
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/8401/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Братичак У.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79061, код ЄДРПОУ: 13814885), в якій просить:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови зарахувати до стажу державної служби період роботи в управлінні соціального захисту Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області протягом періоду з 01.12.2011 по 28.02.2014 та час військової служби у Збройних Силах (з 03.05.1979 по 16.06.1981 - 2 роки 1 місяць і 14 днів і зобов`язати відповідача зарахувати до стажу державної служби позивачу ці періоди, в тому числі, як загальний трудовий стаж;
-визнати незаконним, протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.04.2021 №913270144944 про відмову перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі норми ст.37 Закону України "Про Державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ і зобов`язати відповідача призначити, нарахувати та провести виплату пенсії на підставі ст.37 Закону України "Про Державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ з дати звернення із 31.03.2021.
В обґрунтування позову зазначає, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.04.2021 позивачу відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенсії, у зв`язку із відсутністю стажу роботи заявника, який можна зарахувати для встановлення права на призначення пенсії відповідно до пунктів 10,12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 889. При цьому відповідач зазначив, що стаж роботи заявника з 30.03.2005 до 01.05.2016 становить 8 років 9 місяців 16 днів, у зв`язку з відсутністю даних про страховий стаж у реєстрі застрахованих осіб з 01.12.2011 до 28.02.2014. Позивач з такою відмовою не погоджується, вважає, що строк його державної служби складає 13 років 2 місяці 19 днів. При цьому, посилається на те, що відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних позивача про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період з 23.01.1995 по 26.11.2003 не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії, оскільки останній не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи. Окрім того, посилається на те, що проходив військову службу у Збройних Силах, а тому йому необхідно зарахувати період з 03.05.1979 по 16.06.1981. У зв`язку з наведеним, просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою від 31.05.2021 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що згідно відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 відсутні дані за період з 01.12.2011 по 28.02.2014. Відповідно цей період не враховано до страхового стажу і до розрахунку стажу державної служби. Оскільки стаж роботи ОСОБА_1 , який можна зарахувати для встановлення права на призначення пенсії відповідно до пп.10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону№889, з 30.03.2005 по 01.05.2016 становить 8 років 9 місяців 16 днів, що є меншим необхідного - 10 років (відсутні дані про страховий стаж в реєстрі застрахованих осіб з 01.12.2011 по 28.02.2014), прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу». Просить відмовити у задоволенні позовних вимог, у зв`язку із відсутністю підстав для призначення пенсії по віку згідно Закону України «Про державну службу».
Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач додатково зазначив, що відповідач у відзиві на позовну заяву посилається на те, що Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області не приймалось рішення про відмову в зарахуванні позивачу до стажу державної служби проходження ним строкової військової служби у Збройних Силах, однак, разом з тим відповідач зазначає, що стаж державної служби позивача становить 8 років 9 місяців 16 днів. Із такого твердження вбачається, що період проходження позивачем строкової військової служби, з 03.05.1979 по 16.06.1981 відповідачем не враховано. Окрім того, позивач додатково зазначив, що відповідно до записів у трудовій книжці станом на 01.05.2016 стаж його державної служби становить 13 років 2 місяці і 19 днів.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з`ясував усі фактичні обставини, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
За матеріалами пенсійної справи № 913270144944 ОСОБА_1 , призначено пенсію, як особі з інвалідністю третьої групи загального захворювання з 18.01.2011. Згідно поданої заяви від 11.01.2019 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із записів трудової книжки 30.03.2005 ОСОБА_1 призначено на посаду заступника голови райдержадміністрації з присвоєнням 9-го рангу державного службовця, 15.03.2010 призначено на посаду начальника управління праці та соціального захисту населення. З 17.11.2010 позивача звільнено з посади начальника управління соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації.
В подальшому, Старосамбірською районною державною адміністрацією видано розпорядження № 82/07-01-К-1 від 23 травня 2014 року «Про поновлення на роботі ОСОБА_1 », згідно якого ОСОБА_1 поновлено на посаді начальника управління соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації з 17 листопада 2010 року.
Розпорядженням Голови Старосамбірської райдержадміністрації від 17.02.2021 ОСОБА_1 звільнено із займаної посади з 19.02.2021, у зв`язку з реорганізацією Старосамбірської райдержадміністрації.
