Рішення № 100041273, 01.10.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2021
Номер справи
280/3983/21
Номер документу
100041273
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

01 жовтня 2021 року Справа № 280/3983/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (69104, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 32)

про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.05.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати дії відповідача щодо відмови у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 за листопад та грудень 2020 року протиправними та як наслідок скасувати відповідне рішення;

зобов`язати відповідача прийняте рішення про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 та виплатити компенсацію послуги «муніципальна няня» за листопад 2020 року та грудень 2020 року на підставі наданих документів у розмірі 7116 гривень 00 копійок.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 01.02.2020 отримувала послугу «муніципальна няня». В подальшому, у зв`язку із внесенням змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 (далі – Порядок №68), позивачем подано відповідачу пакет документів на підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», за результатами розгляду яких прийнято рішення про відмову у призначенні вказаної компенсації. Позивач вважає таке рішення протиправним з огляду на його безпідставність, та зазначає, що як вона, так і її чоловік є зайнятими особами, а отже мають право на отримання компенсації зазначеної послуги. Крім того, вказує про порушення відповідачем строків прийняття відповідного рішення. З урахуванням викладеного просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 24.05.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №280/3983/21; ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив (вх. від 14.06.2021 №33938), в якому зазначає, що позивач перебувала на обліку управління та отримувала відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня". Вказану компенсацію призначено на період з 01.02.2020 по 02.08.2022 в сумі 3558,00 грн. щомісячно (на двох дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Фактично зазначена компенсація виплачена за період з 01.02.2020 по 30.10.2020. Позивачем 26.10.2020, для підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» до управління подано відповідні документи, зокрема: копія трудової книжки позивача; копія наказу ТОВ «Пріоритет Фінанс» від 16.12.2019 № ПФ119-к/тр про надання позивачу відпустки для догляду за дитиною до досягненні нею трирічного віку; виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про те, що позивач зареєстрована як фізична особа – підприємець; додаткова угода від 02.10.2020 до договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 01.02.2020, укладена з Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 . Враховуючи факт перебування позивача у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також те, що надавач послуги «муніципальна няня» - ФОП ОСОБА_4 , з яким позивачем укладено договір про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 01.02.2020 та додаткову угоду до нього від 02.10.2020, здійснює догляд одночасно більше ніж за трьома дітьми (факт догляду одночасно більш ніж за трьома дітьми підтверджено договорами, укладеними з ФОП ОСОБА_4 іншими отримувачами послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня»), управлінням прийнято рішення від 02.11.2020 про відмову в призначенні позивачу відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня". На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позову.

Позивачем пред`явлено вимогу, яка згідно пункту 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України належить до справ незначної складності.

Частиною п`ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.

01.02.2020 ОСОБА_1 (Замовник) укладено з Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (Виконавець) Договір про надання послуг догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», відповідно до умов якого Виконавець надає послуги няні для дітей Замовника – ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (п. 1.1. Договору). Вартість послуг на момент укладення договору визначається сторонами в розмірі 3 600,00 грн. на місяць. (п. 2.1. Договору). Також, у зв`язку із внесенням змін до Порядку № 68, сторонами укладено додаткову угоду від 02.10.2020 до даного договору.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району як одержувач компенсаційної виплати відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" з 01.02.2020.

В подальшому, у зв`язку із внесенням змін до Порядку № 68, позивачем подано відповідачу пакет документів на підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня».

Рішенням відповідача від 02.11.2020 позивачу відмовлено в призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» з 01.11.2020 на підставі абз. 3 п. 4 та абз. 4 п. 5 Порядку №68, оскільки муніципальною нянею, яка є фізичною особою – підприємцем, не підтверджено факт догляду одночасно не більш як за трьома дітьми та у зв`язку із тим, що компенсація послуги не призначається батькам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Не погодившись із діями відповідача щодо відмови у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» за листопад та грудень 2020 року, ОСОБА_1 звернулася до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.

Відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" регулюється Порядком № 68 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 2 Порядку №68 у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: послуга з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” (далі - послуга “муніципальна няня”) - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги “муніципальна няня” - батьки, опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 68 відшкодування вартості послуги “муніципальна няня” є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги “муніципальна няня”) за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.

Призначення та виплата грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

Приписами пункту 5 Порядку № 68 визначено, що право на отримання компенсації послуги “муніципальна няня” мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги “муніципальна няня” надається отримувачам послуги “муніципальна няня” за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”, за винятком отримувачів послуги “муніципальна няня”, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги “муніципальна няня”, у яких одночасно народилося троє і більше дітей.

