
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2021 року м. Житомир справа № 240/7726/21
категорія 111030600
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Єфіменко О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інокс Сервіс" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Інокс Сервіс" (далі - ТОВ "Інокс Сервіс") із позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2314320/41122148 від 14.01.2021, прийняте Комісією Головного управління ДПС у Житомирський області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування яким відмовлено в реєстрації Єдиному реєстрі податкових накладних Розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 14.11.2020 року № 45 до податкової накладної від 14.11.2020 року №31;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати Розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 14.11.2020 № 45 до податкової накладної від 14.11.2020 № 31;
- визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2314318/41122148 від 14.01.2021, прийняте Комісією Головного управління ДПС у Житомирський області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування яким відмовлено в реєстрації Єдиному реєстрі податкових накладних Розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 15.11.2020 № 46 до податкової накладної від 15.11.2020 № 32;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати Розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 15.11.2020 № 46 до податкової накладної від 15.11.2020 року № 32, днем його подання.
На переконання позивача, аналіз змісту спірних рішень свідчить про те, що вони не відповідають критеріям вмотивованості, чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, зокрема, у них взагалі відсутнє посилання на наявність конкретної податкової інформації, отриманої контролюючим органом у процесі поточної діяльності. Також позивач вважає, що комісією податкового органу безпідставно зупинено, а після надання пояснень платником податків - відмовлено у реєстрації у ЄРПН розрахунків коригування від 15.11.2020 № 46, від 14.11.2020 № 45. Пояснює, що він буде змушений двічі сплатити податок за однією операцією, оскільки відбулося подвійне декларування податкових зобов`язань з ПДВ за однією господарською операцією.
23.06.2021 до суду надійшов відзив на позов Головного управління ДПС України в Житомирській області (далі - ГУ ДПС України в Житомирській області, відповідач 2), в якому представник відповідача 2 просив відмовити у задоволенні позовних вимог, вказав, що 14.01.2021 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з додатком до витягу з протоколу №5/06-30-18 причиною відмови в реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників №45 від 14.11.2020, №46 від 15.11.2020 стало ненадання повного пакету документів, а саме відсутні с/г форми (4 с/г, 29 с/г за 2020)та розрахункові документи на реалізацію, акт взаєморозрахунків з контрагентом.
23.06.2021 до суду надійшов відзив Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач 1) в якому представник відповідача 1 просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з аналогічних підстав, вказаних у відзиві відповідача 2.
Крім того, 09.07.2021 до суду надійшли додаткові пояснення у справі ГУ ДПС України в Житомирській області, в яких відповідач 2 зазначає, що проведеним аналізом інформації, встановлено, що ТОВ «Інокс Сервіс» є фігурантом в якості підприємства транзитно-конвертаційної групи в межах кримінального провадження №62019000000001707, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.11.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364-1 КК України, що перебуває в провадженні ДБР. Вказує, що позивач реєструючи повністю ідентичні пари податкових накладних, в подальшому одну з яких ТОВ «Інокс Сервіс» коригує (скасовує) як помилкову, чим зменшує свої податкові зобов`язання. Також про навмисність свідчить те, що податкові накладні та розрахунки коригування складені в один день. Тобто, позивач свідомо здійснював вищезгадані дії.
Повідомляє, що відповідно до рішення про відповідність/не відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №6149 від 12.05.2021 ТОВ «Інокс Сервіс» внесено до переліку ризикових платників податку. Підстава внесення п. 8 критеріїв ризиковості платника податку, а саме «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за цим позовом, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у порядку письмового провадження).
Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
23.06.2021 до суду надійшло клопотання ГУ ДПС України в Житомирській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.
02.07.2021 судом постановлено ухвалу про відмову у задоволенні наведеного клопотання.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У зв`язку з перебуванням судді Єфіменко О.В. у щорічній відпустці відповідно до наказів Житомирського окружного адміністративного суду: № 01-35-В від 27.05.2021 (у період з 14.06.2021 до 29.06.2021) та № 01-45В від 30.06.2021 (у період з 12.07.2021 по 26.07.2021), розгляд справи було відкладено.
Дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
ТОВ «Інокс Сервіс» (код ЄДРПОУ 41122148), дата та номер запису про державну реєстрацію: 03 лютого 2017 року, 1 026 102 0000 01728, місцезнаходження: 11500, Житомирська область, місто Коростень, вулиця Шевченка, будинок 6, офіс 9.
Одним з видів діяльності позивача є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 46.90 неспеціалізована оптова торгівля тощо.
Позивачем було зареєстровано податкову накладну від 14.11.2020 №23 на загальну суму 526 640,29 грн, яка відображає господарську операцію з поставки ТОВ "Луї Дрейфус Компані Україна" товару - кукурудзи 3-го класу врожаю 2020 року у кількості 72,64 тони, зa ціною 7 250,00 грн, в тому числі ПДВ, за якою у позивача виникло зобов`язання щодо сплати податку на додану вартість в сумі 87773,382 грн та податкову накладну від 15.11.2020 №24 на загальну суму 2416745,33 грн, яка відображає господарську операцію з поставки ТОВ "Луі Дрейфус Компані Україна" товару - кукурудзи 3-го класу врожаю 2020 року у кількості 333,344 тони, за ціною 7 250,00 грн, в тому числі ПДВ, за якою у позивача виникло зобов`язання щодо сплати податку на додану вартість в сумі 402790,89 грн. Позивачем було складено та направлено до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні, які були в ньому зареєстровані.
Як зазначає позивач, в подальшому в результаті технічної помилки повторно було складено та направлено 18.11.2020 до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від 14.11.2020 №31 на загальну суму 526 640, 29 грн, та податкову накладну від 15.11.2020 року №32 на загальну суму 2 416 745,33 грн по тим жеж ж господарським операціям з ТОВ "Луї Дрейфус Компані Україна" за якими у позивача повторно виникли зобов`язання до сплати податку на додану вартість. Ці податкові накладні від 14.11.2020 № 31 та від 15.11.2020 №32 було зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Після виявлення помилки, у зв ’язку з тим, що позивач фактично здійснив подвійне декларування податкових зобов`язань із ПДВ за однією господарською операцією, ним було складено 24.11.2020 та направлено до Єдиного реєстру податкових накладних: розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 14.11.2020 № 45 до податкової накладної від 14.11.2020 року № 31 та розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 15.11.2020 № 46 до податкової накладної від 14.11.2020 № 32.
24.11.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено реєстрацію розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 14.11.2020 № 45 до податкової накладної від 14.11.2020 року № 31 та розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 15.11.2020 № 46 до податкової накладної від 14.11.2020 № 32.
Причина зупинення реєстрації: сума компенсації товару/послуги 1005, зазначеного в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги) відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано надати пояснення та документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання, прийняття дій про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних.
12.01.2021 TOB «Інокс Сервіс» надіслало Головному управлінню ДПС у Житомирський області письмові пояснення вих. №1201/2021-2 щодо наведених розрахунків коригування кількісних та вартісних показників.
14.01.2021 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №2314320/41122148, яким відмовлено в реєстрації розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 14.11.2020 № 45 до податкової накладної від 14.11.2020 № 31 та рішення № 2314318/41122148, яким відмовлено в реєстрації розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 15.11.2020 № 46 до податкової накладної від 14.11.2020 № 32 у зв`язку з з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документі в щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погодившись із зазначеними вище рішеннями податкового органу, позивач оскаржив їх до суду.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства урегульовані Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Підпунктом 20.1.45 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.
За приписами пункту 61.1 статті 61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з підпунктом 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Відповідно до пункту 71.1 статті 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Статтею 74 ПК України визначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.
Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.
За змістом підпункту "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: б) для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Так, за змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
У силу пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Крім того, відповідно до пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до абзацу другого пункту 25 Порядку №1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 5 яких до цих Критеріїв віднесено перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 р., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520), що, відповідно до пункту 1, визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з абзацом другим пункту 6 Порядку №520 платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Пунктами 9, 10 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Згідно з пунктом 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За обставин цієї справи між сторонами виник спір щодо правомірності рішень комісії Головного управління ДПС у Житомирській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо відповідності платника податків критеріям ризиковості, а також відмови у реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування.
Верховний Суд у постановах від 05.01.2021 у справах №№ 640/10988/20, 640/11321/20 зазначив, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, має обґрунтувати суду на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
Щодо правомірності відмови у реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування суд дійшов такого висновку.
Зі змісту залучених до матеріалів справи квитанцій від 24.11.2020 судом встановлено, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність розрахунку коригування від 14.11.2020 № 45 до податкової накладної від 14.11.2020 № 31 та від 15.11.2020 № 46 до податкової накладної від 14.11.2020 № 32 пункту 5 Критеріям ризиковості здійснення операції.
Мотивуючи цей висновок податковий орган зазначив, що сума компенсації вартості товару/послуги 1005, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару) та на цій підставі зупинив реєстрацію розрахунку коригування у ЄРПН.
Надаючи правову оцінку підставам для зупинення реєстрації складених ТОВ "Інокс Сервіс" розрахунків коригування №№45,46 в ЄРПН, суд звертає увагу на те, що Порядок №1165 не містить вимоги про прийняття контролюючим органом окремого рішення з питання зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Водночас, виходячи з наведених вище положень пунктів 10, 11 Порядку №1165, зміст такого рішення наводиться податковим органом у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
При цьому, пунктом 11 Порядку №1165 передбачено вимоги до змісту такої квитанції, а саме - у ній обов`язково мають бути зазначені: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Дослідивши залучені до матеріалів справи копії квитанцій від 24.11.2020 суд встановив, що у них не зазначено вимог до платника податків в частині надання конкретних пояснень та документів з метою реєстрації розрахунків коригування в ЄРПН.
Наведене, на переконання суду, унеможливлює визначення платником порядку своїх дій, які він має вчинити з метою прийняття контролюючим органом позитивного рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН.
При цьому суд виходить з того, що Порядок №1165 не передбачає можливості проведення контролюючим органом консультацій, листування з платником податку на етапі прийняття рішення про реєстрацію / відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН чи залучення платника податку до процесу прийняття цього рішення в інший спосіб. Тобто, у даному випадку платник податку фактично позбавлений можливості на участь у процесі прийняття суб`єктом владних повноважень відповідного рішення. Як наслідок, визначальне значення для дотримання законності цієї процедури і забезпечення прав платника податку під час її проведення має конкретизація контролюючим органом підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН та зазначення у квитанції про зупинення чітких і зрозумілих вказівок такому платнику щодо того, які саме пояснення та копії документів має надати цей платник задля розгляду питання про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
У контексті вищенаведеного суд також зауважує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а.
Однак, у даному випадку надіслана позивачу квитанція містить лише загальне посилання на наявність у нього права подати пояснення та копії документів без зазначення їх конкретного переліку.
До того ж, у ході розгляду справи відповідачами не надано пояснень разом з їх документальним підтвердженням щодо підстав встановлення відповідності надісланих ТОВ "Інокс Сервіс" розрахунків коригування №№45,46 в ЄРПН положенням пункту 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Суд також враховує, що позивачем після отримання квитанції від 24.11.2021 надіслані податковому органу письмові пояснення разом з копіями документів на підтвердження обґрунтованості складення розрахунків коригування №№45,46.
Як слідує зі змісту рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування у ЄРПН, підставою для його прийняття податковий орган визначив ненадання позивачем первинних та розрахункових документів.
Суд зазначає, що в матеріалах справи наявні первинні документи, які підтверджують, що позивач уклав з ТОВ «Луї Дрейфус Компані Україна» договір поставки № К2011-1961 від 13.11.2020 (далі -Договір, а.с.14-17), відповідно до п.1.1. якого постачальник взяв на себе зобов`язання поставити та передати у власність покупця сільськогосподарську продукцію - кукурудзу 3-го класу врожаю 2020 року (далі - Товар), а покупець зобов`язався прийняти та оплатити Товар у кількості 400 тон (п.3.1. Договору) за ціною 7250,00 грн. Поставка Товару здійснювалася на умовах DAT (поставка на термінал) - ТОВ «МСП Ніка-Тера» за адресою 54052, м. Миколаїв, вул. Айвазовського, 23 за рахунок Постачальника відповідно до п. 5.1. Договору. Видатковою накладною № 461 від 14.11.2020 (а.с.18) підтверджується факт приймання-передачі Товару - кукурудзи 3-го класу врожаю 2020 року у кількості 72,64 т, на суму 526640,29 грн в тому числі ПДВ, видатковою накладною № 462 від 14.11.2020 (а.с.21) підтверджується факт приймання-передачі Товару - кукурудзи 3-го класу врожаю 2020 року у кількості 333,344 т, на суму 2416745,33 грн в тому числі ПДВ.
Транспортування товару відбувалося зі складу розташованому за адресою Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Волкова, 9А на якому зберігався Товар на адресу, зазначену в п. 5.1. Договору поставки № К2011-1961 від 13.11.2020 відбувалось за рахунок Постачальника на підставі Договору №010920-1Т про надання транспортно - експедиційних послуг від 01 серпня 2020 року, укладеного між ТОВ «Інокс Сервіс» (Замовник) та ТОВ «Фактор Торг» (Виконавець) (а.с.40-41). Також на підтвердження транспортування товару було складено товарно-транспортні накладні (а.с.19-20, 22-29).