31.03.2021 позивачем через веб-портал Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подано заяву про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.04.2021 №913270144944 відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки стаж роботи заявника, який можна зарахувати для встановлення права на призначення пенсії відповідно до п.10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889, з 30.03.2005 по 01.05.2016 становить 8 років 9 місяців 16 днів, є менший ніж необхідний 10 років (відсутні дані про страховий стаж в реєстрі застрахованих осіб з 01.12.2011 по 28.02.2014).
Позивач вважає таку відмову протиправно, відтак звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходить з такого.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 вказаного Закону, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Положеннями ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Зазначені норми права у своїй сукупності вказують на те, що ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачений порядок переведення з одного виду пенсії, передбаченої саме цим Законом, на інший.
З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України ''Про державну службу" № 889, статтею 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону 1058, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій. Ним визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 - XII "Про державну службу" (далі - Закон 3723).
Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону 889 втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон 3723), крім ст. 37, яка застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону 889 передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок 622).
Відповідно до п. 1 Порядку 622 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 2 Порядку 622 зазначено, що згідно з п.10, п.12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону 3723, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (п. 2 Порядку 622).
Законом № 889-VIII передбачені певні особливості пенсійного забезпечення державних службовців, Закон 889 визначає виключно право на призначення пенсії, та не передбачає права для перерахунку пенсії державним службовцям.
Згідно п. 4 Порядку 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органів відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року.
Як вже встановлено судом, згідно записів із трудової книжки, позивача з 17.11.2010 звільнено з посади начальника управління соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації за систематичне невиконання без поважних причин службових обов`язків.
В подальшому, за рішенням суду, Старосамбірською районною державною адміністрацією видано розпорядження № 82/07-01-К-1 від 23 травня 2014 року «Про поновлення на роботі ОСОБА_1 », згідно якого ОСОБА_1 поновлено на посаді начальника управління соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації з 17 листопада 2010 року.
Таким чином, позивача поновлено на посаді начальника управління соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації з 17.11.2010, на якій він працював до 19.02.2021.
При цьому, згідно розпорядження Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області від 01.12.2016 №175/07-01 К-1 «Про стаж державної служби і виплату надбавки за вислугу років ОСОБА_1 », як уповноваженим державним органом, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 «Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби» встановлено, що стаж державної служби позивача, відповідно до записів у трудовій книжці, станом на 01.05.2016 становить 13 років 2 місяці 19 днів.
Враховуючи вищенаведене, у позивача наявний стаж державного службовця, що враховується для призначення пенсії відповідно до п.10, 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови зарахувати до стажу державної служби час військової служби у Збройних Силах, з 03.05.1979 по 16.06.1981 і зобов`язання відповідача зарахувати до стажу державної служби позивачу цей період, в тому числі, як загальний трудовий стаж, суд зазначає наступне.
Згідно з відомостями трудової книжки серії НОМЕР_2 від 24.08.1973 судом встановлено, що ОСОБА_1 , зокрема, у період з 03.05.1979 по 16.06.1981 проходив службу в Радянській армії.
Відповідного до ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» № 2232-XII від 25 березня 1992 року військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не зарахував до стажу державної служби позивачу час військової служби у Збройних Силах з 03.05.1979 по 16.09.1981.
Суд зазначає, що документом, на підставі якого особа переводиться на інший вид пенсії є рішення, прийняте у встановленому порядку пенсійним органом.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.04.2021 №913270144944 про відмову перерахунку пенсії ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняти рішення про призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 31.03.2021.
Обраний спосіб захисту прав позивача не призведе до втручання у дискреційні повноваження відповідача, оскільки дискреційні повноваження не є необмеженими, чи абсолютними, та закінчуються з прийняттям таким органом виконавчої влади певного рішення, яке свідчить про те, що він скористався наданим йому правом свободи дій для його винесення (дискреційними повноваженнями), чим виключив можливість прийняття іншого рішення.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 21.03.2019 у справі № 817/498/17 (№ К/9901/44445/18).
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач довів обставини, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів, то у суду наявні підстави для задоволення позову.
Щодо судового збору, оскільки позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у цій справі, а адміністративний позов задоволено повністю, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Львівського окружного адміністративного суду судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 295, 295 п.п. 15.5 п. 15 розділу VII Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.04.2021 №913270144944 про відмову перерахунку пенсії ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79061, код ЄДРПОУ: 13814885) прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком з 31.03.2021 відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Львівського окружного адміністративного суду (отримувач коштів: УДКСУ у Залізничному районі м.Львова; код отримувача: 38008294; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA128999980313101206084013951, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 04.10.2021 року.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна