
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
01 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3638/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - відповідач, ГУНП в Луганській області), відповідно до якого позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати грошової винагороди за безпосередню участь в проведенні Операції Об`єднаних Сил на території Луганської області за період часу з січня 2020 року по лютий 2021 року;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Луганській області, здійснити розрахунок та виплату позивачу ОСОБА_1 за період часу з червня 2018 по січень 2020 заборгованості із заробітної плати, а саме винагороди за безпосередню участь у заходах із забезпечення Національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях (ООС).
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що починаючи з 2000 року по 06.11.2015 проходила службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 перебувала на службі в Національній поліції України, а саме в Лисичанському відділі поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області. 26.02.2021 на підставі наказу № 101 о/с від 22.02.021 Головного управління Національної поліції в Луганській області позивача було звільнено з роботи через хворобу, за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію». В період часу з червня 2018 по січень 2020, згідно наказу ГУНП в Луганській області від 31.05.2018 № 2076 для виконання завдань визначених Законами України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», «Про боротьбу з тероризмом», «Про Національну поліцію», я залучалась до несення служби на блокпосту БП 2П007 «західна околиця н.п. Лисичанськ в напрямку н.п. Бахмут», що підтверджується наявною у розпорядженні Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області службовою документацією (книга нарядів, журнал інструктажів, графіки несення служби тощо). 26.12.2020 звернулась до Лисичанського відділу поліції ГУНП в Луганській області з заявою, в якій просила надати інформацію щодо моєї безпосередньої участі в проведенні Операції Об`єднаних Сил на території Луганської області. Зокрема надати виписки із книги нарядів та журналу інструктажів щодо мого залучення до несення служби на блок - посту «Лисичанськ - Бахмут», а також копії графіків несення служби на блок - посту «Лисичанськ - Бахмут» та рапортів керівництва Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області відносно моєї участі в ООС у вказаний період часу. 19.01.2021 за вих. № 2049/111/35-2021 Лисичанським ВП ГУНП в Луганській області було надано відповідь, згідно якої у книгах нарядів Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області за період з 01.06.2018 по 01.03.2020, що використовувались для обліку зброї, боєприпасів та спеціальних засобів (видачі зброї, боєприпасів, спеціальних засобів і контролю своєчасності їх повернення) наявні записи щодо отримання ОСОБА_1 зброї, боєприпасів та спеціальних засобів. Як стверджує позивач, на підставі отриманої відповіді, 19.02.2021 звернулась до ГУНП в Луганській області з вимогою надати довідку про безпосередню участь в Операції Об`єднаних Сил (далі ООС). здійсненні заходів із забезпечення Національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях. 04.03.2021 за вихідним номером № 1164/111/19/05-2021 ГУНП Луганській області надало відповідь, згідно якої відповідно до наказів Генерального Штабу Збройних Сил України та наказів Командувача об`єднаних сил (по стройовій частині) позивач не є такою, що перебувала у складі сил і засобів здійснення заходів із забезпечення Національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях.
На думку позивача, залучення до служби на блокпосту в Луганській області здійснювалось із грубим порушенням вимог Інструкції про порядок підготовки, подання на підпис, реєстрації, доведення та зберігання наказів Генерального штабу Збройних Сил України «Про залучення особового складу до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення Національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської Федерації у Донецькій і Луганській областях», затвердженої наказом Збройних Сил України від 21.04.2020 № 17, оскільки відповідачем протиправно не було включено до клопотань щодо проведення ротації особового складу, що надавались Командуванню об`єднаних сил Збройних Сил України, в період часу, коли я залучалась до несення служби на блокпосту БП 2П007 «західна околиця н.п. Лисичанськ в напрямку н.п. Бахмут», в період часу з червня 2018 по січень 2020.
Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує її права на належний соціальний захист.
25.08.2021 від представника відповідача до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційним номером 28294/2021 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якої заперечував щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі за необґрунтованістю (арк..спр.53-58).
Судом по справі вчинено наступні процесуальні дії:
- ухвалою суду від 02.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
- ухвалою суду від 01.10.2021 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів (арк.спр.97-98).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 є учасником бойових дій, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_2 від 20.04.2016 (арк.спр. 17).
Відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 22.02.2021 № 101 о/с, майора поліції ОСОБА_1 , старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 3 Сєвєродонецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, з 26.02.2021 звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу), з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 20 років 06 місяців 19 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 06 років 08 місяців 04 дні, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає 20 років, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 04 діб та 50 днів невикористаної додаткової відпустки,як матері, яка має двох дітей віком до 15 років, встановивши відсоток премії за лютий 2021 року 35,9% (арк..спр.19).
