
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/13427/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області, Жовківської державної податкової інспекції Червоноградського управління Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м.Львів, вул. Стрийська, 35), Жовківської державної податкової інспекції Червоноградського управління Головного управління ДПС у Львівській області (80300, м. Жовква, вул. Св. Трійці, 10) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Львівській області щодо виставлення вимоги від 11.02.2020 №Ф-10097-53 станом на 31.01.2020 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на суму 29 293,44 грн. та вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 10.02.2021 №Ф-10097-53 станом на 31.01.2020 року зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені становить 38 888,74 грн.;
- визнати протиправними дії Жовківської державної податкової інспекції Червоноградського управління Головного управління ДПС у Львівській області по нарахуванню позивачу єдиного соціального внеску за період з 01.01.2017 року по 31.01.2021 року на загальну суму 38 888,74 грн.;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Львівській області відкликати вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 11.02.2020 №Ф-10097-53, станом на 31.01.2020 року із заборгованості на прізвище ОСОБА_1 сплати єдиного внеску на суму 29 293,44 грн. та №Ф-10097-53 станом на 31.01.2021 року із заборгованості на прізвище ОСОБА_1 сплати єдиного внеску на суму 38 888,74 грн. та скасувати як незаконне рішення про нарахування позивачу грошового зобов`язання зі сплати єдиного внеску в сумі 38 888,74 грн.;
- зобов`язати Жовківську державну податкову інспекцію Червоноградського управління Головного управління ДПС у Львівській області протиправно нараховану позивачу за період з 01.01.2017 року по 31.01.2021 року на загальну суму 38 888,74 грн. зі сплати єдиного внеску списати та зняти ОСОБА_1 з інтегрованого обліку АІС «Податковий блок» як платника єдиного внеску та звітності відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13 травня 2020 року № 592-IX щодо усунення дискримінації за колом платників.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою з інвалідністю ІІІ групи з 01.07.2011 року, а з 23.03.2020 року – інвалідом ІІ групи та отримує пенсію по віку з 2011 року і звільнений від сплати єдиного соціального внеску. З вказаних підстав позивач вважає оскаржувані вимоги протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 13 серпня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами
Ухвалою суду від 09 вересня 2021 року заяву Головного управління ДПС у Львівській області про заміну сторони задоволено, замінено відповідача на належного Головне управління ДПС у Львівській області (ЄДРПОУ ВП 43968090).
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
02 вересня 2021 року представник відповідача через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву (вх. №65169), в якому просив відмовити у задоволенні позову з огляду на наступне. ОСОБА_1 є адвокатом відповідно до свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №1892 від 12.07.2012 року. Адвокат, який здійснює свою діяльність індивідуально є самозайнятою особою згідно ст. 13 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Згідно норм пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України самозайнятою особою є платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. ОСОБА_1 перебуває на обліку як фізична особа з ознакою провадження незалежної професійної діяльності і автоматичні нарахування єдиного внеску відображено як самозайнятій особі. Відповідно до Закону України № 2464-VI від 08.07.2010 року в редакції, яка діяла на час винесення оскаржуваних вимог, позивач не підпадає під категорію осіб, які звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Згідно даних АІС «Податковий блок» борг позивача з єдиного внеску становить 38 888,74 грн., а саме: 2017 рік – 8448,00 грн., 2018 рік – 9828,72 грн., 2019 рік – 11016,72 грн., 2020 рік – 9595,30 грн.
Позивач на поштову адресу суду надіслав відповідь на відзив, де зазначив, що є пенсіонером та інвалідом війни ІІ групи та звільнений від сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства. Відтак, оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) є протиправними та підлягають скасуванню.
Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Згідно реєстраційних даних ІТС «Податковий блок» ОСОБА_1 як фізична особа перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області, Жовківська державна податкова інспекція з 23.08.2012 року як платник податків за основним місцем обліку, основний вид діяльності 69.10 – діяльність у сфері права.
Згідно Єдиного реєстру адвокатів України ОСОБА_1 здійснює адвокатську діяльність індивідуально відповідно до свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №1892 від 12 липня 2012 року.
Відповідно до пенсійного посвідчення від 18.08.2011 року серії НОМЕР_1 позивач отримує пенсію за вислугу років.
11.02.2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-10097-53 за якою заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску станом на 31.01.2020 року складає 29 293,44 грн.
10.02.2021 Головним управлінням ДПС у Львівській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-10097-53 за якою заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску станом на 31.01.2021 року складає 38 888,74 грн.
Вважаючи вказані вище вимоги про сплату боргу (недоїмки) протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464), Інструкцією про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449 (далі - Інструкція №449).
У відповідності до підпункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
На підставі пункту 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
За змістом частини четвертої статті 4 Закону № 2464-VI в редакції дії з 1 січня 2017 року, особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII перше речення частини четвертої статті 4 Закону № 2464-VI викладено в такій редакції: особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Аналіз цієї норми в редакціях, що діяли в спірний у цій справі період, свідчить про те, що від сплати за себе єдиного внеску звільняються фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, а з врахуванням змін, внесених Законом № 2148-VIII, також члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, та за наявності двох обов`язкових умов: 1 - є пенсіонерами за віком або інвалідами, після законодавчих змін - отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", 2 - отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Позивач не відповідає критеріям, встановленим частиною четвертою статті 4 Закону № 2464-VI, зокрема він не є фізичною особою-підприємцем, а також членом фермерського господарства.
Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13 травня 2020 року № 592-IX внесено зміни до частини 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування". Відповідно до яких особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Відповідно до п. 1 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13 травня 2020 року № 592-IX, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу I цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Згідно даних АІС «Податковий блок» борг позивача з єдиного внеску становить 38 888,74 грн., а саме: 2017 рік – 8448,00 грн., 2018 рік – 9828,72 грн., 2019 рік – 11016,72 грн., 2020 рік – 9595,30 грн.
Відтак, оскаржувані вимоги Головного управління ДПС у Львівській області про сплату боргу (недоїмки) від 11.02.2020 №Ф-10097-53 та від 10.02.2021 №Ф-10097-53 винесені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач не довів та не обґрунтував порушення своїх прав відповідачем. Натомість, відповідач довів законність винесення спірних вимог про сплату боргу (недоїмки).
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що за обставин необґрунтованості заявлених позивачем вимог, підстави для розподілу судових витрат, відповідно до статті 139 КАС України, відсутні.
Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
в и р і ш и в:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області, Жовківської державної податкової інспекції Червоноградського управління Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кухар Н.А.