
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2021 р. № 520/12002/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/12002/21 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до фермерського господарства "AURUM" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В :
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення (заборони) експлуатації будівель та споруд ФГ "AURUM", за адресою: Харківська область, Богодухівський (Золочівський) район, с. Олександрівка, вул. Чадунелі, 38, шляхом їх знеструмлення, опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання та зобов`язання припинити використання цих будівель до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
В обґрунтування позовних позивач зазначив, що за наслідками проведеної перевірки виявлено, що відповідачем порушено вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють реальну загрозу здоров`ю людей, у зв`язку з чим, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
27.07.2021 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки ФГ "AURUM" виконано вимоги припису, винесеного Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.
10.08.2021 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначив про неповноту наданих доказів відповідачем щодо усунення більшості порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. У зв`язку з чим, просив задовольнити позов в повному обсязі.
03.09.2021 від представника відповідача надійшли заперечення проти відповіді на відзив, в яких просив відмовити в задоволенні позову.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
В період з 05.05.2021 по 12.05.2021 Золочівським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена позапланова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на території та у будівлях фермерського господарства "AURUM", за адресою: Харківська обл., Богодухівський (Золочівський) район, с. Олександрівка, вул. Чадунелі, 38.
За результатами проведеної перевірки посадовими особами Золочівського районного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області складено акт № 32 від 12.05.2021, яким встановлено порушення відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, зокрема:
- пожежний щит не укомплектований встановленим комплектом засобів пожежогасіння;
- територія підприємства не забезпечена первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, совковими лопатами);
- підприємство не забезпечене необхідною кількістю води для здійснення пожежогасіння;
- не проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електронних мереж та електроустановок від короткого замикання;
- будівлю зерносушарки не обладнано установками від прямих попадань блискавками і вторинних її проявів;
- не виконано перевірку установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів на АЗС для підтримання їх у справному стані;
- приміщення зерносушарки не обладнано системами протипожежного захисту;
- не виконано обвалування відкритого майданчику для зберігання ГР та ЛЗР на АЗС;
- на АЗС відсутній запас вогнегасних речовин, а також, засобів їх подавання в кількості, необхідній для гасіння пожежі в найбільшому резервуарі;
- для відкривання і закривання пробок металевої тари та проведення інших робіт у вибухонебезпечних зонах на АЗС відсутній набір інструментів з металу, що не утворює іскор.
Також, 12.05.2021 працівниками Золочівського районного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області складено припис № 32, яким зобов`язано відповідача усунути встановлені порушення до 12.08.2021.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України.
Статтею 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: - здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; - складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; - звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, орган державного нагляду (контролю): складає або припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу або звертається до адміністративного суду з відповідним позовом щодо повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць.
Судовим розглядом встановлено, що фермерське господарство "AURUM" на виконання виявлених порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей вчинено наступні дії: пожежний щит укомплектовано встановленим комплектом засобів пожежогасіння; пронумеровано вогнегасники, які експлуатуються на об`єкті; забезпечено освітлення протипожежного обладнання; територію забезпечено відповідними знаками безпеки; розроблено інструкцію про контроль за додержанням протипожежного режиму для працівників охорони; територію забезпечено первинними засобами пожежогасіння; на пожежному щиті вказано його порядковий номер та номер телефону для виклику пожежного рятувального підрозділу; забезпечено захист вогнегасника від потрапляння прямих сонячних променів на пожежному щиті; підприємство забезпечене необхідною кількістю води для здійснення пожежогасіння; для усіх будівель визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, в тому числі і для зерносушарки; об`єкт забезпечено адресними вказівниками; проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання; виконано обладнання будівлі зерносушарки установками від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів; виконано перевірку установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів на АЗС для підтримання їх у справному стані; щодо будівлі зерносушарки розроблено проект протипожежної сигналізації, яка в скорому часі буде встановлена (проект додається); заведено журнал обліку вогнегасників; проведено функціональне навчання особи керівного складу; розроблено організаційно-розпорядчі документи щодо забезпечення техногенної безпеки; проведено інструктаж з питань техногенної безпеки; виконано обвалування відкритого майданчика для зберігання ГР та ЛЗР на АЗС; на резервуари розроблено технологічні картки; у процесі експлуатації резервуарів здійснюється постійний контроль за справністю дихальних клапанів та вогнезатримуючих пристроїв; АЗС забезпечено запасом вогнегасних речовин, а також, засобів їх подавання у кількості, необхідній для гасіння пожежі в найбільшому резервуарі; на АЗС вивішено на видимих місцях плакати, які містять обов`язки водія під час заправки автотранспорту, а також інструкції про заходи пожежної безпеки; додано набір інструментів із металу, що не утворюють іскор для відкривання і закривання пробок металевої тари та проведення інших робіт у вибухонебезпечних зонах АЗС; створено матеріальний резерв для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру та їх наслідків; укладено договір про надання послуг, що стосується проведення та надання ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки; укладено договір, що стосується нового будівництва/реконструкції/реставрації/технічного переоснащення споруд (АЗС).
Вказане підтверджується наступними доказами: інструкцією про заходи пожежної безпеки для працівників охорони (вартових, вахтерів, сторожів, тощо), затвердженої наказом № 17/05 від 17.05.2021; наказом № 01/07/21 від 01.07.2021, яким наказано присвоїти будівлі зерносушарки за адресою: Харківська обл., Золочівський р-н, с. Олександрівка, вул. Чадунелі, б.38 категорію Д за вибухопожежною та пожежною безпекою; технічним звітом з профілактичного випробування силової і освітлюваної електропроводки, елктрообладнання напругою до 1000 В від 07.06.2021; паспортом заземляющого обладнання; кваліфікаційним сертифікатом відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єкта архітектури серії АР № 006378; свідоцтвом інженера - проектувальника № 00141 від 04.04.2018 про підвищення кваліфікації; сертифікатами відповідності; журналом обліку вогнегасників на об`єкт; посвідченнями про функціональне навчання; журналом реєстрації інструктажів з питань цивільного захисту, пожежн6ої безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях; програмою вступного інструктажу з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях; фотокартками; програмою створення та використання матеріальних резервів для запобігання, реагування і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на території фактичного місцезнаходження сушарки та АЗС, що належить підприємству на 2021 - 2025 роки.
Таким чином, враховуючи виконання більшість встановлених порушень, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування крайнього заходу реагування у вигляді зупинення роботи відповідача, а тому, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013, ідентифікаційний код - 38631015) до фермерського господарства "AURUM" (місцезнаходження: вул. Короля Данила, буд. 16-В, оф. 21, м. Івано-Франківськ,76010, ідентифікаційний код - 30916539) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко