Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.06.10 Справа № 13/118/09
Суддя
За позовом: Першого заступника прокурора міста Запоріжжя, м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, м.Запоріжжя
до: Відкритого акціонерного товариства “Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна”, м. Запоріжжя
про стягнення 186 279,15грн.
Суддя Серкіз В.Г.
Представники:
Від позивача: Макаренко В.М. довіреність №12/03від11.01.10
Від відповідача: Русинова Т.Ю.довіреність №06від04.01.10
Прокурор:Не з’явився Розглядається позовна Першого заступника прокурора міста Запоріжжя в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до Відкритого акціонерного товариства “Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна” про стягнення 186 279,15грн. Представник позивача та прокурор підтримали позовні вимоги викладені у позові та просили стягнути з відповідача суму заподіяного збитку в розмірі 186279,15 грн. Відповідач проти позову заперечив. У запереченнях на позов зазначив, що вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не ґрунтуються на діючих нормах законодавства. Посилання позивача на ст.33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»згідно якої встановлена відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря відповідач вважає безпідставним так як правопорушення передбаченого ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»ВАТ «Дніпроспецсталь»не скоювало. Як вважає позивач, ВАТ «Дніпроспецсталь»проводило шкідливі викиди в атмосферне повітря в четвертому кварталі 2006р. без спеціального дозволу на такі викиди по конкретному джерелу шкідливих викидів, не виконало передбачені ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»обов'язки внаслідок яких завдано шкоди на суму 186 279,15грн. Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №183 від 16.05.2002р. у п. 3.1 якого визначено, що: «Уважати такими, що діють, дозволи на викиди, які були видані в установленому порядку... до видачі нових дозволів згідно з планом робіт на 2002 - 2005р.р...»,
Відповідно до листів та приписів Державного управління екології та природних ресурсів в Запорізькій області №7-1/1310 від 02.07.2002р., № 359/07 від 25.02.2005р., №1805/12 від 19.09.2006р., №451/07 від 03.04.2007р. термін дії Дозволу продовжено з 2002р. по 2005р., з 2005р. по 2007р., а також до 31.12.2008р.
Відповідач робить висновок про протиправність, незаконність дій Державного управління екології та природних ресурсів в Запорізькій області які проявилися в тому, що управління продовжуючи дію Дозволу №230446 від 16.03.2001р. одночасно відмовлялось визнавати продовженим до кінця 2007р. сам зміст, умови цього дозволу (Додатки 1,3,4), такі дії управління виходили за межі їх повноважень, управління діяло без належних підстав та у спосіб який не встановлено Постановою КМУ № 302 від 13.03.2002р. та Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №183 від 16.05.2002р.
Відповідач вважає, що вищевказаними приписами та листами ВАТ "Дніпроспецсталь" переносились строки отримання нового Дозволу тим самим продовжувалась дія Дозволу №230446 від 16.03.2001р. з його складовими частинами бо іншого не передбачав Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України №183 від 16.05.2002р.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав заперечення проти позову та просив у його задоволенні відмовити.
Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши представників сторін, суд,
В С Т А Н О В И В :
За результатами перевірки органів прокуратури та Державної екологічної інспекції в Запорізькій області на ВАТ «Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна»(далі ВАТ «Дніпроспецсталь») були виявлені порушення повітряохоронного законодавства.
Актами цільової перевірки виконання повітряохоронного законодавства на ВАТ "Дніпроспецсталь" від 18.01.2006 встановлено факт вчинення підприємством порушення природоохоронного законодавства, що полягало у невиконанні природоохоронних заходів, передбачених Дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №230446 від 16.03.2001 та «Програмою виходу з екологічної кризи м. Запоріжжя на період 2001-2010рр.» та здійснення підприємством понаднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Термін виконання природоохоронних заходів по зменшенню викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - 4 квартал 2005 року.
Так, ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»передбачені обов'язки підприємств, установ, організацій та громадян —суб'єктів підприємницької діяльності щодо охорони атмосферного повітря, внаслідок не виконання яких відповідачем за четвертий квартал 2005 року завдано шкоди на суму 186279,15 грн.
Статтею 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" встановлена відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря.
Відповідно до ст. 34 цього ж Закону, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.06 (далі - Положення) Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції.
Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.
Частинами 1 .а. - 1 .в. пункту 4 Положення передбачено, що Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів; додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу; забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин, у межах галузі атестації на право виконання цих вимірювань.
Пунктом 4 ч. 2 абз. 5, 6 Положення зазначено, що Інспекція розробляє нормативи зборів за використання природних ресурсів і забруднення навколишнього природного середовища, а також порядку їх стягнення; видає, зупиненняє дію чи анулює в установленому законодавством порядку дозволи, ліміти та квоти на спеціальне використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів.
Крім того, відповідно до п. 5.3 Положення приймає в межах своєї компетенції рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств, установ та організацій та експлуатацію обєктів (у тому числі будівництво, реконструкція, розширення) у разі порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно з п. 9 Інспекція має право вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області було зроблено розрахунок шкоди, спричиненої атмосферному повітрю, внаслідок викидів шкідливих речовин ВАТ «Дніпроспецсталь», по "Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитку, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства екологічної безпеки України від 18.05.95 № 38, зареєстровано в Мінюсті України 29.05.95р. №157/693. Збиток державі внаслідок понаднормативних викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря за четвертий квартал 2006 року склав –186279,15 грн.
Згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 18.05.1995 № 38, факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється спеціалістами Державної екологічної інспекції під час перевірки підприємств. За результатом обстеження складається акт. Розмір відшкодування збитків встановлено у відповідності до п. 6.3. та розділу 7 Методики, якою передбачено, що при невиконанні у встановлені терміни заходів по досягненню нормативів гранично допустимих викидів розрахунки наднормативних викидів здійснюються як різниця між фактичною потужністю викиду, яка підтверджена результатами інструментальних вимірів і величиною нормативу викиду після впровадження заходу, з урахуванням терміну, що минув після його закінчення.
Виконаний розрахунок шкоди охоплює період часу з 01.10.2006 по 31.12.2006.
Час роботи джерел викидів в режимі наднормативного викиду визначений у відповідності з довідкою підприємства про фактичні години роботи електродугової печі № 8 (джерело 359) ВАТ "Дніпроспецсталь" від 15.04.2008 № 128-356.
Потужність фактичних викидів зафіксована у протоколі вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел № 9 від 5 червня 2006, що був складений за результатами відбору проб від 11.05.2006.
Методикою визначено, що нарахування збитків продовжується до виконання заходу і зменшення обсягів викидів по даному джерелу до величин, передбачених проектом нормативів ГДВ. Таким чином, проведення повторного відбору проб та вимірювань не потрібно. У подальших розрахунках розміру шкоди використовуються значення вже визначеної потужності викидів.
Постановою № 001117 від 18.01.2006 накладено адміністративне стягнення на заступника генерального директора по технології та якості ВАТ "Дніпроспецсталь" Логозинського І.М. відповідно до ст. 79-1 КУпАП -недодержання строків, встановлених для кожного етапу будівництва природоохоронних об'єктів чи споруд. Протокол про адміністративні правопорушення та постанова про накладення адміністративного стягнення складені відносно посадової особи ВАТ " Дніпроспецсталь ", що є доказом вини відповідача.
Пунктом 1.5 Роз'яснення вищого арбітражного суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища»(з подальшими змінами) передбачено, що виходячи з вимог статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», особи, що володіють джерелами підвищеної екологічної небезпеки, зобов'язані компенсувати заподіяну ними навколишньому природному середовищу шкоду відповідно до статті 1187 Цивільного кодексу України (ст. 450 Цивільного кодексу Української РСР).
Пунктом 7 "Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 554, металургія (чорна і кольорова) віднесена до діяльності, що становить підвищену екологічну небезпеку.
Посилання позивача на постанову Господарського суду Запорізької області у справі № 24/114/07-АП якою продовжено термін дії дозволу № 230446 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого Державним управлінням екології та природних ресурсів в Запорізькій області ВАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь»ім. А.М. Кузьміна»до кінця 2007 року в межах обсягів викидів встановлених на 2002 рік безпідставне, оскільки зазначене рішення набрало чинності лише 14.10.2008 відповідно до ухвали ВАСУ. Тобто вказана постанова Господарського суду не мала відношення до Рішення Держекоінспекції в 2006 році на період за який розраховано шкоду. Статтею 254 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
За таких обставин, вимоги позивача відповідають закону і наданим доказам, підтверджені у судовому засіданні і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Заперечення відповідача не взяті судом до уваги так як є необґрунтованими та спростовуються матеріалами справи.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84 ГПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна»(69008, м.Запоріжжя, вул. Південне шосе, 81, р/р 26006302300755 в Орджонікідзевському відділенні Промінвестбанку, МФО 313333, код ЄДРПОУ 00186536) суму заподіяного збитку в розмірі –186279 (сто вісімдесят шість тисяч двісті сімдесят дев’ять) грн. 15 коп. до фонду охорони навколишнього природного середовища в місцевий бюджет Заводського району м.Запоріжжя код платежу 24062100 код ЄДРПОУ 34677136, МФО 813015 р/р № 33119331700004 в ГУДКУ в Запорізькій області. Видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна»(69008, м.Запоріжжя, вул. Південне шосе, 81, р/р 26006302300755 в Орджонікідзевському відділенні Промінвестбанку, МФО 313333, код ЄДРПОУ 00186536) на користь Державного бюджету України державне мито у розмірі 1862 (одна тисяча вісімсот шістдесят дві) грн. 79 коп. Перерахування здійснити на р/р №31119095700007 отримувача: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095. Видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна»(69008, м.Запоріжжя, вул. Південне шосе, 81, р/р 26006302300755 в Орджонікідзевському відділенні Промінвестбанку, МФО 313333, код ЄДРПОУ 00186536) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на сплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу. Перерахування здійснити на р/р №31212259700007 банк отримувач: Головне управління Державного казначейства у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677145 код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку –259. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 03.06.2010р.
Суддя В.Г. Серкіз