Рішення № 100043695, 30.09.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2021
Номер справи
560/9477/21
Номер документу
100043695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/9477/21

РІШЕННЯ

іменем України

30 вересня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Полонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до Полонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади, в якому просить суд:

застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи Полонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади за адресами: Хмельницька область, Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Ходякова, 86; Хмельницька область, Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Ходякова, 99 (ЄДРПОУ 23562640) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, викладених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 15 від 25 червня 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що посадовими особами Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області було здійснено планову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Полонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади, розташованого за адресами: Хмельницька область, Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Ходякова, 86; Хмельницька область, Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Ходякова, 99.

За результатами проведеної позапланової перевірки Полонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади, підготовлений та вручений Акт, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 15 від 25 червня 2021 року, яким встановлено ряд порушень, що на переконання позивача, створюють реальну загрозу життю та здоров`ю людей, тому позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 02 серпня 2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, жодних клопотань чи заяв до суду не надходило, у зв`язку із чим на підставі п. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

При цьому, ухвала суду про відкриття провадження у справі отримана відповідачем 04 серпня 2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Повно та всебічно дослідивши матеріали адміністративної справи та докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що у період з 24 по 25 червня 2021 року, посадовими особами позивача, було здійснено позапланову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Полонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади, розташованого за адресами: Хмельницька область, Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Ходякова, 86; Хмельницька область, Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Ходякова, 99.

За результатами проведеної перевірки складений акт перевірки щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 15 від 25 червня 2021 року.

Згідно вказаного акту перевірки позивачем відображено ряд порушень, а саме:

п. 1. У приміщеннях коридору, естетичного кабінету, кабінету географії, математики першого поверху, коридору другого поверху, 2-А класу, 2-В класу, 2-Б класу, 1-В класу, 3-А класу, 1-Б класу, 1-А класу, 3-Б класу, 4-А класу, 4-Б класу, 4-В класу будівлі основного корпусу Полонської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 за адресою: м. Полонне, вул. Ходякова, 86 опорядження (облицювання) стін та стель виконано з матеріалів з невизначеними показниками пожежної небезпеки (не надано відповідним чином завірені підтверджуючі матеріали.

п. 2. У приміщенні класу інформатики основного корпусу за адресою: м. Полонне, вул. Ходякова, 86 встановленні глухі грати.

п. 3. У приміщеннях кабінету коридору, кабінету військової підготовки, трудового навчання, української мови, географії, математики першого поверху, класу інформатики, спортзалу, кабінету хімії другого поверху основного корпусу, в будівлі кам`яної школи, м. Полонне, вул. Ходякова, 86, медичного кабінету, підвалу, 4-А класу, коридору, та класу інформатики, будівлі початкової школи м. Полонне, вул. Ходякова, 99, ЗОШ №3 електророзетки, та вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлені на горючі основи.

п. 4. Будівлі основного корпусу, навчального корпусу №2, м. Полонне, вул. Ходякова, 86, та початкової школи м. Полонне, вул. Ходякова, 99, ЗОШ №3 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В. 2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

п. 5. Будівлі основного корпусу, навчального корпусу №2, м. Полонне, вул. Ходякова, 86, та початкової школи м. Полонне, вул. Ходякова, 99 не обладнано системою керування евакуюванням людей в частині "системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямків евакуюванням 3 типу.

п. 6. В усіх приміщеннях Полонської ЗОШ №3 з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснене за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (не надано відповідним чином підтверджуючі матеріали.

п. 7. Наявний пожежний щит на території основного корпусу Полонської ЗОШ №3 у повній мірі не забезпечений усім необхідний комплектом засобів пожежогасіння вогнегасники - 3 шт., протипожежне покривало - 7.

п. 8. Приміщення кабінету виховної роботи, методичного кабінету, 2-Б, класу, 1-В класу, бібліотеки, 1-Б класу, основного корпусу м. Полонне, вул. Ходякова, 86 не оснащенні переносними газовими вогнегасниками з розрахунку один вогнегасник ВВК-1,4 чи ВВК-2, але не менше ніж один вогнегасник зазначених типів на приміщення.

п. 9. Не забезпечено захист будівлі початкової школи м. Полонне, вул. Ходякова, 99, та навчального корпусу №2 Полинне, вул. Ходякова, 86 зовнішніми установками від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (не надано експлуатаційно-технічну документацію).

п. 10. Дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівель початкової школи м. Попонне, вул. Ходякова, 99 та кам`яної школи Полонне, вул. Ходякова, 86, не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (не надано відповідним чином підтверджуючі документи).

Зауваження або заперечення до проведеного позапланового заходу та складеного Акта зі сторони керівництва не надходило, складений Акт перевірки вручено безпосередньо завідувачу під підпис.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною 7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V (далі – Закон №877-V) встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Згідно з ч.2 ст.68 КЦЗ України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до пп.12 п.1 ст.67 КЦЗ України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Згідно з п.п. 2 п. 3 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.

Відповідно до ч. 1 ст. 70 КЦЗ України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Згідно ч. 2 ст. 70 КЦЗ України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Як встановлено судом, під час проведення позивачем вказаної перевірки зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, що створюють реальну загрозу життю та/або здоров`ю людей.

При цьому, відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 55 КЦЗ України, передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 КЦЗ України, забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб`єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Частиною 2 ст.55 КЦЗ України встановлено, що діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях.

Як встановив суд, відповідач не надав жодного доказу на підтвердження того, що Полонська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади вживаються заходи по усуненню виявлених порушень, а отже зазначені порушення залишаються не усунутими, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров`ю людей.

Суд враховує, що відповідачем не подано відзиву на позовну заяву та не надано доказів на спростування зафіксованих порушень, викладених в акті перевірки, а також не надано доказів, які б свідчили про усунення виявлених позивачем порушень чи хоча б вчинення будь яких дій щодо їх усунення.

Отже виявленні посадовими особами позивача порушення законодавства ігноруються відповідачем та не усунуті тривалий термін, тому такі порушення продовжують створювати загрозу життю та здоров`ю людей.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог законодавства, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, тому з метою недопущення спричинення такої шкоди суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування щодо повного зупинення роботи Полонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади, розташованого за адресами: Хмельницька область, Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Ходякова, 86; Хмельницька область, Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Ходякова, 99 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, викладених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 15 від 25 червня 2021 року.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб`єкта владних повноважень пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи Полонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади, розташованого за адресами: Хмельницька область, Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Ходякова, 86; Хмельницька область, Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Ходякова, 99 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, викладених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 15 від 25 червня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 38662200) Відповідач:Полонська загальноосваітня школа І-ІІ ступенів №3 Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади (вул. Ходякова, 86, Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 , код ЄДРПОУ - 23562640)

Головуючий суддя П.І. Салюк