин, які вказують на те, що кожен з батьків - отримувачів послуг компенсації «муніципальна няня» не відносяться до категорії зайнятого населення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та іншого чинного в Україні законодавства.

На думку позивачки, перебування особи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не є безумовним критерієм, за яким особу можна віднести до категорії зайнятого, чи незайнятого населення та єдиною підставою для відмови у призначенні виплати компенсації послуги «муніципальна няня» в розумінні положень Порядку № 68.

Позивачка зазначає, що є фізичною особою-підприємцем та зареєстрована як суб`єкт господарювання у встановленому законодавством порядку, що підтверджується відомостями із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, саме тому нею було подано відповідачу індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 за формою ОК-7, що у свою чергу вказує на її відношення до категорії зайнятого населення в розумінні Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Закону України «Про зайнятість населення», а тому підстави для відмови в призначенні виплати компенсації послуги «муніципальна няня» у відповідача були відсутні.

Покликається на те, що пунктом 11 Порядку № 68 наведений вичерпний перелік підстав у відмові чи припиненні виплати компенсації послуги «муніципальна няня», зокрема, порушення отримувачем послуги «муніципальна няня» - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку, а саме, недотримання вимог зайнятості кожного з батьків, проаналізувавши спеціальне законодавство, співставивши вищевикладені фактичні обставини, позивачка уважає, що відмова відповідача у призначенні виплати компенсації з підстав не передбачених пунктами 11, 17 Порядку №68, а саме - у зв`язку із перебуванням у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - є неправомірною. З огляду на наведене, просить позов задовольнити повністю.

Відповідач у поданому на позовну заяву відзиві проти позову заперечив з підстав, що 28.10.2020 року ОСОБА_1 подала заяву (вх.№260308/2134 від 28.10.2020) у Сихівський відділ соціального захисту та наступні документи (які були переслані для розгляду у Личаківський відділ соціального захисту за територіальністю): копії трудових книжок позивачки та її чоловіка; копію наказу про прийняття на роботу позивачки; довідку з місця роботи, що підтверджує прийняття на роботу, видана батьку дитини; додаткову угоду до основного договору.

Як стверджує відповідач, позивачкою, всупереч вимог не долучено документів з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Отже, інформацію про перебування позивача у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, орган соціального захисту не отримав.

Враховуючи вищезазначене, Личаківським відділом соціального захисту прийнято рішення про відмову в призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року.

Окрім цього, відповідач вказує, що 18.12.2020 року ОСОБА_1 подала нову електронну заяву та документи для призначення компенсації послуги «муніципальна няня», зокрема, копію витягу з наказу фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 від 19.01.2020 № 1 про те, що позивачка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 20.01.2020 по 31.10.2022, а також долучено довідку з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску (ЄСВ) на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7), як для фізичної особи - підприємця, зареєстрованої в Єдиному державному реєстрі осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з 07.12.2020.

Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку №68 компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

З огляду на викладене, відповідач стверджує, що, керуючись п. 5 Порядку №68, у Личаківського відділу соціального захисту були відсутні правові підстави здійснювати заявниці відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» за грудень 2020 року.

Отже, під час призначення (не призначення) послуги «муніципальна няня» Личаківський відділ соціального захисту, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та Порядком № 68, а тому немає жодних підстав для визнання дій відділу незаконними. Саме тому відповідач вважає вимоги позивачки, викладені в позовній заяві необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, ухвалою судді від 20 квітня 2021 року ухвалою судді відкрито спрощене позовне провадження, ухвалено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

26 жовтня 2020 року ОСОБА_1 подана до відповідача заява на підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», до якої долучені копії трудових книжок батьків дитини, копію наказу про прийняття на роботу ОСОБА_1 , довідку з місця роботи, що підтверджує працевлаштування батька дитини, копію додаткової угоди до Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років « Муніципальна Няня ».

Рішенням від 28 жовтня 2020 року відповідачем відмовлено у призначенні виплати компенсації послуги «муніципальна няня» з підстав подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68 та припинено виплату компенсації за послугу «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року з жовтня 2020 року.

16 грудня 2020 року позивачка звернулась до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради через портал https://e-nanny.ioc.gov.ua з електронною заявою про надання компенсації послуги «муніципальна няня», до якої долучено скановані копії наступних документів: - копію паспорта та картки про присвоєння реєстраційного номера платника податків; - копії трудової книжки ОСОБА_2 та трудової книжки батька дитини ОСОБА_3 ; - копію довідки про проходження служби ОСОБА_3 від 20.10.2020 р. №172; - копію документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (наказ №1 від 19.01.2020 р.); - копію Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня» від 01.12.2020 р. № 1208412015 , укладеного із ФОП ОСОБА_4 ; - копію довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб-підприємців) ОСОБА_1 ; - копію квитанції про оплату послуг «муніципальна няня» за грудень 2020 року.

Рішенням відповідача від 16.12.2020 року позивачці відмовлено в наданні послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» з огляду на абз. 5 п. 5 Порядку № 68 яким передбачено, що компенсація послуги «муніципальна няня», не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Не погодившись із припиненням відповідачем надання послуги «муніципальна няня» та її невиплатою за жовтень 2020 року та відмовою від 16.12.2020 року у нарахуванні та виплаті відшкодування послуги «муніципальна няня», позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - Порядок № 68).

Відповідно до пункту 2 Порядку №68 послуга з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» - послуга, що надається для підтримки батьків (усиновлювачів), опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги «муніципальна няня» - батьки (усиновлювачі), опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) / юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

Згідно із пунктами 3-5 Порядку №68 відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги «муніципальна няня»). Призначення та виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об`єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення). Компенсація послуги «муніципальна няня» виплачується отримувачу послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня. Право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею. Компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897 внесені зміни до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 30 січня 2019 року № 68, в тому числі до пункту 5, відповідно до якого визначено, що: «Компенсація послуги «муніципальна няня» надається отримувачам послуги «муніципальна няня» за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», за винятком отримувачів послуги «муніципальна няня», які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги «муніципальна няня», у яких одночасно народилося троє і більше дітей. Компенсація послуги «муніципальна няня» надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи».

Водночас, вказаною постановою установлено, що протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - компенсація послуги «муніципальна няня»), повинні підтвердити своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються.

У разі непідтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації.

Суд зазначає, що вказана постанова набрала чинності 02.10.2020 року, таким чином з 02 жовтня 2020 року протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують компенсацію послуги «муніципальна няня», повинні були підтвердити своє право на отримання такої послуги шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються до постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897.

Отже, на підтвердження позивачкою права на продовження отримання компенсації послуги «муніципальна няня», вона мала місяць з 02.10.2020 року для надання доказів підтвердження свого право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня».

Матеріалами справи підтверджено, що 26 жовтня 2020 року ОСОБА_1 подана до відповідача заява на підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», до якої долучені копії трудових книжок батьків дитини, копію наказу про прийняття на роботу ОСОБА_1 , довідку з місця роботи, що підтверджує працевлаштування батька дитини, копію додаткової угоди до Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років « Муніципальна Няня ».

Рішенням від 28 жовтня 2020 року відповідачем відмовлено у призначенні виплати компенсації послуги «муніципальна няня» з підстав подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68 та припинено виплату компенсації за послугу «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року з жовтня 2020 року

Аналіз наведених норм Порядку №68 та встановлених обставин у даній справі вказує, що для позивачки місяцем припинення права на отримання компенсації в разі ненадання підтверджуючих документів є листопад 2020 року, а не жовтень 2020 року.

Отже, відповідач за наслідками розгляду питання про підтвердження права позивачки на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» та прийняття Рішення від 28 жовтня 2020 року щодо відмови у призначенні виплати компенсації послуги «муніципальна няня» з підстав подання неповного пакета документів, допустив протиправну бездіяльність щодо не виплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року, за витрати на оплату послуг няні у жовтні 2020 року.

Враховуючи, що позивачка має право на отримання компенсації вартості послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року, отже належним способом відновлення порушених прав ОСОБА_1 є зобов`язання відповідача виплатити позивачці компенсацію вартості послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року, тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним рішення Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про відмову у призначенні ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» від 16 грудня 2020 року та зобов`язання відповідача виплатити компенсацію послуги «муніципальна няня» за витрати на оплату послуг няні у грудні 2020 року, суд враховує наступне.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 68 для отримання компенсації послуги «муніципальна няня» отримувач послуги «муніципальна няня» подає заяву та документи/відомості у паперовій та електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.

Матеріалами справи підтверджено, що 16 грудня 2020 року позивачка звернулась до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради через портал https://e-nanny.ioc.gov.ua з електронною заявою № 82340 про надання компенсації послуги «муніципальна няня», до якої долучено скановані копії наступних документів: - копію паспорта та картки про присвоєння реєстраційного номера платника податків; - копії трудової книжки ОСОБА_2 та трудової книжки батька дитини ОСОБА_3 ; - копію довідки про проходження служби ОСОБА_3 від 20.10.2020 р. №172; - копію документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (наказ №1 від 19.01.2020 р.); - копію Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня» від 01.12.2020 р. № 1208412015 , укладеного із ФОП ОСОБА_4 ; - копію довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб-підприємців) ОСОБА_1 ; - копію квитанції про оплату послуг «муніципальна няня» за грудень 2020 року.

Рішенням відповідача від 16.12.2020 року позивачці відмовлено у наданні послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» з огляду п. 5 Порядку № 68 яким передбачено, що компенсація послуги «муніципальна няня», не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до приписів п. 5 Порядку № 68 (в редакції, на дату подання заяви позивачкою та прийняття спірного рішення відповідачем), компенсація послуги «муніципальна няня» надається отримувачам послуги «муніципальна няня» за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», за винятком отримувачів послуги «муніципальна няня», які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги «муніципальна няня», у яких одночасно народилося троє і більше дітей.

Компенсація послуги «муніципальна няня» надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.

Компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зі змісту наведеної норми слідує, що компенсація послуги «муніципальна няня» надається за умови зайнятості кожного з батьків відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та за умови якщо батьки не перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В свою чергу, в розумінні ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 №5067-VI, зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім`ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб`єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

Як свідчать встановлені обставини справи, а саме долучена до матеріалів справи копія трудової книжки ОСОБА_1 , позивачка прийнята на роботу ФОП ОСОБА_5 з 01.08.2019 року на посаду менеджеру з продажу.

Відповідно до наказу фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 від 19.01.2020 № 1 позивачка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 20.01.2020 по 31.10.2022.

Разом з тим, судом встановлено, що позивачка, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, також з 07.12.2020 р. зареєстрована, як фізична особа-підприємець, про що внесено запис № 2004150000000114267 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, отже є зайнятою особою в розумінні Закону України «Про зайнятість населення».

Додатково позивачкою долучено довідку з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску (ЄСВ) на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7), як для фізичної особи - підприємця, зареєстрованої в Єдиному державному реєстрі осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з 07.12.2020.

При цьому суд зауважує, що сторонами у справі також не заперечується факт зайнятості батька дитини - ОСОБА_3 .

В той же час, суд повторно наголошує, що п. 5 Порядку №68 чітко зазначає умовою отримання компенсації послуги «муніципальна няня» зайнятість кожного з батьків та не перебування їх у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до вимог п. 11 Порядку №68, отримувачу послуги «муніципальна няня» може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» у разі подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 цього Порядку, відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та/або викладення недостовірної інформації в договорі.

Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги «муніципальна няня» є також установлення факту порушення:

муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку;

отримувачем послуги «муніципальна няня» - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.

У межах спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позивачка, заявляючи про порушення її прав помилково визначає себе як отримувача такої компенсації, оскільки, ОСОБА_1 станом на час звернення до відповідача (16.12.2020 року) перебувала у відпустці для догляду за дитиною віком до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується наказом фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 від 19.01.2020 № 1. Відомостей щодо виходу з цієї відпустки позивачка не надала. Тому, перебування позивачки у вказаній відпустці відповідно до вимог абзацу 4 пункту 5 Постанови №68 (із змінами, внесеними згідно з Постановою №897) не надає їй права на отримання відповідної компенсації станом на дату звернення з відповідною заявою.

З огляду на чітке та зрозуміле урегулювання спірних правовідносин, суд вважає помилковими доводи позивачки, що підставою для відмови у призначенні виплати може бути лише встановлення обставин, які вказують на те, що кожен з батьків - отримувачів послуг компенсації «муніципальна няня» не відносяться до категорії зайнятого населення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», оскільки перебування особи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є самостійною підставою, яку визначив законодавець у п. 11 Порядку №68, для відмови у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня».

Таким чином, враховуючи вказані норми законодавства та те, що позивачка перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до досягнення нею трирічного віку, за основним місцем роботи відповідач дійшов вірного висновку, що пункт 5 Постанови №68 (із змінами, внесеними згідно з Постановою №897), не надає їй права на призначення компенсації послуги «муніципальна няня» станом на дату звернення із заявою 16.12.2020 року, відтак у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним рішення Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про відмову у призначенні ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» від 16 грудня 2020 року та зобов`язання відповідача виплатити компенсацію послуги «муніципальна няня» за витрати на оплату послуг няні у грудні 2020 року. Отже у задоволенні позовних вимог у цій частині належить відмовити.

Відповідно до частин першої другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 1, п.4 ч.2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

На підставі досліджених доказів та встановлених на їх підставі обставин, суд приходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, а саме: визнати протиправною бездіяльність Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо не виплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року, за витрати на оплату послуг няні у жовтні 2020 року.

Відповідно до п.14 Порядку кошти компенсації послуги «муніципальна няня», не одержані отримувачем послуги «муніципальна няня» з вини органу, який її призначає та виплачує, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого у рік призначення виплати.

Як слідує з матеріалів справи позивачкою оплачено послуги муніципальної няні за жовтень 2020 року відповідно до платіжного доручення (а.с. 37), відтак порушене право підлягає відновленню - шляхом зобов`язання відповідача виплатити позивачці таку компенсацію за жовтень 2020 року.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Відповідно до квитанції №61521 від 30.03.2021 року позивачкою сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., відтак за рахунок бюджетних асигнувань Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на користь ОСОБА_1 слід стягнути 454,00 грн.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п.3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Левицького, 67, м. Львів, 79000) про визнання протиправними бездіяльності та рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року за витрати на оплату послуг няні у жовтні 2020 року.

Зобов`язати Личаківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року за витрати на оплату послуг няні у жовтні 2020 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Левицького, 67, м. Львів, 79000, ЄДРПОУ 26180956) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 454,00 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.

Повне рішення складено 01 жовтня 2021 року.

Суддя Клименко О.М.