Ухвала суду № 100042199, 30.09.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2021
Номер справи
400/155/20
Номер документу
100042199
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

30 вересня 2021 р. № 400/155/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні заяву по справі

за позовом:Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, вул. 2 Екіпажна, 1, м. Миколаїв, 54003,

до відповідача:Єланецької гуманітарної гімназії Єланецької районної ради Миколаївської області, вул. Паркова, 25, смт. Єланець, Миколаївська область, 55501,

про:застосування заходу реагування у сфері державного нагляду,В С Т А Н О В И В:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 по справі № 400/155/20 позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області до Єланецької гуманітарної гімназії Єланецької районної ради Миколаївської області задоволено: застосовано захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Єланецької гуманітарної гімназії Єланецької районної ради Миколаївської області у вигляді повного зупинення роботи та експлуатації будівлі учбового корпусу Єланецької гуманітарної гімназії Єланецької районної ради Миколаївської області, розташованого за адресою: вул. Паркова, 25, смт. Єланець, Єланецький район, Миколаївська область, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

07.07.2021 судом видано виконавчий лист по зазначеній справі.

23.09.2021 від відповідача по справі до суду надійшла заява про відстрочення виконання судового рішення по справі № 400/155/20 на 4 місяці.

Заява обгрунтована тим, що на день звернення із заявою про відстрочення виконання судового рішення відповідачем було усунено майже всі порушення, які зазначалися у рішенні суду від 27.05.2021, крім двох порушень, які вимагають виділення значних коштів для їх усунення, а саме:

- обробляння дерев`яних елементів горищних покриттів (крокви, лати) будівлі гімназії засобами вогнезахисту 1,-ї групи вогнезахисної ефективності, чим порушено пункт 2.5 глави 2 розділу III ППБУ, відповідно до якого у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;

- встановлення системи протипожежного захисту (автоматична пожежна сигналізація, далі - СПЗ) на об`єкті.

24 грудня 2020 року Вознесенською районною радою Миколаївської області було прийнято рішення «Про вихід Єланецької районної ради Миколаївської області зі складу засновників закладів освіти Єланецької районної ради Миколаївської області та безоплатну передачу об`єктів нерухомого та окремого індивідуально визначеного майна зі спільної власності територіальних громад сіл, селища Єланецького району до комунальної власності Єланецької селищної ради Миколаївської області».

25 грудня 2020 року Єланецька селищна рада прийняла рішення «Про безоплатне прийняття майна спільної власності територіальних громад сіл, селища Єланецького району в особі Возмесенської районної ради Миколаївської області у комунальну власність Єланецької селищної ради Миколаївської області».

Для усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, зазначених у Акті перевірки № 151 від 18.12.2019 року та Акті позапланової перевірки №51 від 12.06.2020 року, Єланецька селищна рада мала недостатньо часу та обсягу фінансування. Отримавши повноваження засновника Єланецька селищна рада розпочала вжиття необхідних заходів щодо дотримання правил пожежної безпеки для закладів освіти.

30.07.2021 року направлено кошти в сумі 200 000 гривень районної субвенції на впровадження проекту «Капітальний ремонт інженерних мереж. Система автоматичної пожежної сигналізації і система керування евакуюванням (в частині системи оповіщення про пожежу і покажчиків напрямку евакуювання) учбового корпусу (літ.А-1) Єланецької гуманітарної гімназії за адресою: Миколаївська область, Єланецький район, смт Єланець,вул. Паркова, 25-А.» (копія додається).

26.08.2021 року на сесії Єланецької селищної ради було прийнято рішення «Про затвердження проектно-кошторисної документації по об`єкту «Капітальний ремонт інженерних мереж. Система автоматичної пожежної сигналізації і система керування евакуюванням (в частині системи оповіщення про пожежу і покажчиків напрямку евакуювання) учбового корпусу (літ. А-1) Єланецької гуманітарної гімназії за адресою: Миколаївська область, Єланецький район, смт Сланець, вул. Паркова,25 А.

10.09.2021 року директор гімназії, В. Мельник, звернулась до Вознесенського районного управління ГУ ДСНС України в Миколаївській області із заявою щодо проведення позапланової перевірки для фіксування усунутих порушень.

Акт, складений за результатами огляду (обстеження) порушень, викладених у позовній заяві ГУ ДСНС у Миколаївській області, від 20.09.2021 року також свідчить, що є ще не усунуте порушення : забезпечення світильниками сходових кліток, коридорів, проходів та інших шляхів евакуації. На даний час світильники замовлені та в процесі придбання.

Крім того, враховуючи позитивні прогнозовані показники виконання та перевиконання дохідної частини селищного бюджету за 9 місяців, планується додатково виділити коштів на пожежну безпеку закладів освіти.

Вищевикладене свідчить про наявність позитивної тенденції в усуненні порушень, зафіксованих у Акті перевірки № 151 від 18.12.2019 року, та Акті позапланової перевірки №51 від 12.06.2020 року.

Крім того, у разі повного зупинення діяльності навчального закладу фактично позбавить права дітей, які в ній навчаються на здобуття освіти, що є порушенням вимог Конституції України та Закону України «Про освіту», оскільки такі дії створять зупинку освітнього процесу.

Відповідно до ст. 378 ч. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Ч. 3, 4 ст. 378 КАС України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Таким чином, єдиною підставою, з якою процесуальний закон пов`язує можливість відстрочити виконання судового рішення, є виникнення обставин, які створюють перепони в його виконанні або унеможливлюють його виконання і тільки в разі встановлення судом таких обставин, він вирішує питання про відстрочення виконання судового рішення та повинен врахувати наведені в законі критерії.

Відповідно до ст. 68 ч. 1, 2 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом. У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

На підставі наведених норм слід зробити висновок, що застосування судом заходу реагування у виді повного або часткового зупинення роботи об`єктів, є санкцією за порушення вимог законодавства у сфері техногенної та/або протипожежної безпеки, яка (санкція) одночасно покликана унеможливити виникнення аварій та/або надзвичайних подій до усунення порушень.

Обставини, на які посилається відповідач в своїй заяві, не свідчать про об`єктивну неможливість виконати рішення суду.

Доводи відповідача про порушення прав учнів на освіту та зрив навчального процесу і неможливість влаштування дітей до інших закладів освіти на час усунення порушень, суд не може прийняти до уваги, так як ні КЦЗ України, ні Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ні КАС України не містять виключень щодо можливості застосування судом заходів реагування до соціально значущих об`єктів, таких як школи, дитячі садки, навчальні заклади, лікарні тощо.

Реалізація конституційного права на освіту не може превелювати над порушенням конституційного права на життя і здоров`я (ст. 2 Конституції України), загроза якому відбувається кожен день для учнів, вчителів, батьків при відвідуванні школи.

За своєю правовою природою рішення суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду взагалі не може бути відстрочено або розстрочено, оскільки позбавляє сенсу саме рішення.

Керуючись ст. ст. 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву Єланецької гуманітарної гімназії Єланецької районної ради Миколаївської області про відстрочення виконання рішення суду у справі № 400/155/20 від 27.05.2021 залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.

Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко