
Справа № 560/7628/21
РІШЕННЯ
іменем України
03 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії, зобов`язання зарахувати до стажу державної служби період роботи з 06 серпня 1990 по 18 липня 2017 у Кам`янець-Подільській об`єднаній державній податковій інспекції та з 19 липня 2017 по 31 липня 2020 у Головному управлінні Державної податкової служби у Хмельницькій області. Також просить зобов`язати відповідача з 14.01.2021 року перевести її на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ із врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державної служби, провести відповідне нарахування та виплату пенсії.
Посилається на те, що перебуває на пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У січні 2021 вона звернулась до Головного управління з заявою про переведення на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України №3723-ХІІ «Про державну службу», додавши довідки про складові заробітної плати, видані за місцем колишньої роботи. Головним управлінням було відмовлено у переведенні на іншу пенсію. Позивач зазначає, що відповідно до ст. 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». Періоди роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховуються до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що права на переведення на бажану пенсію позивач не має, оскільки періоди роботи в органах державної податкової служби на посадах, у період перебування на яких особі присвоювались персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу державної служби. Вважає, що відмова позивачці у задоволенні її заяви вчинена відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства.
Позивач подала відповідь на відзив, у якій не погоджується з доводами відповідача.
Дослідивши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Як видно з матеріалів пенсійної справи, позивачка ОСОБА_1 з 06 серпня 1990 по 18 липня 2017 працювала у Кам`янець-Подільській об`єднаній державній податковій інспекції, з 19 липня 2017 по 31 липня 2020 - у Головному управлінні Державної податкової служби у Хмельницькій області.
25.11.1994 ОСОБА_1 присвоєне спеціальне звання "Інспектор податкової служби другого рангу". 02.01.1995 позивач прийняла присягу державного службовця згідно з Законом України "Про державну службу". У подальшому позивачка отримувала наступні спеціальні звання та ранги державного службовця.
31.07.2020 позивач звільнена з посади у зв`язку з виходом на пенсію за віком ( запис № 47 трудової книжки) З 01.06.2020 позивачці призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
14 січня 2021 позивач звернулась до відповідача з заявою про переведення її на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», додавши довідку Головного управління Державної податкової служби України у Хмельницькій області від 31 серпня 2020 №29099/В/22-01-13-02-20 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.01.2021 № 410/03-16 позивачці відмовлено у переведенні її на вказаний вид пенсії, оскільки станом на 01 травня 2016 року у неї відсутній стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Листом Головного управління № 2200-0304-8/6303 від 03.02.2021 позивачку також повідомлено про те, що періоди роботи в органах Державної податкової служби не підлягають зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, оскільки у цей час їй присвоювались спеціальні звання.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 46 ч. 2 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII передбачено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, в даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті Державної податкової служби. Крім цього, згідно з п. 342.4 ст.342 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів є державними службовцями. Відповідно до ст. 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». Період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Таким чином, посадові особи Державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби у податкових органах повинен зараховуватись до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця. Відтак, періоди роботи позивача на посадах державної служби з 06 серпня 1990 по 18 липня 2017 у Кам`янець-Подільській об`єднаній державній податковій інспекції та з 19 липня 2017 по 31 липня 2020 у Головному управлінні Державної податкової служби у Хмельницькій області повинні бути зараховані до стажу державної служби.
Стосовно решти позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01 травня 2016 втратив чинність Закон № 3723-XII крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII.
Частиною 1 ст.37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Отже, до 1 травня 2016 (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Відповідно до частини 1 статті 26 зазначеного Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
Судом встановлено, що страховий стаж позивачки на державній службі, на якій вона продовжувала перебувати станом на 01.05.2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889), обіймаючи посаду державної служби, з урахуванням періодів роботи у органах Державної податкової служби ( з 06 серпня 1990 по 18 липня 2017 в Кам`янець-Подільській об`єднаній державній податковій інспекції та з 19 липня 2017 у Головному управлінні Державної податкової служби у Хмельницькій області), становить понад 10 років, що доводиться відомостями трудової книжки. Крім того, перед зверненням за призначенням пенсії позивач працювала на посаді, віднесеній до посад державної служби. Вказані обставини відповідач не спростував.
Зважаючи на це, на день набрання чинності Законом № 889-VІІІ позивач мала достатньо стажу для можливості призначення їй пенсії державного службовця за законом №3723-XII.
Як зазначено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18, право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII пов`язане лише з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця, визначеним згідно з п. 10, 12 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, у той час як додаткових умов для призначення пенсії у вказаних пунктах «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII не встановлено.
Оскільки умови щодо наявності достатнього стажу державної служби а також досягнення пенсійного віку у випадку позивачки дотримані, суд не вбачає підстав для відмови у переведенні її на інший вид пенсії. Відповідачем не доведено наявності законних перешкод для реалізації позивачкою права вибору виду пенсії, яку вона бажає отримувати. З огляду на це, суд вважає, що оскаржуване рішення про відмову у переведенні є протиправним, отже підлягає скасуванню.
Відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Оскільки позивач із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" звернулась 14.01.2021, нарахування та виплата пенсії повинна проводитись з дня звернення з такою заявою.
За змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 по зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивача є зобов`язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у відповідній довідці. Відтак, слід зобов`язати відповідача зарахувати вищезазначений трудовий стаж до стажу державної служби, перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця та провести відповідний перерахунок та виплату її пенсії з 14 січня 2021 року.
Стосовно вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії без обмеження її максимального розміру та без застосування нормативно правових актів, які надають можливість для відстрочення чи розстрочення виплат, суд враховує наступне. Оскільки спірні правовідносини виникли у зв`язку з відмовою Головного управління у переведенні з одного виду пенсії на інший, спір стосовно обмеження розміру пенсії на час звернення позивачки до суду був відсутній.
Відповідно до ч.1ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Судовому захисту підлягає лише дійсно порушене суб`єктивне право, тоді як задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається. Зважаючи на це, суд не вбачає підстав для задоволення вимог у цій частині. Оскільки відповідач не довів правомірності підстав відмови та обґрунтованості своїх дій, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.01.2021 № 410/03-16 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи:
- з 06 серпня 1990 по 18 липня 2017 у Кам`янець-Подільській об`єднаній державній податковій інспекції;
- з 19 липня 2017 по 31 липня 2020 у Головному управлінні Державної податкової служби у Хмельницькій області.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області перевести з 14 січня 2021 року ОСОБА_1 на отримання пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу», здійснивши нарахування та виплату недоплаченої пенсії, з урахуванням довідки ( довідок) Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області про складові заробітної плати від 31.08.2020 року ( з урахуванням раніше виплачених коштів).
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 900 ( дев`ятсот) грн. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 03 жовтня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок