
Справа № 560/7486/21
РІШЕННЯ
іменем України
30 вересня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області , Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача, в якому просить:
1) визнати протиправними дії управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області щодо відмови в знищенні (вилучені та анулюванні) інформації (файлу) персональних даних на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зберігається в Єдиному державному демографічному реєстрі, у тому числі щодо знищення (анулювання) унікального номеру запису у реєстрі;
2) зобов`язати управління Державної міграційної служби в Хмельницької області знищити (вилучити, анулювати) та видалити інформацію (файл) персональних даних на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зберігається в Єдиному державному демографічному реєстрі, у тому числі знищити (анулювати) унікальний номер запису у реєстрі;
3) визнати протиправними дії управління Державної міграційної служби в Хмельницької області в особі територіального підрозділу-Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки на ОСОБА_2 ;
4) зобов`язати управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області в особі територіального підрозділу-Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки на ОСОБА_2 у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII без використання засобів Єдиного державного демографічного реєстру;
5) зобов`язати управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області в особі територіального підрозділу-Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області оформити та видати паспорт громадянина України для виїзду за кордон на ОСОБА_2 старого зразка у вигляді книжечки, форма якого затверджена постановою Верховної Ради України № 2503 від 26.06.1992 року без використання засобів Єдиного державного демографічного реєстру.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 25.06.2019 року вона вийшла заміж за ОСОБА_3 , та з метою отримати паспорт в зв`язку із зміною прізвища на прізвище чоловіка, звернулася до відповідача із проханням провести обмін паспорта.
Відповідач відмовив позивачу у обміні паспорта, так як видача таких паспортів вже не передбачена.
Також в січні 2019 року позивач звернулася до відповідача із заявою про отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Надаючи згоду на збір та обробку персональних даних, позивач в порушення статті 8 Закону України "Про захист персональних даних" не була проінформована про мету обробки персональних даних, її наслідки, засоби та способи обробки.
В серпні 2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою якою відкликала згоду на збір, обробку та зберігання її персональних даних та просила знищити її закордонний паспорт, висунула заборону стосовно використання її персональних даних в майбутньому, просила видалити та знищити інформацію щодо її персональних даних, видалити та знищити присвоєний позивачу унікальний номер в Єдиному державному демографічному реєстрі.
Відповідач у задоволенні заяви відмовив повністю.
Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, що порушують її конституційні права на свободу світогляду і віросповідання, на невтручання в особисте і сімейне життя, тому звернулася до суду із даним позовом в якому просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.06.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області надало відзив на позовну заяву, який надійшов до суду 22.07.2021 року.
У відзиві на позов відповідач просить у задоволенні позову відмовити, обгрунтовуючи це тим, що 21.05.2021 року до Хмельницького РВ УМДС України в Хмельницькій області надійшло звернення від позивача у довільній формі з проханням в зв`язку із укладенням шлюбу та бажанням змінити прізвище, видати (обміняти) їй паспорт громадянина України зразка 1994 року та паспорт громадянина України для виїзду за кордон у вигляді книжечки, форма якого затверджена постановою Верховної Ради № 2503 від 26.06.1992 року.
Оскільки позивач не використала право особистого звернення до територіального підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою встановленого зразка про надання адміністративної послуги, із долученням до такої заяви обов`язкового переліку документів, розгляд поданої заяви проведений відповідно до Закону України "Про звернення громадян" , та у встановлений статтею 20 цього Закону строк, відповідач надіслав позивачу письмову відповідь в якій роз`яснено порядок та спосіб обміну паспорта.
Чинним законодавством не передбачено порядок обміну паспорта громадянина України у формі книжечки. Такий обмін здійснюється тільки за наявності рішення суду.
Крім того до заяви від 21.05.2021 року позивач не додала копію свідоцтва про шлюб.
Відповідно до актового запису про шлюб № 840 від 25.06.2019 року позивач після реєстрації шлюбу залишила дошлюбне прізвище " ОСОБА_4 ".
Позивач не надала ні відповідачу, ні суду свідоцтво про зміну імені, тому у відповідача не має законних підстав для проведення обміну паспорта із зазначенням прізвища " ОСОБА_5 ".
Підстави даного позову не являються ідентичними підставам зразкової справи № 806/3265/17.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року № 152, прийняття документів для оформлення документів для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія, з 20 грудня 2016 року припиняється.
