
465/4624/21
2-а/465/428/21
РІШЕННЯ
Іменем України
30.09.2021 року м. Львів
Франківський районний суд м.Львова у складі:
головуючого судді Ванівського Ю.М.,
за участю секретаря Лозинського Т-Р.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу поліції №3 Львівського районного управління поліції Головного управління поліції Національної поліції у Львівській області, дільничого офіцера поліції Відділу поліції №3 Львівського районного управління поліції Головного управління поліції Національної поліції у Львівській області Дикого Володимира Романовича, Головного управління Національної поліції у Львівській області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Позовну заяву мотивує тим, що постановою серії ГАБ №396040 від 05 червня 2021 р. інспектор УПП у Львівській області ДПП наклав на штраф у розмірі 85 грн. за вчинення адміністративного правопорушення ч.1 ст. 178 КУпАП (розпиття саиртних напоїв за адресою: м. Львів, вул. Антоновича, 121, у дворі біля будинку, чим ображав людську гідність та громадську мораль).
З вищевказаною постановою позивач не погоджується, вважає таку протиправною, оскільки не надано доказів розпиття спиртних напоїв у громадському місті.
На підставі вищевикладеного просить заяву задоволити.
16.06.2021 року ухвалою Франківського районного суду м. Львова відкрито провадження у справі.
Позивач та відповідачі в судове засідання не з`явилися, причини неявки суду не повідомили, однак, в силу ст. 286 КАС України, така неявка не перешкоджає розгляду справи.
За таких обставин, суд приходить до висновку про розгляд справи без участі сторін, за наявних у матеріалах справи доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи та надані до суду докази, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Дослідивши матеріали справи та з`ясувавши її дійсні обставини, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою серії серії ГАБ №396040 від 05 червня 2021 р. інспектор УПП у Львівській області ДПП наклав на штраф у розмірі 85 грн. за вчинення адміністративного правопорушення ч.1 ст. 178 КУпАП (розпиття саиртних напоїв за адресою: м. Львів, вул. Антоновича, 121, у дворі біля будинку, чим ображав людську гідність та громадську мораль).
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В ст.72 КАС України вказано, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків.
В ч.1 ст.77 КАС України вказано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 178 ч.1 КУпАП передбачено, розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п`яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Отже, одним із видів дій, які утворюють об`єктивну сторону цього правопорушення, є поява в громадських місцях у нетверезому стані, що ображає людську гідність і громадську мораль, під якою необхідно розуміти: поведінку особи у стані сп`яніння, яка явно порушує загальновизнані норми (непристойні висловлювання або жести, грубі вигуки, нав`язливе ставлення до громадян тощо); коли порушник має непристойний зовнішній вигляд, що викликає відразу (брудний, мокрий, розстебнутий одяг тощо); через сп`яніння особа повністю чи значною мірою втратила орієнтування (безцільно стоїть чи безцільно пересувається з місця на місце, у неї порушена координація рухів); п`яний повністю безпорадний (у непритомному стані). До того ж не має значення вид ужитого напою, що містив алкогольну складову (це може бути пиво або інший слабоалкогольний напій), які не віднесені до спиртних напоїв та розпивання яких у громадських місцях не заборонено.
Однак, не можна притягувати до адміністративної відповідальності тільки за сам факт появи у п`яному вигляді у громадському місці, якщо поведінка особи при цьому є пристойною.
Відповідно до чинного законодавства (Суст. 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення») громадське місце – це частина будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно або періодично або час від часу.
Тобто громадські місця - це під`їзди, ліфти інші місця загального користування багатоквартирних житлових будинків, приміщення та прилегла території державних установ, закладів охорони здоров`я, освіти, храмів, молитовних будинків інших культових будівель та споруд, будь-яких підприємств, установ та організацій усіх форм власності, об`єктів культурного призначення, ринки, зупинки громадського транспорту, підземні переходи, парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, пляжі тощо).
Суд звертає увагу на те, що відповідачами не було надано до суду жодного належного чи допустимого доказу, який би підтверджував порушення позивачем ч.1 ст. 178 КУпАП, а саме перебування в нетверезому стані в громадському місці.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Салабіаку проти Франції» від 7 жовтня 1988 року зазначив, що тягар доведення вини покладається на обвинувачення і будь-які сумніви повинні бути на користь обвинуваченого. З метою судового переслідування необхідно приєднати до справи достатньо доказів для засудження обвинуваченого.
Правова природа адміністративної відповідальності за своєю суттю є аналогічною кримінальній, оскільки також є публічною, пов`язана із застосування державного примусу, ініціюється органами, які наділені владними повноваження, а застосовувані санкції можуть бути доволі суттєвими для особи, включаючи позбавлення волі.
В рекомендації №R(91)1 Комітету Ради Європи Державам-членам стосовно адміністративних санкцій від 13 лютого 1991 року рекомендовано урядам держав-членів керуватися у своєму праві та практиці принципом, згідно з яким обов`язок забезпечення доказів покладається на адміністративний орган влади (принцип 7).
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, встановлених обставин справи, системного аналізу положень чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
На основі вищевикладеного, керуючись, ст.9,72,77, 241, 286 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу поліції №3 Львівського районного управління поліції Головного управління поліції Національної поліції у Львівській області, дільничого офіцера поліції Відділу поліції №3 Львівського районного управління поліції Головного управління поліції Національної поліції у Львівській області Дикого Володимира Романовича, Головного управління Національної поліції у Львівській області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,- задоволити.
Скасувати постанову серії ГАБ №396040 від 05 червня 2021 р. про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 178 КУпАП та закрити провадження.
Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в 10 денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Ванівський Ю.М.