Згідно довідки від 02.02.2021 № А-60 ОСОБА_1 дійсно в період з 28.12.2014 по 07.11.2015, 07.11.2015 по 30.04.2018 безпосередньо брала участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області, підстава: накази першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 07.06.2015 № 158, від 17.11.2015 № 321, від 07.12.2015 № 341, від 30.04.2018 № 120 дск (арк..спр.37).
26.12.2020 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою, відповідно до якої просила надати інформацію за період часу з 01.06.2018 по 01.03.2020 щодо її залучення до несення служби на блок-посту «Лисичанськ-Бахмут», а також охорони громадського порядку на автостанції м. Лисичанська та відділеннях «Нової пошти» та копії розпорядчих документів ГУНП в Луганській області (наказів, доручень, службових телеграм та ін.) на підставі яких здійснювалось залучення до несення службу у вказаних нарядах (арк..спр.22).
Листом ГУНП в Луганській області від 19.01.221 № 2049/111/35-2021 було повідомлено позивача про те, що у книгах нарядів Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області за період з 01.06.2018 по 01.03.2020, що використовувались для обліку зброї, боєприпасів та спеціальних засобів (видачі зброї, боєприпасів, спеціальних засобів і контролю своєчасності їх повернення) в наявності записи із зазначенням прізвища « ОСОБА_1 », а саме: Інв № 2 т.З від 11.05.2018: 15.06.2018: у графі № 2 - «БП», у графі № 3 - «інспектор СП майор поліції ОСОБА_1.», у графі № 4 - «15.06.2018 о 10-00», у графі № 8 «15.06.2018, 23-00»; 25.06.2018: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«інспектор СП майор поліції ОСОБА_1.», у графі № 4 - «25.06.2018 о 07.40», у графі № 8 - «25.06.2019 о 20-08»; 26.06.2018: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«інспектор СП майор поліції ОСОБА_1.», у графі № 4 -«26.06.2018», у графі № 8 - «26.06.2020 о 15-00»; Інв. № 2 т.4 від 30.06.2018: 15.07.2018: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«інспектор СП майор поліції ОСОБА_1.», у графі № 4 -«15.07.2018 о 07.10», у графі № 8 - «15.07.2018 о 19- 10»; 11.08.2018: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«інспектор СП майор поліції ОСОБА_1.», у графі № 4 -«11.08.2018 о 07-30», у графі № 8 - «11.08.2018 о 17-10»; 14.08.2018: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«інспектор СП майор поліції ОСОБА_1.», у графі № 4 -«14.08.2018», у графі № 8 - «14.08.2018 о 20-30»; Інв. № 2 т.5 від 19.08.2018: 06.09.2018: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«інспектор СП майор поліції ОСОБА_1.», у графі № 4 -«06.09.2018», у графі № 8 - «06.09.2018 о 21-15»; 23.09.2018: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«23.09.2018, 09-00», у графі № 8 - «23.09.2018 о 20- 30»; Інв. № 2 т.7 від 11.11.2018: - 13.11.2018: у розділі «Несення служби на блок-посту «Лисичанськ- Бахмут» у графі № 3 - «інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 - «12.11.2018, 08-00», у графі № 8 - «13.11.2018 о 21-07»; Інв. № 3 т.2 від 01.02.2019: 16.02.2019: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«ст. інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«16.02.2019, 08-00», у графі № 8 - «17.02.2019 о 10-10»; Інв. № 3 т.З від 01.03.2019: 16.03.2019: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«ст. інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«16.03.2019, 08-10», у графі № 8 - «17.03.2019 о 09- 50»; 25.03.2019: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«ст. інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«25.03.2019, 09-00», у графі № 8 - «26.03.2019 о 10- 00»; Інв. № 3 т.4 від 01.04.2019: 17.04.2019: у графі № 2 «БП «Рубіж»», у графі № 3 -«ст. інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«17.04.2019, 07-50», у графі № 8 - «18.04.2019 о 09-45»; Інв. № 3 т.5 від 01.05.2019: 14.05.2019: у графі № 2 «БП «Рубіж»», у графі № 3 -«інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«14.05.2019», у графі № 8 - «15.05.2019 о 09- 50»; Інв. № 3 т,6 від 01.06,2019: 18.06.2019: у графі № 2 «Блокпост», у графі № 3 -«інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 - «18.06.2019, 08-00», у графі № 8 - «19.06.2019 о 11-01»; Інв. № 3 т.7 від 01.07.2019: 10.07.2019: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«ст. інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«10.07.2019», у графі № 8 - «11.07.2019 о 10-25»; Інв. № 3 т.8 від 01.08.2019: 05.08.2019: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«ст. інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«05.08.2019, 08-06», у графі № 8 - «06.08.2019 о 10- 30»; 17.08.2019: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«ст. інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«17.08.2019, 07-55», у графі № 8 - «18.08.2019 о 10-05»; 29.08.2019: у графі № 2 «Блокпост», у графі № 3 -«ст. інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«29.08.2019, 08-00», у графі № 8 - «30.08.2019 о 09-50»; Інв. № 3 т.10 від 01.10.2019: 18.10.2019: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«ст. інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«18.10.2019, 07-55», у графі № 8 - «19.10.2019 о 10-00»; 28.10.2019: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«ст. інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«28.10.2019, 07-50», у графі № 8 - «29.10.2019»; Інв. № 3 т.12 від 01.12.2019: 22.12.2019: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«ст. інспектор майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 -«22.12.2019, 08-00», у графі № 8 - «23.12.2019 о 09-55»; Інв. № 23 т.1 від 01.01.2020: 28.01.2020: у графі № 2 «БП», у графі № 3 -«ст. інспектор СП майор поліції ОСОБА_1 », у графі № 4 [-«28.01.2020, 07-50», у графі № 8 - «29.01.2020 о 10-40» (арк.спр.23-25).
Згідно листа ГУНП в Луганській області від 16.08.2021 № 3314/111/19-2021 вбачається, що відповідно до наказів Генерального Штабу Збройних Сил України та наказів Командувача об`єднаних сил (по стройовій частині) ОСОБА_1 не є такою, що перебувала у складі сил та засобів здійснення заходів із забезпеченням національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (арк..спр.64).
У відділі поліції № 3 Сєвєродонецького районного управління поліції ГУНП в Луганській області відсутні засвідчені рапорти керівника структурного підрозділу де проходила службу ОСОБА_1 на виплату винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з червня 2018 по січень 2020, та на виплату грошової винагороди за безпосередню участь в проведенні Операції Об`єднаних Сил на території Луганської області в період з 01.01.2020 по 26.02.2021, про що свідчить лист Сєвєродонецького районного управління поліції відділу поліції № 3 ГУНП в Луганській області від 18.08.2021 № 36492/111/35-2021 (арк..спр.67).
Згідно довідки від 17.08.2021 № 36230/11/35-2021, в секторі превенції поліції відділу поліції № 3 Сєвєродонецького РУП ГУНП в Луганській області належним чином засвідчені рапорти керівника структурного підрозділу, де проходила службу ОСОБА_1 на виплату винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з червня 2018 року по січень 2020, та виплату грошової винагороди за безпосередню участь в проведенні Операції Об`єднаних Сил на території Луганської області в період з 01.01.2020 по 26.02.2021 не зберігаються (арк..спр.68).
Згідно довідок управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Луганській області від 13.08.2021 № 983/111/22-2021 та № 984/111/22-2021 слідує, що ОСОБА_1 суми винагороди за участь в АТО не нараховувалась та не виплачувались (арк..спр.76,77).
Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України від 20 березня 2003 року № 638-VІ «Про боротьбу з тероризмом» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 638-VІ) встановлено, що антитерористична операція - комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності.
Згідно з частиною другою статті 5 Закону № 638-VІ Міністерство внутрішніх справ України спільно з Національною поліцією організовує боротьбу з тероризмом шляхом запобігання, виявлення та припинення злочинів, вчинених з терористичною метою, розслідування яких віднесене законодавством України до компетенції Національної поліції; надає Антитерористичному центру при Службі безпеки України необхідні сили і засоби; забезпечує їх ефективне використання під час проведення антитерористичних операцій.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 158 від 04 червня 2014 року «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» (що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об`єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 01 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських" (далі - Постанова № 18) в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.
Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
Указом Президента України № 116/2018 було введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях».
Наказом № 259 затверджено Інструкцію про розміри та умови виплати винагороди поліцейським в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій (далі - Інструкція № 259), а також визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських".
Постанова № 18 набрала чинності 21 січня 2016 року внаслідок чого Інструкція № 259 застосовується до спірних правовідносин з 21 січня 2016 року.
Інструкція № 259 визначає умови та розміри виплати винагороди поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах, під час проведення антитерористичних операцій та інших заходах в умовах особливого періоду (далі - АТО).
Пунктом 2 розділу І Інструкції № 259 передбачено, що виплата винагороди здійснюється за місцем проходження служби поліцейського на підставі наказів про виплату такої винагороди. Розміри винагороди в наказах зазначаються в гривнях.
Згідно з розділом ІІ Інструкції № 259:
1. Винагорода виплачується поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах під час проведення АТО та інших заходах в умовах особливого періоду;
2. Винагорода виплачується в разі безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту), потрапляння під обстріли, відбиття збройного нападу на об`єкти, що охороняються поліцейськими, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;
3. Винагорода виплачується пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду, який обраховується з дня фактичного початку участі поліцейських у цих заходах до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів;
4. Винагорода виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я після отриманих під час подій, зазначених у пункті 2 цього розділу, поранень (контузії, травми, каліцтва), психічних та поведінкових розладів.
При цьому винагорода виплачується в розмірах, що встановлені поліцейському на день отримання поранення (контузії, травми, каліцтва), психічних і поведінкових розладів;
5. Підтвердженням безпосередньої участі в АТО для виплати винагороди є наказ центрального органу управління поліцією, територіальних (у тому числі міжрегіональних) органів Національної поліції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про відрядження в зону АТО для забезпечення пов`язаних з цим заходів та витяг із наказу штабу АТО або штабу оперативно-тактичного угруповання про включення (виключення) поліцейських до (зі) складу сил та засобів, що беруть безпосередню участь в АТО;
6. Підтвердженням безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту), потрапляння під обстріли, відбиття збройного нападу на об`єкти, що охороняються поліцейськими, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою є документи, зазначені в пункті 5 цього розділу, витяг з бойового розпорядження та оперативно-тактичного угрупування (або відомчого архіву Міністерства оборони);
7. Наказ про виплату винагороди видається з урахуванням документів, зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Інструкції № 259 поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах, під час проведення АТО та інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода:
1) за час перебування в межах визначеної зони (району) проведення воєнного конфлікту чи АТО, інших заходів в умовах особливого періоду в розмірі 1200 гривень, у розрахунку на місяць;
2) у разі безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту), потрапляння під обстріли, відбиття збройного нападу на об`єкти, що охороняються поліцейськими, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою в розмірі 4200 гривень, у розрахунку на місяць.
Обрахунок проводиться шляхом ділення розміру винагороди на кількість календарних днів у місяці та множення на кількість днів безпосередньої участі (пункт 2 розділу ІІІ Інструкції № 259).
Отже, винагорода за безпосередню участь в АТО/ООС виплачується не за весь час залучення особи до складу сил та засобів АТО/ООС, а тільки за час фактичної участі цієї особи у відповідних заходах. Так, зарахування особи до списку осіб, що безпосередньо беруть участь у проведенні антитерористичних операцій, здійснюється на підставі відповідних наказів командирів (штабу АТО), в яких зазначається про дату початку такої участі та дату фактичного завершення такої участі. В подальшому, на підставі вмотивованого рапорту керівника структурного підрозділу, де проходить службу особа, органом видається відповідний наказ, який, в свою чергу, є підставою для нарахування грошової винагороди за безпосередню участь у проведенні АТО/ООС.
Відповідно до матеріалів справи, з огляду на зміст наказів першого заступника керівника АТЦ при СБУ вбачається, що вони свідчать про прибуття та вибуття позивача до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції. Інформація щодо виконання позивачем завдань керівництва штабу антитерористичної операції за спірний період відсутня. Докази, які свідчать про виконання позивачем завдання керівництва штабу антитерористичної операції, також відсутні.
Тобто, матеріали справи не містять документального підтвердження участі позивача у заходах, Інструкцією № 259, за які передбачено виплату винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції.
Вищезазначені накази Антитерористичного Центру при Службі безпеки України підтверджують включення позивача до сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської областей. Військовослужбовці з числа включених до таких сил та засобів у подальшому можуть залучатися до проведення Антитерористичної операції.
Суд зазначає, що однією з обов`язкових умов для визнання військовослужбовця таким, що бере безпосередню фактичну участь у відповідних заходах в АТО/ООС є перебування такої особи у підпорядкуванні (виконання завдань) керівництва штабу АТО/ООС. Така фактична участь осіб в Антитерористичній операції має бути підтверджена наказом командира штабу АТО/ООС.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24 квітня 2020 року у справі № 812/1511/17, від 29 травня 2020 року у справі 360/2138/19, від 11 серпня 2020 року у справі №360/5181/19, від 24 вересня 2020 року у справі №1240/2008/18 та від 18 березня 2021 року у справі №812/1272/17.
Крім того, суд бере до уваги те, що наданими відповідачем доказами підтверджується, що керівництвом ГУНП в Луганській області не видавались накази про залучення позивача до виконання заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об`єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою тощо.
Враховуючи відсутність доказів на підтвердження доводів позивача про його безпосередню участь в антитерористичній операції в спірний період, а також беручи до уваги те, що виконання службових обов`язків в містах, які відносяться до зони проведення АТО/ООС, не свідчить про виконання позивачем конкретних завдань, пов`язаних з його безпосередньою участю в проведенні АТО/ООС, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Є.О. Кисельова