
Справа № 560/11811/21
РІШЕННЯ
іменем України
01 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
за участі:секретаря судового засідання Наголюк О.Л., представника позивача Кравець І.В., представника відповідача Секрети І.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), в якій просить:
прийняти до розгляду позовну заяву про скасування постанови від 28 серпня 2021 року ВП №62878454 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
скасувати постанову від 28 серпня 2021 року ВП №62878454 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 02 вересня 2021 року надійшла постанова державного виконавця від 28 серпня 2021 року ВП №62878454 про накладення на позивача штрафу в розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №560/83/20.
Позивач вказує, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року у справі 560/83/20, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2020 року, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нараховано ОСОБА_1 індексацію перерахованої пенсії з 01.01.2016 відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів громадян" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та нараховано компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушення строку їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159.
Позивач також вказує на те, що заборгованість згідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року у справі № 560/83/20 за період з 01.06.2016 року по 30.09.2017 року у розмірі 1984,42 грн. та за період з січня 2016 року по липень 2020 року у розмірі 7310,92 грн. включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, з датою надходження рішення до боржника на виконання 17.03.2020 року.
Постановою головного державного виконавця від 28 серпня 2021 року ВП №62878454 на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області накладено штраф в розмірі 5100,00 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не погоджується з вказаною постановою та вважає її безпідставною, тому просить скасувати постанову від 28 серпня 2021 року ВП №62878454 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року суд відкрив провадження в адміністративній справі.
Протокольною ухвалою проголошеною у судовому засіданні 01 жовтня 2021 року, суд задоволив клопотання представника відповідача, заяву ОСОБА_1 та залучив до участі у справі, як третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 , який у судове засідання не з`явився, надав суду письмові пояснення в яких просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та накласти штраф на позивача.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач правом на подання до суду відзиву не скористався, жодних заперечень та пояснень по суті спору не надав. У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні, вказував на правомірність дій при винесені оскарженої постанови від 28 серпня 2021 року ВП №62878454 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) перебуває виконавче провадження №62878454 з примусового виконання виконавчого листа Хмельницького окружного адміністративного суду №560/83/20, яким зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 індексацію перерахованої пенсії з 01.01.2016 до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів громадян» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушення строку їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2020 апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишено без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року залишено без змін.
Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0802-5/41046 від 16 вересня 2020 року на постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 25 серпня 2020 року, повідомлено відділ примусового виконання рішень щодо виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року по справі № 560/83/20.
09 грудня 2020 року головним управлінням направлено запит №2200-0407-9/54228 до Пенсійного фонду України щодо виплати згідно рішення суду ОСОБА_1 .
На запит головного управління Пенсійний фонд України листом від 05 січня 2021 року № 11/16 повідомлено, що нараховані кошти на виконання рішення суду підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
Головним державним виконавцем 28 серпня 2021 за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року по справі №560/83/20 на підставі ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про накладення штрафу на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в розмірі 5100 грн.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає та враховує наступне.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ).
Відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону №1404-VІІІ, за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною). За рішенням про встановлення побачення з дитиною державний виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення шляхом забезпечення побачень стягувача з дитиною в порядку, визначеному рішенням.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 63 Закону №1404-VІІІ, за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону №1404-VІІІ, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, встановлено відповідальність боржника саме за невиконання судового рішення без поважних причин, а не за несвоєчасне його виконання.
Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання рішення суду без поважних причин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649, затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, пунктом 1 якого передбачено, що цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 649 боржник - це орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.
На виконання пункту 3 Порядку № 649 прийнято Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 26 вересня 2018 року №20-1.
Відповідно до Порядку № 20-1 формує вказаний реєстр - Пенсійний фонду України.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 8 Порядку № 649 комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п`ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.
У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для винесення оскаржуваної постанови стало те, що у визначений виконавцем строк боржник не виконав рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року по справі №560/83/20.
Однак, суд встановив, що про виконання вищезазначеного судового рішення позивач проінформував відповідача листом № 2200-0802-5/41046 від 16 вересня 2020 року, в якому зазначив, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено лист від 09 грудня 2020 року №2200-0407-9/54228 до Пенсійного фонду України про надання дозволу щодо виплати заборгованості за судовим рішенням.
Пенсійний фонд України повідомив, що виплата пенсії ОСОБА_1 на виконання судового рішення буде проведена за наявності відповідного фінансового забезпечення, на умовах окремого порядку, після прийняття його Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що постанови про накладення штрафу за невиконання судового рішення можуть бути винесені лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Постанова державного виконавця про накладення штрафу не містить обґрунтувань щодо реальної можливості позивача сплатити ОСОБА_1 суму перерахованої пенсії та умисного не вчинення цих дій.
Також суд звертає увагу на те, що визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.
Верховним Судом у постанові по справі №373/436/15 від 21 листопада 2018 року вказано, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Враховуючи, що позивач з поважних та незалежних від нього причин не виконав рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року по справі №560/83/20, а за відсутності бюджетного фінансування, суд дійшов висновку, що постанова про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за невиконання рішення суду є необґрунтованою та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При цьому, згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 2270,00 грн.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 287 КАС України, відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
В даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з позовом, який не пов`язаний із виконанням його повноважень, а спрямований на захист його прав, як боржника в межах виконавчого провадження.
Отже, оскільки у спірних правовідносинах суб`єктом владних повноважень виступав тільки відповідач - Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), тому за рахунок бюджетних асигнувань останнього слід стягнути судові витрати на користь позивача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною та скасувати постанову від 28 серпня 2021 року ВП №62878454 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області сплачений при звернені до суду судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісі сімдесят) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2, Хмельницький, Хмельницька область, 29018 , код ЄДРПОУ - 43316784) Третя особа:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Головуючий суддя П.І. Салюк