За поставлений товар ТОВ “Луї Дрейфус Компані Україна” розрахувалось з ТОВ «Інокс Сервіс», що підтверджується банківськими виписками (а.с. 35-38). На підтвердження наявності достатнього обсягу товару, реальності господарських операцій та руху активів підприємства, ТОВ «Інокс Сервіс» надало суду оборотно-сальдову відомість по рахунку товари на складі №281 за період з 14.11.2020 по 16.11.2020 (а.с.34).
За вищенаведених обставин, суд дійшов висновку, що відповідачами у ході судового розгляду справи не доведено наявності достатніх підстав для зупинення та відмови у реєстрації складених ТОВ "Інокс Сервіс" розрахунків коригування №№45,46 в ЄРПН.
Натомість судом встановлено, що після зупинення реєстрації розрахунку коригування позивач з метою спростування сумнівів контролюючого органу в реальності господарської операції з постачання послуг, припущень щодо ризиковості його фінансово-господарської діяльності надав пояснення та документи на підтвердження реальності здійснення спірної господарської операції.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що контролюючий орган безпідставно застосував до позивача процедуру зупинення реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачену Порядком №1165, за відсутності об`єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій з постачання послуг та ймовірності уникнення виконання свого податкового обов`язку. Зупинивши реєстрацію розрахунку коригування, контролюючий орган не довів відповідність відображеної у ній господарської операцій критеріям ризиковості здійснення операцій, та не вказав на необхідний перелік документів на підтвердження правомірності формування та подання розрахунку коригування, які позивач мав надати на пропозицію контролюючого органу. Посилання відповідача у спірному рішенні на недостатність наданих позивачем копій документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування в ЄРПН, як підставу відмови у його реєстрації, є безпідставним, оскільки позивачу не було повідомлено про конкретні документи, які він мав надати для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію розрахунку коригування в ЄРПН.
Враховуючи вищенаведене у своїй сукупності, суд дійшов висновку про протиправність спірних рішень комісії ГУ ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування №№45,46, складених ТОВ "Інокс Сервіс", та як наслідок правомірність позовних вимог платника податку в цій частині.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєструвати розрахунки коригування кількісних та вартісних показників від 14.11.2020 № 45 до податкової накладної від 14.11.2020 № 31 та від 15.11.2020 № 46 до податкової накладної від 15.11.2020 № 32, днем їх подання, складені ТОВ «Інокс-Сервіс» суд вважає за необхідне вказати наступне.
Згідно з пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (п.20 Порядку №1246).
Враховуючи встановлені обставини справи під час її розгляду, беручи до уваги те, що спірні рішення про відмову у реєстрації розрахунків коригування визнані протиправним та скасовані, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, виникає необхідність зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових розрахунки коригування кількісних та вартісних показників від 14.11.2020 № 45 до податкової накладної від 14.11.2020 № 31 та від 15.11.2020 № 46 до податкової накладної від 15.11.2020 № 32, датою їх фактичного надходження на реєстрацію.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши норми законодавства, суд дійшов висновку про те, що рішення прийнято з порушенням процедури, встановленої нормами чинного законодавства, а тому є протиправним.
Відповідно до ч.1ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачу підлягає відшкодуванню сума сплаченого судового збору, платіжне доручення про його сплату знаходиться у матеріалах справи, пропорційно задоволеним вимогам щодо кожного з відповідачів.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246 КАС України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інокс Сервіс" (вул. Шевченка, 6, офіс 9, м.Коростень, Коростенський район, Житомирська область,11500. РНОКПП/ЄДРПОУ: 41122148) до Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м.Київ 53, 04053. РНОКПП/ЄДРПОУ: 43005393), Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир, 10003, РНОКПП/ЄДРПОУ: 44096781) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.01.2021 №№ 2314320/41122148, 2314318/41122148, прийняті Комісією Головного управління ДПС у Житомирський області з питань зупинення реєстрації податкової наклад ної/розрахунку коригування.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати розрахунки коригування кількісних та вартісних показників від 14.11.2020 № 45 до податкової накладної від 14.11.2020 № 31; від 15.11.2020 № 46 до податкової накладної від 15.11.2020 № 32, складені Товариством з обмеженою відповідальністю "Інокс Сервіс", днем їх подання.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інокс Сервіс" понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270 (дві двісті сімдесят) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інокс Сервіс" понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270 (дві двісті сімдесят) грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Рішення суду складено у повному обсязі: 04 жовтня 2021 року.