Компенсація послуги “муніципальна няня” не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги “муніципальна няня”, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 68 для отримання компенсації послуги “муніципальна няня” отримувач послуги “муніципальна няня” подає заяву та документи/відомості у паперовій та електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.

Пунктом 8 Порядку №68 передбачено, що у паперовій формі отримувач послуги “муніципальна няня” подає такі документи, зокрема: заяву про надання компенсації послуги “муніципальна няня”. До заяви додаються копії, крім іншого: трудової книжки отримувача послуги “муніципальна няня” та документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб - підприємців).

Як свідчать встановлені обставини справи, позивач отримувала відшкодування вартості послуг з догляду за дитиною, починаючи з 01.02.2020.

З підстав внесення змін до п. 5 Порядку №68, ОСОБА_1 подано до відповідача пакет документів, а саме: додаткову угоду від 02.10.2020 до договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 01.02.2020, укладену з Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 ; копію трудової книжки; копію наказу ТОВ «Пріоритет Фінанс» від 16.12.2019 № ПФ119-к/тр про надання позивачу відпустки для догляду за дитиною до досягненні нею трирічного віку; виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про те, що позивач та її чоловік зареєстровані як фізичні особи – підприємці; довідки форми 7-ОК щодо позивача та її чоловіка; копії квитанцій про сплату єдиного соціального внеску за І-ІІІ квартал 2020 року позивачем та її чоловіком; копії квитанцій про сплату послуг муніципальної няні за жовтень 2020 року.

Зі змісту п. 5 Порядку №68 слідує, що компенсація послуги "муніципальна няня" надається за умови зайнятості кожного з батьків відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та за умови якщо батьки не перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначено Законом України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012р. №5067-VІ.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» (тут і далі в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) зайнятість це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім`ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб`єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

За приписами ч. 3 ст. 3 Закону України «Про зайнятість населення» зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою. До зайнятого населення також належать: непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства; батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за нею відповідно до законодавства.

Таким чином, за приписами Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення, зокрема, належать як особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) відповідно до Кодексу законів про працю України, так і особи, які працюють на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, в тому числі відповідно до норм Господарського та Цивільного кодексів України.

Разом з тим, судом встановлено, що позивач, будучи отримувачем послуги «муніципальна няня» та перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 11.04.2018 зареєстрована як фізична особа-підприємець, про що внесено запис № 21030000000096452 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. При цьому, позивачем у спірний період (листопад, грудень 2020 року) сплачувався єдиний соціальний внесок, що підтверджується матеріалами справи (копіями квитанцій та довідкою форми ОК-7).

Судом також встановлено, що відповідачем факт зайнятості батька дитини не заперечується.

Вищевстановлені обставини свідчать про дотримання позивачем при зверненні до відповідача із заявою про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» умов п. 5 Порядку №68 щодо зайнятості кожного з батьків дитини відповідно до Закону України Про зайнятість населення.

В той же час, з рішення від 02.11.2020 вбачається, що позивачу відмовлено в призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» з 01.11.2020 з двох підстав, однією із яких є те, що муніципальною нянею, яка є фізичною особою – підприємцем, не підтверджено факт догляду одночасно не більш як за трьома дітьми.

Так, відповідно до абз. 3 п. 4 Порядку №68 муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім`ї.

При цьому, за правилами пункту 11 Порядку №68, підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги “муніципальна няня” є також установлення факту порушення: муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку; отримувачем послуги “муніципальна няня” - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.

Матеріалами справи, а саме наданими відповідачем копіями договорів про надання послуг догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» підтверджується, що ФОП ОСОБА_4 одночасно надаються послуги догляду одночасно більше ніж за трьома дітьми, а саме за шістьма дітьми, включаючи дітей позивача.

Відтак суд доходить висновку про наявність у відповідача підстав для відмови у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 з листопада 2020 року.

Посилання на несвоєчасне прийняття рішення про відмову у призначенні компенсації не знаходять свого підтвердження матеріалами справи, оскільки спірне рішення прийнято 02.11.2020, а документи позивача надійшли до відповідача 26.10.2020, що не спростовується сторонами. При цьому, несвоєчасне повідомлення заявника про прийняте рішення не може слугувати підставою для його скасування, за наявності законодавчо передбачених підстав для його прийняття.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог питання розподілу судових витрат, в тому числі витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката, судом не вирішується.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (69104, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 32; код ЄДРПОУ 37573838) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення складено та підписано 01.10.2021.

Суддя Ю.П. Бойченко