
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2021 р. № 520/16113/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізюмського міського голови Марченка Валерія Віталійовича про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ізюмського міського голови Марченка Валерія Віталійовича (пл. Центральна, буд. 1,м. Ізюм,Харківська область,64309, код ЄДРПОУ 2571500054) в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Ізюмського міського голови Марченка Валерія Віталійовича щодо неналежного розгляду по суті звернень ОСОБА_1 від 20.05.2021, ОСОБА_1 та інших мешканців буд. АДРЕСА_2 від 19.04.202 та 14.06.2021;
- зобов`язати Ізюмського міського голову Марченка Валерія Віталійовича розглянути звернення від 20.05.2021, 19.04.202, 14.06.2021 вжити необхідні заходи , прийняти рішення о суті вищевказаних звернень та терміново вжити необхідних заходів щодо запобігання загрози життю та здоров`ю громадян, яку несе аварійний стан окремих конструктивних елементів (зокрема бокових парапетів на даху будинку, облицювальної плитки на зовнішніх стінах будинку, ганку ("крильцо") під`їзду №1, цегляна конструкція вентиляції підвального приміщення біля під`їзду №1, конструкції димоходів та вентиляції) будинку АДРЕСА_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, не було розглянуто по суті заяву від 20.05.2021 та колективні звернення від 19.04.2021, 14.06.2021, а відповіді ОСОБА_2 не відповідають Закону України «Про звернення громадян» та положенням Указу Президента України №109/2008.
Ухвалою суду від 31.08.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач надав до суду відзив, в якому зазначив, що звернення вважаються вирішеними, якщо розглянуто всі поставлені в них питання, вжиті необхідні заходи і заявникам надані вичерпні відповіді. Просив відмовити в задоволенні позовної заяви в повному обсязі.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 звернувся до Ізюмського міського голови Марченко Валерія Віталійовича з проханням вжити заходів щодо припинення незаконних нарахувань абонентської плати за постачання холодної води у відповідності до п. 6. ч. І. ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", оскільки в приміщенні за адресою АДРЕСА_3 з 01.10.2019 року ніхто не проживав.
Згідно з переліком додатків, зазначеному у вказаному зверненні, проживання за іншою адресою позивач підтвердив копією договору найму житла від 01.10.2018 року, копією витягу з ЄГДР (прописка позивача), копією сторінки із «домової книги».
У відповіді від 03.06.2021 Виконавчий комітет Ізюмської міської Харківської області ради керувався п.п.2 гі.18 Договору №2/22255 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення від 01.11.2016, зазначивши, що споживач зобов`язаний повідомляти виконавця протягом місяця про зміни, що відбулися у стані підсобного господарства і санітарно-технічного та інженерного обладнання." Також зазначив, при зміні кількості споживачів послуг з 01.01.2019 (сплив договір оренди житла) заявнику (як власнику приміщення) необхідно було протягом місяця повідомити виконавця послуг про зміни в складі сім`ї. Нарахування за споживчі послуги з централізованого водопостачання припиняються (за умови розрахунків згідно норми витрат питної води) у разі опломбування ввідного вентилю. Заяв про намір опломбувати ввідний вентиль в квартирі за адресою: АДРЕСА_3 , від заявника, як власника приміщення, на адресу ІКВ ВКП не надходило, в наслідок чого вимоги заявника про здійснення перерахунку безпідставні.
19.04.2021 позивач спільно з іншими мешканцями буд. АДРЕСА_2 звернулися з колективним зверненням до ОСОБА_2 з наступних питань: встановити осіб, які винні в утворенні аварійної ситуації, яка призвела до витіку газу та відключенню газопостачання у багатоквартирний будинок АДРЕСА_2 та загрози життю та здоров`я мешканців будинку; перевірити та встановити факти аварійного стану окремих конструктивних споруджень нашого будинку (зокрема, бокових парапетів на даху будинку, облицювальної плитки на зовнішніх стінах. ганку(“крильцо”) під`їзду №1, цегляна конструкція вентиляції підвального приміщення біля під`їзду №1, конструкції димоходів, вентиляції та ін..) на предмет можливої загрози життю та здоров`ю мешканців будинку, випадкових перехожих тощо; прохання долучити мешканців будинку до розгляду скарги та підтвердження інформації по фактично наданих ж/к послугах КП "Благоустрій м. Ізюм” за весь період обслуговування будинку.
Листом від 19.05.2021 № КО-714/767 Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області, за підписом Ізюмського міського голови Марченко В.В., надана відповідь на вказане колективне звернення, в якій міський голова зазначив, що викладені у листі проблеми були одразу вирішені. Також зазначив, що за таких умов утворення тимчасових робочих органів позбавлено обґрунтування.
14.06.2021 позивач спільно з іншими мешканцями буд. АДРЕСА_2 звернулися з колективним зверненням до ОСОБА_2 зі скаргою, в якій зазначали наступне: більшість мешканців будинку заявили про недостовірність інформації щодо сум витрат на обслуговування будинку та прибудинкової території за періоди з 01.07.2019 по 30.06.2020 та з 01.07.2020 по 31.03.2021 та прохали ОСОБА_2 вжити необхідних заходів для надання мешканцям буд. № 12 первинної документації по кожній комунальній послузі окремо, а не загальної суми: акти виконаних робіт, табелі обліку робочого часу, накази, тобто усієї необхідної інформації для підтвердження обсягів фактично наданих послуг (Згідно пункту 7 та 8 Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості: « 7. Управитель веде облік доходів, витрат, кількісних і якісних показників надання послуги щодо кожного багатоквартирного будинку та кожної складової послуги окремо»; Обсяг фактично наданої послуги та фактично понесених управителем витрат на надання такої послуги повинен бути підтверджений відповідною первинною документацією, що зберігається в управителя, зокрема наказами, табелем обліку робочого часу, розрахунковими листками нарахування заробітної плати робітникам, нарядами-завданнями, актами списання матеріалів, матеріальними звітами майстрів, актами виконаних робіт постачальних та підрядних організацій, документами, що підтверджують технічні показники будинку, тощо.» та ЗУ “Про звернення громадян”), та підтвердити достовірність наданої інформації щодо об`єму фактично наданих комунальних послуг безпосередньо споживачами цих послуг (тобто чи отримали споживачі дані послуги); містилося прохання до Ізюмського міського голови про створення відповідної комісії чи організацію зустрічі з обов`язковим залученням мешканців будинку та співробітника КП "Благоустрій м. Ізюм", який наглядно покаже заявникам результати виконаних комунальних послуг, тобто в якому місці будинку, коли, над якою квартирою була виконана та чи інша послуга окремо і повідомити її вартість; також містилося прохання надати інформацію про використання грошових коштів, отриманих від платежів за комунальні послуги власниками комерційних приміщень, розташованих безпосередньо в зазначеному будинку.
Листом від 15.07.2021 № КО-995/1151 Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області надана відповідь на вказане колективне звернення, в якому зазначено, що у разі не задоволення мешканців багатоквартирного будинку управителем цього будинку, вони мають право вибрати собі іншого управителя або створити ОСББ. Стосовно зустрічі мешканців будинку з управителем будинку повідомлено, що мешканці будинку АДРЕСА_2 повинні повідомити про це управителя – КП «Благоустрій міста Ізюма».
Позивач, вважаючи не розглянутими по суті звернення від 20.05.2021, 19.04.2021, 14.06.2021, а відповіді ОСОБА_2 такими, що не відповідають Закону України «Про звернення громадян» звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про звернення громадян” громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Положеннями ст. 3 Закону України “Про звернення громадян” під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Приписами ст. 5 Закону України “Про звернення громадян” визначено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція, яка подається та розглядається в порядку, передбаченому статтею 23-1 цього Закону.
Звернення може бути усним чи письмовим.
Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв`язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз`ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Звернення про надання безоплатної правової допомоги розглядаються в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги.
Згідно із положеннями ст. 15 Закону України “Про звернення громадян” органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто.
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до приписів ст. 16 Закону України “Про звернення громадян” скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об`єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.
Громадянин може подати скаргу особисто або через уповноважену на це іншу особу. Скарга в інтересах неповнолітніх і недієздатних осіб подається їх законними представниками.
Скарга в інтересах громадянина за його уповноваженням, оформленим у встановленому законом порядку, може бути подана іншою особою, трудовим колективом або організацією, яка здійснює правозахисну діяльність.
До скарги додаються наявні у громадянина рішення або копії рішень, які приймалися за його зверненням раніше, а також інші документи, необхідні для розгляду скарги, які після її розгляду повертаються громадянину.
Як передбачено приписами ст. 19 Закону України “Про звернення громадян” обов`язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг.
Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев`ятого частини першої цієї статті.
Згідно із положеннями ст. 20 Закону України “Про звернення громадян” звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.
Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Відповідно до ст. 24 Закону України “Про звернення громадян” особи, винні у порушенні цього Закону, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, передбачену законодавством України.
Як передбачено приписами стаття 8 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" до основних обов`язки посадових осіб місцевого самоврядування відноситься саме додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування, а також додержання прав та свобод людини і громадянина.
Приписами ст. 23 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено, що особи, винні у порушенні законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, притягуються до цивільної, адміністративної або кримінальної відповідальності згідно із законом.
Як передбачено ч. 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" саме міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади: здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; та забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об`єднань.
Згідно з указом Президента України про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування від 07.02.2008 № 109/2008, керуючись частиною другою статті 102 Конституції України та статтею 28 Закону України "Про звернення громадян" постановлено:
Кабінету Міністрів України, міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування вжити невідкладних заходів щодо забезпечення реалізації конституційних прав громадян на письмове звернення та особистий прийом, обов`язкове одержання обґрунтованої відповіді, неухильного виконання норм Закону України "Про звернення громадян", упорядкування роботи зі зверненнями громадян, зокрема, щодо: недопущення надання неоднозначних, необґрунтованих або неповних відповідей за зверненнями громадян, із порушенням строків, установлених законодавством, безпідставної передачі розгляду звернень іншим органам; викоренення практики визнання заяв чи скарг необґрунтованими без роз`яснення заявникам порядку оскарження прийнятих за ними рішень; створення умов для участі заявників у перевірці поданих ними заяв чи скарг, надання можливості знайомитися з матеріалами перевірок відповідних звернень; узяття під особистий контроль керівниками відповідних органів розгляду звернень; запровадження постійного контролю за організацією роботи посадових та службових осіб зі зверненнями громадян; з`ясування причин, шо породжують повторні звернення громадян, систематичного аналізу випадків безпідставної відмови в задоволенні законних вимог заявників, проявів упередженості, халатності та формалізму при розгляді звернень; вжиття заходів для поновлення прав і свобод громадян, порушених унаслідок недодержання вимог законодавства про звернення громадян, притягнення винних осіб у встановленому порядку до відповідальності, в тому числі до дисциплінарної відповідальності за невиконання чи неналежне виконання службових обов`язків щодо розгляду звернень громадян.
Судом встановлено, що у зверненні позивача від 20.05.2021 порушено питання стосовно припинення незаконних нарахувань абонентської плати за постачання холодної води у відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", оскільки в приміщенні за адресою АДРЕСА_3 з 01.10.2019 року ніхто не проживав.
Згідно з переліком додатків, зазначеному у вказаному зверненні, проживання за іншою адресою позивач підтвердив копією договору найму житла від 01.10.2018 року, копією витягу з ЄГДР (прописка позивача), копією сторінки із «домової книги».
У відповіді від 03.06.2021 Виконавчий комітет Ізюмської міської Харківської області ради керувався п.п.2 гі.18 Договору №2/22255 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення від 01.11.2016, зазначивши, що споживач зобов`язаний повідомляти виконавця протягом місяця про зміни, що відбулися у стані підсобного господарства і санітарно-технічного та інженерного обладнання." Також зазначив, при зміні кількості споживачів послуг з 01.01.2019 (сплив договір оренди житла) заявнику (як власнику приміщення) необхідно було протягом місяця повідомити виконавця послуг про зміни в складі сім`ї. Нарахування за споживчі послуги з централізованого водопостачання припиняються (за умови розрахунків згідно норми витрат питної води) у разі опломбування ввідного вентилю. Заяв про намір опломбувати ввідний вентиль в квартирі за адресою: АДРЕСА_3 , від заявника, як власника приміщення, на адресу ІКВ ВКП не надходило, в наслідок чого вимоги заявника про здійснення перерахунку безпідставні.
Проте, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" "споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Крім того, з заяви позивача від 19.02.21 до Ізюмського КВ ВКП, судом встановлено, що позивач звертаючись до останнього, просив виконати всі необхідні дії по зупиненню нарахувань за постачання води в квартиру, в якій тимчасово ніхто не проживає, а саме, тимчасово припинити постачання води чи встановити прилади обліку. З переліку додатків, зазначеному у заяві, судом встановлено, що позивачем разом із заявою надавалися: копія договору найму житла від 01.10.2018; копія витягу з ЄГДР (прописка позивача); копія сторінки з будинкової книги.
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач у відповіді на звернення позивача мав також керуватися п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та врахувати, що норма Закону має вищу юридичну силу ніж підзаконний нормативно-правовий акт, яким відповідач керувався при наданні відповіді від 03.06.2021 № Н-843/874.
Щодо колективних звернень до Ізюмського міського голови Марченко В.В. від 19.04.2021 та від 14.06.2021, суд зазначає, що надані відповіді на ці звернення не містять в собі зазначення жодних висновків стосовно порушених, у тому числі позивачем, питань та документального підтвердження зазначених відповідачем обставин, що в свою чергу не відповідає вимогам Закону України «Про звернення громадян» та положенням Указу Президента України № 109/2008.
Таким чином, з урахуванням викладеного, у суду наявні підстави вважати, що Ізюмським міським головою Марченко Валерієм Віталійовичем допущено протиправну бездіяльність щодо належного та повного розгляду по суті звернення ОСОБА_1 від 20.05.2021 та колективних звернень, за участю позивача, від 19.04.2021 та 14.06.2021.
Водночас, суд зазначає, що за Рекомендацією № R (80) 2 комітету державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
З огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч. 2 ст. 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Таким чином, з огляду на обставини того, що судовим розглядом справи встановлено обставини допущення Ізюмським міським головою ОСОБА_2 протиправної бездіяльності стосовно здійснення належного розгляду звернень позивача та враховуючи, що розгляд звернень позивача віднесено до повноважень відповідача, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача про зобов`язання прийняти рішення по суті звернень ОСОБА_1 .
Отже, з метою всебічного та повного захисту прав позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Ізюмського міського голови Марченка Валерія Віталійовича повторно розглянути по суті звернення ОСОБА_1 від 20.05.2021, ОСОБА_1 та інших мешканців буд. АДРЕСА_2 від 19.04.2021 та 14.06.2021.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Ізюмського міського голови Марченка Валерія Віталійовича (пл. Центральна, буд. 1,м. Ізюм, Харківська область,64309, код ЄДРПОУ 2571500054) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Ізюмського міського голови Марченка Валерія Віталійовича щодо неналежного розгляду по суті звернення ОСОБА_1 від 20.05.2021, ОСОБА_1 та інших мешканців буд. АДРЕСА_2 від 19.04.202 та 14.06.2021.
Зобов`язати Ізюмського міського голову Марченка Валерія Віталійовича повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 20.05.2021, ОСОБА_1 та інших мешканців буд. АДРЕСА_2 від 19.04.202 та 14.06.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ізюмської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов