
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
23 вересня 2021 року № 520/12602/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Зінченко А.В.
при секретарі- Мурадли А.І.
за участі представників сторін:
позивача - Такідзе І.Л.
відповідача - Діанової С.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СТРОЙДОР" (вул. Академіка Павлова, буд. 120,м. Харків,61054, код ЄДРПОУ 42555302) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю ТОВ «СТРОЙДОР» звернулося до суду із позовом до Головного управління ДПС у Харківській області області, у якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області за формою «ПС» від 08.02.2021 р. № 000/1187/0901, яким застосовано штраф у сумі 3 708 376,20 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що не погоджується з висновками акту перевірки та винесеним на підставі нього рішенням та вважає, що вони підлягають скасуванню.
Відповідач, на виконання вимог ухвали суду, надав до суду відзив на позов, у якому просить адміністративний позов ТОВ «СТРОЙДОР» залишити без задоволення. Стверджує, що при проведенні перевірки та реалізації її матеріалів, контролюючий орган діяв виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, встановив наступне.
Головним управлінням ДПС у Харківській області на підставі наказу від 02.12.2020 № 5005 було проведено фактичну перевірку ТОВ «СТРОЙДОР» за період діяльності з 01.07.2019 по 18.12.2020, місце провадження діяльності вул. Академіка Павлова, буд. 120, м. Харків, якою встановлено порушення п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212, п. 231.5 ст. 230 ПК України.
За наслідками перевірки складено акт перевірки від 18.12.2020 № 6710/20-40-09-01-08/42555302,
відповідно до висновків якого встановлено порушення вимог:
- підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПКУ – не реєстрація платником акцизного податку;
- пункту 231.1 ст. 230 ПКУ – не реєстрація акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
- частини 1 статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95ВР – оптова торгівля пальним за відсутності ліцензії.
ГУ ДПС у Харківській області за результатами фактичної перевірки «СТРОЙДОР прийнято податкові повідомлення-рішення: від 08.02.2021 р. № 000/1188/0901 та від 08.02.2021 р. № 000/1187/0901.
02.03.2021 р. ТОВ «СТРОЙДОР» було направлено скаргу на податкові повідомлення-рішення від 08.02.2021 р. № 000/1188/0901 та 08.02.2021 р. № 000/1187/0901 до Державної податкової служби України.
01.07.2021 року на поштову адресу ТОВ «СТРОЙДОР» від Державної податкової служби України надійшло Рішення про результати розгляду скарги від 22.06.2021 року, яким ДПС скасувало податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 08.02.2021 № 000/1188/0901 та залишило без змін податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 08.02.2021 № 000/1187/0901.
Не погоджуючись із винесеним рішенням, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Пунктом 1.1. статті 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 21.1.1 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов`язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Відповідно до п. 61.1 ст.61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.61.2 ст.61 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Види перевірок, які контролюючі органи мають право проводити, визначені ст.75 ПК України, пунктом 75.1 якої визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Як підтверджено матеріалами справи, на підставі наказу ГУ ДПС у Харківській області від 02.12.2020 № 5005 проведена фактична перевірка ТОВ «СТРОЙДОР», за результатами якої винесено податкове повідомлення-рішення.
Як вбачається з позовної заяви, щодо порушення відповідачем прав позивача, пов`язані з неправомірним віднесенням товарів, постачання яких здійснювало ТОВ «СТРОЙДОР», до підакцизних.
ТОВ «СТРОЙДОР» зареєстроване 16.10.2018р., запис у ЄДРЮО, ФО-П та ГФ № 1 480 102 0000 078478, є платником ПДВ з 01.12.2018р.
Основним видом господарської діяльності є неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 49.90).
Судом встановлено, що 15.02.2019 р. між ТОВ «СТРОЙДОР» (Постачальник) та ТОВ «ТЕХНОБУД-ДОР» (Покупець) було укладено Договір поставки №2019.02.15.
Відповідно до п.1.1. умов Договору Постачальник зобов`язується заготовляти (закупати та доставити на склад Покупця) та передати у власність Покупцю, а Покупець у порядку й на умовах, передбачених даним Договором, зобов`язується приймати та оплачувати відсів, щебені, щебенево-піщані (піщано-щебеневі) суміші різних фракцій, емульсію бітумну дорожню, бітум, мінеральний порошок, структуруючі добавки та інші будівельні матеріали (Товар), асортимент, кількість та вартість якого визначається Сторонами у замовленнях та рахунках.
Так, здійснюючи свою господарську діяльність в рамках даного Договору, ТОВ «СТРОЙДОР», дійсно, в червні 2020 року реалізувало ТОВ «ТЕХНОБУД-ДОР» фракцію газойлево-гудронову легку (код УКТЗЕД 2710197100), а саме 16.06.2020 р. та 23.06.2020 р.
Суду були надані докази того, що даний товар придбався у ТОВ «ТБД».
Положеннями пп. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що підакцизні товари (продукція) - це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПК України встановлено ставки акцизного податку.
За приписами абз. 2 пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
пп. 212.1.15 п. 212.1 ст.212 ПК України передбачено, що платниками податку є особа - суб`єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Відповідно до пп. 212.1.15 п. 212.1 ст.212 ПК України платниками податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий.
Згідно п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Об`єктами оподаткування є операції з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів відповідно до п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України.
Відповідно до п. 231.1 ст.. 231 ПК України, платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 ПК України, або реалізації пального або спирту етилового зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в ЄРАН з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством електронного підпису уповноваженої платником особи.
Акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального або спирту етилового чи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового (п. 231.3 ст. 231 ПК України).
Згідно п. 231.4 ст. 231 ПК України право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому ст. 212 ПК України.
Відповідно до п. 231.5 ст. 231 ПК України, при реалізації пального або спирту етилового особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов`язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в ЄРАН, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального або спирту етилового. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального або спирту етилового, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального або спирту етилового суб`єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в ЄРАН.
23.05.2020 Законом України від 16.01.2020 №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» перелік підакцизних товарів доповнено такими кодами УКТ ЗЕД: 2710 19 62 00; 2710 19 68.00; 2710 19 71 00; 2710 19 75 00; 2710 19 99 00; 2710 20 31 00; 2710 20 35 00; 2710 20 39 00 - палива рідкі, на основі газойлів (дизпаливо), менш як 85 об.% яких, включаючи витрати, переганяється при температурі 350°С (за методом ISO 3405, еквівалентним методу ASTM D 86), крім палива пічного побутового.
Відповідно до листа Державної митної служби України від 03.06.2020 р. № 16-4/16-02-02/7/1302, згідно з Законом 466-IX до підакцизних товарів належать не всі нафтопродукти, що класифікуються за зазначеними вище в таблиці кодами, а тільки суміші газойлів (зокрема, дизпалива), менш як 85 об. % яких, включаючи витрати, переганяється при температурі 350° C (за методом ISO 3405, еквівалентним методу ASTM D 86), крім палива пічного побутового. У той же час акцизним податком не оподатковуються базові оливи та аналогічні нафтопродукти, які під час фракційної розгонки за методом ISO 3405 за температури 350° C зазвичай переганяються у кількості до 35 об. %.
Згідно з УКТЗЕД звичайні газойлі класифікуються за кодами 2710 19 31 - 2710 19 48 00. Проте навмисне додання до газойлів важко-летких фракцій рідкого палива, мінерального масла (олив) тощо дозволяло отримати штучні суміші, які не відповідали положенню додаткової примітки (е) до групи 27 (термін "газойлі" означає важкі дистиляти, зазначені в пункті (d), 85 об. % яких (включаючи втрати) або більше переганяється при температурі 350° C). А саме виготовляються суміші менш як 85 об. % яких, включаючи витрати, переганяється при температурі 350° C.
Такі штучно створені суміші класифікуються за іншими кодами УКТЗЕД 2710 19 62 00 - 2710 19 68, 2710 19 71 00, 2710 19 75 00, 2710 19 99 00, 2710 20 31 00, 2710 20 35 00, 2710 20 39 00 та не обкладалися акцизним податком.
З огляду на мету Закону 466-IX товари, що ввозяться на митну територію України та декларуються за кодами: 2710 19 62 00 - 2710 19 68, 2710 19 71 00, 2710 19 75 00, 2710 19 99 00, 2710 20 31 00, 2710 20 35 00, 2710 20 39 00 не оподатковуються акцизним податком, якщо ці товари не є сумішами на основі газойлів (дизельного палива) з доданими важко-леткими фракціями рідкого палива, мінерального масла (олив) тощо.
Насамперед, товарами, які класифікуються за кодами 2710 19 62 00 - 2710 19 68, 2710 19 71 00, 2710 19 75 00, 2710 19 99 00, 2710 20 31 00, 2710 20 35 00, 2710 20 39 00 та не підлягають оподаткуванню акцизним податком згідно з Законом 466-IX і тому не потребують відбору зразків та проб з кожної партії товарів є такі нафтопродукти:
тверді, напівтверді та пластичні мастила в будь-якій упаковці та тарі;
базові оливи та аналогічні нафтопродукти, які під час фракційної розгонки за методом ISO 3405 за температури 350° C зазвичай переганяються у кількості до 35 об. %.
Відповідно до роз`яснень отриманих від Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби головними ознаками, властивостями тощо, за якими суміші на основі газойлів (дизельного палива) з доданими важко-леткими фракціями рідкого палива, мінерального масла (олив) тощо відрізняються від інших товарів, що класифікуються за кодами: 2710 19 62 00 - 2710 19 68, 2710 19 71 00, 2710 19 75 00, 2710 19 99 00, 2710 20 31 00, 2710 20 35 00, 2710 20 39 00 (наприклад від базових олив з яких виготовляються моторні та індустріальні оливи) є, зокрема, такі: температура початку кипіння під час фракційної розгонки за методом ISO 3405 становить менше 250° C (у базових олив від 300° C); температура спалаху у відкритому тиглі менше 160° C (у базових олив цей показник, зазвичай, становить більше 170° C).
Відповідно до листа від 04.06.2020 р. N 8944/7/99-00-17-03-01-07 Державної податкової служби України зміни щодо оподаткування акцизним податком за ставкою 213,50 євро за 1000 літрів нафтопродуктів, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2710 19 62 00 - 2710 19 68, 2710 19 71 00, 2710 19 75 00, 2710 19 99 00, 2710 20 31 00, 2710 20 35 00, 2710 20 39 00, внесені до Кодексу Законом N 466, стосуються лише суміші газойлів (зокрема, дизпалива), менш як 85 об. % яких, включаючи витрати, переганяється при температурі 350° C (за методом ISO 3405, еквівалентним методу ASTM D 86), крім палива пічного побутового. У той же час акцизним податком не оподатковуються базові оливи та аналогічні нафтопродукти, які під час фракційної розгонки за методом ISO 3405 за температури 350° C зазвичай переганяються у кількості до 35 об. %.
Згідно наданого до суду Паспорту якості № 186 від 06.04.2020 р. нафтопродукт - фракція газойлево-гудронова легка (код УКТЗЕД 2710197100), переганявся під час фракційної розгонки за методом ISO 3405 за температури 350° С у кількості 32 об. %.
Враховуючи встановлені обставини в їх сукупності, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що висновки контролюючого органу, на підставі яких прийнято оскаржуване рішення, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду.
Враховуючи відсутність підстав для визначення ТОВ «СТРОЙДОР» платником акцизного податку ТОВ «СТРОЙДОР» не відповідає вимогам, визначеним ст. 212, абз. 2 п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14, та не зобов`язаний, відповідно до статті 231 Податкового кодексу України, реєструвати акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Суд звертає увагу, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у п. 110 рішення від 23.07.2002 р. у справі Компанія Вестберґа таксі Актіеболаґ та Вуліч проти Швеції Суд визначив, що …адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.У відзиві на адміністративний позов відповідач фактично продублював викладені в акті перевірки обставини та жодним чином не спростував доводи позивача, викладені в адміністративному позові, отже, не довів правомірності оскаржених рішень.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачені позивачем судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242–246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СТРОЙДОР" до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області за формою «ПС» від 08.02.2021 р. № 000/1187/0901, яким застосовано штраф у сумі 3708376,20 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СТРОЙДОР" (вул. Академіка Павлова, буд. 120, м. Харків, 61054, код ЄДРПОУ 42555302) сплачений судовий збір в сумі 23790 (двадцять три тисячі сімсот дев`яносто) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлений 30 вересня 2021 року.
Суддя Зінченко А.В.