Не відповідають дійсності твердження позивача про те, що вона не надавала згоди на обробку персональних даних, так як внесення інформації до ЄДДР здійснюється уповноваженими суб`єктами за зверненням заявника з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
Таким чином, відповідач не міг обробити персональні дані позивача та видати паспорт громадянина України для виїзду за кордон без зняття біометричних даних та надання згоди на обробку персональних даних.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень та перевіривши надані сторонами докази, суд прийшов до таких висновків.
06.08.2021 року позивач звернулася до Управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області із заявою (вхідний номер Р-35/6/6801-20 від 06.08.2021) в якій відкликала згоду на обробку її персональних даних, в зв`язку із чим просила знищити закордонний паспорт НОМЕР_1 , не використовувати персональні дані позивача в майбутньому на підставі пункту 11 частини 2 статті 8 Закону України "Про захист персональних даних", видалити та знищити персональні дані на підставі пункту 2 частини 2 статті 15 Закону України "Про захист персональних даних", видалити та знищити присвоєний позивачу унікальний номер в Єдиному державному демографічному реєстрі на підставі статті 32 Конституції України.
Відповідач-Управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області листом № Р-35/6/6801-20/6801.2.3/5062-20 від 26.08.2020 року надало відповідь, якою відмовило позивачу у задоволенні заявлених вимог, оскільки відсутні правові підстави для задоволення заяви про видалення унікального номеру в Єдиному державному демографічному реєстрі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та видалення персональних даних із Єдиного державного демографічного реєстру.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, визначено Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" № 5492-VI від 20.11.2012 (далі - Закон №5492-VI).
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону №5492-VI, Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.
Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.
Статтею 7 Закону № 5492-VI встановлено перелік видів інформації про особу, яка вноситься до Реєстру.
Права осіб, персональні дані (інформація про особу) яких внесені до Єдиного державного демографічного реєстру, передбачені статтею 9 Закону № 5492-VI.
Згідно із частиною 2 цієї статті, перелік прав, передбачений частиною першою цієї статті, не є вичерпним, законами України можуть бути передбачені інші права осіб, персональні дані (інформація про особу) яких внесені до Реєстру.
Частинами 1, 6 статті 10 Закону № 5492-VI передбачено, що внесення інформації до Реєстру здійснюється уповноваженими суб`єктами за зверненням заявника, на підставі інформації державних органів реєстрації актів цивільного стану, органів реєстрації фізичних осіб, а також інформації органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
У разі якщо інформація про особу вноситься до Реєстру вперше, проводиться ідентифікація особи, після завершення якої автоматично формується унікальний номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка оформила заяву-анкету (в електронній формі). Унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним.
Відмова заявнику у внесенні інформації до Реєстру, у тому числі у виправленні, поновленні та анулюванні внесеної інформації, може бути оскаржена в порядку, встановленому законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1, частини 3 статті 13 Закону №5492-VI, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення в тому числі поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а саме:
-паспорт громадянина України;
-паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, містять безконтактний електронний носій.
Згідно із частинами 1, 2 статті 19 Закону №5492-VI, перелік інформації, що наводиться у документах Реєстру, визначається цим Законом. Вносити до документів не передбачену цим Законом інформацію забороняється.
До безконтактного електронного носія вноситься інформація, що знаходиться на сторінці даних документа, біометричні дані, параметри особи, а також дані щодо забезпечення захисту інформації, що знаходиться на безконтактному електронному носії, з урахуванням рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), якщо інше не передбачено цим Законом.
Із змісту наведених правових норм Закону №5492-VI, вбачається, що при оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон, до Єдиного державного демографічного реєстру вносяться (персональні дані) інформація про особу, внесення такої інформації до Реєстру здійснюється уповноваженими суб`єктами за зверненням заявника, на підставі інформації державних органів реєстрації актів цивільного стану, органів реєстрації фізичних осіб, а також інформації органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних", також у разі якщо інформація про особу вноситься до Реєстру вперше, проводиться ідентифікація особи, після завершення якої автоматично формується унікальний номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка оформила заяву-анкету (в електронній формі), при цьому унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним, особа, (персональні дані) інформація щодо якої, внесені до Реєстру, має право вимагати анулювати внесену інформацію та у разі відмови у здійсненні таких дій оскаржити таку відмову в порядку, встановленому законом.
Правові відносини, пов`язані із захистом і обробкою персональних даних, регулює Закон України "Про захист персональних даних" від 01.06.2010 № 2297-VI (далі Закон №2297-VI) який спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв`язку з обробкою персональних даних.
Згідно із статтею 2 Закону №2297-VI у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
-згода суб`єкта персональних даних-добровільне волевиявлення фізичної особи (за умови її поінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди. У сфері електронної комерції згода суб`єкта персональних даних може бути надана під час реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі суб`єкта електронної комерції шляхом проставлення відмітки про надання дозволу на обробку своїх персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, за умови, що така система не створює можливостей для обробки персональних даних до моменту проставлення відмітки;
-обробка персональних даних-будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних (автоматизованих) систем;
-персональні дані-відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Відповідно до частини 1, пунктів 5, 6, 11 частини 2 статті 8 Закону № 2297-VI, особисті немайнові права на персональні дані, які має кожна фізична особа, є невід`ємними і непорушними.
Суб`єкт персональних даних має право:
-пред`являти вмотивовану вимогу володільцю персональних даних із запереченням проти обробки своїх персональних даних;
-пред`являти вмотивовану вимогу щодо зміни або знищення своїх персональних даних будь-яким володільцем та розпорядником персональних даних, якщо ці дані обробляються незаконно чи є недостовірними;
-відкликати згоду на обробку персональних даних.
Згідно із частиною 1, пунктами 2, 4 частини 2, частиною 3 статті 15 Закону № 2297-VI, персональні дані видаляються або знищуються в порядку, встановленому відповідно до вимог закону.
Персональні дані підлягають видаленню або знищенню у разі:
-припинення правовідносин між суб`єктом персональних даних та володільцем чи розпорядником бази, якщо інше не передбачено законом;
-набрання законної сили рішенням суду щодо видалення або знищення персональних даних.
Персональні дані, зібрані з порушенням вимог цього Закону, підлягають видаленню або знищенню у встановленому законодавством порядку.
Судом встановлено, що позивач має оформлений на своє ім`я паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , що відповідач у відзиві на позов не заперечує.
Оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон не допускається без згоди особи яка звертається із відповідною заявою для отримання такого документу.
Оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон передбачає застосування уповноваженим суб`єктом засобів Реєстру, а також проведення ідентифікації особи і формування унікального номеру запису в Реєстрі та фіксування часу, дати та відомостей про особу, яка оформила заяву-анкету (в електронній формі),
Отже суд вважає, що позивач добровільно подала свої персональні дані при оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон, які були внесені у Реєстр без порушень відповідачем Закону №5492-VI та Закону № 2297-VI, за відсутності доказів протилежного. Тобто, правовідносини між сторонами з реалізації позивачем права на отримання паспорта відбулись з підстав та у порядку, визначеному чинним законодавством.
Згідно з частиною 1 статті 6 Закону №2297-VI, мета обробки персональних даних має бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних, та відповідати законодавству про захист персональних даних.
Відповідно до частин 5, 6 статті 6 Закону № 2297-VI, обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб`єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Таким чином, принципами обробки персональних даних є відкритість і прозорість, відповідальність, адекватність та не надмірність їх складу та змісту стосовно визначеної мети їх обробки, а підставою обробки персональних даних є згода суб`єкта персональних даних.
Разом з тим, суд зазначає, що реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до збереження (персональних даних) інформації про особу, які внесені до Реєстру уповноваженим суб`єктом при оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон, та відповідно сформованого унікального номеру запису в Реєстрі у разі якщо особа проявляє волевиявлення про знищення (вилучення та анулювання) інформації (файлу) персональних даних на ім`я такої особи, внесених до Реєстру, в зв`язку із її відмовою від користування паспортом громадянина України для виїзду за кордон, при оформленні якого були здійсненні такі дії.
Чинним законодавством чітко не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, вимоги особи щодо знищення (вилучення та анулювання) інформації (файлу) персональних даних на ім`я такої особи, хоча передбачена можливість анулювання внесеної інформації до Реєстру, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює недосконалість закону та порушення конституційних прав такої особи.
Волевиявлення особи повинно мати також і законодавчо врегульоване право особи на зворотні дії, а саме: якщо людина при оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон погодилася на внесення її персональних даних до Реєстру та фактичного присвоєння їй унікального номеру запису в Реєстрі, відповідно вона повинна мати право на вилучення її персональних даних з Реєстру та ліквідації унікального номеру запису в Реєстрі.
Суд зазначає, що реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до збереження її персональних даних у Реєстрі, такі дії повинні здійснюватися в межах і згідно із тими законами і нормативно-правовими актами України, на підставі яких виникають правовідносини між громадянином та державою.
Згадані технології не повинні бути безальтернативними і примусовими. Особи, які відмовилися від обробки персональних даних та збереженні їх у Реєстрі повинні мати альтернативу - використання традиційних методів ідентифікації особи.
У статті 8 Конвенції про захист осіб у зв`язку з автоматизованою обробкою персональних даних, ратифікованій Законом України від 06 липня 2010 року № 2438-VI, зазначено: "Будь-якій особі надається можливість: a) з`ясувати існування файлу персональних даних для автоматизованої обробки, його головні цілі, а також особу та постійне місце проживання чи головне місце роботи контролера файлу; б) отримувати через обґрунтовані періоди та без надмірної затримки або витрат підтвердження або спростування факту зберігання персональних даних, що її стосуються, у файлі даних для автоматизованої обробки, а також отримувати такі дані в доступній для розуміння формі; c) вимагати у відповідних випадках виправлення або знищення таких даних, якщо вони оброблялися всупереч положенням внутрішнього законодавства, що запроваджують основоположні принципи, визначені у ст. 5 і 6 цієї Конвенції".
За таких обставин, суд розцінює вимоги позивача про знищення її паспорта громадянина України для виїзду за кордон та послідуючих дій, в саме: заборону використання персональних даних, інформація про які внесена до Реєстру в зв`язку із оформленням такого паспорта, видалення та знищення персональних даних та унікального номеру запису в Реєстрі, як такі, які спрямовані на припинення правовідносин позивача із уповноваженим суб`єктом, що в свою чергу є правовою підставою для видалення, анулювання внесеної інформації до Реєстру та відповідно і видалення, анулювання унікального номеру запису в Реєстрі.
При анулюванні персональних даних, паспорт громадянина України для виїзду за кордон не може вважатися належним документом, що посвідчує особу в необхідних випадках, тобто втрачає свою основну функцію-право особи виїзду за кордон за таким паспортом.
Оскільки унікальний номер запису в Реєстрі сформований в зв`язку із тим, що до Реєстру внесена інформація про особу та відповідно із таким внесенням інформації проведена ідентифікація особи, і персональні дані позивача підлягають видаленню, анулюванню, суд вважає за необхідне також видалити, анулювати і унікальний номер запису в Реєстрі.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині де позивач просить визнати протиправними дії управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області щодо відмови в знищенні (вилучені та анулюванні) інформації (файлу) персональних даних на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зберігається в Єдиному державному демографічному реєстрі, у тому числі щодо знищення (анулювання) унікального номеру запису у реєстрі та зобов`язати управління Державної міграційної служби в Хмельницької області знищити (вилучити, анулювати) та видалити інформацію (файл) персональних даних на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зберігається в Єдиному державному демографічному реєстрі, у тому числі знищенні (анулюванні) унікального номеру запису у реєстрі, підлягають задоволенню.
Що стосується позовної вимоги в якій позивач просить визнати протиправними дії управління Державної міграційної служби в Хмельницької області в особі територіального підрозділу-Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки на ОСОБА_2 та зобов`язати управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області в особі територіального підрозділу-Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки на ОСОБА_2 у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII без використання засобів Єдиного державного демографічного реєстру, суд при вирішенні спору враховує наступне.
Відповідно до частин 1-3 статті 21 Закону № 5492-VI, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років.
Позивач 21.05.2021 року звернулася до Хмельницького районного відділу Державної міграційної служби в Хмельницької області із заявою в якій просила оформити та видати їй паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки на ОСОБА_2 у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради № 2503 від 26.06.1992 року, без використання засобів Єдиного державного демографічного реєстру.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про громадянство України", Верховна Рада України постановою № 2503 від 26.06.1992 року затвердила "Положення про паспорт громадянина України" та "Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон".
Відповідно до пунктів 16, 17 "Положення про паспорт громадянина України", обмін паспорта провадиться у разі:
-зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові;
-встановлення розбіжностей у записах;
-непридатності для користування.
Для обміну паспорта громадянин подає:
-заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
-паспорт, що підлягає обміну;
-дві фотокартки розміром 35х45 мм.
Для обміну паспорта у зв`язку із зміною (переміною) прізвища, імені чи по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.
Суд при вирішенні позовних вимог в цій частині бере до уваги пояснення відповідача, викладені у відзиві на позов про те, що заява позивача не відповідає формі, встановленій Міністерством внутрішніх справ України та подана у довільній формі, а також те, що до такої заяви не доданий документ, що підтверджує зміну прізвища позивача, в саме: свідоцтво про шлюб.
Об`єктивно це підтверджується копією заяви, доданої до відзиву на позов, де у додатку до заяви відсутнє посилання на копію свідоцтва про шлюб.
Позивач не скористалася своїм правом подання відповіді на відзив, тобто фактично не заперечила твердження відповідача, викладені у відзиві на позов, а також не заперечила копію заяви від 21.05.2021 року, додану до відповіді на відзив.
Так як позивач подала відповідачу заяву невстановленої форми, а також не надала обов`язковий документ необхідний для проведення обміну паспорта громадянина України, а саме-копію свідоцтва про шлюб, суд вважає, що відповідач цілком правомірно кваліфікував заяву позивача як звернення особи, відповідь на яку необхідно надати за правилами Закону України "Про звернення громадян" та відмовив позивачу в оформленні та видачі паспорта громадянина України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог в яких позивач просить визнати протиправними дії управління Державної міграційної служби в Хмельницької області в особі територіального підрозділу-Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки на ОСОБА_2 та зобов`язати управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області в особі територіального підрозділу-Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки на ОСОБА_2 у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII без використання засобів Єдиного державного демографічного реєстру,-необхідно відмовити.
Відносно позовної вимоги в якій позивач просить зобов`язати управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області в особі територіального підрозділу-Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області оформити та видати паспорт громадянина України для виїзду за кордон на ОСОБА_2 старого зразка у вигляді книжечки, форма якого затверджена постановою Верховної Ради України № 2503 від 26.06.1992 року без використання засобів Єдиного державного демографічного реєстру, суд при вирішенні спору зазначає таке.
"Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення", затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року № 231.
Відповідно до пункту 10 "Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення", для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається:
-заява-анкета встановленого зразка;
-паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається);
-копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи;
-дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;
-квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Оскільки обов`язковим документом для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон є наявність паспорта громадянина України, а такий паспорт на ОСОБА_2 , у позивача відсутній, суд вважає передчасною позовну вимогу позивача в якій вона просить визнати протиправними дії управління Державної міграційної служби в Хмельницької області в особі територіального підрозділу-Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки на ОСОБА_2 та зобов`язати управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області в особі територіального підрозділу-Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки на ОСОБА_2 у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII без використання засобів Єдиного державного демографічного реєстру, в зв`язку з чим у задоволенні такої вимоги необхідно відмовити.
Також суд, вирішуючи спір бере до уваги копію актового запису про шлюб № 840 від 25 червня 2019 року, наданої відповідачем разом із відзивом на позов, де відсутній запис про бажання нареченої змінити дошлюбне прізвище ОСОБА_4 на прізвище нареченого- ОСОБА_6 .
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Аналізуючи все в сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивач при зверненні до суду сплатила судовий збір в сумі 908 грн.
Так як позов задоволено частково, судовий збір в сумі 454 грн., необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області, Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області Хмельницького районного відділу ДМС в Хмельницькій області задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у видаленні, анулюванні персональних даних (інформації про особу), які внесені до Єдиного державного демографічного реєстру на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також в анулюванні та видалені унікального номеру запису у реєстрі, вчиненого відносно ОСОБА_1 .
Зобов`язати управління Державної міграційної служби в Хмельницької області анулювати та видалити персональні дані (інформації про особу), які внесені до Єдиного державного демографічного реєстру на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також анулювати та видалити унікальний номер запису у реєстрі, вчинений відносно ОСОБА_1 .
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 частково судовий збір в сумі 454 грн., (чотириста п`ятдесят чотири гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - паспорт серії НОМЕР_2 ) Відповідач:Управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - Хмельницький районний відділ ДМС в Хмельницькій області (вул. Кам`янецька, 47,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ -
Головуючий суддя В.К. Блонський