Рішення № 100043590, 29.09.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2021
Номер справи
540/1321/21
Номер документу
100043590
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1321/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Кукульник Я.В.,

за участю:

представника позивача - Верещаки О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації у Херсонській області, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області щодо ненарахування ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2020 року як учаснику бойових дій;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу до 05 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, а саме 8190 (вісім тисяч сто дев`яносто) грн.;

- стягнути з відповідача на користь позивача витрати на професійну правничу допомогу у сумі 3000 (три тисячі) грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що у 2017 році отримав статус учасника бойових дій.

Згідно ч. 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 № 367-XIV) щорічно до 05 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до вимог статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) з 01.01.2020 р. мінімальна пенсія за віком становить 1638 грн.

Позивач має право на отримання такої допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, що становить 8190,00 грн. (1638 x 5 = 8190,00 грн.).

ОСОБА_1 01.02.2021 року звернувся до УПСЗН Олешківського районну із заявою про виплату йому пенсії або грошової допомоги на зазначений ним рахунок.

У березні 2021 року ОСОБА_1 через свого представника письмово звернувся до Херсонського центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат з приводу виплати останньому одноразової грошової допомоги до 05 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Херсонської обласної державної адміністрації Департаменту соціального розвитку листом № 05-981 від 15.03.2021 повідомив позивача, що ОСОБА_1 станом на 12.03.2021 не значиться в базі діючих та архівних особових рахунків одержувачів компенсацій та допомог Херсонської області, чим підтвердив той факт, що позивач не отримував одноразової грошової допомоги до 05 травня 2020 року як учасник бойових дій.

Крім того, ОСОБА_1 через свого представника письмово звернувся до Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області (далі - відповідач) з приводу виплати останньому одноразової грошової допомоги до 05 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. Однак відповіді на вказане звернення отримано так і не було, та вказані кошти не було виплачено.

Ухвалою від 02.04.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 21.04.2021 року. Залучено до участі у справі у якості другого відповідача - Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

12.04.2021 року до суду від Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що ОСОБА_1 разова щорічна допомога до 5 травня Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області не виплачувалася. Позивач не перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги за статусом "учасник бойових дій". Олешківським районним військовим комісаріатом до Управління надавалися списки одержувачів допомоги на підставі заяв громадян, які перебувають на обліку в РВК, не є пенсіонерами. У списках наданих уповноваженими органами ОСОБА_1 відсутній, Управлінням соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області разова щорічна грошова допомога до 5 травня не нарахувалася та не виплачувалася.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

21.04.2021 року до суду від Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що до Центру не надходило рішення стосовно призначення позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році від жодного районного органу соціального захисту населення (Управління) по Херсонській області, нарахування допомоги не здійснювалось. Тобто, у Херсонській області допомога позивачу не призначалася, не нараховувалася та не виплачувалася.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 21.04.2021 року визначено обов`язкову явку ОСОБА_1 у судові засідання по справі № 540/1321/21 та призначено судове засідання на 31.05.2021 року.

31.05.2021 року вирішено адміністративну справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 16.06.2021 року та продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

16.06.2021 року відкладено підготовче засідання на 30.06.2021 року.

Ухвалою суду від 30.06.2021 року зупинено провадження у справі до одужання представника позивача.

29.09.2021 року поновлено провадження в адміністративній справі.

29.09.2021 року закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.

Позивач у судове засідання не з`явився, жодних пояснень, щодо неможливості явки в суд не надав. Представник позивача не мав інформації про причини відсутності позивача, у судовому засіданні наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.

Відповідачі у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце слухання справи повідомлені належним чином.

Заслухавши представника позивача та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 не перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги в Управлінні соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації за статусом "учасник бойових дій".

Управлінням разова грошова допомога до 5 травня ОСОБА_1 не нараховувалася та не виплачувалася.

Відповідно до листа Олешківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Херсонської області від 25.06.2021 року № 1245 ОСОБА_1 дійсно проходив військову службу за контрактом з 27.02.2016 року по 01.03.2019 року. 01.03.2019 року прийнятий на військовий облік Олешківським РВК Херсонської області після закінчення строку проходження військової служби за контрактом.

Станом на 2020 рік Олешківський РВК Херсонської області не вносив ОСОБА_1 до списку одержувачів щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік для подальшого направлення списку до Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації у Херсонській області у зв`язку з тим, що при прийнятті на військовий облік Олешківським РВК Херсонської області після закінчення строку проходження військової служби за контрактом, громадянин ОСОБА_1 не вказував, що він являється учасником бойових дій та не пред`являв відповідне посвідчення, що підтверджує його статус учасника бойових дій. В Олешківському районному ТЦК та СП відсутня інформація щодо надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Правовий статус ветеранів війни визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 р. № 3551-XII (далі - Закон № 3551-ХІІ).

За змістом ст.1 Закону № 3551-ХІІ, він спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.

Пільги учасникам бойових дій встановлені статтею 12 Закону № 3551-ХІІ.

Згідно із Законом України від 25.12.1998 р. № 367-XIV статтю 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" доповнено частиною 5, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Статтею 17 Закону № 3551-ХІІ визначено, що фінансування витрат, пов`язаних з введенням його в дію, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрав чинності 01.01.2008 р.) частину п`яту статті 12 Закону № 3551-XII викладено у новій редакції, за змістом якої разова грошова допомога учасникам бойових дій до 5 травня виплачується щорічно у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Надалі Законом України від 28.12.2014 р. № 79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (набрав чинності 01.01.2015 р.) розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.17-1 Закону № 3551-ХІІ щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.

З метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України кожного бюджетного року приймалися відповідні постанови.

Так, постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"" від 19.02.2020 р. № 112 (далі - Постанова № 112) встановлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1390 гривень.

Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 р. № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018 (3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст.425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Конституційний Суд України у вказаному рішенні зазначив, що Бюджетним кодексом України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України. Встановлення пунктом 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу іншого, ніж у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що суперечить принципу верховенства права, встановленому статтею 8 Конституції України.

Частиною 2 статті 152 Конституції України встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Відповідно до резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 р. № 3-р/2020, окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Отже, з 27.02.2020 р. норми і положення, зокрема статей 12-16 Закону № 3551-ХІІ, не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. У даному випадку застосуванню підлягають положення статті 12 Закону № 3551-ХІІ в редакції Закону № 367-XIV "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", частиною п`ятою якої встановлено виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058) мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 р. № 294-IX установлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2020 року - 1638 гривень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 р. № 3-р/2020 розмір разової грошової допомоги до 5 травня учаснику бойових дій у 2020 році має становити 8190 грн. (1638 грн. х 5).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"" від 19.02.2020 р. № 112 передбачено забезпечити подання до 23 березня 2020 р. районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги:

- Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України;

- Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.

Судом встановлено, що відповідно до переліків/списків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги за 2020 рік, поданих до Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Олешківським районним військовим комісаріатом ОСОБА_1 не значився, на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги в Управлінні соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації за статусом "учасник бойових дій" не перебуває.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч.1 ст.6 КАС України).

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості своїх позовних вимог.

З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 01 жовтня 2021 р.

Суддя С.О. Варняк

кат. 112030000