
1Справа № 335/10081/21 2-а/335/197/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2021 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Калюжної В.В., за участю секретаря судового засідання Новік Л.О., розглянувши у залі суду у м. Запоріжжі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Запорізької області, Новомиколаївського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства та постанови про накладення адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України в Запорізької області, Новомиколаївського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства та постанови про накладення адміністративного стягнення, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Постановою Новомиколаївського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області ПН МЗП № 001472 від 10.09.2021 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП, та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100 гривень.
Рішенням Новомиколаївського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області від 10.09.2021 року позивача - громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 примусово повернуто до країни походження або третьої країни, зобов`язано залишити територію України у строк до 10.10.2021 року.
Позивач є громадянином Російської Федерації, приїхав на територію України 28 липня 2020 року, тобто в період дії карантину. За змістом протоколу про адміністративне правопорушення, порушення Позивача щодо строку перебування на території України, вчинено в період дії постанови КМУ № 259 від 18.03.2020 року, якою встановлено, що на період карантину та протягом 30 днів з дня його відміни, до іноземців та осіб без громадянства, які порушили законодавство у сфері міграції в частині недотримання ними строку перебування на території України чи оформлення, обміну посвідки на постійне або тимчасове проживання, якщо такі порушення настали в період або внаслідок установлення карантину, не застосовуються заходи адміністративного впливу.
Посилаючись на те, що Законом було заборонено застосування усіх заходів адміністративного впливу, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати постанову про накладення адміністративне стягнення та рішення відповідача від 10.09.2021 року.
Ухвалою судді від 23.09.2021 року адміністративний позов прийнято до розгляду, визначено проводити розгляд справи в порядку позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ відповідно до ст.ст. 268-272, 288 КАС України, відповідачам встановлено строк для подання відзиву на позов.
Позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, про що подав відповідну письмову заяву про розгляд справи без фіксації судового процесу, відповідно до якої просить позов задовольнити.
Представники відповідачів у судове засідання не з`явилися, причину неявки суду не повідомили, про час та місце розгляду справи повідомлялися у встановленому законом порядку, відзивів на позов не подали.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, які підтверджені матеріалами справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що за результатами розгляду матеріалів щодо законності перебування на території України громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 було встановлено, факт його перебування та проживання на території України з 28.07.2020 року по 10.09.2021 року - час складення протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 203 КУпАП, тобто порушення законодавства України про правовий статус іноземців, а також ухилення від виїзду після закінчення терміну перебування.
Постановою Новомиколаївського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області ПН МЗП № 001472 від 10.09.2021 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП, та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100 гривень.
Рішенням Новомиколаївського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області від 10.09.2021 року позивача - громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 примусово повернуто до країни походження або третьої країни, зобов`язано залишити територію України у строк до 10.10.2021 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.Статтею 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено відповідальність за правопорушення іноземців та осіб без громадянства : нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили кримінальні, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Статтею 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Іноземці та особи без громадянства під час проходження прикордонного контролю у пунктах пропуску через державний кордон зобов`язані подати свої біометричні дані для їх фіксації. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Статтею 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянство» зазначено, що іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки. Забороняється колективне примусове видворення іноземців та осіб без громадянства.
Так, постановою КМУ № 259 від 18.03.2020 року «Деякі питання реалізації актів законодавства у сфері міграції на період установлення на всій території України карантину», було встановлено, що на період карантину та протягом 30 днів з дня його відміни, до іноземців та осіб без громадянства, які порушили законодавство у сфері міграції в частині недотримання ними строку перебування на території України чи оформлення, обміну посвідки на постійне або тимчасове проживання, якщо такі порушення настали в період або внаслідок установлення карантину, не застосовуються заходи адміністративного впливу.
Разом з тим, враховуючи, що постановою КМУ від 21 липня 2021 р. № 757 „Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2020 р. № 259", вищезазначене положення було виключено, суд приходить до висновку, що після набрання постановою законної сили 07.08.2021 року, позивач був зобов`язаний вжити заходів щодо оформлення прав на перебування на території України в порядку встановленому Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянство».
Враховуючи, що матеріалами справи не підтверджено вжиття позивачем відповідних заходів, щодо дотримання порядку перебування в Україні, суд приходить до висновку, про законність та обґрунтованість рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ухилення його від виїзду в добровільному порядку, та вважає доводи позову необгрунтованими та такими, що не грунтуються на Законі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що постанова Новомиколаївського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області ПН МЗП № 001472 від 10.09.2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП та рішення Новомиколаївського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області від 10.09.2021 року про примусове повернення позивача - громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 до країни походження або третьої країни, зобов`язання залишити територію України у строк до 10.10.2021 року є правомірними, винесеними з дотримання норм статті Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", у зв`язку із порушенням позивачем законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства.
З огляду на вищезазначене, позовні вимоги, викладені позивачем в позовній заяві є необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 241-246, 268-272, 275, 288 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Запорізької області, Новомиколаївського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства та постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення рішення.
Суддя В.В.Калюжна