
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/10484/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2021 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави до Відділу освіти Яворівської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави (81500, Львівська обл, м. Яворів, вул. Львівська, 25) до Відділу освіти Яворівської міської ради (81000, Львівська обл, Яворівський р-н, м. Яворів, вул. Львівська, 23, ЄДРПОУ 44069297) з такими вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Яворівської міської ради Львівської області щодо невжиття заходів для виділення коштів з метою забезпечення фінансування для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні Рогізненського закладу загальної середньої освіти 1-ІІІ ступенів Яворівської міської ради Львівської області загальною площею 3,6 га;
- зобов`язати відділ освіти Яворівської міської ради Львівської області вчинити дії щодо вжиття заходів для виділення коштів з метою забезпечення фінансування для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні Рогізненського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Яворівської міської ради Львівської області загальною площею 3,6 га.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Під час вивчення стану законності з питань дотримання земельного законодавства України Яворівською окружною прокуратурою виявлено ряд недоліків щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що перебувають в користуванні дошкільних та загальноосвітніх закладів Яворівського району, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, та можуть привести, у разі їх негайного не усунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров`я дітей, втрати цих земельних ділянок. відповідно до листа відділу освіти Яворівської міської ради Львівської області №05-02/405 від 07.05.2021 засновником закладів дошкільної і загально середньої освіти, в тому числі і Рогізненського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Яворівської міської ради Львівської області (надалі Рогізнеський ЗЗСО І-ІІІ ст.) з 01.01.2021 є Яворівська міська рада, а фінансування їх здійснюється з бюджету Яворівської міської ради Львівської області. У бюджеті відділу освіти на 2021 рік коштів на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні Рогізницького ЗЗСО не передбачено.
Станом на 01.06.2021 відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку: Рогізнеського ЗЗСО І-ІІІ ст., який має в користуванні земельну ділянку площею 3,6 га. Відтак, на вказану земельну ділянку загальною площею 3,6 га правовстановлюючі документи залишаються не оформленими.
Позивач вважає причиною невиготовлення правовстановлюючих документів на землю є виключно бездіяльність відповідача, яка полягає у невжитті належних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки навчальних закладів, що у свою чергу створює передумови для зловживань щодо розпорядження такими та може призвести до негативних наслідків.
Ухвалою судді від 02.07.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
Відповідач повідомлений про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Керівник Яворівської окружної прокуратури звернувся до начальника відділу освіти Яворівської міської ради із запитом від 29.04.2021 про надання інформації в порядку ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”.
Листом Відділу освіти Яворівської міської ради від 07.05.2021 №05-02/405 Яворівську окружну прокуратуру проінформовано про те, що площа, яка перебуває у користуванні Рогізненської ЗЗСО І-ІІІ ст. становить 3.6 га. Засновником закладу до 01.01.2021 була Яворівська районна рада. Після 01.01.2021 даний навчальний заклад переданий та перебуває на балансі відділу освіти Яворівської міської ради Львівської області. Після 01.01.2021 засновником закладу є Яворівська міська рада Львівської області. Після 01.01.2021 обов`язок по вжиттю заходів щодо виготовлення правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку належить відділу освіти Яворівської міської ради Львівської області. Після 01.01.2021 виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні Рогізненської ЗЗСО І-ІІІ ст. повинно було здійснюватись за рахунок коштів бюджету Яворівської міської ради Львівської області. З 01.01.2021 по даний час відділ освіти Яворівської міської ради не звертався з пропозицією про виділення коштів на виготовлення.
Враховуючи невжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні Рогізненського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Яворівської міської ради Львівської області загальною площею 3,6 га, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ст. 14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 92 ЗК України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно з п. “а” ч. 2 ст. 92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 ЗК України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Так, відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Аналізуючи викладені норми законодавства, суд зазначає, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених відповідно до вимог закону. При цьому відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
Інформацією, наданою листом відділу освіти Яворівської міської ради Львівської області №05-02/405 від 07.05.2021 засновником закладів дошкільної і загально середньої освіти, в тому числі і Рогізненського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Яворівської міської ради Львівської області (надалі Рогізнеський ЗЗСО І-ІІІ ст.) з 01.01.2021 є Яворівська міська рада, а фінансування їх здійснюється з бюджету Яворівської міської ради Львівської області. У бюджеті відділу освіти на 2021 рік коштів на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні Рогізницького ЗЗСО не передбачено.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №802-р саме на органи виконавчої влади покладено обов`язок здійснення заходів пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт.
Відповідно до Положення про відділ освіти Яворівської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням Яворівської міської ради Львівської області №33 від 21.12.2020 (далі - Положення), відділ освіти Яворівської міської ради є структурним підрозділом Яворівської міської ради, який в межах адміністративно-територіальної одиниці Яворівської міської ради забезпечує виконання покладених на цей відділ завдань.
Відповідно до п.п. 2.1.1 Положення основними завданнями відділу освіти є забезпечення реалізації державної політики у сфері освіти на території Яворівської міської ради.
Згідно п.п. 2.3.4 Положення відділ освіти розробляє пропозиції щодо фінансування підпорядкованих навчальних закладів та відділу совіти, бере безпосередню участь у формуванні бюджету освітньої галузі громади.
Таким чином, у контексті наведеного слід зазначити, що загальноосвітні школи на території Яворівської міської ради перебувають у комунальній власності Яворівської міської ради, яка є їх засновником. При цьому, школи перебувають на балансі Відділу освіти Яворівської міської ради та фінансуються за рахунок коштів міського бюджету.
Тобто, відділ освіти зобов`язаний вживати заходи для оформлення правовстановлюючих документів, а міська рада на пленарних засідання розглядає внесені пропозиції до бюджету та приймає відповідне рішення.
Як встановлено з матеріалів справи, упродовж 2021 року відділом освіти не внесено жодної пропозиції до міської ради щодо проекту міського бюджету про виділення коштів на проведення вищевказаних робіт, у тому числі і на 2021 рік. Відтак, заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів не вживалися.
Таким чином, наведене свідчить, що відділом освіти Яворівської міської ради будь-яка робота по виготовленню правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що перебувають в користуванні навчальних закладів району не проводиться.
Таким чином, внаслідок бездіяльності Відділу освіти Яворівської міської ради правовстановлюючі документи на вищевказану земельну ділянку загальною площею 3,6 га, що перебуває в користуванні Рогізненського ЗЗСО на даний час не оформлені, що є порушенням норм чинного законодавства.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивачем не надано суду доказів понесення інших судових витрат, ніж сплата судового збору, підстави для їх стягнення з відповідача відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд -
в и р і ш и в :
позов Керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави (81500, Львівська обл, м. Яворів, вул. Львівська, 25) до Відділу освіти Яворівської міської ради (81000, Львівська обл, Яворівський р-н, м. Яворів, вул. Львівська, 23, ЄДРПОУ 44069297) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії -задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Яворівської міської ради Львівської області щодо невжиття заходів для виділення коштів з метою забезпечення фінансування для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні Рогізненського закладу загальної середньої освіти 1-ІІІ ступенів Яворівської міської ради Львівської області загальною площею 3,6 га.
Зобов`язати відділ освіти Яворівської міської ради Львівської області вчинити дії щодо вжиття заходів для виділення коштів з метою забезпечення фінансування для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні Рогізненського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Яворівської міської ради Львівської області загальною площею 3,6 га.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Грень Н.М.