Рішення № 100043967, 30.09.2021, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2021
Номер справи
600/3611/21-а
Номер документу
100043967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/3611/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в інтересах яких звернувся представник за дорученням Райзман Олександр Якович, до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі - позивачі) звернулися до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просять:

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області по нарахуванню та виплаті позивачам пенсії за віком у невстановленому законом розмірі;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести, починаючи з 11.01.2021р., перерахунок, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на загальних підставах, як непрацюючому пенсіонеру, відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058, не нижче мінімальної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, передбаченого законом, з проведенням масових перерахунків та індексації пенсії за віком, з урахуванням загального страхового стажу та довідок про заробітну плату, показника середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, з встановленням підвищення до пенсії в розмірі 19% за більш пізній вихід на пенсію, з виплатою компенсації втрати доходу за затримку виплати пенсії за період з 11.01.2021р. по день фактичної виплати пенсії, на визначений позивачем банківський рахунок;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести, починаючи з 11.01.2021р., перерахунок, нарахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію за віком на загальних підставах, як непрацюючому пенсіонеру, відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058, не нижче мінімальної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, передбаченого законом, з проведенням масових перерахунків та індексації пенсії за віком, з урахуванням загального страхового стажу та довідок про заробітну плату, показника середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, з встановленням підвищення до пенсії в розмірі 21,5% за більш пізній вихід на пенсію, з виплатою компенсації втрати доходу за затримку виплати пенсії за період з 11.01.2021р. по день фактичної виплати пенсії, на визначений позивачем банківський рахунок;

- відповідно до п.1 ч.2 ст.371 КАС України, допустити негайне виконання рішення суду в повному обсязі заявлених позовних вимог, шляхом стягнення всієї суми боргу по пенсіях, починаючи з 11.01.2021р. року по день фактичної виплати;

- відповідно до ч. 6 ст. 245, ч. 1 ст. 382 КАС України зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в 14-денний термін надати до суду звіт про виконання судового рішення, зверненого до негайного виконання.

1.2. Ухвалою суду від 09.08.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2.1. На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.03.2021 року № 600/257/21-а Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 11.01.2021 року призначило пенсію за віком ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в розмірі, не нижче мінімальної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, передбаченого законом.

2.2. Представник позивачів вважає, що відповідач не вірно призначив пенсію позивачів, а саме без урахування даних за стажем і заробітною платою, проведення на загальних підставах поточних перерахунків/індексації пенсії, підвищення до пенсії за більш пізній вихід на пенсію, компенсації за затримку виплати пенсії.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

3.1. В обґрунтування позовних вимог, згідно позову, позивач зазначає наступне.

3.2. Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.03.2021 року № 600/257/21-а зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на загальних підставах, як непрацюючому пенсіонеру, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058, не нижче мінімальної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, передбаченого законом, на визначений позивачем банківський рахунок, починаючи з 11.01.2021 року та призначити і виплачувати ОСОБА_2 пенсію за віком на загальних підставах, як непрацюючому пенсіонеру, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058, не нижче мінімальної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, передбаченого законом, на визначений позивачем банківський рахунок, починаючи з 11.01.2021 року.

3.3. Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 11.01.2021 року призначило пенсію за віком ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в розмірі, не нижче мінімальної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, передбаченого законом.

3.4. Представник позивачів вважає, що відповідач не вірно призначив пенсію позивачів, а саме без урахування даних за стажем і заробітною платою, проведення на загальних підставах поточних перерахунків/індексації пенсії, підвищення до пенсії за більш пізній вихід на пенсію, компенсації за затримку виплати пенсії, а тому позивачі звернулись до суду.

Позиція відповідача

3.5. 27.08.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначив, що до матеріалів пенсійної справи позивачів не надано оригінали документів про заробітну плату, трудових книжок. З наданих документів вбачається, що то копії, на яких зазначено «згідно з оригіналом, представник ОСОБА_3 »

3.6. Вказує про відсутність правових підстав для врахування копій довідок, в тому числі, про заробітну плату, складові пенсійної виплати (а саме розмір пенсії за віком, який залежить від страхового стажу та заробітку). Копії довідок про стаж та заробітну плату чинним законодавством не передбачено.

3.7. Щодо встановлення до пенсії відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону № 1058-IV зазначає, що з наявних в матеріалах пенсійних справ позивачів відсутня інформація про роботу та набутий страховий стаж після досягнення пенсійного віку.

3.8. Враховуючи вищенаведені обставини, представник відповідача вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, ГУ ПФУ в Чернівецькій області призначено пенсії позивачам згідно вимог законодавства.

IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

4.1. Заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.

V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

5.1. ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон тип НОМЕР_2 виданий 21.10.2019 року, орган, що видав – 2ISR. Постійне місце проживання в Ізраїлі (а. с. 8-9).

5.2. Відповідно до Довідки ТОВ "Укрвторресурс" №3437 від 23.12.2020 року ОСОБА_1 був зареєстрований в АДРЕСА_1 з 12.10.1981 року по 21.06.1996 року, виписаний в Ізраїль (а. с. 11 зворотній бік).

5.3. ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон тип НОМЕР_4 виданий 21.10.2019 року, орган, що видав – 2ISR. Постійне місце проживання в Ізраїлі (а. с. 12-13).

5.4. Відповідно до Довідки ТОВ "Укрвторресурс" №3436 від 23.12.2020 року ОСОБА_2 була зареєстрована в АДРЕСА_1 з 12.10.1981 року по 21.06.1996 року, виписаний в Ізраїль (а. с. 16).

5.5. Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.03.2021 року № 600/257/21-а зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на загальних підставах, як непрацюючому пенсіонеру, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058, не нижче мінімальної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, передбаченого законом, на визначений позивачем банківський рахунок, починаючи з 11.01.2021 року та призначити і виплачувати ОСОБА_2 пенсію за віком на загальних підставах, як непрацюючому пенсіонеру, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058, не нижче мінімальної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, передбаченого законом, на визначений позивачем банківський рахунок, починаючи з 11.01.2021 року.

5.6. На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.03.2021 року № 600/257/21-а ОСОБА_1 з 11.01.2021 року призначена пенсія за віком, що підтверджується рішенням ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 241670032203 від 16.04.2021 року (страховий стаж – 21 рік 1 день). (а. с. 75-76).

5.7. На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.03.2021 року № 600/257/21-а ОСОБА_2 з 11.01.2021 року призначена пенсія за віком, що підтверджується рішенням ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 241670032205 від 16.04.2021 року (страховий стаж – 19 рік 8 місяців 27 днів). (а. с. 75-76).

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

6.1. Статтею 1 Конституції України визначено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

6.2. У ст. 3 Конституції України зазначено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

6.3. Згідно ст. 22 Конституції України, Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

6.4. Частиною 1 ст. 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

6.5. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

6.6. Відповідно до ч. 1 ст. 41 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

6.7. Передбачене Конституцією право громадян на соціальний захист конкретизоване у Законі України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) .

6.8. Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

6.9. Відповідно до ст. 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

6.10. Згідно ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до ч. 1 Закону №1058-IV Розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

6.11. Приписами ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

6.12. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1)

6.13. Згідно п. 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

6.14. Відповідно п. 2.23 Порядку №22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає кваліфікований електронний підпис. У випадку звернення за призначенням пенсії через вебпортал з використанням електронної системи BankID для виплати пенсії заявник або представник заявника, який діє на підставі довіреності, посвідченої нотаріально, законний представник пред`являє до органу, що призначає пенсію, оригінали сканованих копій документів, що підтверджують право на пенсію.

6.15. Судом встановлено, що представник позивач ОСОБА_1 подаючи заяву, через вебпортал ПФУ, про призначення пенсії надав до заяви:

- копію трудової книжки ОСОБА_1 на які зазначено «згідно з оригіналом, представник ОСОБА_3 » (а. с. 9 зворотній бік – 10);

- копію довідки про заробітну плату ОСОБА_1 від 30.12.2020 року № 7, на якій зазначено «згідно з оригіналом, представник ОСОБА_3 » (а. с. 17 зворотній бік – 18).

6.16. Судом встановлено, що представник позивач ОСОБА_2 подаючи заяву, через вебпортал ПФУ, про призначення пенсії надав до заяви:

- копію трудової книжки ОСОБА_2 на які зазначено «згідно з оригіналом, представник ОСОБА_3 » (а. с. 13 зворотній бік – 15);

- копію довідки про заробітну плату ОСОБА_2 від 17.12.2020 року № 114 , на якій зазначено «згідно з оригіналом, представник ОСОБА_3 » (а. с. 18 зворотній бік – 19).

6.17. З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

6.18. Судом встановлено, що представник позивачів, всупереч викладеному, подав документи для призначення пенсії через веб-портал ПФУ шляхом виготовлення сканкопій, а відтак не дотримався вимог, передбачених пунктом 2.23 Порядку №22-1 щодо форми подання документів.

6.19. Суд погоджується з доводами відповідача про те, що викладені вище обставини об`єктивно унеможливили визначення відповідачем тривалості страхового (трудового) стажу роботи позивачів.

6.20. Такого ж висновку також дійшов Верховний суд у постанові від 20 березня 2018 року у справі №527/1655/17, згідно з якою обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, іншого чинним законодавством не передбачено.

6.21.Висновок Верховного Суду суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (ч. 5 ст. 242 КАС України).

Щодо встановлення підвищення до пенсії відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону №1058-IV, суд зазначає наступне.

6.22. Згідно ч. 1 ст. 29 Закону №1058-IV особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток:

на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців;

на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.

6.23. Відповідно ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

6.24. Дослідженням трудової книжки ОСОБА_1 встановлено, що під записом № 5 значиться, що позивач звільнився за власним бажанням 01.08.1996 року. Після 01.08.1996 року інші записи у трудовій книжці ОСОБА_1 відсутні. Тобто останній запис про трудову діяльність ОСОБА_1 занесено, коли останньому було 38 років. (а. с. 9 зворотній бік – 10).

6.25. Із змісту трудової книжки ОСОБА_2 встановлено, що під записом № 11 значиться, що позивач звільнився за власним бажанням 17.06.1996 року, Після 17.06.1996 року інші записи у трудовій книжці ОСОБА_2 відсутні. Тобто останній запис про трудову діяльність ОСОБА_2 занесено, коли останній було 36 років. (а. с. 9 зворотній бік – 10).

6.26. Позивачами не надано належних, достовірних, достатніх письмових доказів визначених ст.ст. 72-76 КАС України про трудову діяльність після досягнення пенсійного віку.

6.27. Таким чином, вимога щодо встановлення підвищення в розмірі 19% та 21,5% позивачам відповідно за більш пізній вихід на пенсію є безпідставною, оскільки таке підвищення встановлюється лише пенсіонерам, які після досягнення пенсійного віку продовжували працювати та набули страховий стаж.

Щодо позовної вимоги виплатити компенсації втрати доходу за затримку виплати пенсії за період з 11.01.2021р. по день фактичної виплати пенсії, суд зазначає наступне.

6.28. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

6.29. Стаття 2 цього ж Закону встановлює, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

6.30. Згідно ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

6.31. Отже, підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: 1) нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії); 2) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 3) затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; 4) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги і 5) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата).

6.32. З метою реалізації ЗУ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати" Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2001 року було прийнято постанову № 159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати.

6.33. Відповідно до п. 1 вказаного Порядку його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

6.34. Пунктом 2 Порядку передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року.

6.35. Аналіз даних правових норм свідчить про те, що компенсація можлива лише в тому разі, коли пенсія нарахована, але не виплачена.

6.36. Судом встановлено, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.03.2021 року № 600/257/21-а Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 11.01.2021 року призначило пенсію за віком ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в розмірі, не нижче мінімальної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, передбаченого законом. Однак відомості про виплату на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вказаної суми в матеріалах справи відсутні.

6.37. Таким чином, з урахуванням вищевикладеного та враховуючи ту обставину, що у матеріалах справи відсутні докази виплати позивачам пенсії, суд зазначає про відсутність виплати основної суми доходу в розумінні Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», за наявності якої можлива виплата суми компенсації, а тому суд відмовляє в задоволенні вказаної позовної вимоги.

6.38. Оскільки, підстав для задоволення позову немає, суд також не вбачає підстав для задоволення вимог позивачів про негайне виконання рішення на встановлення терміну на подання звіту відповідачем про виконання судового рішення.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

7.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яким є відповідач.

7.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

7.3. Відповідачем доведено суду правомірність своїх дій при призначенні пенсії позивачам, а тому у задоволенні цього позову необхідно відмовити у повному обсязі.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

8.1. Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

8.2. Оскільки, у задоволенні позову відмовлено повністю, суд не стягує на користь позивача судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в інтересах яких звернувся представник за дорученням Райзман Олександр Якович, до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).

Позивач - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ).

Представник позивачів - Райзман Олександр Якович (РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_3 ).

Відповідач - Головне Управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, площа Центральна, 3, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002).

Суддя О.В. Анісімов